Странен шум след смяна на накладки - Corolla e12

Lattri
Мнения: 9
Регистриран на: 15 Юли 2011 11:06
Местоположение: София

Странен шум след смяна на накладки - Corolla e12

Мнение от Lattri » 13 Мар 2014 10:39

Привет колеги,

От скоро се сблъсках със следния проблем на моята любима Тойота Корола е12 (2004 година, 1.6 бензин 110 коня). След смяна на предни накладки (TRW) , взе да се появява един доста странен и нетипичен шум, от към предницата. Шума не е много силен ми някакси като глухо стържене, като че ли нещо опира там отпред. Наподобява на шума на лагер, но не е толкова ясно изразен ами по тъп и трудно уловим. Появява се при скорост от над 50-60км/ч. Най странното в случая е, че не винаги го има. Ето примерно понякога е лесно разпознаваем при 60 км/ч, но друг път дори да карам с 80км/ч и изключено радио, заслушвайки се, не мога да чуя нищичко. Странното е също така, че когато проблема е налице и натисна спирачките леко, шума изчезва

Понеже не съм много наясно технически подозирам, че проблема може да е но надали е:

1. Крив(и) диск(ове) - При смяната на накладките ги гледахме и си бяха окей.
2. Новите накдладки не са разработени както трябва - Първите 20 километра от както ги сложих съм спирал от 100 метра, бавно и плавно.
3. Нещо не е монитрано както трябва (ем, че бях там и гледах как става всичко - момчето си свърши идеално работата)
4. Нещо, което не е свързано със самите накладки, спирачни дискове и т.н.

Колата ще я закарам този уикенд в някой сервиз да проверят какво може да е, но преди това исках да се допитам до Вас ако някой е имал подобен проблем и ако да, то как го е решил?

Поздрави

Аватар
Petar
Мнения: 2029
Регистриран на: 16 Юни 2007 21:20
Местоположение: Велико Търново

Re: Странен шум след смяна на накладки - Corolla e12

Мнение от Petar » 13 Мар 2014 11:06

Lattri написа:Привет колеги,

От скоро се сблъсках със следния проблем на моята любима Тойота Корола е12 (2004 година, 1.6 бензин 110 коня). След смяна на предни накладки (TRW) , взе да се появява един доста странен и нетипичен шум, от към предницата. Шума не е много силен ми някакси като глухо стържене, като че ли нещо опира там отпред. Наподобява на шума на лагер, но не е толкова ясно изразен ами по тъп и трудно уловим. Появява се при скорост от над 50-60км/ч. Най странното в случая е, че не винаги го има. Ето примерно понякога е лесно разпознаваем при 60 км/ч, но друг път дори да карам с 80км/ч и изключено радио, заслушвайки се, не мога да чуя нищичко. Странното е също така, че когато проблема е налице и натисна спирачките леко, шума изчезва

Понеже не съм много наясно технически подозирам, че проблема може да е но надали е:

1. Крив(и) диск(ове) - При смяната на накладките ги гледахме и си бяха окей.
2. Новите накдладки не са разработени както трябва - Първите 20 километра от както ги сложих съм спирал от 100 метра, бавно и плавно.
3. Нещо не е монитрано както трябва (ем, че бях там и гледах как става всичко - момчето си свърши идеално работата)
4. Нещо, което не е свързано със самите накладки, спирачни дискове и т.н.

Колата ще я закарам този уикенд в някой сервиз да проверят какво може да е, но преди това исках да се допитам до Вас ако някой е имал подобен проблем и ако да, то как го е решил?

Поздрави
Проброблема също може да е от клеясали цилиндърчета на челюстите понеже като си сложил новите накладки цилиндърчетата имат по-малък ход и трябва да се прибират до край сега а приди това най -вероятно несасе прибирали докрая тъй като накладките са били износени и затова сега крайщата на цилиндърчетата да са клеясали

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Re: Странен шум след смяна на накладки - Corolla e12

Мнение от Scott » 13 Мар 2014 13:15

Lattri написа:Странното е също така, че когато проблема е налице и натисна спирачките леко, шума изчезва...
Ако дисковете ти са поизносени неравномерно ще има такъв шум докато се напаснат накладките - поне 300-500км.

Аватар
sha4ev
Мнения: 191
Регистриран на: 29 Яну 2013 12:12

Re: Странен шум след смяна на накладки - Corolla e12

Мнение от sha4ev » 14 Мар 2014 09:16

Здрасти колега.Аз,като имам съмнение за диск или наклатка,вдигам колата от едната страна, завъртам гумата и ако има кривина започва да стърже.Мисля,че така най лесно,ще разбереш дали идва от там шума.
Другото много вероятно,което може да се е случило е при демонтажа и монтажа да се е изкривила предпазната ламарина,която е зад диска и тя да ти стърже.Ламарината е много мека и лесно се огъва.
TOYOTA AVENSIS 1.8 129 PC

Lattri
Мнения: 9
Регистриран на: 15 Юли 2011 11:06
Местоположение: София

Re: Странен шум след смяна на накладки - Corolla e12

Мнение от Lattri » 14 Мар 2014 15:29

Здравейте колеги,

Благодаря за отговорите сега по ред

@Petar "Проброблема също може да е от клеясали цилиндърчета на челюстите понеже като си сложил новите накладки цилиндърчетата имат по-малък ход и трябва да се прибират до край сега а приди това най -вероятно несасе прибирали докрая тъй като накладките са били износени и затова сега крайщата на цилиндърчетата да са клеясали"

Виж за това изобщо не съм и се сещал даже. Впрочем как изглеждат тези цилиндърчета? Май ще трябва да се разглобява пак за да се види. А ако са клеясали какво може да се направи по въпроса?

@Scott "Ако дисковете ти са поизносени неравномерно ще има такъв шум докато се напаснат накладките - поне 300-500км."

Ами възможно е, но вече изминах близо 1000 километра, от както ги смених и пак продължава да е същото нещо. Не съм сигурен дали дисковете наистина са износени неравномерно.

@sha4ev "Здрасти колега.Аз,като имам съмнение за диск или наклатка,вдигам колата от едната страна, завъртам гумата и ако има кривина започва да стърже.Мисля,че така най лесно,ще разбереш дали идва от там шума.
Другото много вероятно,което може да се е случило е при демонтажа и монтажа да се е изкривила предпазната ламарина,която е зад диска и тя да ти стърже.Ламарината е много мека и лесно се огъва."

Това със теста във въздухам ще го пробвам, но странното е, че не винаги стърже. Виж вече тази предпазна ламаринка зад диска ще я проверим ако евентуално от нея идва.


Честно казано направо съм се видял във филм. Проблема не е кой знае какъв. Колата си спира супер точно, и като я пусна на нулева скорост наравно не се усеща да губи от скоростта си от някакъв вид триене. Ето например вчера вечерта като се прибирах от работа по околовръстния път новия участък си карах със 80-90 и този шум го нямаше по целия път и на идване и на връщане. После вечерта се качих да отида да тренирам (и брат ми на съседната седалка ако има значение, че прави колата едни 80 килограма по тежка) и при 40-50-60 километра се чуваше. Прави ми впечетление че се чува най много като ускорявам от 3-та скорост и нагоре а може и просто да си въобразявам. Когато пък сваля прозореца и се заслушам се чува едно леко като потропване, скърцане от ламарина едвам доловимо. Може да изключим и варианта, че е от водата понеже сега като беше мокра настилката се чуваше та и дори като е суха пак се чува. А звука наистина е много странен и нетипичен.

Поздрави

Аватар
sha4ev
Мнения: 191
Регистриран на: 29 Яну 2013 12:12

Re: Странен шум след смяна на накладки - Corolla e12

Мнение от sha4ev » 15 Мар 2014 12:11

Здрасти колега.Това потропване и скърцане на мокра настилка,което споменаваш доколкото знам е от скъсан тампон.Когато вали или през зимата,се осещат скъсаните тампони. :thumbsup:
TOYOTA AVENSIS 1.8 129 PC

мехаННика
Мнения: 1691
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 20 пъти

Re: Странен шум след смяна на накладки - Corolla e12

Мнение от мехаННика » 15 Мар 2014 17:07

Залагам на т4 Нещо което няма общо със спирачките а си го чул след смяната и затова ги свързваш. Лагери на скоростите се проявяват така. Мога да ти кажа със сигурност след само 5 мин каране.

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Странен шум след смяна на накладки - Corolla e12

Мнение от nowyaris » 15 Мар 2014 22:36

Залагам на мехаННика-нещо по трансмисиятя е.След като се чува при ускорение на 3-та и нагоре..... .Не е тампони или окачване. blush.gif Ама дали е лагер или нещо по-лошо...
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
ss_mitko
Мнения: 448
Регистриран на: 25 Яну 2009 14:48
Местоположение: София

Re: Странен шум след смяна на накладки - Corolla e12

Мнение от ss_mitko » 16 Мар 2014 09:18

Залагам на накладки. Имам същия проблем когато накладките са нови а дисковете стари. Най често се получава при леко завиване, тогава накладките опират в ръбовете на диска и се чува. Според мен целия проблем идва от лошите водачи на апаратите. Както знаем, те се разтропват бързо.

мехаННика
Мнения: 1691
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 20 пъти

Re: Странен шум след смяна на накладки - Corolla e12

Мнение от мехаННика » 16 Мар 2014 11:13

Митко, положението на накладките спрямо диска не се променя при какъвто и да е завой. Това за което говориш се получава когато без да забележиш си деформирал щита на спирачките и при завой шарнира го бута към диска. Водачите също не може да са причина, те само си потропват при движение по павета без никакъв проблем за работата на спирачките.

Аватар
ss_mitko
Мнения: 448
Регистриран на: 25 Яну 2009 14:48
Местоположение: София

Re: Странен шум след смяна на накладки - Corolla e12

Мнение от ss_mitko » 16 Мар 2014 11:51

мехаННика написа:Митко, положението на накладките спрямо диска не се променя при какъвто и да е завой. Това за което говориш се получава когато без да забележиш си деформирал щита на спирачките и при завой шарнира го бута към диска. Водачите също не може да са причина, те само си потропват при движение по павета без никакъв проблем за работата на спирачките.
При мен със сигурност е от накладките, има леко свирене когато на диска се получи ръб. Когато смених дисковете свиренето изчезна, нямах проблем 15К. Преди месец пак ми се появи същото свирене. Забелязал съм, че това свирене се получава когато е топло времето при студено го няма.

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Re: Странен шум след смяна на накладки - Corolla e12

Мнение от Scott » 16 Мар 2014 16:41

мехаННика написа:Митко, положението на накладките спрямо диска не се променя при какъвто и да е завой. Това за което говориш се получава когато без да забележиш си деформирал щита на спирачките и при завой шарнира го бута към диска. Водачите също не може да са причина, те само си потропват при движение по павета без никакъв проблем за работата на спирачките.
Ако водачите 'си потропват', не означава ли че има луфт, който би позволил на накладката да се премества спрямо диска при определени условия?

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Странен шум след смяна на накладки - Corolla e12

Мнение от nowyaris » 16 Мар 2014 16:53

Не са накладки - какво общо имат накладките със шум,който се появява на 3-та при ускоряване.Колегата си е написал че при равномерно каране шум няма,само при ускоряване шум като от тръгнал лагер - около 60 на трета , когато започва да се товари трансмисията.А ако усеща и потропване,там нещата може да са най-различни,защото и тампоните са най-различни.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

мехаННика
Мнения: 1691
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 20 пъти

Re: Странен шум след смяна на накладки - Corolla e12

Мнение от мехаННика » 16 Мар 2014 19:08

Ами не, накладките са фиксирани отвсякъде отгоре и отдолу в апарата, откъм феродото в диска, откъм плочката в другата част на апарата който както знаем е саморегулиращ, тоест след като пуснеш педала буталото се връща минимално колкото да освободи колелото. Какви определени условия имаш предвид?

Аватар
ss_mitko
Мнения: 448
Регистриран на: 25 Яну 2009 14:48
Местоположение: София

Re: Странен шум след смяна на накладки - Corolla e12

Мнение от ss_mitko » 16 Мар 2014 19:58

мехаННика написа:Ами не, накладките са фиксирани отвсякъде отгоре и отдолу в апарата, откъм феродото в диска, откъм плочката в другата част на апарата който както знаем е саморегулиращ, тоест след като пуснеш педала буталото се връща минимално колкото да освободи колелото. Какви определени условия имаш предвид?
Накладките са фиксирани, но от външната страна апарата се държи на водачите. Когато те са разбити, накладките мърдат и опират в диска. Виждам ,че си от София може да се видим на по бира и да ти демонстрирам свиренето. Пък може и аз да греша.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта