Чукане във волана при завиване - Корола

Vidic
Мнения: 15
Регистриран на: 17 Юни 2013 11:55

Чукане във волана при завиване - Корола

Мнение от Vidic » 27 Дек 2013 16:27

Здравейте, колеги! Моля за малко помощ. Имам Корола (Е140 мисля, че е означението на модела) 2009 г. и от известно време чувам някакво чукане във волана при завиване. Не се появява винаги, а само при завиване с ниска скорост - около 20 км. и при пълен или почти пълен оборот на волана (мисля, че най-често, когато завивам на ляво се чува). В момента, в който волана започва да се връща сам, се чува това пукане. Първоначално мислех, че е някакъв проблем със cd-то, защото звука като че ли малко наподобява на прескачане на диск, но после разбрах, че не е от това. При въртене на волана на място няма проблем, звукът не се чува. По принцип колата е гаражна, но тази седмица стоя навън и при завиване по гореописания начин, пак се чу това пукане докато завивах, но този път и след това, когато въртях волана, за да паркирам, така че предполагам че студът може и да влияе. Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем? Знаете ли какво може да бъде и трябва ли да се притеснявам за нещо? Колата все още е гаранционна. При смяната на последното масло казах в ТМ Ауто за проблема, но тогава още не знаех в кои случаи се появява и те не успяха (или не искаха да го установят). Същевременно никъде не отбелязаха, че съм казал за проблема и те не са могли да го установят, а гаранцията ми изтича лятото. Това ме притеснява, защото няма да се учудя, ако след като ми изтече гаранцията някак си изведнъж открият проблема и ми кажат, че следва скъп ремонт. Затова моля за съвет, как да постъпя. Следва ли да ми издадат някакъв документ, че не могат да открият проблема, за да имам гаранция, че ако се прояви след изтичането на гаранционния срок за колата ще го отстранят за тяхна сметка?
Проверявах нивото отпред (не знам маслото ли е или хидравличната течност), но резервоарчето е пълно.
(За пояснение звукът е нещо средно между чукане и пукане, трудно ми е точно да го определя)

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Чукане във волана при завиване - Корола

Мнение от scorpion » 27 Дек 2013 19:25

Здравейте колега. Споделям опит макар и с друг модел - Авенсис. имах същата симптоматика. Пукане при завиване - при мен надясно с ниска скорост и маневри. Първо гаранционно смених кормилния прът но проблема остана. След това настоях да се смени рейката и да чукам на дърво вече всичко е ОК. Слее като имаш гаранция настоявай за обстоен преглед и смяна.
Може да пробваш дали имаш пукане при загасен двигател и изправен волан. С енергично движение наляво надясно.щ, нещо като разклащане на волана. Ако има пукане / чукане проблема е от кормилната уредба. Може и от разбит шарнир но според мен проблема е или в каретата на корм.прът или рейката.
Успех!

Vidic
Мнения: 15
Регистриран на: 17 Юни 2013 11:55

Re: Чукане във волана при завиване - Корола

Мнение от Vidic » 17 Яну 2014 10:03

Благодаря за своевременния отговор, колега и се извинявам, че толкова късно отговарям. Пробвах това с движението при изгасен двигател, но нищо не се получи. Днес закарах колата в Тойота и слава Богу, към края на тест драйва се чу това пукане. Приемчикът каза, че ще направят нов тест-драйв с механик и ще направят всичко възможно да го отстранят. Дано да го направят. Ще пиша след като имам резултати какво е станало.
Поздрави и хубав уикенд!

Didkin
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Сеп 2017 10:47
Местоположение: Sofia

Чукане във волана при завиване - Корола

Мнение от Didkin » 05 Сеп 2017 11:13

Здравейте,нов съм и имам същия проблем(Auris 2007) с чукането във волана но само при изключен двигател...ходих в няколко сервиза но твърдяха че нямам никакъв проблем с кормилната система....карам така вече 1 година но притесненията ми останаха....бихте ли ми препоръчали къде да отида за да получа компетентно мнение тъй като сам вдигнал ръце вече.....Благодаря предварително...

Vidic
Мнения: 15
Регистриран на: 17 Юни 2013 11:55

Чукане във волана при завиване - Корола

Мнение от Vidic » 07 Сеп 2017 14:15

Здравейте.

Бях забравил за този пост. След като приемчикът в ТМ Ауто Изток чу шума нищо не се случи, защото каза, че не могат да диагностицират проблема и да карам така. Продължавам да карам колата така. Не съм я карал отново в ТМ Ауто, след като изтече гаранцията, защото предполагам, че ще го диагностицират вече и ще струва над 500 лв. Проблемът при мен почти беше изчезнал, но наскоро се възобнови. При рязко завиване с ниска скорост и по-голямо навиване на волана се чува нещо като балбукане.
Относно отстраняването - чувал съм добри неща за Тойота Пазарджик, цените им за труд са доста по-ниски от софийските, освен това работят и в събота, така че ако Ви притеснява проблемът и сте от София, може би пробвайте първо там.
Поздрави

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Чукане във волана при завиване - Корола

Мнение от Оги » 28 Дек 2018 19:08

Много е вероятно да тропа кормилния кардан. И то не в каре, а в разтегливата квадратна част. Това, на което при класическите кардани са шлици- на тез коли е квадрат. Под педалите близо до пода, затворен с прахозащитна капачка.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Чукане във волана при завиване - Корола

Мнение от Airfan » 28 Дек 2018 20:54

Би ли се опитал да опишеш по-добре ситуациите, в които се проявява проблема? Аз имах сходен проблем с моя Авенсис и го решиха гаранционно 4 години след покупката покрай друг проблем. Прояваваше се като глухо изпукване все едно нещо се намества най-вече при излизане от кръгови движения, понякога и в завой. Това се реши като смениха едно каре долу ниско в краката. Отделно имах чаткане при въртене на волана на място, което се чуваше ясно в купето, то беше от някакво каре горе и беше свързано с регулирането на волана - ако е плътно навътре - не чаткаше, почнеш ли да дърпаш волана към себе си, чаткаше все по-силно. Това се оправи със смяна на кормилния прът от долното (вече сменено каре) до горе до електромотора. Сега всичко е тип топ.
Изображение Изображение

Vidic
Мнения: 15
Регистриран на: 17 Юни 2013 11:55

Чукане във волана при завиване - Корола

Мнение от Vidic » 28 Дек 2018 21:20

Здравейте. Продадох колата преди повече от година и проблемът остана неразрешен. Като цяло накрая установих, че въпросното "чукане" се чува при рязко, бързо, пълно навиване на волана надясно или наляво. Преди време го бях демонстрирал на приемчик в ТМ Ауто Изток докато колата беше гаранционна, но не можаха да локализират проблема. Подозирам, че ако колата беше извън гаранция и трябваше да си платя, бързо и лесно щяха да го оправят.

Поздрави

donibrasco
Мнения: 142
Регистриран на: 24 Юли 2016 12:51
Местоположение: пазарджик
Получена  благодарност: 1 път

Чукане във волана при завиване - Корола

Мнение от donibrasco » 28 Дек 2018 22:24

Имам го само когато времето е студено и докато се покара няколко километра(завоя), след това спира. Карам така 2 зими. Над нулата ли е няма проблем.
Т25 Комби 2ADFTV non dpf

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Чукане във волана при завиване - Корола

Мнение от Оги » 29 Дек 2018 12:46

Докато не го тествате не можете да бъдете сигурни в него и че е 100 % безобидно тропане. Давам ви насока само. Ако тропа нещо друго... това е кормилно управление, а звуците и условията, при които се появяват може да са различни. Ето че при колегата Airfan е имало проблем точно в едното каре на кардана, което изобщо не е за подценяване. При мен тропа при по-големи неравности с малка скорост, много наподобава шарнир. Ако колата мине бързо- не се чува нищо. Каретата са тествани, пръта също.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

donibrasco
Мнения: 142
Регистриран на: 24 Юли 2016 12:51
Местоположение: пазарджик
Получена  благодарност: 1 път

Чукане във волана при завиване - Корола

Мнение от donibrasco » 29 Дек 2018 13:40

Всички останали варианти са проверени още преди две години...Чак сега видях тази тема и по точно описанието на проблема и условята ,в които се проявя.Едно към едно като при мен.
Т25 Комби 2ADFTV non dpf

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 44 госта