Rav4 '96г.1998 куб бензин -загуба на мощност в движение

kopche1
Мнения: 17
Регистриран на: 15 Яну 2013 10:41

Rav4 '96г.1998 куб бензин -загуба на мощност в движение

Мнение от kopche1 » 11 Яну 2014 21:31

Здравейте,

колата е Rav 4 96 г. бензин. Притежавам я от 7 години и я обслужвам редовно.

Проблема в момента е, че когато загрее и е в движение - започва да губи мощност и да гасне (хълца, придърпва).

Ще започна с малко история , защото се натрупаха проблемите и вече не знам кой от къде идва.

1. Преди 28 дни съпругата ми карала детето на ДГ и както се движела на кръстовището на МОЛ Парадайз - колата изгрухтяла, изгаснала, тока изчезнал и се заключила автоматично (централно заключване с аларма). При опит за заплаване - не успявала да завърти дори - т.е. умрял акумулатор. Никакъв ток.

ОК - смених акумулатор-а.

2. На следващия ден в движение започнала да губи мощност и да прихлъцва. когато съпругата ми паркирала алармата започнала да включва и изключва сама (без да се натиска никакво копче и още докато хората са в колата).
В някакъв момент се отключила и хората излязли. Колата е била заключена с ключа директно , защото при опит да се заключи с алармата - тц - пак включи изключи поне 1 минута , докато се изключи.

Отидох на диагностик, който ресетнал алармата - защото от спирането на тока изглежда се объркала нещо.
Понастроил и клапани или нещо друго - заради заглъхването и прихъркването в движение.

3. След 10 дни в които беше в покой заради празниците след НГ пак влезе в употреба. В движение на ниски обороти започна да ми прави впечатление, че леко придърпва. После започна и да "глъхне " пак при ниски обороти и след като е позагряла. Усеща се че няма мощност, не е "пъргава".

Консултирах се с диагностика - реших да сменя масло и филтри - така или иначе им беше дошло времето - горивен , маслен. въздушен.... ( за горивния майстора каза че е бил пълен с кал).
Диагностика пак дошъл прегледал и понастроил нещо.

След потегляне на колата съпругата ми каза че била като нова т.е. "мощна", " пъргава" и общо взето както преди.

4. След изминаване на 10 км на път за вкъщи и позагряла започнала да "грухти" , да гасне и направо едва успяла да се придвижи до ненатоварено място където да спре.

Диагностика пак дошъл човека и след като я прегледал за пореден път казал че вероятно има проблем с компютъра и трябва да се закара в Тойота Сервиз и там да се провери точно от къде идва проблема. Той имал подобен проблем и преди с една Тойота Карина.
Сега аз не знам от къде може да се появи този проблем в колата. И се надявам на вас - ако някой има опит сподобен проблем ( ако съм описал що годе ясно ситуацията) да посъветва какво да правим.

Така или иначе в понеделник ще се закара колата в Тойота, но се надявам да имам поне някакво предположение колко може да ми струва ремонта на този дефект ( който де факто още не е изяснен точно какъв е - компютър ли , проблем заради горивото ли е, някакви части по двигателя ли ? - не знам ... ).

Моля за информация и насоки какво да предприемем.

Благодаря предварително и лека вечер.

alalexll
Мнения: 183
Регистриран на: 03 Дек 2008 20:58
Местоположение: sofia

Re: Rav4 '96г.1998 куб бензин -загуба на мощност в движение

Мнение от alalexll » 11 Яну 2014 23:07

kopche1 написа:Здравейте,

колата е Rav 4 96 г. бензин. Притежавам я от 7 години и я обслужвам редовно.

Проблема в момента е, че когато загрее и е в движение - започва да губи мощност и да гасне (хълца, придърпва).

Ще започна с малко история , защото се натрупаха проблемите и вече не знам кой от къде идва.

1. Преди 28 дни съпругата ми карала детето на ДГ и както се движела на кръстовището на МОЛ Парадайз - колата изгрухтяла, изгаснала, тока изчезнал и се заключила автоматично (централно заключване с аларма). При опит за заплаване - не успявала да завърти дори - т.е. умрял акумулатор. Никакъв ток.

ОК - смених акумулатор-а.

2. На следващия ден в движение започнала да губи мощност и да прихлъцва. когато съпругата ми паркирала алармата започнала да включва и изключва сама (без да се натиска никакво копче и още докато хората са в колата).
В някакъв момент се отключила и хората излязли. Колата е била заключена с ключа директно , защото при опит да се заключи с алармата - тц - пак включи изключи поне 1 минута , докато се изключи.

Отидох на диагностик, който ресетнал алармата - защото от спирането на тока изглежда се объркала нещо.
Понастроил и клапани или нещо друго - заради заглъхването и прихъркването в движение.

3. След 10 дни в които беше в покой заради празниците след НГ пак влезе в употреба. В движение на ниски обороти започна да ми прави впечатление, че леко придърпва. После започна и да "глъхне " пак при ниски обороти и след като е позагряла. Усеща се че няма мощност, не е "пъргава".

