Avensis T25 /2003-2008/ - Ръчно регулиране / настройване на фарове - къси и дълги светлини ?

Аватар
tntony
Мнения: 229
Регистриран на: 30 Яну 2006 23:57
Местоположение: София

Avensis T25 /2003-2008/ - Ръчно регулиране / настройване на фарове - къси и дълги светлини ?

Мнение от tntony » 03 Юни 2010 18:14

Здравейте.
Някой знае ли как мога да си настроя фаровете - светят много ниско, а нямам врътка за вдигане и сваляне - водят се автоматични?

Благодаря.
Прикачени файлове
Image044.jpg
Image044.jpg (167.34 KiB) Преглеждано 10889 пъти
Последно промяна от Akima на 04 Авг 2016 11:20, променено общо 1 път.
Причина: Променено заглавие.Преместена в правилния раздел.
Toyota Avensis 2.0 D4, 147ps, 1AZ-FSE, 2006

мехаННика
Мнения: 1688
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 17 пъти

Мнение от мехаННика » 03 Юни 2010 19:04

Да,не е трудно.Първо проверяваш крушките дали са правилно монтирани,след това спираш на равно място вземаш един стенд за регулиране на фарове и въртиш регулиращите винтове докато ти хареса.Възможно е също да ти трябват и нови фарове,но дано не съм прав.

Аватар
TATI
Мнения: 2742
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 43 пъти
Обратна връзка:

Мнение от TATI » 03 Юни 2010 19:25

Така като гледам копчетата, най-вероятно колегата е с ксенонови фарове. Не знам дали могат да се регулират по стандартния начин
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Re: Настройване на фарове за Авенсис 2

Мнение от Kiki » 03 Юни 2010 19:29

tntony написа: водят се автоматични
Това, че се водят автоматични, би прябвало да означава, че се включват автоматично, когато стане тъмно.
Не съм виждал Авенсис с автоматично регулиране на фаровете на височина.
А иначе си има врътки за регулиране и по височина и по хоризонтал.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от scorpion » 03 Юни 2010 19:58

Имах Авенсис 2 преди фейслифта и въпреки, че фаровете не бяха ксенон не си спомням да имаше възможност за регулиране.
Сега с Авенсис 2 Фейслифт и при наличие на ксенонови фарове също няма възможност за настройка. Причината е, че при включване на светлините при запалването на ксенона той се регулира автоматично.
Вероятно реглажа става само в сервиз.

Самият аз има забележка към ксенона. При преминаване на участък осеян с неравности, светлината "трепти". Виждал съм го и при други автомобили с ксенонови фарове. Обясниха ми, че причината се дължи в бързата реакция на автоматичното регулиране. Регулацията се прави в сервиз, като се увеличава времето за реакция.

Личното ми мнение, че светлините на Авенсис са малко слаби.

Аватар
diesel_power
Мнения: 469
Регистриран на: 29 Май 2010 17:45
Местоположение: Бургас
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от diesel_power » 03 Юни 2010 22:07

Регулират се като нормални фарове просто при натоварване на задницата сами падат надолу.

Аватар
tntony
Мнения: 229
Регистриран на: 30 Яну 2006 23:57
Местоположение: София

Мнение от tntony » 04 Юни 2010 10:32

Фаровете са фабричен ксенон (къси светлини ) и от преди си свтеха нормално но нещо напоследък светят буквално на 2 метра пред колата. Явно ще трябва да ходя до TOYOTA
Toyota Avensis 2.0 D4, 147ps, 1AZ-FSE, 2006

Аватар
tntony
Мнения: 229
Регистриран на: 30 Яну 2006 23:57
Местоположение: София

Re: Настройване на фарове за Авенсис 2

Мнение от tntony » 04 Юни 2010 10:36

Kiki написа: А иначе си има врътки за регулиране и по височина и по хоризонтал.
KIKI
Къде ти се намира врътката за вдиге и сваляне на фаровете
Toyota Avensis 2.0 D4, 147ps, 1AZ-FSE, 2006

Аватар
Владислав
Мнения: 670
Регистриран на: 23 Окт 2009 18:40
Местоположение: София,България

Мнение от Владислав » 04 Юни 2010 11:11

tntony,твоят Avensis НЯМА ръчна настройка на фаровете от купето,затова имаш лампа на таблото в жълт цвят-един фар със заоблена стрелка пред него (=D Грубо това е символа..Най-вероятно датчика,който измерва натовареността на автомобила(мисля че е на задния мост)не работи правилно,или наистина си за реглаж на фаровете,или просто в момента колата ти е доста натоварена.
Младежи,уважавайте старостта-тя е вашето бъдеще...

Toyota Corolla 2001 VVT-i 1.6

Аватар
TATI
Мнения: 2742
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 43 пъти
Обратна връзка:

Re: Настройване на фарове за Авенсис 2

Мнение от TATI » 04 Юни 2010 15:00

tntony написа:
Kiki написа: А иначе си има врътки за регулиране и по височина и по хоризонтал.
KIKI
Къде ти се намира врътката за вдиге и сваляне на фаровете
На мястото на светодиода са нашите врътки за вдигане и сваляне на фаровете.
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Аватар
Kikkity
Мнения: 5
Регистриран на: 15 Юни 2010 11:16
Местоположение: Русе / San Francisco

Мнение от Kikkity » 15 Юни 2010 12:20

И аз имам същия проблем.. Имам ксенонови фарове (колата е 2006-та) и имам чувството че светят на една педя пред колата. Дразни ме особено по магистралата, защото там съм принуден да шофирам постоянно на дълги... и знам че това дразни идващите в другата посока... Опитах се да намеря info за това дали е възможно да се регулират.. уви попадам на една и съща информация - или се водят саморегулиращи или трябва в сервиз да ходя. На lexusa ми са саморегулиращи и там хода на светлината се вижда много ясно. освен това никога не ми се е налагало да правя някаква настройка, въпреки че има болт за фино регулиране.

Ако имате някаква информация или някакъв manual ще съм благодарен.

P.S. Нов съм във форума и съм доста неориентиран, така че всякаква помощ би била добре дошла, за което предварително благодаря !
2006 Toyota Avensis D4D
2007 Toyota Rav4 D4D
2008 Toyota Land Cruiser D4D
2001 Lexus IS300 SRT Turbo
2010 Chevy Camaro SS (on its way to BG)

Аватар
LongLegs
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Фев 2009 13:21
Местоположение: София

Мнение от LongLegs » 26 Дек 2010 11:29

Здравейте! Имате ли напредък с фаровете? Аз имам аналогичен проблем с Авенсис 2, 2004. Автомобилът е с ксенонови фарове и степента на осветеност от тях ме кара да мисля, че карам на габарити. Предположих,че може би имам технически проблем. Усилията ми вече някак изглеждат като сериал.
1. Проверката в ТМ Ауто не доведе до нищо - всичко било наред, само единия ксенон светел по-слабо от другия. Попитах колко по-слабо и каква е нормата - вдигат рамене - на колегата на око му се струва. Желанието ми да подменим крушките не бе уважено - те нямали наличности.
2. Подмених крушките - никакъв ефект. Тествах 4300К и 6000К. Оставих 4300К, както са фабричните.
3. Проверих двата датчика, регулиращи нивото на фаровете спрямо земната повърхност. Смених задния датчик, причината - изгнил, дошло му времето. Проверих предния датчик - работи, няма следи от корозия.
4. Посъветваха ме да полирам фаровете, обаче те не са помътнели и не виждам нужда от полиране.
5. Прибегнах до ръчна настройка в сервиз. Това и възможно, въпреки автомотичната регулировка - отново никакво подобрение.

В следствие на цялото това усилие и разходи за решаване на проблема - нямам напредък. Прави ми впечатление, че и другите Авенсис 2, които виждам на къси, светят като мен.

Ефектът от светлините се разминава напълно с моите очаквания и е доста тормозещо и небезопасно да се кара така.

Разчитам някой да е решил проблема и да сподели как smile.gif

Честита Коледа на всички!
Toyota Avensis 2.0 D-4D / 2004г

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Мнение от slowtraveler » 26 Дек 2010 14:06

Какво разбираш под 'Ефектът от светлините се разминава напълно с моите очаквания'?
Регулирането на всички фарове става по един и същ начин - механично с въртене на регулировъчните винтове...
А 'автоматиката' поддържа това ръчно настроено ниво.
Според мен си направи добра центровка на фаровете...
Ходил съм на сервиз за регулиране, и от там излязох като сляп - единия фар в небесата, а втория - на 1.5м пред колата...
Колата бе на 16х.км, купена от БГ, а майсторите се опитваха да ме убедят, че фаровете не можели да се настроят, защото колата била удряна (нямаше такова нещо)...
Накрая си настроих фаровете сам идеално, и 'прогледнах' laugh.gif

Причината е, че доста от майсторите не са наясно с най-обикновени физични принципи на оптиката и не мислят...
Доста от майсторите не са се замисляли например, че за да имаш добро осветяване по банкета (вдясно), фара трябва да се регулира да свети малко по-вляво (но все пак да не заслепява насрещните) :whistle:
При такава регулировка банкета вдясно се осветява по-добре и по-нависоко...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Me4oKyX
Мнения: 2201
Регистриран на: 10 Яну 2007 14:16
Местоположение: Пловдив
Получена  благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от Me4oKyX » 26 Дек 2010 16:31

За да ви се оправят фарчетата, освен крушките трябва да отидете на стенд да ги регулират. Но като цяло, първо проверете дали не са ви заминали фаровете, защото при много Авенсиси е така. Искат директно смяна, защото лупите са станали на точки и за съжаление процеса и необратим. Има фарове на Депо по 160-190лв, които нямат този проблем вече и светят МНОГО по-добре. Слагате едни Депа и един ксенон след това е забравяте за проблеми със светенето. Иначе в Тойота ще искат има-няма по 2000+лв на фар със заводски ксенон - дори да имате каско не си струва да ги давате, защото пак ще умрат първо, второ за такива суми може да вдигнат каското и пада цената за пълна щета след това..... Така че най-добре си вземете ДЕПО и сложете хубав ксенон, за да дадете нормална стойност пари и да имате наистина добро светене. Като след монтажа да новите фарове/крушки пак трябва да се отиде на реглаж, защото колата дори да има копче за реглаж не може сама да намери правилната позиция за светене. Ел.реглажа само сваля надоло правилно настроените фарове - нищо друго не прави :thumbsup: А за купуване на фарове мога да помогна с отстъпки - един приятел ги внася :thumbsup:

slu4aen
Мнения: 56
Регистриран на: 15 Яну 2009 14:48

фарове

Мнение от slu4aen » 26 Дек 2010 20:01

Да се включа и аз по темата с фаровете,моите също светят различно- левия по-силно от десния.Свалях ги,почиствах ги,Кики ги полира перфектно,почистих и лупите от прахоляк и 'мъгла' и ефекта си е същия mad.gif .Замислям се и аз за едни ДЕПО,ако някой ползва нека сподели,доста колеги ще си решат проблемите със осветеността пред колата.А относно регулирането едното място е отзад на фара до моторчето(по вертикала),а по хоризонтала е над мигача ,м/у фара и калника и има достъп със дълга кръстата отвертка. :thumbsup:

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 35 госта