Зимни гуми - тесни или широки?

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от nowyaris » 03 Дек 2014 21:34

Не искам да се намесвам в измерването на едни неща , което колегите си правят , но аз в понеделник на Вояджъра в Австия му сложих нов NEXEN и му гледах ДОТ-а - само букви имаше,никакви цифри.Огледах гумите подробно - никъде нямаше дата на производство или поне аз не видях. Иначе моя грешка - гумите са корейско производство.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
ivied
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от ivied » 04 Дек 2014 08:44

martod написа:
Scott написа:Недей, добрите хора от Пирели са ти отговорили tongue.gif
Добри хора викаш .. biggrin.gif
Не съм останал с такива впечатления .. no.gif Изобщо ги нямам даже за някакъв критерий вече, в бизнеса с гуми .
Преди много години, в ерата на Ладите, smile.gif направих тази грешка да им опитам продуктите, повече не ща да ги видя, предпочитам втора и трета употреба laugh.gif Мишелин, Гудиър, Дънлоп, отколкото тези дървета, дето можеш да си ги караш и на 0.001 бар напомпани и пак да возят твърдо . smile.gif
Преди няколко години един приятел с БМВ 7-ма серия затвърди мнението ми за тях, видяха му се много 2000 лв. за 19-ски Мишелин и заложи на Пирели за 1000 лв., половин цена си е половин цена, smile.gif ама само след 1000 км. шарката на гумите взе да се къса на парчета и да се разпада и се наложи да ги рекламира и да си вземе пак Мишелин в крайна сметка .
За туй, на техните тълкувания не вЕрвам, no.gif малко са позабравили да споменат, за кой департамент иде реч аджаба и някой спокойно може да си помисли, че и Вършец влиза в този департамент. wink.gif
Иначе правилно са отбелязали символи 1, 2, 3 и 4 в отделно каренце и символ 5 (дата на производство) в друго каре, за това и от едната страна на гумата няма дата на производство, защото не е неразделна част от другите символи .
Ей тук пък има инфо и за департамента .http://www.carbibles.com/tyre_bible.html
темата явно оттече в поредния безсмислен спор за DOT-a... що е то и има ли почва у нас...
Колега, категоричните ти твърдения за Pirelli, меко казано са далеч от истината...
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от nowyaris » 04 Дек 2014 21:06

Абе все зимни гуми - тесни,широки - важното е грайферите да са дълбоки :thumbsup: .
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
martod
Мнения: 1501
Регистриран на: 15 Ное 2008 17:49
Местоположение: Пловдив, което си е пак в страната на абсурдите .

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от martod » 05 Дек 2014 11:21

ivied написа:
темата явно оттече в поредния безсмислен спор за DOT-a... що е то и има ли почва у нас...
Колега, категоричните ти твърдения за Pirelli, меко казано са далеч от истината...
Първо- повярвай ми, безсмислен спор няма .. wink.gif В спора се раждат истините(това не съм го измислил аз) smile.gif и можеше и ти да вземеш участие, като човек занимаващ се с гуми (това пак не съм го казал аз) . no.gif
Вместо това си мълчиш и сега изведнъж започваш да оценяваш спора какъв бил .
Както виждаш вече се появи първия участник купил си гуми без дата на производство, очаквам и други такива, защото и аз стигнах до извода, че ДОТ е едно нещо (което е изискване на американския КАТ) laugh.gif а дата на производство е съвсем друго нещо, след като си купих канадски Мишелини без дата на производство и е напълно грешно да се казва, ДОТ еди си коя седмица и година, както сме го възприели в България ..
ДОТ-а си е ДОТ, датата си е друго нещо, което вече има почва и у нас .

Второ- "Категоричните" ми твърдения са базирани на личен опит и затвърдени от такъв опит и на други хора които познавам и съм видял с очите си какво се случва с гумите им, за това за мен са си категорични и доста близко до истината .
Не можеш да ги промениш с каквито и да било твърдения относно продуктите на Пирели, все пак човек вярва повече на себе си и понякога се учи и от личните грешки, важното е да не ги повтаря . wink.gif
А при мен няма такава вероятност, трябва да закрият фабриките на всички производители на гуми които съм изброил по горе в темата, за да си взема отново Пирели, ама не вярвам това да се случи .
СВЕТЪТ Е КРЪЧМА........ДА СЕДНЕМ НА ЕДНА МАСА....

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от philipp » 05 Дек 2014 23:05

Това, че един или друг производител не продава едни и същи гуми в щатите и Европа, не отменя дефиницията на DOT. Цитирам от http://en.wikipedia.org/wiki/Tire#DOT_code:
In the United States, the DOT Code is an alphanumeric character sequence molded into the sidewall of the tire for purposes of tire identification. The DOT Code is mandated by the U.S. Department of Transportation.

The DOT Code begins with the letters "DOT" followed by a plant code (two numbers or letters) that identifies where it was manufactured. The last four numbers represent the week and year the tire was built. A three-digit code was used for tires manufactured before 2000. For example, 178 means it was manufactured in the 17th week of 8th year of the decade. In this case it means 1988. For tires manufactured in the 1990s, the same code holds true, but there is a little triangle (Δ) after the DOT code. Thus, a tire manufactured in the 17th week of 1998 would have the code 178Δ. In 2000, the code was switched to a 4-digit code. Same rules apply, so for example, 3003 means the tire was manufactured in the 30th week of 2003.
Other numbers are marketing codes used at the manufacturer's discretion.
Превод накратко - от 2000 година нататък за ДОТ имаме 6 символен код. Първите два символа казват къде е произведена гумата, а последващите я четири цифри са седмица и година, в която гумата е произведена. ДОТ е комбинацията от тези двете неща - той не е нито само датата, нито само нещо друго преди нея.

Ако някой желае да продава дадена гума в САЩ, той трябва да отбележи нейния DOT. За да не правят две поточни линии и при положение, че наличието на DOT не пречи, същите гуми се продават и на европейските пазари. Това обаче не е правило. Ако някой производител реши да прави гума, която е например само за европейския пазар и тази гума няма намерение да я продава в САЩ, той може спокойно да си спести писането на DOT.

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от Оги » 06 Дек 2014 12:24

Кода на завода е едно и също за много произведени гуми в един и същи завод, затова е и "изпечатан" от калъпа, а времето на производство е променлива величина и се изпечатва по друг начин. Това са чисто технологични съображения на производителя, затова и символите са с различен формат.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
andrian999999
Мнения: 1513
Регистриран на: 19 Мар 2009 11:51
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от andrian999999 » 07 Дек 2014 00:10

последните две страници от темата с ДОТ ми приличат на една друга "икономичен автомобил ли е приуса?"
професионален мапер

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 23 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от veso_hds » 07 Дек 2014 10:47

andrian999999 написа:последните две страници от темата с ДОТ ми приличат на една друга "икономичен автомобил ли е приуса?"
Абсолютно!След една моя остра реакция(на 83 страници) темата малко позамря,но сега пак се развихриха и вече са на 87 страници.Тогава помолих Слоу подобни теми да се прехвърлят в раздела за чесане на пръстите,защото от тези изписани досега 87 стр.надали има някаква полза.Надявам се сега и новоизбраните мадератори да реагират своевременно на подобни явления.
Предлагам като направят 100 страници да им празнуваме юбилей! tooth.gif
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4921
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от slowtraveler » 07 Дек 2014 11:31

Е тази е само 5стр tooth.gif
Ама ми прави впечатление, след известен офтопик спор започва спор трябвало ли е да има офтопик спора tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Akima
Мнения: 7131
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 34 пъти
Получена  благодарност: 68 пъти

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от Akima » 07 Дек 2014 14:42

Изображение

Докато тук "изобретяваме" Теория на ДОТ-а малко по на северозапад вече правят практическите тестове на зимни гуми. biggrin.gif biggrin.gif

Иначе си плаче за "баданарката" тази тема,но пък ще има обвинения в цензура.
Трябва ни май един раздел с полезни теми и в тях да има и такава за гумите.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
andrian999999
Мнения: 1513
Регистриран на: 19 Мар 2009 11:51
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от andrian999999 » 08 Дек 2014 00:24

защо баданарка ? ако няма оф топик ще е много сух форума, къде си видял другаде за има няма 5 приуса 87 страници. покажи ми толкова за авенсис или корола
професионален мапер

Аватар
Akima
Мнения: 7131
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 34 пъти
Получена  благодарност: 68 пъти

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от Akima » 08 Дек 2014 00:43

andrian999999 написа:защо баданарка ? ако няма оф топик ще е много сух форума, къде си видял другаде за има няма 5 приуса 87 страници. покажи ми толкова за авенсис или корола
offtopic.gif
Ти се смееш,но аз тъкмо разглеждам малки роторни снегоринчета и се замислих,че скоро и тук ще ни трябва такова, за да разчистим офтопика.
А за сухотата направо подпираме една бака грес до сървъра и става пИрфектно. biggrin.gif
offtopic.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от nowyaris » 08 Дек 2014 13:51

Акима,не се напъвай излишно.след Херкулес никой не е успял с Авгиевите.....
Апропо,ти на кой лубрикант викаш "грес" ?
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
Akima
Мнения: 7131
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 34 пъти
Получена  благодарност: 68 пъти

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от Akima » 08 Дек 2014 19:26

nowyaris написа:Акима,не се напъвай излишно.след Херкулес никой не е успял с Авгиевите.....
Апропо,ти на кой лубрикант викаш "грес" ?
Не на този, за който ти си мислиш. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Купи ли си колегата гуми вече?

А другия колега дали си взе вериги?
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
martod
Мнения: 1501
Регистриран на: 15 Ное 2008 17:49
Местоположение: Пловдив, което си е пак в страната на абсурдите .

Re: Зимни гуми - тесни или широки?

Мнение от martod » 09 Дек 2014 10:26

Akima написа:
Купи ли си колегата гуми вече?

А другия колега дали си взе вериги?
Що, ти да не си купи вече роторно снегоринче ? .. laugh.gif
Ако си го купил, пускай го в действие, тъкмо ще могат хората по стар български обичай, да си наричат датата на производство ДОТ . biggrin.gif
СВЕТЪТ Е КРЪЧМА........ДА СЕДНЕМ НА ЕДНА МАСА....

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 102 госта