Звук като тролей при включена скорост и леко подаване на газ

ludmiloff
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Май 2017 13:17
Местоположение: София

Звук като тролей при включена скорост и леко подаване на газ

Мнение от ludmiloff » 17 Май 2017 13:34

Здравейте, имам Toyota Yaris I 1.3 vvti със странен проблем. Доста търсих във форума и на други места, не можах да намеря точно такава тема (ако има се извинявам за дублирането).
Та значи проблема е следния: при включена скорост - 1ва, 2ра, до 3та и леко подаване на газ се чува звук като тролей. При натискане на съединител звука изчезва, или поне на мен така ми се струва. При отпускане на газта звука продължава още няколко секунди до намаляване на оборотите, при което колата понякога почва леко да придърпва, а звука се прекъсва с кратки паузи. При превключване на скоростите не се чуват допълнителни звуци - ръмжене, тракане, и т.н. освен придърпване в същия момент.
При преглед от различни "майстори" получих различни мнения, последно беше за диференциала и съвет "карай и не се страхувай". Масло в скоростната кутия има, понеже съм нов собственик не зная кога и дали е сменяно, колата е на 130хил. км (уж!).
Въпроса ми е - какво да правя, да карам и да си пускам радиото силно, че да нечувам, или да продължавам да търся истинската причина ремонтирам. Има ли някой с подобен проблем, който да сподели?
Toyota Yaris I 2nzfe vvti 1.3

Аватар
G.Panayotov
Мнения: 153
Регистриран на: 28 Сеп 2015 17:05
Местоположение: Варна

Звук като тролей при включена скорост и леко подаване на газ

Мнение от G.Panayotov » 17 Май 2017 16:58

Първо, смени си маслото на скоростната кутия.
Ако не се подобри нищо, най-вероятно имаш износване в лагера на първичен вал.
При желание да отстраниш проблема има достатъчно компетентни механици във форума, поразгледай и ще намериш връзка с тях.

Успех с решаването на проблема.
°Toyota Avensis T25 D-CAT Executive 2AD-FHV

°Lexus IS200 Executive 1G-FE+++

ludmiloff
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Май 2017 13:17
Местоположение: София

Звук като тролей при включена скорост и леко подаване на газ

Мнение от ludmiloff » 17 Май 2017 20:31

Това със смяна на маслото ще се случи, но преди няколко дена по препоръка в единия от сервизите сложихме една добавка, трябва да мина поне 400-500 км, пък аз не я карам много. После естествено ще слагам ново масло и добавка :(
Някакви други предположения? В купето звука се чува в дясно, а скоростната кутия не е там, нали?
Toyota Yaris I 2nzfe vvti 1.3

Аватар
Toyota Fan Forever
Мнения: 152
Регистриран на: 19 Яну 2017 10:16
Местоположение: Sofia

Звук като тролей при включена скорост и леко подаване на газ

Мнение от Toyota Fan Forever » 18 Май 2017 11:34

За съжаление най-вдясно от самата скоростна кутия (transaxle) e диференциалът.
Преместването на единица товар на единица разстояние е работа. Работата извършена за единица време е мощност. Всяка система обаче след Големия взрив се стреми към покой.

ludmiloff
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Май 2017 13:17
Местоположение: София

Звук като тролей при включена скорост и леко подаване на газ

Мнение от ludmiloff » 18 Май 2017 11:49

А как да се диагностицира точно за да съм сигурен, че не е от алтернатор, ангренажна верига или нещо друго. Звука много повече прилича на звук от електромотор, май на тролей както съм писал е най точно.
Toyota Yaris I 2nzfe vvti 1.3

ludmiloff
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Май 2017 13:17
Местоположение: София

Звук като тролей при включена скорост и леко подаване на газ

Мнение от ludmiloff » 18 Май 2017 16:33

По точно, звука е като на това видео, случайно го открих:
https://youtu.be/dPEsOK2tqXs

само че при мен на място не се чува това, а само в движение.
На място пък сега чувам и други звуци, ще трябва и аз да направя едно видео, да му се невидят и старите коли ....
Toyota Yaris I 2nzfe vvti 1.3

e 10
Мнения: 671
Регистриран на: 10 Мар 2015 10:44
Местоположение: Ловеч
Получена  благодарност: 1 път

Звук като тролей при включена скорост и леко подаване на газ

Мнение от e 10 » 18 Май 2017 21:20

Основно правило е , че лагер вие при подаване на газ, а диференциал - при отнемане. При тебе е налично и в двата случая, което съчетано с придърпването, навежда на мисълта, че проблемът може и да не е в трансмисията unsure.gif .
Toyota Corolla E10 2.0D 1994 г.
Toyota Corolla E10 2.0D 1996 г.
Toyota Land Cruiser KZJ 70 3.0TD 1993 г.
ГАЗ 69М 1962 г. (вече бивш sad.gif )

ludmiloff
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Май 2017 13:17
Местоположение: София

Звук като тролей при включена скорост и леко подаване на газ

Мнение от ludmiloff » 19 Май 2017 22:21

e 10 написа: Основно правило е , че лагер вие при подаване на газ, а диференциал - при отнемане. При тебе е налично и в двата случая, което съчетано с придърпването, навежда на мисълта, че проблемът може и да не е в трансмисията unsure.gif .
Ще ми се да излезнеш прав.
Понеже това май се появи след като в сервиза на Тойота ми смениха пистови ремъци, десен лагер и биалетки, ми предстои скоро ревизиране на това което са направили в друг сервиз. А придърпването изглежда е от тампон на двигателя от зад.
Toyota Yaris I 2nzfe vvti 1.3

ludmiloff
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Май 2017 13:17
Местоположение: София

Звук като тролей при включена скорост и леко подаване на газ

Мнение от ludmiloff » 24 Май 2017 18:56

Малко развитие по моята тема: качвам видео запис на шума - най-ясно се чува след 15сек, карам на 2а предавка и съвсем леко натискам педала на газта. При отпускане шума изчезва. Ето видеото: https://youtu.be/n3BltSx2XfU Със слушалки се чува най-добре
След записа смених маслото на скоростната кутия, старото масло имаше много странен мирис (може би от добавката която бях сложил). В маслото не открихме частици или парченца. След смяната шума сякаш стана малко по мек, но не изчезна. Или е твърде късно, или шума идва от друго място. Междувременно ходих в сервиз където ме увериха че са сваляли аксесоарния ремък и не са открили проблеми с някакви ролки или алтернатора или водна помпа. Но открили че имам леко омекнал тампон точно до скоростната кутия.
В съседни теми има подобни проблеми, но не точно това което е при мен - нямам ръмжене, нямам трудно включване на скорости. От какво може да е това, много е дразнещо. Ще помоля за още мнения, и най-вече някой с подобна кола да сподели.
Toyota Yaris I 2nzfe vvti 1.3

yanitsa
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Сеп 2017 20:08
Местоположение: Sofia/Stara Zagora

Звук като тролей при включена скорост и леко подаване на газ

Мнение от yanitsa » 20 Сеп 2017 17:29

Намерихте ли решение?

osemshest
Мнения: 12
Регистриран на: 28 Яну 2020 17:30
Местоположение: Varna
Автомобил: Toyota Yaris Verso

Звук като тролей при включена скорост и леко подаване на газ

Мнение от osemshest » 01 Фев 2020 13:47

Със сигурност е намерил, но за съжаление както всички останали не е писал. И аз преди няколко дни купих такава тойота и при мен при подаване на газ се чува същият звук-като от триеща се ролка в гума или метал. При подаване на газ между 1ва и 3та скорост, след това само си спира. Търся сервиз в който да я вкарам за обслужване, че и по електрониката се оказа, че има проблеми. Шумът при тестфрайфа го нямаше, а другите проблеми помислихме, че са дребни, а ще се окаже май от интегралното реле. Нямахме възможност да я закачим на компютър.

dvdimov9854
Мнения: 5
Регистриран на: 02 Апр 2021 12:54
Местоположение: Пловдив
Автомобил: YARIS

Звук като тролей при включена скорост и леко подаване на газ

Мнение от dvdimov9854 » 26 Апр 2021 14:19

И при мен се появи подобен виещ звук след пълното обслужване, което включваше и аксесоарен ремък.Предполагам че там някъде се крие ключа, но не съм задълбавал.Моята е автоматик и го прави само при потегляне на първа скорост, след това всичко изчезва.

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Звук като тролей при включена скорост и леко подаване на газ

Мнение от Kiki » 26 Апр 2021 16:44

И при мен на Авенсис се беше появил подобен шум. Оказа се демпферната шайба на коляновия вал, която задвижва двата ремъка. Тя е точно в дясно.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

dvdimov9854
Мнения: 5
Регистриран на: 02 Апр 2021 12:54
Местоположение: Пловдив
Автомобил: YARIS

Звук като тролей при включена скорост и леко подаване на газ

Мнение от dvdimov9854 » 26 Апр 2021 16:49

Благодаря за информацията.Мислиш ли че ще мога да я диагностицирам на място и какви би трябвало да са симптомите.

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Звук като тролей при включена скорост и леко подаване на газ

Мнение от Kiki » 26 Апр 2021 17:06

В сервиз при работещ мотор я пръскаха в продължение на 10 секунди със спрей и звукът изчезна. Според мен беше с WD 40 След като изсъхна, звукът пак се появява. След това шайбата трябва да се смени.
Не казвам, че при теб и същото, но опитай, това поне е лесно. Само внимавай да не ти увлече ръката, защото моторът ще работи.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта