Шум в механична скоростна кутия на корола 2015г

Plamen_Асенов
Мнения: 3
Регистриран на: 29 Мар 2017 11:23
Местоположение: plewen

Шум в механична скоростна кутия на корола 2015г

Мнение от Plamen_Асенов » 29 Мар 2017 11:50

Здравейте. Реших, че тук е мястото да пиша за моят проблем. Дано не греша.
Преди една година си купих нова Корола, производство 2015 г., модел 1,6 бензин, с механична 6 срепенна скоростна кутия. За една година каране, 35 000 км. според мен скоростната кутия стана много шумна. Чува се виещ звук при потегляне до 4 та предавка, както и виещ звук при отпускане на педала на газта. От Тойота твърдят, че няма нищо страшно, но спред мен и 30 годишният ми опит като шофйор, това не е добре. Като се замисля само москвичът ми издаваше такива звуци, а тук става дума за нов автомобил.
Молбата ми е следната: Ако някой колега има същият автомобил, и ако нямя нищо против, бих дошъл да видя как е положението при него, за да знам дали да правя някакви постъпки пред Тойота.

Аватар
kostadinnm
Мнения: 240
Регистриран на: 09 Яну 2013 21:20
Местоположение: София/Петрич

Шум в механична скоростна кутия на корола 2015г

Мнение от kostadinnm » 30 Мар 2017 21:14

За виещия звук при отпускане би трябвало да е нормален. При 5-степенните от предишни поколения(като моята) се счита за нормален и кутията е чук. За звука при ускорение - пробвай да качиш клип да му се полюбуваме и ние :)
Corolla 2006 2.0 D-4D | sedan, SOL

Plamen_Асенов
Мнения: 3
Регистриран на: 29 Мар 2017 11:23
Местоположение: plewen

Шум в механична скоростна кутия на корола 2015г

Мнение от Plamen_Асенов » 02 Апр 2017 07:54

Не знам какво да мисля. Сменил съм до днес 8 автомобила и то от много по - невзрачни марки, но досега не съм се замислял, че имам скоростна кутия. Преди нова година ходих в представителството на тойота по повод този проблем. Техен техник кара колата и сам се убеди,че е шумна. Смениха ми маслото на скоростната кутия за всеки случай. Ефектът бе временен. Навярно от студеното време. Сега при затопляне виенето е по силно. Имам вече усещането че, че хората се обръщат. При по- първото ми посещение, човекът който тества колата, каза че виенето при отпускане на газта е от спирачният режим на двигателя. Какъв е този спирачен режим и има ли такова животно на света.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Шум в механична скоростна кутия на корола 2015г

Мнение от slowtraveler » 02 Апр 2017 14:31

Зъбните предавки по принцип издават звук - няма как...
При моторна спирачка (т.е. когато усилието е в обратна посока - колелата се опитват да въртят двигателя) зъбната предавка започва да работи по другата повърхност на зъбите, и е възможно да се появи страничен звук (например при движение на задна предавка сте чували какъв вой надава)...
При предавки с прави зъби звука е още по-отчетлив - сигурно сте чували трансмисия на спортен автомобил - вие като на Икарус :)
Но колегата правилно се е ориентирал към варианта да сравни звука на неговия автомобил с такъв на аналогичен автомобил... Това може да е някакъв ориентир...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
G.Panayotov
Мнения: 153
Регистриран на: 28 Сеп 2015 17:05
Местоположение: Варна

Шум в механична скоростна кутия на корола 2015г

Мнение от G.Panayotov » 02 Апр 2017 19:17

Проблема идва най-вероятно от лагер на първичен вал на скоростната кутия.
Решението му съответно е смяна, но както историята показва кутията не дефектира по какъвто и да е начин освен виещия звук.
Така че можеш да си караш със виенето без да се притесняваш. Или поне да изчакаш до време за смяна на съединител и тогава да направиш всичко накуп.
°Toyota Avensis T25 D-CAT Executive 2AD-FHV

°Lexus IS200 Executive 1G-FE+++

Аватар
mfandakov
Мнения: 3323
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 40 пъти

Шум в механична скоростна кутия на корола 2015г

Мнение от mfandakov » 02 Апр 2017 19:57

Не мога да Ви разбера,колата е на 2 години вие като дрезина и казвате че е нормално.Колега ако аз съм на твое место бих бил малко по настоятелен да си оправят проблема да не им зарежа колата пред входа.Нали е гаранционна ,търси си правата ако не ти обърнат внимание пишеш и другаде и така на горе по системата.Купил съм нова кола искам да карам нова кола, а не виещ таралясник след който се обръщат хората.
worthy.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Шум в механична скоростна кутия на корола 2015г

Мнение от slowtraveler » 02 Апр 2017 21:52

mfandakov написа: Не мога да Ви разбера,колата е на 2 години вие като дрезина
Не мога да разбера как успя да чуеш по обяснението как точно вие :whistle: tooth.gif
Колегата съвсем коректно иска да сравни шума на неговият автомобил с друг такъв, за да може да си направи изводите - дали шума в неговият автомобил е странен, или това е типичният шум на тази скоростна кутия...
И ако шумът в неговия автомобил не е нормален - да ги гони до дупка...
В момента и за него и за нас не е ясно дали чува нормалния шум на кутия, или има проблем....
На времето на автомобил с 'вечна кутия' (т.е. от тези, дето не се чупят и на милион километри) така се ориентирах за скоростта - когато почне да вие мелодично на около 80км/ч, значи си е достигнала идеалната скорост :) Просто така си е сметната конкретната кутия...
Но това не значи, че при колегата няма проблем - иска си сравнение...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
mfandakov
Мнения: 3323
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 40 пъти

Шум в механична скоростна кутия на корола 2015г

Мнение от mfandakov » 02 Апр 2017 21:59

Самото присъствие на колегата тук с такъв въпрос, отговаря много добре на въпроса по горе.
Явно разни шумове в трансмисията се вземат за нормални,направих справка в няколко форума и проблемите не са само при него. :thumbsup:
Извинявам се ако при Тойота има някакви,,типични шумове,, по скоростите които не са ми познати,понеже при други карани коли от мен до сега ги е нямало.
worthy.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Шум в механична скоростна кутия на корола 2015г

Мнение от slowtraveler » 02 Апр 2017 22:56

Досега при всички автомобили, които съм карал е имало типични шумове.. Къде по-тихи, къде по-осезаеми... Не става въпрос за Тойота или коя да е друга марка - това си е физиката - дипломната ми работа бе точно вибродиагностика на ДВГ, и всякакви други въртящи се механизми, помпи, ТРД и т.н., та не само от книгите знам звука на движещ се механизъм - няма нещо, което да се движи и да не издава звук :)
Просто трябва да определим дали звукът е нормален или има и шумове, свързани с повреда...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4261
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 90 пъти

Шум в механична скоростна кутия на корола 2015г

Мнение от BOz » 02 Апр 2017 23:39

slowtraveler написа: При моторна спирачка (т.е. когато усилието е в обратна посока - колелата се опитват да въртят двигателя) зъбната предавка започва да работи по другата повърхност на зъбите, и е възможно да се появи страничен звук (например при движение на задна предавка сте чували какъв вой надава)...
При предавки с прави зъби звука е още по-отчетлив - сигурно сте чували трансмисия на спортен автомобил - вие като на Икарус :)
Реално двете изречения се покриват, защото основния шум от задната скорост е от правите зъби.
Но пък на мен една от любимите коли, които някога съм карал, си остава един Фиат 131 Волуметрико Абарт, която е с прави зъби. Е нямаше такова удоволствие от карането на това чудо. Вярно, че това ми беше един от първите автомобили, които съм карал от такъв вид, но до ден днешен няма да я забравя. punk.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
kostadinnm
Мнения: 240
Регистриран на: 09 Яну 2013 21:20
Местоположение: София/Петрич

