[Летни Гуми] 2017 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

[Летни Гуми] 2017 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от slowtraveler » 20 Мар 2017 09:29

Akima написа: Енев написа: Маргел

Колата се намира във Варна колега - благодаря все пак.
Жижо явно са много свързани с Маргел - предлагат същите неща на същите или по-добри цени..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

e 10
Мнения: 673
Регистриран на: 10 Мар 2015 10:44
Местоположение: Ловеч
Получена  благодарност: 2 пъти

[Летни Гуми] 2017 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от e 10 » 22 Мар 2017 20:07

Вчера монтирах летните гуми и днес им врътнах около 80 км извънградско ( Dunlop streetresponse 2). Прекрасно поведение и спиране на сух асфалт, страхотно комфортна возия, изключително тихи (дават им 68 db) worthy.gif . Ако и на мокро се представят добре, считам избора си за абсолютно правилен :whistle: . Гумите са произведени в Тайланд.
Toyota Corolla E10 2.0D 1994 г.
Toyota Corolla E10 2.0D 1996 г.
Toyota Land Cruiser KZJ 70 3.0TD 1993 г.
ГАЗ 69М 1962 г. (вече бивш sad.gif )

Аватар
mirchev66
Мнения: 45
Регистриран на: 12 Окт 2015 22:55

[Летни Гуми] 2017 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от mirchev66 » 29 Мар 2017 17:09

slowtraveler, да се надяваме, че са окей.

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

[Летни Гуми] 2017 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от Akima » 30 Мар 2017 00:22

Специално за задокеанските потребители:
2017 Sport Auto UHP and Track Day Tyre Test

И за нормалните хора като нас:
2017 AMS Summer UHP Tyre Test

cool.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

[Летни Гуми] 2017 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от Iliyа Damyanov » 30 Мар 2017 16:07

Тестовете са показателни но „ГОРЕ ДОЛУ“. Сериозни и именити институции правят тестове и излъчват някаква класация но аз като форумен алабаш специално с мнението им за спирачния път не съм съгласен. Ако тестовете се провеждат при различни температури , примерно 10 , 20 , 30 , 40 градуса то резултатите ще са с доста разменени позиции. В тоя смисъл според мене е малко подвеждащо да се излъчва победител в подобни тестове. Отделно ако се проведат два паралелни теста с разлика в масите на автомобилите , примерно 1400Кг и 1800Кг ..... резултатите няма да са еднакви. По-интересно ще е да пуснат тестове на гуми над 25 000Км и да са трети сезон ама тази категория не е предмет на търговски интереси и тестове няма.

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

[Летни Гуми] 2017 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от nowyaris » 05 Апр 2017 09:34

В моя тест - понеже двата Дънлопа нещо не ми харесаха.отзад Март сложих два ПЕТЛАС - турски 185/60/15 за общо 163 лева с монтажа . Яриса на сухо взе да спира зверски.Сложих модела,понеже жената зимата в Русе остана супер доволна от зимния Петлас - само тя и фандромата ровели пристанището. Отпред си оставих другите два Дънлопа Спотр 01 . По са мекички и не друсат. За тези евтините турски - няма ментета,няма изнесени производства . Хората си знаят качествата и не се ебават с цени или имена .Дето каза Колегата , кат си купя Ферари , тогава ще г;едам за нещо по-така така..... :thumbsup:
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

gena_bs
Мнения: 812
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 16 пъти

[Летни Гуми] 2017 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от gena_bs » 08 Апр 2017 19:06

Днес се помотах в Практикер (Корморан, Fulda EcoControl (за тях се бях настроил), Рикен, Тигър) и Кауфланд (Debica Passio2) и огледах изложените гуми. Стандартни 14", не XL, като уточнявам, че няма да ги взимам оттам. Производството - Сърбия, Румъния, Турция, Полша според размера.
Честно казано въобще не съм очарован!
Получи се изненада с едната ми http://www.sava-tires.com/sava/bg/tires ... rom=browse - изкривила се е от неправилно съхранение. Забелязах я едва миналото лято, но кой-знае откога е така. Най-вероятно скъсани няколко корди без никакви външни следи или удари. Tа гледах освен цената неща, които не са написани на "евро етикета". Твърдост на страните, протектора, разположение и плътност на "кордите", армиращи гумата. За съжаление не запоних точно коя гума как е, но Fulda определено беше с меки страни, твърд протектор и наклонени "успоредни" корди на разстояние от 1см една от друга. Само една от марките имаше определено по-твърди и пресичаща се армировки, образуващи ромб. Но тя пък беше с много твърд грайфер.
Кауфланд (Debica Passio2) се оказаха 1:1 с моите 8 годишни Sava Perfecta. Шарка, армировка, шум. Естествено отпаднаха веднага.
Гледах в Метро и други марки, но не обърнах внимание на армировката и твърдостта на страниците.
На някои от гумите има надпис Outside и Inside за монтажа в/у джантата. Нямам идея имат ли те някакво предимство пред останалите. На други пък имаше указана посоката на въртене.

Търся 14" с цена 60-80лв. по възможност с 24м гаранция (ако въобще това понятие приложимо за гуми). Вече се чудя дали да не мина на 2-ра употреба внос от "бяла" дъжава. Китайчета категорично не искам, а колата е на възраст и с цена, която прави безсмислено вложение от над 300лв. за гуми.

Аватар
kostadinnm
Мнения: 240
Регистриран на: 09 Яну 2013 21:20
Местоположение: София/Петрич

[Летни Гуми] 2017 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от kostadinnm » 08 Апр 2017 21:11

Колега, предлагам ви да се обърнете към сайтове\центровете за гуми - какво очаквате от такива мулти-магазини за ширпотреба. Въпреки, че не сте уточнили точния размер и колко гуми ви трябват, ще се опитам да ви дам съвет.
Има два основни предпочитани вида "отливки" в днешно време - асиметрични, на които е отбелязана поне едната от страните спрямо автомобила(outside, inside) и насочени, на които протектора им има посока на въртене и се познават по самата шарка(тип "борче"), като се монтират две-по-две съответно отляво/отдясно. Доста от зимните гуми на хората покрай мен, както и на колите по които се заглеждам са насочени(предполагам да зацепват по-добре в сняг/лед), а летните са асиметрични - ужким имат предимства при тракция и аквапланинг - съответно външната/вътрешната част от протектора. Чукнете в нета asymetrical vs directional и ще излезе по-подробно :)
А, летните гуми, които сте гледал(ако ви е харесала армировката) по принцип са си с по-твърда смес от зимните - споделете стойностите(макар и по спомен), пък може и да не са толкова твърди. Сава перфекта наскоро гледах като рацъквах случайно да ги предлагат в Point S-центрове, но такъв няма във вашия град. Надявам се не обвинявате самата гума за неправилното й съхранение. И как се установи това изкривяване - не можете да я балансирате ли или видимо е пълна кривка?! На колко години са ви текущите гуми?! Заради ниското търсене, 13-ки и 14-ки се произвеждат от по-малките компании и без много иновации, така че ще ви е малко по-трудно да си намерите достоен заместител, но силно ви съветвам да е нов комплект(поне 2) и да се прецени на коя ос да се сложат - теоретично ги дават отзад. Може ли да споделите какъв е автомобила или още по-добре да го вградите в подписа си. И последно - мернах някъде реклама на нокиан с гаранция на борда, ако не ви притеснява, че ги хванаха да пращат "подбрани" гуми за тестовете. Това е - вие сте на ход :)
Поздрави,
Костадин
Corolla 2006 2.0 D-4D | sedan, SOL

celeron_7000
Мнения: 173
Регистриран на: 17 Фев 2014 17:59
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път

[Летни Гуми] 2017 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от celeron_7000 » 08 Апр 2017 21:20

За 83 или 86 лв. взех Continental ContiPremiumContact5 175/65 R14 от един от големите центрове за гуми. Произведени са в Португалия. При такава цена няма защо да гледаш Дебица, Корморан и подобни...
Toyota RAV4 (2023), 2,0 CVT, M20A-FKS, EXECUTIVE I Toyota Corolla E11 (1999), 1,3 4E-FE, TERRA, MT I Toyota C-HR (2023), 2,0 HYBRID M20A-FXS, CLUB

gena_bs
Мнения: 812
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 16 пъти

[Летни Гуми] 2017 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от gena_bs » 09 Апр 2017 08:54

Благодаря за съветите!
175/65 R14, 4бр. еднакви, автомобилът не е Toyota, за съжаление. Затова и не съм го написал. А и цената му гравитира около 1000лв.
Старите гуми са "пенсионери" на 8 години почти, но изглеждат доста по-млади. Купувал съм ги чисто нови и 2 по 2 са произведени с разлика от 6 седмици. Трудно ми е да обясня с думи как се е изкривила едната. Просто един участъкот около 15-20см се е изместил настрани с двете страници на около 2см от остта. При това протектора в тази част вече стои под ъгъл спрямо пътя. Дефакто гумата контактува само с единия ръб. Съхранявал съм ги с джантите, 2 по 2 една в/у друга, но не с увеличено налягане с 0,5атм, както разбрах после. Грешката ми е , че под и между тях бях сложил дъски, а не лежаха на цялата повърхност на страницата. Уж лежаха на джантите, ама явно не съм догледал.
Иначе съм ги мил, чистил, спрей за гуми и в чувалчета, на тъмно. Оказва се, че само съм си губил времето с това...
Между другото на едната марка нови гуми (на всичките на рафта) едната страница цялата беше изпъкнала навън. Как са ги съхранявали нямам идея.

Колега celeron_7000,
Къде са произведени твоите гуми? В Словакия или Румъния? Дават ги с 2db по-шумни от тези, които гледах.
Как се държат в действителност на пътя в реални условия?

celeron_7000
Мнения: 173
Регистриран на: 17 Фев 2014 17:59
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път

[Летни Гуми] 2017 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от celeron_7000 » 09 Апр 2017 09:19

Написал съм - Португалия. Държат се като Континентал - много добро поведение на мокро и сухо и слаби страници (както повечето). Ако искаш силни страници - Бриджстоун. Конти за тези пари е добра оферта.
Toyota RAV4 (2023), 2,0 CVT, M20A-FKS, EXECUTIVE I Toyota Corolla E11 (1999), 1,3 4E-FE, TERRA, MT I Toyota C-HR (2023), 2,0 HYBRID M20A-FXS, CLUB

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

[Летни Гуми] 2017 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от spiridoncho » 09 Апр 2017 11:35

Аз поръчах Toyo Proxes T1R 205/50/16. Двоумих се между тях и Fulda SportControl, и накрая с помощта на колега, първите надделяха. Силно се надявам да стоят стабилно на пътя и да не се налага много загряване за добро сцепление. За Фулдата попрочетох, че е с по-мек борд и по-бързичко свършвала. Лошото е, че доставката сигурно ще е 10-тина дни. Май една верига ги имаше налични, ама на баснословната сума от 250лв/бр(там май не познават парите). Та предпочетох да изчакам някоя друга седмица за 140лв/бр. Дано само не ме изненадат със старичък ДОТ, че разбиранията на фирмите са "Нов ДОТ = до 24 месеца назад).
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

[Летни Гуми] 2017 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от tora » 09 Апр 2017 19:18

Гумите по хипермаркетите са пак внос от Боряна и Диана, каквито са и по гумаджийниците.

gena_bs
Мнения: 812
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 16 пъти

[Летни Гуми] 2017 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от gena_bs » 09 Апр 2017 21:56

Благодаря за мненията!
Днес набързо огледах отново гумите в Метро и HomeMax. Почти всички са с меки страници.
На по-скъпите армировката е на по-малко разстояние, т.е. по-плътна. На Sava Perfecta DOT2015 е с "кръстосани" корди, а на произведените през 2016 и на Debica Passio2 2017- с "успоредни". И на трите пише, че са полски.
Интересното е, че цената на Continental ContiPremiumContact5 175/65 R14 е намалена доста от обявената по сайтовете около и над 120лв. Иначе са с много добри отзиви и май ще се насоча към тях. Имам някаква отстъпка в Д-на, но не знам дали е приложима в този случай.

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

[Летни Гуми] 2017 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от Оги » 10 Апр 2017 11:14

Логично е тез, които са с тънки страници да са по-тихи и обратно. Т.е. бордюрите и дупките към тишината са като огъня към водата. Логично е и за тези, които са XL с повишен товарен индекс също да са леко по-шумни.
-Аз поръчах Goodyear Efficient Grip C/B/68, днес ще ходя да ги монтират. Всъщност такива имам вече 5 годишни, добре се държат, не са правили проблем и реших да не "тествам". Полски.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Заключено

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Hursa, r34c7 и 29 госта