Консултирах се с диагностика - реших да сменя масло и филтри - така или иначе им беше дошло времето - горивен , маслен. въздушен.... ( за горивния майстора каза че е бил пълен с кал).
Диагностика пак дошъл прегледал и понастроил нещо.

След потегляне на колата съпругата ми каза че била като нова т.е. "мощна", " пъргава" и общо взето както преди.

4. След изминаване на 10 км на път за вкъщи и позагряла започнала да "грухти" , да гасне и направо едва успяла да се придвижи до ненатоварено място където да спре.

Диагностика пак дошъл човека и след като я прегледал за пореден път казал че вероятно има проблем с компютъра и трябва да се закара в Тойота Сервиз и там да се провери точно от къде идва проблема. Той имал подобен проблем и преди с една Тойота Карина.
Сега аз не знам от къде може да се появи този проблем в колата. И се надявам на вас - ако някой има опит сподобен проблем ( ако съм описал що годе ясно ситуацията) да посъветва какво да правим.

Така или иначе в понеделник ще се закара колата в Тойота, но се надявам да имам поне някакво предположение колко може да ми струва ремонта на този дефект ( който де факто още не е изяснен точно какъв е - компютър ли , проблем заради горивото ли е, някакви части по двигателя ли ? - не знам ... ).

Моля за информация и насоки какво да предприемем.

Благодаря предварително и лека вечер.
Колега ,карам същото равче 98г описаниа проблем от теб отговаря на 90% на моя проблем който имах преди време.При мен излезе топлинния датчик, беше заминал ,но не записваше грешки и където и да я закарах не можеха да открият проблема.Колата в сервизите работеше перфектно ,тръгнех ли си едвам се пребирах.Как открих проблема ,просто го разкачих от буксата и така карах 7дни докато дойде новия,поръчан от тмауто за скромната сума 140лв.Единствения проблем беше сутрин не можеше да запали и тогава само го закачах да запали и после разкачах,и така цял ден каране до сутринта.Успех и дано това е проблема елементарно и не много скъпо и дори смяната му е проста работа.

kopche1
Мнения: 17
Регистриран на: 15 Яну 2013 10:41

Re: Rav4 '96г.1998 куб бензин -загуба на мощност в движение

Мнение от kopche1 » 12 Яну 2014 10:07

Колега,
може ли да ми напишете насока или схема/картинка - къде се намира този датчик, за да пробвам това решение.
Ако случайно си спомняш Part номера или нещо подобном за да го проверя и поръчам после в ТМ-ауто.то.
:)
Надявам се да сработи.

alalexll
Мнения: 183
Регистриран на: 03 Дек 2008 20:58
Местоположение: sofia

Re: Rav4 '96г.1998 куб бензин -загуба на мощност в движение

Мнение от alalexll » 12 Яну 2014 20:53

kopche1 написа:Колега,
може ли да ми напишете насока или схема/картинка - къде се намира този датчик, за да пробвам това решение.
Ако случайно си спомняш Part номера или нещо подобном за да го проверя и поръчам после в ТМ-ауто.то.
:)
Надявам се да сработи.
Проследи маркуча от радиятора към двигатела.Ще видиш два датчика,единият с една жица другия с две,интересува те този с двете жици.Палиш разкачаш и тестваш.

kopche1
Мнения: 17
Регистриран на: 15 Яну 2013 10:41

Re: Rav4 '96г.1998 куб бензин -загуба на мощност в движение

Мнение от kopche1 » 12 Яну 2014 21:15

Мерси колега.
Може ли да обясниш каква е връзката с повредата на топлинния датчик с загубата на мощност и гасненето на колата.
Ще пробвам варианта- но не мога логически да го проследя.

Как като се повиши температурата на охлаждащата течност това ще даде отражение на двигателя и ще наруши запалването и обработването на горивото.

Има ли някаква връзка с ламбда сондата (например - защото не се сещам за друго) или нещо друго което е свързано с данните от този датчик (които не са вярни в нашия случай и това води до дефектирането ) .

Аватар
iovkito
Мнения: 2835
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 57 пъти

Re: Rav4 '96г.1998 куб бензин -загуба на мощност в движение

Мнение от iovkito » 12 Яну 2014 21:26

По принцип сместа се образува благодарение на многото датчици по двигателя , един от тях е този за температурата на антифриза. Когато е развален , има голяма вероятност да показва по-ниска температура от реалната и тогава са възможни проблемите . Примерно антифризът е 90 градуса , а датчикът показва 0 или -120 или -200 (това ми се е случвало на другата кола , затова и пиша такива стойности) , в такъв случай сместа става много обогатена , защото винаги при ниска температура на двигателя трябва по-обогатена смес и е възможно давене на двигателя. При теб може и да е нещо съвсем различно .
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

alalexll
Мнения: 183
Регистриран на: 03 Дек 2008 20:58
Местоположение: sofia

Re: Rav4 '96г.1998 куб бензин -загуба на мощност в движение

Мнение от alalexll » 13 Яну 2014 20:49

[quote="kopche1"]Мерси колега.
Може ли да обясниш каква е връзката с повредата на топлинния датчик с загубата на мощност и гасненето на колата.
Ще пробвам варианта- но не мога логически да го проследя.

