ПРОБЛЕМ със съединител на Toyota Corolla Liftback '88

Модератори: Georgimitrovich, zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика

pdoynov
Регистриран: 20 мар 2017 20:04

Мнениеот pdoynov » 20 мар 2017 20:12

Здравейте,
Имам проблем със съединител на Toyota Corolla Liftback '88. Купих я в края на декември м.г., навъртях едно две хиляди километра (сега съм в Сибиу, Румъния) и нямаше проблем. В неделя, а и тази сутрин забелязах, че като пали придръпва с натиснат съединител, а при вкарване на скорости (като цяло всичките, дори понякога при изключен двигател и натиснат съединител) се усеща някакво напрежение, все едно трябва да преодолея чоп.
Преди малко като седнах на нея беше ужас - хъркане на скорости и т.н., въпреки че натисках педалът на съединителя до ламарината. Като се прибрах пробвах хода, при изключен двигател и се оказа, че започва да отлепя (усеща се съпротивление) почти долу. Няма как да проверя, а и старата ми кола - Фиат Типо нямаше никакви проблеми със съединителя, затова и не съм се занимавал.
Колата е с базовия 1.3 мотор, 12 клапана, 1988 година и ме съмнява да е с хидравличен съединител (отделно като сменях масла и т.н. освен казанче за спирачната течност друго не видях (разширителното на охладителната система не го броим, а и колата е с механичен усилвател на волана).
Как да регулирам ходът на педала (огромен е, както писах по-горе - отлепя в долните 20% от хода) и как да разбера нивото и качеството на маслото в скоростната кутия - предполагам изобщо не е сменяно, а машината е на над 300000 км.

Благодаря предварително!
:D

Потребителски аватар
Toyota Fan Forever
Регистриран: 19 яну 2017 10:16

Мнениеот Toyota Fan Forever » 21 мар 2017 08:45

Здравейте!

От времето, когато много често имах възможността да се занимавам с такива класики, единственото което са съсздавали като проблем с недоотделяне на съединителя са били главния или работния цилиндър или и двата (хидравлика разбира се , освен за КМ36 Liteace (general version) друг автомобил от марката с жило на живо не съм виждал).
Има и теоретична възможност да Ви е спукана диафрагмата на притискателя, но започнете с по-простите неща, за които и да отделите малко ресурс, то той ще Ви се отплати с безотказна работа занапред.

Проверете празния ход на педала (хода от напълно обраната хлабина на привода на главния цилиндър до напълно отпуснат педал), заедно с положението на отпуснатия педал на съединителя до пода (приблизително на една линия с този на спирачката). Регулирането става под таблото с разконтряне на гайката и развъртане на стержена във вилката бутаща педала чрез щифт.
EE90 Clutch Master Pump.GIF

Вижте общото състояние на помпите, цвят на течността, течове и др.

Успех
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Преместването на единица товар на единица разстояние е работа. Работата извършена за единица време е мощност. Всяка система обаче след Големия взрив се стреми към покой.

Потребителски аватар
e 10
Регистриран: 10 мар 2015 10:44

Мнениеот e 10 » 21 мар 2017 09:16

Колега, насоките ти са правилни, но все си мисля, че съединителят не е сменян, а пък 300 000 км му идват множко unsure.gif , дори и да е произведен тогава, когато мъжете не си бръснеха краката! Дано да е малкият дявол и проблемът да се реши с регулировка, но аз залагам на заминал съединител (поне феродов диск).
Toyota Corolla E10 2.0D 1994 г.
Toyota Land Cruiser KZJ 70 3.0TD 1993 г.
ГАЗ 69М 1962 г.

мехаННика
Регистриран: 28 юли 2008 11:17

Мнениеот мехаННика » 21 мар 2017 10:31

При "заминАл" феродов диск оплакването ще е друго. Долей течност​, напомпай и огледай за течове .

Върни се в “Трансмисия”