Комплект за поправка на гуми (за/против резервна гума)

Публикувай отговор
Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от slowtraveler » 24 Мар 2015 20:49

iovkito написа:Определено е хубаво човек да има резервна гума в багажника....
Да, ама като мъкнеш в багажника 'патерица' с изглед на валяк - 245/65/18 (защото пълноразмерна не може да се събере), се чудиш дали наистина има смисъл постоянно да мъкнеш тези 30-40кг и зает обем сигурно 50л ..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от Akima » 24 Мар 2015 20:52

Ти ходиш по заводи и пристанища,Йовко по полето,а аз по строителни обекти...
Не е като да ходим на винен туризъм,че да ни е яд за едно 30-50 литра. biggrin.gif tongue.gif tooth.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от iovkito » 24 Мар 2015 21:09

Когато бях в Германия и зет ми си пукна гумата при пресичането на железопътни релси , пръснахме от този въпросния спрей , за да се придвижим до сервиз. В сервиза свалиха гумата и я подмениха с нова , за ремонт на тази въобще не стана и на въпрос.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

glatzial
Мнения: 16
Регистриран на: 04 Авг 2014 15:53

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от glatzial » 26 Мар 2015 16:34

slowtraveler написа:Ами хвърля се, защото е повредена, с променени параметри и незнайно време за безпроблемна работа (неслучайно е ограничена скоростта до 80км/ч - това вече е несигурна гума)...
Обаче не виждам къде е проблема - колко пъти сте пукали изправна гума (не 'столетница' с излезли телове)?
Единици за случаите в практиката ми, когато съм пукал гума - за 28г навярно ще мога да ги изброя на едната си ръка, въпреки, че последните 20 години постоянно съм по заводи, където има металообработване на открито (по пътя стружки, парчета метал, парчета електроди, болтове и т.н.)...
Затова и въобще не ми трябва резервна гума (въпреки, че и кашкая и джипа имат)... На маздата съм пукал веднъж гума, като я припомпих с компресорчето и така стигнах до гумаджията...
По същия почин се върнахме със спукана гума от района на Търговище до Варна с автомобил почти 300к.с.... Да, след това приятеля хвърли гумата, защото малко късно я усетихме - докато я усетим колегата бе карал с над 160км/ч и борда бе позаминал... Та къде е проблема... Вместо резервна гума за 100+лв, не е ли по-добре да си караш така, а ако стане наистина голям проблем - за 100лв предполагам пътна помощ ще те закара до близкия гумаджия...
Гумата която спуках е на 2 месеца и не повече от 2000 км ;)
Реално си е до късмет - последните 4 години съм пукал 5 пъти гуми, а не е като да карам офроуд или не гледам от къде да минавам. Гумите са ми все на Бриджстоун (може тва да е слабият елемент ;) )

glatzial
Мнения: 16
Регистриран на: 04 Авг 2014 15:53

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от glatzial » 26 Мар 2015 16:44

И да се върна към питането си - някой идея каква патерица ми трябва и от къде мога да си взема? Още повече, че не съм сигурен в междуболтовото разстояние - май е 5х114,3, но не си знам и централния отвор - нещо не мога да ги намеря тия информации по ръководството.

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от Akima » 27 Мар 2015 00:08

Изображение
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от Akima » 27 Мар 2015 00:10

glatzial написа:И да се върна към питането си - някой идея каква патерица ми трябва и от къде мога да си взема? Още повече, че не съм сигурен в междуболтовото разстояние - май е 5х114,3, но не си знам и централния отвор - нещо не мога да ги намеря тия информации по ръководството.
http://www.wheelfitment.eu/car/Toyota/A ... 3%20-%20)/ - трябва да е това. wink.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от iovkito » 27 Мар 2015 15:05

slowtraveler написа: Да, ама като мъкнеш в багажника 'патерица' с изглед на валяк - 245/65/18 (защото пълноразмерна не може да се събере), се чудиш дали наистина има смисъл постоянно да мъкнеш тези 30-40кг и зает обем сигурно 50л ..
Какво значение има какъв обем заема от багажника? Да не би да товариш багаж в отделението , което е предназначено за резервната гума? Никога не ми е идвало наум да вдигам тапицерията и гумената стелка в багажника и да пълня там. Колкото се събере отгоре , толкова.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от mirott » 27 Мар 2015 15:12

http://olx.bg/rezervna-guma-pateritsa-z ... -i61281252
Питай този човек. И не се притеснявай ако централния отвор е по-голям от 60.1-няма проблем! Моята е от Голф, ползвал съм я няколко пъти и няма проблем никакъв. Успех!

glatzial
Мнения: 16
Регистриран на: 04 Авг 2014 15:53

Мнение от glatzial » 27 Мар 2015 17:27

Само да кажа, че питах в Тойота cool.gif
Здравейте , направили сте запитване за резервна гума тип патерица за вашия
автомобил . Цената на рез. колело е 490 лв. с ддс
Честно казано малко много ми се вижда, но в интерес на истината нямам идея колко върви една нова патерица. В OLX някакви стари 15ки са по 50-100лв.

glatzial
Мнения: 16
Регистриран на: 04 Авг 2014 15:53

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от glatzial » 27 Мар 2015 18:03

mirott написа:http://olx.bg/rezervna-guma-pateritsa-z ... -i61281252
Питай този човек. И не се притеснявай ако централния отвор е по-голям от 60.1-няма проблем! Моята е от Голф, ползвал съм я няколко пъти и няма проблем никакъв. Успех!
Благодаря, колега! punk.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от slowtraveler » 28 Мар 2015 08:30

iovkito написа:...Какво значение има какъв обем заема от багажника? Да не би да товариш багаж в отделението , което е предназначено за резервната гума? Никога не ми е идвало наум да вдигам тапицерията и гумената стелка в багажника и да пълня там. Колкото се събере отгоре , толкова.
Разбира се, че товаря джунджурии в отделението.. Гумена стелка не съм слагал - 'тапицерията' има метални водачи/слайдери(ленти) отгоре за да се товарят по-лесно багажи.
На маздата освен комплекта за поправка на гуми там ми бяха веригите, 'резервното гориво' - бутилка уиски и водка, брадва/лопата, въжета, дъждобрани, пожарогасители, аптечки (нямаше друго удобно място, а и в 99% от времето багажника ми е празен - достъпа е лесен), раздвижно ключе, WD-40..
Сега имам две 'кофи' с дръжки около гумата, в които се събират горните неща ама без бутилките.
Определено добър компресор (да, за джиповите гуми се иска вероятно двубутален), и повече място биха ме зарадвали повече :)
Ако излизам извън 'обетованата земя', то навярно бих си сложил и втора резервна гума (имам място под пода), ама за пътуване из България - едва ли...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

baba_metca
Мнения: 587
Регистриран на: 28 Апр 2009 07:55
Местоположение: София и Пазарджик

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от baba_metca » 02 Апр 2015 00:20

Има резервна гума и тя е само "патерица". Трябва да се вземе и допълнителни неща като винта за закрепване, протектори, крик, дръжка за крика, ключ, както и кора, която се слага над гумата, за да укрепи пода да не пропада. Погледни в интернет за готови комплекти или ходи направо в Тойота.

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от mirott » 02 Апр 2015 09:44

Тия дето ми хвалят комплектите за ремонт...нощес към 1 часа сцепих чисто нова гума на 35 км от София! Колата има комплект, който не свърши никаква работа-цепката е около 2 см. Бях длъжен да пробвам обаче. От Алианц ми казаха, че съм длъжен по ЗДВП да си оборудвам колата с резервно колело, кво като се произвежда и продава без! И нищо, че имам Каско Асистанс няма да ми пратят пътна помощ, щото не било ПТП! И аз съм си виновен дето нямам резервна гума! Па и викам на каката-ако бяха сцепени и 2те, ко праим?! Ми...ако КАТ ми напишели и потвърдели щяла да прецени...! А те ми написаха хората, ама за 1-на! За пътна помощ от 3-ма най-ниската оферта беше 120 лв! Без фактура! Щото било по нощната, щото не се разправяли с фактури, ако съм държал обаче на такава цената е тая+ДДС! Ама да ида в офиса в София утре-другиден! Ай сиктир! Теглих им по 1-на дълга и така! И какво правят тия в такъв случай, дето са против патеричките? Да са живи и здрави приятелите!
Та да не съм чул да ми фалите тия комплекти, каскота, пътни помощи! На цената на еднократна пътна помощ си купувам резервна гума и съм си спокоен занапред!
Слагайте си резервни гуми в колите, не се знае кога ще ви потрябват! Особено когато почнаха да ограничават скоростите по магистралите, вместо да ги ремонтират! Па по тая логика покрай Бучин Проход трябва да го затворят направо пътя...и не само там!

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Комплект за поправка на гуми

Мнение от scorpion » 02 Апр 2015 10:53

mirott написа: ...
Слагайте си резервни гуми в колите, не се знае кога ще ви потрябват! Особено когато почнаха да ограничават скоростите по магистралите, вместо да ги ремонтират! Па по тая логика покрай Бучин Проход трябва да го затворят направо пътя...и не само там!
+1

Преди 3 години на път за вилата успях да се бухна право в останалата единствена НЕзакърпена но надлежно изрязана за закърпване дупка. Знаете как ги изрязват (с остри ръбове и не косо). Самата дупка не беше дълбока но заради острите ръбове резултата беше - сцепена предна гума около 5 см, задна гума с огромен балон (двете десни). Добре, че имам "патерица" в колата. Снимах дупката, снимах гумите и на другия ден лека полека при застрахователя. Слава богу платиха ми около 60 % от стойността по фактура за новите, а те успях да намеря същия модел (GY Eagle, NTC 5, 215/50/17, които са си цифра). Всъщност новите нямаха борд отстрани no пък ги сложих предни... и тази година пак ще ги изтъркалям предни.

Та ако имах само комплект за ремонт не ми се мисли каво щях да правя. Подкрепям колегата. Слагайте си резервна гума, пък било тя и патерица. Най-добре е пълноразмерна !

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: mapamop и 31 госта