Как като се повиши температурата на охлаждащата течност това ще даде отражение на двигателя и ще наруши запалването и обработването на горивото.

Има ли някаква връзка с ламбда сондата (например - защото не се сещам за друго) или нещо друго което е свързано с данните от този датчик (които не са вярни в нашия случай и това води до дефектирането ) .[/quote
Откри ли се проблема?

Аватар
desotodorov
Мнения: 377
Регистриран на: 01 Апр 2009 22:44
Местоположение: Ботевград

Re: Rav4 '96г.1998 куб бензин -загуба на мощност в движение

Мнение от desotodorov » 15 Яну 2014 09:19

kopche1 написа:Здравейте,

...Понастроил и клапани или нещо друго - заради заглъхването и прихъркването в движение.

...( за горивния майстора каза че е бил пълен с кал).
Първото едва ли е направено - при нашите ДВГ, такава операция би отнела мин. 8 часа + N пула с различни размери...
А това за калта малко не го вярвам - майстора да не би да е рязал филтъра за да го види какъв е вътре ?

И на мен ми е интересно какво ще излезе - тия корави машини малко дефекти дават, така че е добре да се знае.
Сподели какво са открили хората, и колко пари и време ще отнеме да ти го доставят...има RAV-ки на части доста, така че - ако сумата е главоломна - вероятно ще е добре да се вземе нещото 2-ра ръка.
Обичам аз да съм работник, да пея до големия си струг
да дъвча мазния си потник, и да се чувствам като чук !?!
А. Слабаков

Изображение

kopche1
Мнения: 17
Регистриран на: 15 Яну 2013 10:41

Re: Rav4 '96г.1998 куб бензин -загуба на мощност в движение

Мнение от kopche1 » 16 Яну 2014 21:35

В момента е на преглед машината в Тойота.
Чакам резултат.
Ще пиша - защото много дълго остана съпругата без кола и ефекта не едобър ;)
Прибира се уморена и я боли глава.

alalexll
Мнения: 183
Регистриран на: 03 Дек 2008 20:58
Местоположение: sofia

Re: Rav4 '96г.1998 куб бензин -загуба на мощност в движение

Мнение от alalexll » 16 Яну 2014 22:08

[quote="kopche1"]В момента е на преглед машината в Тойота.
Чакам резултат.
Ще пиша - защото много дълго остана съпругата без кола и ефекта не едобър ;)
Прибира се уморена и я боли глава.[/quote
Значи не е бил топлиния датчик.Дано не излезе нещо скъпо.

kopche1
Мнения: 17
Регистриран на: 15 Яну 2013 10:41

Re: Rav4 '96г.1998 куб бензин -загуба на мощност в движение

Мнение от kopche1 » 23 Яну 2014 07:41

От тойота я диагностицираха - казах че са намерили някаква оголена жичка която дава на късо като се загрее и правела проблемите.

Лошото е че колата продължава да се държи така странно.

Докато се движи все едно прихълцва и губи мощност за част от секундата.

Не знам вече какво да я правя след като и гурутата в тойота не могат да я оправят.

alalexll
Мнения: 183
Регистриран на: 03 Дек 2008 20:58
Местоположение: sofia

Re: Rav4 '96г.1998 куб бензин -загуба на мощност в движение

Мнение от alalexll » 23 Яну 2014 20:34

[quote="kopche1"]От тойота я диагностицираха - казах че са намерили някаква оголена жичка която дава на късо като се загрее и правела проблемите.

Лошото е че колата продължава да се държи така странно.

Докато се движи все едно прихълцва и губи мощност за част от секундата.

Не знам вече какво да я правя след като и гурутата в тойота не могат да я оправят.[/quot


Извинявай ама не разбрах направи ли пробата с изключване на тем.датчика.Питам те щото не написа че си го направил зада си напълно сигурен в него.

kopche1
Мнения: 17
Регистриран на: 15 Яну 2013 10:41

Re: Rav4 '96г.1998 куб бензин -загуба на мощност в движение

Мнение от kopche1 » 25 Яну 2014 09:55

Здравей ,
с термо датчика - пробвахме.
И в Тойота сервиз пробваха и си работи ОК.

Сега дистрибуторната капачка ми смениха - защото имала някакви микроскопични пукнатини и влизало въздух - като стане мокро...

Ще видим... или са ми взели само парите или наистина е така.
Времето ще покаже - докато я карам... нещо съм скептичен.

Аватар
desotodorov
Мнения: 377
Регистриран на: 01 Апр 2009 22:44
Местоположение: Ботевград

Re: Rav4 '96г.1998 куб бензин -загуба на мощност в движение

Мнение от desotodorov » 27 Яну 2014 16:56

Спред мен 99% те мотаят...оголени жички и вЕтър в дистрибуторната капачка...не го вярвам.
Обичам аз да съм работник, да пея до големия си струг
да дъвча мазния си потник, и да се чувствам като чук !?!
А. Слабаков

Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Amazon [Bot] и 140 госта