Шум в механична скоростна кутия на корола 2015г

Мнение от kostadinnm » 03 Апр 2017 20:07

Е, аз мога да кача запис от моята. Наскоро обнових фърмуера на видеорегистратора, че беше спрял да записва звука. Все пак, ще е добре да се включи някой със същата комбинация от кутия/купе. Не гарантирам за точно предаване, но като цяло сега се затопли и дизела не трака много, та трябва да се чуят механизмите на кутията.
Офтопик
На мен самата кутия ми харесва и както съм писал и на други места предавките влизат приятно отчетливо на фона на малкото немски возила дето съм карал(вартбург с двиг. от фв, опел астра ф и ауди а4 б6).
Едит: записа от моя страна се отлага, защото видеорегистратора ми сдаде багажа(стопена литиева батерия).
Последно промяна от kostadinnm на 04 Апр 2017 19:12, променено общо 1 път.
Corolla 2006 2.0 D-4D | sedan, SOL

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Шум в механична скоростна кутия на корола 2015г

Мнение от slowtraveler » 03 Апр 2017 22:58

Колега, според мен записа на звука си е чиста загуба на време - не може да се предаде точно...
Най-добре е наистина да се качиш в друг аналогичен автомобил за да сравниш шумовете...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Plamen_Асенов
Мнения: 3
Регистриран на: 29 Мар 2017 11:23
Местоположение: plewen

Шум в механична скоростна кутия на корола 2015г

Мнение от Plamen_Асенов » 05 Апр 2017 08:34

Благодаря за коментарите, който правите по моят въпрос. Много бих искал наистина да сравня със такава кола. Ако някой има познат, или претижава същата, ще бъда благодарен ако се обади.
Като цяло колата ми харесва. Кара се приятно и наистина средният разход при смесено каране е около 5,5 л/100 км. Процесът на разработване е много дълъг.Чак след 30 000 км. се осеща моща на двигателя. Мисля, че колата е по скоро за дамите и мъже след 50 г. Младите не биха били удволетворени. Няма го вятърът в косите.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Шум в механична скоростна кутия на корола 2015г

Мнение от slowtraveler » 05 Апр 2017 08:50

Plamen_Асенов написа: Процесът на разработване е много дълъг.Чак след 30 000 км. се усеща мощта на двигателя
Не съм съгласен с това мнение колега... Колата практически не се нуждае от разработване...
Да, добре е да се пази до 2-3 х.км докато се напаснат частите, но след това си е напълно разработена и с нормалната динамика... Дотогава просто се пази ...
При смесено каране 5.5л/100км винаги ще я усещаш тромава - това означава че караш много икономично, не я въртиш над 4х.об/мин и т.н...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Me4oKyX
Мнения: 2201
Регистриран на: 10 Яну 2007 14:16
Местоположение: Пловдив
Получена  благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Шум в механична скоростна кутия на корола 2015г

Мнение от Me4oKyX » 13 Апр 2017 09:59

Не се нуждаят от разработване, ама не точно. Ей сега чисто нов Hyundai i30 1.6 135hp си пищи като откачен ако минеш 120км/ч - това пищене престава в момента, в който колата подмине 10 000км .... Що така, ако няма нужда от разработка :D А шум от кутията изобщо не трябва да имаш, освен ако нямаш пилингатори вместо уши ... Кутийте на Тойота не са това, което бяха, щото не са на Тойота и са некви евро буклуци. А ремонт гаранционен си е доста забавна задачка - на моята Корола, точно след ремонт на такъв шум - лагер на първичен вал, след това два пъти извън гаранционно дооправях колата .... Нищо лично към никой, просто оТОРизирания сервиз не е това, което очаквам, като плащам тия пари дето искат .... Таааа, за ремонт си е, ако това е нормално според Тойота и други подобни коли, значи хептен нивгаш нема си взема нова Тойота скоро tooth.gif

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта