aygo-нагревател на задното стъкло

div
Мнения: 17
Регистриран на: 03 Фев 2010 18:45

aygo-нагревател на задното стъкло

Мнение от div » 26 Дек 2013 17:09

Колеги не работи нагревателя на задното стъкло или по точно работи половината стъкло.
Може ли да се измери по някакъв начин дали е прекъснат някъде или да ми кажете причина да не работи половината стъкло. Имал съм прекъснати нагреватели на други коли, но никога така (долната половина на стъклото работи цялата, а от средата нагоре не работи нито един нагревател). Помогнете със съвет как да го измеря и евентуално къде другаде да търся проблема.
Весели празници.

Аватар
wscientist
Мнения: 104
Регистриран на: 25 Мар 2013 11:35
Местоположение: София

Re: aygo-нагревател на задното стъкло

Мнение от wscientist » 26 Дек 2013 22:08

Както описваш проблема, заключението е, че всички пистички от половината нагоре са прекъснати. По принцип реотаните се мерят с мултицед за съпротивление в двата края. Можеш да хванеш колко е съпротивлението на някой от здравите и да го сравниш с някой от неработещите. А самите прекъсвания най-лесно се намират като се подложи бял лист хартия или на силна светлина. Продават се едни шишенца с разтвор за поправка на прекъсвания, прилича на лак. При старателно полагане на разтвора, като се спазват инструкциите, се възстановява работата на реотаните. Може би трябва да внимаваш какво поставяш върху кората отзад, защото твърдите предмети лесно биха наранили реотаните.
Toyota Yaris 1.33 VVT-i, 99hp, 6-степенна, ръчна, 09.2011.

Аватар
diesel_power
Мнения: 469
Регистриран на: 29 Май 2010 17:45
Местоположение: Бургас
Получена  благодарност: 1 път

Re: aygo-нагревател на задното стъкло

Мнение от diesel_power » 26 Дек 2013 22:49

wscientist написа: По принцип реотаните се мерят с мултицед за съпротивление в двата края. Можеш да хванеш колко е съпротивлението на някой от здравите и да го сравниш с някой от неработещите.
thumbdown.gif На бас ,че ще покаже еднакво навсякъде ! bash.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Re: aygo-нагревател на задното стъкло

Мнение от slowtraveler » 27 Дек 2013 00:27

Мисля, че бях писал някъде тук как се мери и как се ремонтира.......
Най-общо - мултицет, но мериш напрежението....

Допираш сондите в двата края на повредената лента при включено отопление. Би трябвало да ти покаже над 12В. Едната сонда започваш да я плъзгаш по нагревателя, доближавайки я до другата.
В един момент напрежението ще прескочи от 12 на 0В. Точно в това място имаш прекъсване.
Можеш да го замажеш с проводим лак този участък. И продължаваш така нататък (имал съм лента дори с 4 пукнатини).
При работеща лента напрежението ще спада плавно при движението на сондата...

Не знам как е на Айгото, но ако страничните по-широки шини са тънички, можеш да имаш и там пукнатина. Начина на измерване е същия....
На мястото на пукнатината отново ще имаш скок/рязка промяна на напрежението...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
JapCar
Мнения: 961
Регистриран на: 02 Май 2010 01:53
Местоположение: Bristol,UK и Плевен, БГ
Автомобил: Yaris 2010г., двг 1.33/1NR-FЕ
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Re: aygo-нагревател на задното стъкло

Мнение от JapCar » 27 Дек 2013 01:38

slowtraveler написа:Мисля, че бях писал някъде тук как се мери и как се ремонтира.......
Най-общо - мултицет, но мериш напрежението....
Абсолютно, това е верният начин.
С омметър пак ще стане, но по-трудно и не в двата края на всяка писта (винаги ще е еднакво съпротивлението), а пак с плъзгане на единия пробник както в горния случай и се търси рязка промяна...
Моите ги поправих със специален флумастер със проводяща сребърна боя, който имах за друга цел в електрониката. Продават се в магазините за електроника, но са доста скъпи заради среброто...
https://www.google.co.uk/#q=conductive+pen
Иначе преди години съм купувал специална за целта боя в мн. малки шишенца/тубички, но когато дойде време за друга поправка, тя вече е изсъхнала и негодна...
https://www.google.co.uk/#q=+rear+heate ... tive+paint
Има и саморъчно направени бои, но не съм пробвал колко са ефективни/трайни:
http://www.youtube.com/watch?v=egMr9kk1uHk
Живей широко и художествено!
Yaris, 1,33, 2010

div
Мнения: 17
Регистриран на: 03 Фев 2010 18:45

Re: aygo-нагревател на задното стъкло

Мнение от div » 27 Дек 2013 16:32

diesel_power написа:
wscientist написа: По принцип реотаните се мерят с мултицед за съпротивление в двата края. Можеш да хванеш колко е съпротивлението на някой от здравите и да го сравниш с някой от неработещите.
thumbdown.gif На бас ,че ще покаже еднакво навсякъде ! bash.gif
Вчера един приятел дойде да мерим и на здравите и на неработещите си показваше, че има верига.
А страничните шини са доста дебели и надали проблема е там.
Значи да мерим напрежение на тези, койта не работят. Като едното пипало е в единия край, а другото се приближава по пистата на малки участъци и където падне на 0в е проблем?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4928
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Re: aygo-нагревател на задното стъкло

Мнение от slowtraveler » 27 Дек 2013 16:36

div написа: Значи да мерим напрежение на тези, койта не работят. Като едното пипало е в единия край, а другото се приближава по пистата на малки участъци и където падне на 0в е проблем?
Да, точно така... Лесно и бързо става и с плъзгане на 'пипалото' по лентата...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
sha4ev
Мнения: 191
Регистриран на: 29 Яну 2013 12:12

Re: aygo-нагревател на задното стъкло

Мнение от sha4ev » 27 Дек 2013 16:50

Започваш внимателно да огледаш всички магистрали.Ако има прекъсване някъде от там идва проблема.Гледай стъклото внимателно отвътре и отвън,зощото малко трудно се забелязва прекъснатото.Може да е в края,може да е и по средата.Ако има прекъсване,ще потърсиш,мисля,че се казваше контактен лак,който служи за тази работа.Имах същия проблем със една хонда,с този лак свърших работа.
TOYOTA AVENSIS 1.8 129 PC

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: EMO и 181 госта