Комплект за поправка на гуми (за/против резервна гума)

Публикувай отговор
nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от nowyaris » 02 Апр 2015 12:34

Вие сте с големи коли,с големи багажници.Яриса си дойде само с патерица (по скоро удачна за велосипед) и си е истинско щастие че 7 години досега нито съпругата,нито аз сме пукали гума.естествено първата ми работа като се прибера в БГ-то е да напраскам и четирите на 2,5 щото мойта все забравя . Никакви комплекти,нищо друго нямам.За жалост в "Багажничето" няма място за нормална гума - даже и сега за смяната ги е слагала жената на задната седалка.Ама за тез пари и за таз кола - толкоз :thumbsup: .
Иначе бусовете задължително се "търкаляха" с две пълноразмерни резервни гуми,които често се случваше да са с по-добър грайфер от тези с които се движеше - иначе нощем е кофти по сокаците biggrin.gif .Никога не съм ползвал никакви "спрейове.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

baba_metca
Мнения: 587
Регистриран на: 28 Апр 2009 07:55
Местоположение: София и Пазарджик

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от baba_metca » 02 Апр 2015 12:49

За Ауриса също няма място за нормална резервна гума. Т.е. то има място, но няма кори за пълноразмерна. Сега новото комби май може, но пак трябва да се провери. Аз съм фен на мястото, т.е. с 2 деца мястото никога не ми стига и винаги бих предпочел патерица. Да не говорим, че съм и ползвал веднъж. Даже 3 дни си карахме така Ауриса, защото от застрахователя ми купиха нова за 90% от цената и трябваше да ги изчакаме. И да твърдо вози, малко превърта понякога, но ако човек намали скоростта и внимава повече си е прилично и върши работа. Проблема е, че може да се помпи само където има компресор, при OMV примерно никакъв шанс да я напомпиш до нужното налягане.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от slowtraveler » 02 Апр 2015 15:42

mirott написа:Тия дето ми хвалят комплектите за ремонт.......От Алианц ми казаха, че съм длъжен по ЗДВП да си оборудвам колата с резервно колело, кво като се произвежда и продава без! .....Па и викам на каката-ако бяха сцепени и 2те, ко праим?! ..... И какво правят тия в такъв случай, дето са против патеричките? ....
Та да не съм чул да ми фалите тия комплекти, каскота, пътни помощи! .....
Първо на първо - едва ли някой 'хвали' комплектите за ремонт или резервните гуми - тук обсъдихме положителните и отрицателните неща на всяко решение...
Защото и резервната гума има негативи...
Така, че всеки си решава за себе си...
А за останалия коментар - ако ти бяха казали, че по ЗДвП трябва да носиш зелен конец на лявото ухо щеше ли да им повярваш? На твое място бих пуснал официална жалба срещу Алианц за това, че служителите са ти искали да си оборудваш колата с резервно колело и че са отказали съдействие при настъпило застрахователно събитие (ако правилно съм разбрал, че полицаите са написали, че в следствие на препятствие на пътя ти е повредена гумата до степен, при която не подлежи на ремонт)...
С една патеричка ако ти бяха сцепени двете (или четирите) гуми, 'ко праиш'? tooth.gif
Относно пътна помощ - мотае ми се из колата някаква карта на СБА с валидност още 3 години, според която предоставят неограничен брой подавания на ток при изтощен акумулатор и смяна на спукана гума...
А при невъзможност да се отстрани повредата на място, предоставят безплатен транспорт до близък сервиз, където повредата може да бъде отстранена...
Като услугата важи и за други Европейски страни (през диспечерския пункт на СБА)...
Това го пише черно на бяло, но не съм ги ползвал де...
Т.е. едното (Автоасистанс на Алианц) важи при настъпило застрахователно събитие (ПТП), а второто - картата на СБА е техническа помощ дори и да не е настъпило застрахователно събитие...

Така, че варианти има, и всеки си избира по-удобния за себе си... Защото оригинална патерица ако не се лъжа струваше някъде около 300-400лв... С която сума можеш да си покриеш 3-4 пътни помощи, които твърдо няма да ти се наложи да ползваш през времето, когато този автомобил е твой...

П.С. то в джипа няма място за пълноразмерна гума и затова е с 'тънка' патерица (само 235 tooth.gif ), пък какво остава за Яриса :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от BOz » 02 Апр 2015 15:59

Има коли, които нямат място за патерица дори.
До колкото знам и Приус-3 с шибедаха няма място за резервна гума. Гледал съм снимки и май минава някакъв кабел от там, където стои резервната гума и има само полистирен с компресорче. :)
На СБА от тази година има нова сребърна карта:
http://www.uab.org/opencart/index.php?r ... duct_id=50

Като се замислите един преглед е поне 40 лв., а картата излиза почти без пари по този начин.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от slowtraveler » 02 Апр 2015 16:12

Горе условията бяха за златна карта - гледам струвала 99лв/годишно... Дадоха ми я с автомобила до изтичане на гаранционния му срок (явно си нямат много доверие на качеството tooth.gif )
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от mirott » 02 Апр 2015 16:24

Резервната гума е при всички положения за предпочитане пред всякакви комплекти! Ако спукаш 2, 3, 4...ако баба беше мъжка...! Оригинална патерица няма за тая кола, но има от други по 50-тина лева.
А и наистина според закона трябва да имаш резервна гума...когато обаче превозното средство е оборудвано с нея от производителя!
След дъжд качулка-и 100 жалби да подам само ще си загубя времето! Малко висях нощес на оня завой...! Дреме ми да ходя да се жаля-като не са ми свършили работа когато съм имал нужда-се тая после! Като ми казва по телефона, че няма да ми прати помощ, какво трябваше да направя? Да им пусна СМС съдържащ ЖАЛБА на кратък номер, та да дойде репатрак? И срещу 112 ли да подам жалба, че пратили КАТ за ПТП с пострадали? И срещу общината ли да подам жалба за дупката или пък АПИ? Айде слезте малко в България...занимава ми се, но нямам време!
Хвалиш нещо СБА? И там съм го ял! Смяна на спукана гума-идват след около 3 часа и ти сменят спуканата с твоята резервна! Дааа, с техен крик и ключ:)! Пътна помощ-крика на картера и колата горе! Следва смачкан такъв и откъснат тампон! Да не съм чул!!!
"Пътнотранспортно произшествие" е събитие, възникнало в процеса на
движението на пътно превозно средство и предизвикало нараняване или смърт на хора,
повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товар или други
материални щети.
Така. Автоасистанса на Алианс какво включва?! Ако умра да ми пратят катафалка за тия 2000лв дето си купих каско ли?
:censored:

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от slowtraveler » 02 Апр 2015 16:44

mirott написа:....А и наистина според закона трябва да имаш резервна гума...когато обаче превозното средство е оборудвано с нея от производителя! ...
Ко - не :whistle: Я пак прочети Закона :whistle: И дай информация къде го пише това...

За ПТП - неслучайно те питах дали е отразено като ПТП в документа от КАТ, защото Автоасистанс покрива само такива събития....
А ако пише така, то НИЩО не ти струва да им изпратиш официално писмо на Алианц, без да се разхождаш насам натам - нищо не губиш. А можеш да спечелиш само подобряване на услугата.
Ако само мрънкаме, а не се занимаваме при такива случаи - не ставаме за коректор на системата и ще си стоим в блатото...

За СБА - само споделих варианти... Настъпят ли ме, или почнат ли да шикалкавят такива организации, обикновено им излиза солено. Последния път шикалкавеха Армеец заради изтърван полет от моя страна, и въпреки официалния отказ от 'генералния им директор' след още едно писмо от моя страна изведнъж палачинката се обърна и след 2 седмици на сметката ми дойдоха почти 1000лв - до стотинка съгласно застраховката ...
Факт е, че доста не съм ползвал нито веднъж услугите на СБА (дори за отстъпка на ГТП - отивам си в друг доверен сервиз за този преглед)...
Обаче направят ли опит за номер - в никакъв случай не бих ги оставил ей така...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от Оги » 02 Апр 2015 17:05

В повечето случаи първата им реакция е да опитат да те разкарат и сервират някаква измислена причина с виртуозна бързина. Артисти и лъжльовци са от класа. Ако повярваш и се хванеш, а през това време срока за регистрация на събитието изтече, те преднамерено те изнервят и благоприятстват това- плюеш, псуваш и не се връщаш в таз ЗК. Но така парите си остават при тях.

Колкото до спрея- с това не може да се запуши дупка, по-голяма от кърфица, стружка, гвоздей, тел, рапидка или подобни дреболии. Срязана гума най-често нашите гумаджии не могат да я ремонтират изобщо и с никакви средства. А при срязани 2 гуми- и с патерица и с пълноразмерна- все си за спасяване.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от BOz » 02 Апр 2015 17:45

mirott написа:Тия дето ми хвалят комплектите за ремонт...нощес към 1 часа сцепих чисто нова гума на 35 км от София! Колата има комплект, който не свърши никаква работа-цепката е около 2 см. Бях длъжен да пробвам обаче. От Алианц ми казаха, че съм длъжен по ЗДВП да си оборудвам колата с резервно колело, кво като се произвежда и продава без! И нищо, че имам Каско Асистанс няма да ми пратят пътна помощ, щото не било ПТП! И аз съм си виновен дето нямам резервна гума! Па и викам на каката-ако бяха сцепени и 2те, ко праим?! Ми...ако КАТ ми напишели и потвърдели щяла да прецени...! А те ми написаха хората, ама за 1-на! За пътна помощ от 3-ма най-ниската оферта беше 120 лв! Без фактура! Щото било по нощната, щото не се разправяли с фактури, ако съм държал обаче на такава цената е тая+ДДС! Ама да ида в офиса в София утре-другиден! Ай сиктир! Теглих им по 1-на дълга и така! И какво правят тия в такъв случай, дето са против патеричките? Да са живи и здрави приятелите!
Та да не съм чул да ми фалите тия комплекти, каскота, пътни помощи! На цената на еднократна пътна помощ си купувам резервна гума и съм си спокоен занапред!
Слагайте си резервни гуми в колите, не се знае кога ще ви потрябват! Особено когато почнаха да ограничават скоростите по магистралите, вместо да ги ремонтират! Па по тая логика покрай Бучин Проход трябва да го затворят направо пътя...и не само там!
Ейй, като се започне с такива глупости значи не е истина.
Първо в ЗДвП никъде не е записано, че трябва да имаш резервно колело.
Второ това се определя от наредбата за регистрация на ППС:
Чл. 48. (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) (1) Регистрираните по реда на тази наредба моторни превозни средства от категория L съгласно чл. 149, ал.1, т. 1 ЗДвП следва да са оборудвани с обезопасителен триъгълник, аптечка и светлоотразителна жилетка.
(2) Регистрираните по реда на тази наредба моторни превозни средства, различни от посочените в ал. 1, следва да са оборудвани с обезопасителен триъгълник, аптечка, пожарогасител, светлоотразителна жилетка и резервно колело (гума с джанта) или система за самостоятелно възстановяване на спукана гума.
Трето - дупката и проблема с гумата след това се води ПТП:
47. "Пътнотранспортно произшествие" е събитие, възникнало в процеса на движението на пътно превозно средство и предизвикало нараняване или смърт на хора, повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товар или други материални щети.
Аз лично никога не бих ги оставил на мира в твоя случай. Да, не ти решават проблема на място, бих си платил пътната помощ, бих взел фактура в последствие и най-чинно с горните текстове бих си взел парите, без да ми мигне окото.
Щом си преценил, че 120 лв. са малко, това си е твой личен избор. drunk.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от mirott » 02 Апр 2015 17:57

Щом съм преценил, че няма да дам минимум 120 лв без ДДС за 33 км значи съм нормален и избора ми е да си остана такъв:)))!
Жоро, закон за движение по пътищата или цитираната от BOZ наредба-все тая! А и аз не съм казал според ЗдВП, а просто закон! Тълкуват си го кой както си иска! Ако нямаш резервна гума или комплект за ремонт на гума си в нарушение! Е ли така?! Не, че аз не съм бил изряден!
И не мрънкам...споделям:)!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от slowtraveler » 02 Апр 2015 18:51

mirott, наредбата не е Закон...
И съответно заради това полицията не проверява дали имаш резервна гума докато се движиш по пътя (в закона ги има другите атрибути - пожарогасител, аптечка, жилетка, но не и резервна гума)...
А коментара ми бе единствено заради това:
mirott написа:...От Алианц ми казаха, че съм длъжен по ЗДВП да си оборудвам колата с резервно колело, кво като се произвежда и продава без!...
Никой не те задължава да си оборудваш автомобила с резервно колело...
Избора е твой... Затова и всеки си прави избора. И отново заради това смятам за неправилно да 'заклеймяваш' тези, които са решили, че им е по-изгодно да използват комплекта за поправка, вместо да си мъкнат резервна гума...
Бил съм почти 6 години с комплект за резервна гума и не съм имал дискомфорт...
Сега мъкна резервната гума -така си дойде с автомобила. И също го смятам за нормално/разбираемо - надуването на голяма гума си иска голям компресор...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от mirott » 03 Апр 2015 08:38

Не споря, че наредбата не е закон. Имах предвид, че трябва да има в колата или едното или другото. На пътя не би трябвало да има санкция ако няма. Но не би трябвало! То не би трябвало и дупки да има, камо ли трапове дето може да се очисти човек. Ама не би...
Всички отговорни за загубеното ми време, че не са ми помогнали(а съм си платил) ще си понесат последствията! Винетки, каска, асистанси...! Както и съответната община за безхаберното си отношение-сняг не чистят, ама грам! Южния склон на Петрохан е под всякаква критика, зиме и лете!
Нормално е да си купиш нови гуми. Нормално е да караш що-годе хубава и нова кола.
Избора си е мой, лошото е друго-България и "нормален живот" са поне засега различни неща...!

glatzial
Мнения: 16
Регистриран на: 04 Авг 2014 15:53

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от glatzial » 14 Апр 2015 12:11

Интересна дискусия и кофти късмет за колегата mirott. Иначе и аз съм на мнението на BOz, че трябва да ги гониш.
Аз да си кажа какво стана с патерицата на Ауриса.
Свързах се с господина от OLX, намерен от mirott, който продава патерици. Намери ми патерица 17ка, която се води за моята кола. Поръчах я и на следващия ден пристигна - :thumbsup: за бързината.
Патерицата е чисто нова, минах през гумаджия, провери я, грайфер е ОК, не изпуска, сложи я на колата - пасва перфектно на болтове и спирачка. Излезе ми 213лв. с доставка. (Пак казвам - Тойота искаха 600)
В багажника почти си влиза в гнездото - 16ка щеше да влезе със сигурност, но не знам дали щеше да ми пасне на спирачките. Повдига ми долната кора с около 1-2см, което е абсолютно ОК. Сложил съм я без винт, но за сега не мърда.
В заключение - благодаря на mirott, че го намери тоя човек, който излезна и свестен wink.gif

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от mirott » 14 Апр 2015 12:24

Аз съм купувал от него за приятели. За това се опитах и се радвам, че съм помогнал.

basko
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Фев 2016 08:53

Комплект за поправка на гуми

Мнение от basko » 07 Дек 2016 18:53

Здравейте, от вчера имам РАВ4 - 2011. За съжаление без резервна гума. Въпросът ми е: има ли "патерици" за тях?

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта