Шум от шайбата на климатика - Avensis T25 2.0 D4D 116HP 2005

BlackBone
Мнения: 37
Регистриран на: 26 Фев 2010 20:09

Шум от шайбата на климатика - Avensis T25 2.0 D4D 116HP 2005

Мнение от BlackBone » 26 Ное 2012 15:57

Колата е Тойота Авенсис 2.0 Д4Д 116 коня 2005г. Проблема е следния. Когато е изключена от скорост и двигателя е запален се чува тракащ звук. Ако леко подам газ(дори и съвсем леко), тракащия звук изчезва и всичко е нормално. Вдигам капака и шума е все едно се удря метал в метал(в купето не го чувам толкова метален звука). Натискам с ръка капака върху двигателя(той е стегнат стабилно), но звука не се променя. Огледах се доста, но не мога да разбера от къде идва звука. На пръв поглед нищо не опира в двигателя и не мога да преценя дали нещо вътре не е проблема. Ако някой е имал подобен проблем ще се радвам ако сподели с мен.
Благодаря предварително.
Последно промяна от Akima на 09 Юни 2015 12:36, променено общо 1 път.
Причина: Променено заглавие.Преместена в правилния раздел.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Странен шум при свободен ход

Мнение от slowtraveler » 26 Ное 2012 16:52

Колега, това първия дизел автомобил, който управляваш ли е?
Въпроса ми е с цел да разбера дали различаваш нормалното 'твърдо' и метално тракане на дизел при празен ход, от проблемно тракане.
Особено при позаминали дюзи тракането става още 'по-желязно', но по принцип си го има на всеки дизел...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

BlackBone
Мнения: 37
Регистриран на: 26 Фев 2010 20:09

Re: Странен шум при свободен ход

Мнение от BlackBone » 26 Ное 2012 19:59

Карам колата от 2 години и такива звуци досега не бях чувал ... проблемен е звука 100%

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Re: Странен шум при свободен ход

Мнение от Kiki » 26 Ное 2012 21:54

Колега, включи климатика и виж дали шумът ще го има пак.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

BlackBone
Мнения: 37
Регистриран на: 26 Фев 2010 20:09

Re: Странен шум при свободен ход

Мнение от BlackBone » 28 Ное 2012 18:32

Днес пробвах с включен климатик и металното тракане изчезна. При потегляне когато съединителя зацепва се чува тракането съвсем за кратко време. Някакъв проблем с климатика ли имам?

Аватар
Toyko
Мнения: 682
Регистриран на: 17 Ное 2011 13:06
Местоположение: София

Re: Странен шум при свободен ход

Мнение от Toyko » 29 Ное 2012 00:06

някой диагностицира ли ти проблема ми е интересно ? и какво се оказа?

BlackBone
Мнения: 37
Регистриран на: 26 Фев 2010 20:09

Re: Странен шум при свободен ход

Мнение от BlackBone » 29 Ное 2012 08:36

Все още не, но записах час за утре в 10 часа да я закарам в ТМАуто. Ще Ви информирам след това.

memorex

Re: Странен шум при свободен ход

Мнение от memorex » 29 Ное 2012 08:40

Съеденителя на компресора явно зацепва от самосебе си без да си пуснал климатика и клапаните му тракат защото няма циркулация на фреона

ceko26
Мнения: 488
Регистриран на: 16 Фев 2007 15:47
Местоположение: София

Re: Странен шум при свободен ход

Мнение от ceko26 » 29 Ное 2012 10:34

Като натиснеш съединителя ако спира са луфтове в ск. кутия.
Авенсис 3S-FE

RABATA
Мнения: 34
Регистриран на: 12 Апр 2012 20:42
Местоположение: Пловдив

Re: Странен шум при свободен ход

Мнение от RABATA » 29 Ное 2012 13:05

memorex написа:Съеденителя на компресора явно зацепва от самосебе си без да си пуснал климатика и клапаните му тракат защото няма циркулация на фреона
Голяма глупост написа!
По добре на казвай нищо, отколкото да пишеш простотии!!!!!!!

memorex

Re: Странен шум при свободен ход

Мнение от memorex » 29 Ное 2012 13:54

[quote="RABATA"][quote="memorex"]Съеденителя на компресора явно зацепва от самосебе си без да си пуснал климатика и клапаните му тракат защото няма циркулация на фреона[/quote]

Голяма глупост написа!
По добре на казвай нищо, отколкото да пишеш простотии!!!!!!![/quote]
Да голяма глупост съм написал,извинявайте.Сега се поразрових и видях че не е с електромагнитен съединител а е постоянно зацепен и се върти.Фреона се командва от соленоид.

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Re: Странен шум при свободен ход

Мнение от Scott » 29 Ное 2012 14:22

memorex написа:... не е с електромагнитен съединител а е постоянно зацепен и се върти...
Другаде е заровено кучето. Шума изчезва като се пусне климатика, защото се вдигат оборотите.
BlackBone написа:Ако леко подам газ(дори и съвсем леко), тракащия звук изчезва и всичко е нормално

memorex

Re: Странен шум при свободен ход

Мнение от memorex » 29 Ное 2012 18:25

[quote="Scott"][quote="memorex"]... не е с електромагнитен съединител а е постоянно зацепен и се върти...[/quote]Другаде е заровено кучето. Шума изчезва като се пусне климатика, защото се вдигат оборотите.
[quote="BlackBone"]Ако леко подам газ(дори и съвсем леко), тракащия звук изчезва и всичко е нормално[/quote][/quote]

Scott ако проблема е в лагерите или клапани на кл.компресор шума при вдигане на оборотите няма ли да изчезне.
Иначе ако има съмнение сваляш му ремъка палиш и ако пак чука на празни значи не е от климатика.Аз се хванах за климатика защото няма да е нито първия нито последния с този проблем.Аз като копувах тойотата ми препоръчаха да го държа климатика винаги на Авто.То като го върти фреона само в компресора не ми се струва да е най удачния вариант особено като е по-студено

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Re: Странен шум при свободен ход

Мнение от Kiki » 29 Ное 2012 20:37

Не случайно казах на колегата да изпробва с включване на климатика.
Компресорът на климатика се задвижва от пиктовият ремък. Има една ролка, която се върти тостоянно, дори и тогава, когато климатикът не е включен.
Когато този лагер се износи, започва да издава тези шумове, от които се оплаква колегата. Когато се включи климатикът, на компресора има още два лагера, които поемат натоварването на оста и облекчават този, който е на предната ролката и шума от нея изчезва. :thumbsup:
Затова при включването на климатика, шумът изчезва.
Със смяната на този лагер се решава проблема.
На компресора/ климатика/ нищо му няма.
Друг е въпросът, че на компресорът на климатика трябва да му се отдава необходимато внимание, защото в него има не само фреон, но и масло което както на двигателя също се сменя. wink.gif
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

BlackBone
Мнения: 37
Регистриран на: 26 Фев 2010 20:09

Re: Странен шум при свободен ход

Мнение от BlackBone » 01 Дек 2012 11:06

Колеги, вчера минах през ТМ и разбрах къде е проблема. Това на снимката е е шайбата на климатика. Единия зъб се е счупил, но за моя радост това не е проблем. Идеята е, че около всеки зъб на шайбата има по два тампона(общо 12) които бяха силно износени и деформирани. От по-дебел гумен маркуч като тези на антифриза изрязахме колелца( по идея на баща ми:) ) с подходящи размери за шайбата и я сложихме обратно. Металното тракане изчезна. Надявам се рационализацията да работи възможно най-дълго време защото такива шайби и тампони не се продават отделно, което най-вероятно означава закупуването на нов компресор за климатика.
Засега проблема е решен.
Прикачени файлове
2012-11-30 11.18.09.jpg
2012-11-30 11.18.09.jpg (1.34 MiB) Преглеждано 7652 пъти

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта