Тракане от предница - Avensis T25 2.0 D4D 116HP 2005 - РЕЙКА

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Тракане от предница - Avensis T25 2.0 D4D 116HP 2005 - РЕЙКА

Мнение от ffsolutions » 12 Фев 2015 21:00

Здравейте, колеги! smile.gif
Тази година на първа пролет ще правя първи преглед. laugh.gif Нека ви запозная с подробностите.
От известно време (от както взех колата, за да бъда по-точен) имам някакъв шум от предната част на автомобила (2005 Тойота Авенсис, D4D 116 hp.), за който бях убеден, че идва от пластмасовите кори по двигателя. Самото тропане е като удряне на пластмаса и метал, поне така го оприличавам. Има глухо звучене. Последваха известни процедури по укрепване и обезшумяване на корите. laugh.gif Накрая, тъй като нямаше резултат, реших да ги махна, в следствие на което установих, че шумът продължава и явно не е от тях. Можете да пуснете видеото, за да чуете за какво става въпрос.

https://www.youtube.com/watch?v=dtqxhu8 ... e=youtu.be

Интересното е, че шумът се появява при движение по лоша настилка, когато през купето има вибрации (обикновено при по-ниска скорост), а не при преминаване през дупки, трамвайни линии и т.н.. На видеото, което виждате, се движа с около 15-20 км/час, включително и изключил от скорост. Самата настилка в случая наподобява паваж. Но същото се случва и по асфалт, по който видимо няма дупки, просто си личи, че е полаган преди 10 години и е един вид "грапав".

Доста съм бос в тези неща, така че в началото на март обмислям да закарам колата до Пит Стоп, за да я проверят. Предния път, когато бях там за проверка на хидравликата (тогава се оказа, че проблем няма) ми споменаха, че има нещо тръгнало по предницата в ляво, и може да чувам почукване при преминаване през легнали полицаи или по-големи дупки, но може да се кара така още доста време. Е, на легнали полицаи и дупки нямам никакъв чум, а само по грапава повърхност. wacko.gif

Въпросът ми към вас е, ако имате евентуално предположение какво може да е, както и (приблизително) колко мога да очаквам за отремонтиране на проблема, който вие предполагате за наличен. Тъй като съм бос в материята, искам да знам горе-долу какво се върти като варианти. Имам доверие на хората там, но бих искал да си имам едно на ум, все пак. wink.gif Когато проблемът бъде локализиран и отстранен, ще дам обратна информация какво е било, както и колко е струвало за отстраняване.

Извинявайте за многословието, но отвътре ми идва.
П.С. За по-наблюдателните - да, съединителят подсвирква. Чува се от гайката, която държи рамото, за което е закачена пружината вътре в купето (поне по слух, след като почти си бях вкарал главата вътре). biggrin.gif Лекувах я с WD40, но пак се обажда.
Благодаря! :thumbsup:
Последно промяна от Akima на 24 Юли 2015 12:45, променено общо 2 пъти.
Причина: Променено заглавие.
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

Аватар
TATI
Мнения: 2747
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Тракане от предница, 2005 Тойота Авенсис, D4D 116 hp.

Мнение от TATI » 12 Фев 2015 21:17

Виж си биалетките.
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Аватар
lederman
Мнения: 544
Регистриран на: 20 Май 2010 14:25
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Тракане от предница, 2005 Тойота Авенсис, D4D 116 hp.

Мнение от lederman » 13 Фев 2015 10:25

И при мен има подобно потропване, което търся от доста време :)
От събраните до тук мнения, първо, трябва да се започне от биалетки и тампони на стабилизиращата щанга.
Биалетките са елементарни за смяна и на пазара има голям избор на всякакви цени. Според мен до установяване на дефекта е добре да се сложат някакви евтини и ако е от тях да се сменят с качествени, когато си отидат "временните".
С тампоните не е точно така. на пазара има и заместители, но рискуваш да са други и да повтаряш операцията поне 2 пъти (при мен така стана biggrin.gif ). В Тойота ги има и до колкото помня, алтернативният доставчик ми каза да ги купя от там. Десния тампон може да се смени относително лесно, докато левия е заврян ... поради тази причина него не го смених профилактично.
Добре е да се сменят/огледат и задните биалетки и тампони. Много често шумовете от потропване се разнасят по цялата конструкция на колата и ги чуваме от съвсем грешно място. Задните биалетки/тампони се сменят елементарно.
Прегледай и шарнирните болтове, макар и те да се известни със здравина при модела.
И накрая черешката на тортата biggrin.gif , след няколко сервиза и съветвания съм се насочил към тампони на амортисьорите или самите амортисьори. Това се хваща като махнеш гумените капачки на централната гайка на амортисьора и докато някой клати колата странично, държиш пръста на гайката, ако има луфт се усеща. Добър тест е и на тресачка за амортисьори, като друснат заподозряната гума, се ослушваш за дразнещият звук biggrin.gif .
Това се сещам за момента, пиши като има развитие, защото и аз още не съм си решил проблема, а по звук доста си приличат.

