Зимни гуми - тесни или широки?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4901
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от slowtraveler » 26 Ное 2014 21:24

ivied написа:...зимната гума и при ниски температури и на дъжд, не само на сняг и лед има по-добро сцепление.
Това как кореспондира това мнение с този тест: http://www.zr.ru/content/articles/16286 ... avisimost/
при температура под +7С сцеплението на гумите се влошава. Но не при всички! Освен това изменението не е чак толкова страшно, че при +5С да бързаме да се 'преобуваме'. Започвайки от температура +11С ние включихме към летните гуми и зимните Мишлен Х-ice. И ето резултата - влошаването на спирачните свойства на летните гуми не е чак толкова страшно: зимната даже и при -5С има доста по-голям спирачен път, да не говорим при положителни температури. И тук няма никакво противоречие - зимната гума ще си покаже преимуществата при леда и на сняг.
Изображение
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от nowyaris » 26 Ное 2014 21:41

Актуална информация за цени на зимни гуми 215/65/16 с монтажа в едно от най-големите гумаджийни в Залцбург:
Гудиър : 134 евра
Мишелин : 128
Континентал : 124
Нокиан : 118
Семперит : 108
Пирели и Дънлоп нямаха,имаха много други,включително китайски.
Аз естествено поръчах най-евтините европейски Нексен - 83 евро. biggrin.gif
Не е много евтино в Австрия да го e*e.Добре че не ги плащам аз. wink.gif
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от philipp » 26 Ное 2014 23:51

Внимавайте, когато давате генерални изводи за "по-голямото контастно петно" на широките гуми. Това не е правило. Контактното петно е функция на отношение на тежестта която носи гумата към налягането с което е напомпана. Една силно напомпана широка гума може да има много по-малко контактно петно спрямо една мека тясна. Формата на петното е различна, топлоотделянето също (в полза на широките), но като цяло разликата между тесни и широки не е сериозна при постигната еднаква контактна повърхност. Естествено тук трябва да намешаме и износването - при пренапомпани ще е в средата, при недонапомпани в краищата... Пък и комфорта - меките возят по-меко... пък и подбиването на джантите по дупки на меките гуми (актуално за българските пътища)... и като теглите чертата ще излезе еднозначно следното: по-добро от средното положение няма.

За зимата правилното решение е "максимално по-високата гума" - тази, която вдига клиренса на автомобила на максимум без да закача по калника. Обикновено се постига с по-тесни гуми. Това е. Проблемът с "неточния километраж и скоростомер" е пренебрежим - поне за мен, защото никога не ми се е налагало да меря прекалено точно, а въпросните разлики са достатъчно прости за правене на груби сметки. Скоростта например си я знам и без скоростомер :)

Иначе при еднакво напомпени гуми има рецепти всякакви. По-тежка кола се държи по-добре с по-широки гуми. Обратно по-лека - с по-тесни. За мокро лятото - широките имат повече отводнителни канали. Обратно - много зимни шарки са въобще без канали, съответно тесните са по-добри. На сухо - винаги широка гума е по-добре (процесите са почти изцяло от адхезия). На неравен терен - тесни (по-добра механична деформация заради по-големия натиск). На лед и сняг - тесните дават предимство. При мека почва - широките, защото с тесните се закопавате... и т.н.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4901
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от slowtraveler » 27 Ное 2014 08:10

philipp написа:Внимавайте, когато давате генерални изводи за "по-голямото контактно петно" на широките гуми. Това не е правило. Контактното петно е функция на отношение на тежестта която носи гумата към налягането с което е напомпана. ...
Разбира се, че е така, но когато площта е = Х*У, и увеличаваш Х (ширината), то при еднакви други условия (например спазване на препоръчаното от производителя налягане), то контактното петно ще е по-голямо...
За мокрото - това, че летните гуми имат по-широки отводнителни канали е направено от немай-къде - техните канали са много по-нарядко, и са по податливи на аквапланинг...
Най-грубо обяснено - при вода 4см на платното, гума без грайфер, широка 155мм на автомобил движещ се с 50м/с трябва да изхвърли 310 литра вода на секунда за да е останала в контакт с пътя. Ширината на 'петното' 15.5см, височината - 4см, за една секунда трябва да почисти 50м = 5000см - т.е. литража, който трябва да се изхвърли за една секунда е
V=W*H*L
Където :
V- обем изхвърлена вода (1л=1000куб.см stupid.gif )
W - ширина на гумата (контактното петно)
H - височина на водния стълб - дълбочина на локвата
L - пътя, изминат от автомобила за секунда
(ширина на гумата)*(височина на водата)*(пътя, изминат за секунда)...

При автомобил с ширина на гумата 225мм , при същите условия трябва да изхвърли не 310, а 450литра, за да е отново в контакт с пътя...
Когато гумата достигне до лимита си за изхвърляне на вода, то тя 'изплува' - загубва контакт с платното и настава аквапланинг.
Затова и по-широките гуми са по-податливи на аквапланинг.

Да, грайфера спомага за изхвърлянето на водата, като освен това внася и корекции в горната формула.
Например в частта, където има грайфер няма нужда да се изхвърли цялата вода, а само площта (и съответно обема), заета от 'плочките' на грайфера.
Това грубо казано е площта само на 'черната' част (разбира се, нагоре по грайфера тази черна част се увеличава, докато стане 100% при свършване на грайфера):
Изображение
Затова с нови гуми с дебел грайфер вероятността за аквапланинг е по-ниска - от обема зает от 'каналите' най-грубо казано няма нужда да се изхвърля водата...
Това отново е грубо казано, защото при големи скорости се намесва и динамиката на водата - според начина на оформление на каналите може да се спомогне, или да се попречи на изхвърлянето на водата... Освен това при широката гума водата от центъра трябва бързо да бъде преместена на по-голямо разстояние отколкото при тясната гума, за да се изхвърли извън контактното петно...

Горе долу това е за аквапланинга като постановка...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
ivied
Мнения: 306
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от ivied » 27 Ное 2014 08:43

Няма универсална гума... а ако имаше - щяха да я забранят biggrin.gif
нали трябва да се продават и другите
есетествено, че лятната ще е по-добра при спиране но на сухо...
от ноември до април - ако преобладава суха настилка при вас - за предпочитане са всесезонните...
но това е друга тема...
а и в доста страни вече зимните гуми през зимата са задължителни
доста точно изяснихте теоретическите постановки - но на практика май се получава,
че доста хора просто купуват най-евтината гума
евтините зимни гуми са с по-слаби характеристики от скъпите всесезонни...
дълга тема biggrin.gif
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от philipp » 27 Ное 2014 09:32

slowtraveler - така е. Тоест при даване на рецепти е много важно и каква е скоростта, и какво ли още не. При една скорост ще е едно - примерно при по-ниска широката ще печели, а при друга скорост съвсем друго... Темата е за учебник :)

Аватар
andrian999999
Мнения: 1513
Регистриран на: 19 Мар 2009 11:51
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от andrian999999 » 27 Ное 2014 10:07

ivied написа:
andrian999999 написа: а и диапазона на добрите гуми е 75 лева
може, цифрата и да съвпада но валутата е Евро... biggrin.gif
7 градуса не са случайни, 7 градуса ако показва на таблото, на асфалта обикновенно е по-ниска...
зимната гума и при ниски температури и на дъжд, не само на сняг и лед има по-добро сцепление.
показателите за различните марки и модели зимни гуми при тестове понякога се разминават драматично...
цифрата съвпада колега, аз не знам каква ще е тази гума за 150 лева , а и тези 7 градуса са супер случайни особено за България

п.п. не знам какви гуми карате ама за мен сцепление на лед няма освен ШИПОВЕ biggrin.gif
професионален мапер

Аватар
andrian999999
Мнения: 1513
Регистриран на: 19 Мар 2009 11:51
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от andrian999999 » 27 Ное 2014 10:27

philipp написа:slowtraveler - така е. Тоест при даване на рецепти е много важно и каква е скоростта, и какво ли още не. При една скорост ще е едно - примерно при по-ниска широката ще печели, а при друга скорост съвсем друго... Темата е за учебник :)
няма рецепти караш бавно и това е всичко друго е ташак дали ще си с КИТАЙСКИ ментета или най -висок клас гума. покажете ми гума която от 130км/ч нагоре няма да изплува
професионален мапер

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от philipp » 27 Ное 2014 11:04

На лед - вериги, не шипове, защото шиповете у нас са забранени (и с право!). Ама тези вериги, които ги продават по бензиностанциите са тежки ментета и на лед се късат. Така, че на лед спасение няма, освен ако не сте вложили едни 150-200 лева за вериги, които я ползвате веднъж в живота, я не.

Тонии
Мнения: 87
Регистриран на: 17 Май 2013 09:15

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от Тонии » 29 Ное 2014 21:52

Днес се оказа добър ден за тестване.

Аватар
ivied
Мнения: 306
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от ivied » 30 Ное 2014 12:52

andrian999999 написа:
ivied написа:
andrian999999 написа: а и диапазона на добрите гуми е 75 лева
може, цифрата и да съвпада но валутата е Евро... biggrin.gif
7 градуса не са случайни, 7 градуса ако показва на таблото, на асфалта обикновенно е по-ниска...
зимната гума и при ниски температури и на дъжд, не само на сняг и лед има по-добро сцепление.
показателите за различните марки и модели зимни гуми при тестове понякога се разминават драматично...
цифрата съвпада колега, аз не знам каква ще е тази гума за 150 лева , а и тези 7 градуса са супер случайни особено за България

п.п. не знам какви гуми карате ама за мен сцепление на лед няма освен ШИПОВЕ
за шипове забрави - няма как освен в Скандинавия и Канада
иначе един бръз поглед из сайтовете за продажба на гуми в момента
за посочения размер от колегата 175/65/14 (които се оказва, че са размер и за ванове) показва:
в БГ
CONTINENTAL ContiWinterContact TS850 - 98.11лв. (наистина добра гума на добра цена)
GOODYEAR ULTRAGRIP 8 - 98.78лв.
GOODYEAR ULTRAGRIP 9 - 100.38лв.
MICHELIN ALPIN A4 - 112.33лв.
в друг сайт
FIRESTONE Winterhawk C - 130.00 лв.
GOOD YEAR Ultra Grip 8 - 161.00 лв.
GOOD YEAR ULTRAGRIP 9 - 183.00 лв.

в Германия:
Nokian WR D3 - 42,36 € (отлична гума на добра цена)
Uniroyal MS plus 77 175/65 R14 86T XL M+S Winterreifen - 45,48 €
Goodyear Ultra Grip 9 - 45,49 € - 55,40 €
Continental WinterContact TS 850 - 51,30 € - 68,90 €

така, че приемам донякъде коригирането за цената :thumbsup: но донякъде
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от nowyaris » 30 Ное 2014 14:27

Това са "компютърни" цени.Докато започнат да се търкалят под автомобила цената става доста по-различна. blush.gif
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
ivied
Мнения: 306
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от ivied » 30 Ное 2014 16:37

nowyaris написа:Това са "компютърни" цени.Докато започнат да се търкалят под автомобила цената става доста по-различна. blush.gif
не са точно компютърни, поръчваш ги и ти ги доставят на тези цени...
(в повечето се споменава че доставката влиза в цената)
не сложих линковете към сайтовете за да не минава за скрита реклама
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от nowyaris » 30 Ное 2014 21:16

то по принцип в Австрия е по-скъпичко отколкото в Германия.Питах ги колко излиза после да ми махнат зимните и да ми върнат летните - казаха 25 евро на гума с мервера boxed.gif . Гумаджийното е доста лачено,може да има и по-евтино някъде. Тук почти всички си купуват нови коли от магазина и в цената е включено четири зимни гуми с джантите.Направи ми впечатление че зимните гуми са същия размер както летните,поне в нашето представителство на Ауди/Фолксваген.Или са Семперит,или Континентал.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
ivied
Мнения: 306
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от ivied » 01 Дек 2014 01:33

nowyaris написа:то по принцип в Австрия е по-скъпичко отколкото в Германия.Питах ги колко излиза после да ми махнат зимните и да ми върнат летните - казаха 25 евро на гума с мервера
Много е, прекалено даже - макс. 8-12 Е е на гума, а има и сайтове за доставка на гуми с вкл.монтаж и указател на сервизите, с които работят и до които също има опция да ги доставят.
С доставката и уговорена среща за монтаж си готов до 2-3 дни.
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 49 госта