Ето каква е картинката:
http://japan-parts.eu/toyota/eu/2006/av ... ber#48820B
Поздрави :thumbsup:
T25 2AD-FTV /2007
Началната грамотност, е овладяване на четенето и писането в едно с разбиране на смисъла на написаното.
В процеса на писане се цели оформяне на съдържанието за постигане на определена комуникативна цел.

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Re: Тракане от предница, 2005 Тойота Авенсис, D4D 116 hp.

Мнение от ffsolutions » 13 Фев 2015 20:34

Благодаря и на двамата! :)
Ще опитам да реша проблема в началото на другия месец, дано да уцелят от първия път за какво иде реч. В крайна сметка ще гледам да се договоря с хората - ако сменят нещо и проблемът остане при един бърз тест, могат веднага да ми върнат старата част и да сменяме следващото. Е, ако говорим за тампон за 20-30 лв., например, няма да правим такива циркови изпълнения. Аз се надявам да го хванат веднага, но ще видим. Така или иначе ще пиша за резултата, след като се заема с ремонта.
Ако някой друг се е борил с такъв проблем или има идеи, е добре дошъл да ги сподели.
Благодаря, колеги! :thumbsup:
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4203
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Тракане от предница, 2005 Тойота Авенсис, D4D 116 hp.

Мнение от zi_zi_top » 24 Фев 2015 19:03

През последния уикенд имах подобен проблем. Много се дразня от такива шумове и проверих всичко, дори залягах под колата. Накрая установих, че манивелата за крика се е откачила от едната скоба и виси като при това почуква в дъното на органайзера на багажника. Сега Королата отново е с обичайния си нормален шум. Два дни ме побърка тази глупава манивела. wacko.gif
Провери багажника, жабките, под седалките и всички кухини по купето! Доста често източникът на шума е "безобиден досадник". :thumbsup:
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Re: Тракане от предница, 2005 Тойота Авенсис, D4D 116 hp.

Мнение от ffsolutions » 25 Фев 2015 08:24

zi_zi_top написа:През последния уикенд имах подобен проблем. Много се дразня от такива шумове и проверих всичко, дори залягах под колата. Накрая установих, че манивелата за крика се е откачила от едната скоба и виси като при това почуква в дъното на органайзера на багажника. Сега Королата отново е с обичайния си нормален шум. Два дни ме побърка тази глупава манивела. wacko.gif
Провери багажника, жабките, под седалките и всички кухини по купето! Доста често източникът на шума е "безобиден досадник". :thumbsup:
Благодаря, Зизи, ще хвърля един поглед. В началото на март имам запазен час, така че ще я проверя задължително, и без това го мислих като проверка напролет. А ако излезе някоя откачена глупост из багажника, още по-добре. :thumbsup:
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Re: Тракане от предница, 2005 Тойота Авенсис, D4D 116 hp.

Мнение от ffsolutions » 06 Мар 2015 15:18

Здравейте, колеги!
И така, да дам малко ъпдейт по темата. Днес закарах колата до Пит Стоп, след огледа се установи следното:
- смяна на 2 тампона на стабилиращата щанга, 97 лв. за части + труд + самия преглед на цялата ходова част;
- имам рейка за ремонт/подмяна с нова.

Тампоните бяха за смяна, това го усетих преди около месец, след като чувах лек паразитен шум около гумата (предна лява и дясна) при качване на нисък тротоар, например. След подмяна на двата тампона шумът вече го няма.

Въпросното тракане, което чувам и което видяхте на видеото, всъщност идва от рейката. Нова е около 1700-2000 лв., но има възможност да се ремонтира. Очевидно ще заложа на този вариант. biggrin.gif
В София това удоволствие ще ми струва около 350 лв. + още 150 лв. за труд в горепосочения сервиз. Самото рециклиране не се прави в Пит Стоп, а някъде другате, като хората предложиха ако искам сам да намеря място, където да се рециклира рейката. Работа е за 1-2-3 дни, според натовареността и на двата сервиза. Като ударя чертата това са 500 лв. В Пловдив, същото нещо ще ми легне около 250 лв., така че идната седмица колата отива на пътешествие. Не мога да кажа къде точно рециклират в София и къде ще стане това в Пловдив, но моят майстор там е правил рейки на няколко Авенсиса + Мазда 6 + неговия собствен Акорд, всички до един само с отлични резултати. Така че ще заложа на по-сигурното, и по-евтиното като бонус.

Lederman, тъй като до колкото разбирам не си установил проблема при теб, хвърли един поглед на рейката. Дано да съм успял да те насоча. :thumbsup:

Ще има нов ъпдейт по темата около 15-16 март. Тогава би следвало да съм с отремонтирана рейка и, надявам се, без повече тракане по павенцата.
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

Аватар
lederman
Мнения: 544
Регистриран на: 20 Май 2010 14:25
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Тракане от предница, 2005 Тойота Авенсис, D4D 116 hp.

Мнение от lederman » 06 Мар 2015 15:27

Ужким съм я оглеждал, но не съм сигурен че е достоверно.
При откачени от шенкела накрайници, не усетих да мърдат ...
Ти видя ли как проверяваха? Какви са симптомите на повредата? Омаслена ли е или нещо друго ? Усеща ли се луфта по някакъв начин ?
Поздрави :thumbsup:
T25 2AD-FTV /2007
Началната грамотност, е овладяване на четенето и писането в едно с разбиране на смисъла на написаното.
В процеса на писане се цели оформяне на съдържанието за постигане на определена комуникативна цел.

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Re: Тракане от предница, 2005 Тойота Авенсис, D4D 116 hp.

Мнение от ffsolutions » 06 Мар 2015 18:14

Още като я оставих един от механиците я покара и след като се върна каза, че вероятно е рейката, също така беше усетил и тампоните на щангата. В последствие след като я качиха и провериха, потвърдиха за щангата. Самата рейка не тече, но казаха, че това е срещан проблем при королата. При авенсиса също се получавал, но обикновено не се чува потракването, и тъй като няма теч, много хора явно не го хващат. Тъй като моята е позаминала малко повече, е започнала и да трака. Не че не я карам така вече 7 хил км., но това е друга тема. biggrin.gif
Като симптом ги ориентира шумът, това, което им казах (кога се появява, при каква повърхност и т.н.), и също така и опит, предполагам. След като всичко останало е бетон и им е известно, че рейката дава проблеми, са се насочили натам. Не мога да ти кажа какво са проверявали по нея чисто механично, тъй като не им се навирах в ръцете, но предполагам са прави.
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Re: Тракане от предница, 2005 Тойота Авенсис, D4D 116 hp.

Мнение от ffsolutions » 15 Мар 2015 19:58

Здравейте, колеги!
Пиша, за да дам последен ъпдейт по темата. Рейката бе свалена и рециклирана, процедурата бе направена в Пловдив. След изминати около 400 км. през уикенда след ремонта мога да потвърдя, че тракането, което се чува от клипа, изчезна! worthy.gif Мога да потвърдя, че именно рейката бе причината за него. При свалането се е установило, че има лек луфт, но явно достатъчен, за да тропа така. :thumbsup:

Дано темата помогне и на други колеги с подобен проблем. Ако някой има нужда от допълнителна информация, ще се радвам да помогна, стига да мога.
Благодаря на всички, които се включиха със съвети и предпожиха помощ. drunk.gif
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

Аватар
iovkito
Мнения: 2839
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 57 пъти

Re: Тракане от предница, 2005 Тойота Авенсис, D4D 116 hp.

Мнение от iovkito » 15 Мар 2015 20:06

Дано не си се вкарал в един голям филм с тази рейка. Много често се случва да протече малко след рециклирането.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Re: Тракане от предница, 2005 Тойота Авенсис, D4D 116 hp.

Мнение от ffsolutions » 15 Мар 2015 20:08

iovkito написа:Дано не си се вкарал в един голям филм с тази рейка. Много често се случва да протече малко след рециклирането.
Надявам се да не съм, но не би трябвало. Не една или две рейки са правени там, включително и на моя майстор, както бях споменал. Всички са доволни, както и аз към момента. :thumbsup: Важното е, че проблемът вече го няма. И да я бях оставил да хлопа, пак можеше да протече. wink.gif
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

psydev
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Юли 2015 15:47
Местоположение: гр. Раковски

Re: Тракане от предница, 2005 Тойота Авенсис, D4D 116 hp.

Мнение от psydev » 23 Юли 2015 15:50

Здравейте, аз също на скоро си взех въпросния автомобил, втора ръка, имах проблем с 5та скорост, оправих я тъкмо, сега се оказа че имам луфт във рейката. От Тойота ми казаха да си търся такава втора ръка. Можете ли да препоръчате майстор където да ми я оправи, около Пловдив. Благодаря!

Аватар
Akima
Мнения: 7128
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 33 пъти
Получена  благодарност: 63 пъти

Мнение от Akima » 24 Юли 2015 12:43

psydev написа:Здравейте, аз също на скоро си взех въпросния автомобил, втора ръка, имах проблем с 5та скорост, оправих я тъкмо, сега се оказа че имам луфт във рейката. От Тойота ми казаха да си търся такава втора ръка. Можете ли да препоръчате майстор където да ми я оправи, около Пловдив. Благодаря!
Добре дошъл.

http://toyotabg.eu/viewtopic.php?f=5&t=24865.

Колегите от Пловдив ще те насочат.
Само ще те помоля да си попълниш профила за по-лесно.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Re: Тракане от предница - Avensis T25 2.0 D4D 116HP 2005 - Р

Мнение от ffsolutions » 04 Авг 2015 07:53

Колега, мога да те насоча към моя майстор ако все още не си отстранил проблема (на 7-8 км. от Пловдив е).
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта