смяна на ангренажен ремък - 3s fe

BOBAR
Мнения: 26
Регистриран на: 15 Авг 2008 10:51

смяна на ангренажен ремък - 3s fe

Мнение от BOBAR » 12 Дек 2011 11:27

Колеги помагайте,
Ако някой има практически наблюдения за процедурата по смяната на агренажния ремък, ролките и водната помпа при този двигател. А читав производител за ремъка? Колата е Carina E 1997г.

Аватар
desotodorov
Мнения: 377
Регистриран на: 01 Апр 2009 22:44
Местоположение: Ботевград

Мнение от desotodorov » 13 Дек 2011 10:20

можеш да си вземеш оргигинален ремък от колегата Toyota Forever....също така и ролки и водна помпа. А за какви наблюдения питаш, да не би да си го сменяш сам...не че е трудно, ама се откача ДВГ от хидравличния тампон... cool.gif
Обичам аз да съм работник, да пея до големия си струг
да дъвча мазния си потник, и да се чувствам като чук !?!
А. Слабаков

Изображение

BOBAR
Мнения: 26
Регистриран на: 15 Авг 2008 10:51

Мнение от BOBAR » 16 Дек 2011 09:29

Наумил съм си да го сменя без помоща на сервиз. Понеже двигателя е поставен доста ремонто непригоден, питам ако някой знае за подводни камъни при тази процедура. Разстоянието от двигателя до ботуша е нищожно и ще е адски неудобно за работа. А за частите благодаря за подсещането.

Аватар
desotodorov
Мнения: 377
Регистриран на: 01 Апр 2009 22:44
Местоположение: Ботевград

Мнение от desotodorov » 16 Дек 2011 10:40

wink.gif Ако мислиш че нашите са ремонтно "непригодни", поинтересувай се за 1.8Т модификацията на VW ... на повечето ДВГ мястото е колкото при нашите и на повечето ДВГ се откача от тампона...аз не бих се занимавал сам, макар че имам условия.
Подводен камък - не знам как се сваля шайбата на коляновя вал - няма как да не я свалиш при смяната - пластмасовата кора е зад нея, т.е. - не може просто да прекараш ремъка през нея. Имам резервен двигател и не знам как да я сваля, човека дето ми поддържа колата ми каза да го викна да ми покаже, ама още не съм го сторил cool.gif
Обичам аз да съм работник, да пея до големия си струг
да дъвча мазния си потник, и да се чувствам като чук !?!
А. Слабаков

Изображение

мехаННика
Мнения: 1688
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 17 пъти

Мнение от мехаННика » 16 Дек 2011 10:48

Бобър,практическите наблюдения показват кило кръв и метър кожа,ако нямаш опит и много добри инструменти рискуваш доста.

Аватар
CuMo
Мнения: 351
Регистриран на: 19 Авг 2009 21:46

Мнение от CuMo » 16 Дек 2011 11:01

Изображение

Ако 3S-FE е идентичен с 4A-FE, като гледам снимката, май да, то би трябвало да важи донякъде следното:

1. Сваля се капака на главата /купи си нова гарнитура и силиконче за мазване в едни ъгълчета/. Ако колата е стара, можеш да смениш и уплътнителните гумички за свещите на същия капак
2. Голяма тресчотка с големи удължения
3. Сваля се гумата
4. Трябва да се подпре и двигателя като се откачи от тампона - трупчета
5. Свалят се и пистовите ремъци
6. Като си купуваш обтяжната ролка за ангренажния ремък - провери имаше една пружина, която я държи, хубаво е да се смени и тя.

За водната помпа не знам, не съм сменял...

Това е което се сещам и то важи за 4A-FE! Ако има конструктивни разлики, то горното ще важи до някъде.

Имам снимки у нас от смяната, но просто няма кога да ти ги пусна, съжалявам. Поне в близките 5-6 дни.

Ако си от Хасковски или Старозагорски регион - знам кой ще ти свърши работа бързо и лесно.

И тези тойотски двигатели са изключително ремонтопригодни в сравнение с някои други изпедерастени марки biggrin.gif

Аватар
desotodorov
Мнения: 377
Регистриран на: 01 Апр 2009 22:44
Местоположение: Ботевград

Мнение от desotodorov » 16 Дек 2011 11:47

На 3S-FE няма нужда да се сваля капака на клапаните, вместо трупчета, по-добре да окачиш ДВГ на нещо от тавана wink.gif , иначе е много рисково а и пречат много. За пружинката си абсолютно праФ - струва стотинки, а ако не се смени може да стане поразия...макар че 3S FE май няма как да удари клапани при поразията...колегата Toyota Forever ми подари въпросната пружинка, при заръчани, ролки и водна помпа...оригинална водна помпа...мхххххх и се чува виене от нея след монтажа, ама я карам вече 10к и не се променя...т.е - ще си я карам до следващия ремък cool.gif .
И пак съвет към колегата, при все че имам и канал и греда на тавана за окачане на ДВГ и инструменти повече от достатъчно - пак не виждам смисъл да се мъча и губя време да сменям ремъка сам.

Абе изпедерасиха се повечето напоследък - нали стремежа е да се наблъска всичко възможно най-компактно в двигателния отсек, и те така те...я някога...Opel Kadett 1.3S, при двигателя и пътници можеше да качиш, а ремъка можеше и на път да го смениш...бил съм жив свидетел на такава манипулация :thumbsup:
Обичам аз да съм работник, да пея до големия си струг
да дъвча мазния си потник, и да се чувствам като чук !?!
А. Слабаков

Изображение

Аватар
CuMo
Мнения: 351
Регистриран на: 19 Авг 2009 21:46

Мнение от CuMo » 17 Дек 2011 21:53

Ето снимки от смяната при 4A-FE:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

PESHO OT MARS
Мнения: 863
Регистриран на: 09 Яну 2008 16:31
Местоположение: София

Мнение от PESHO OT MARS » 17 Дек 2011 22:53

Пичове вобще не сравнявайте смяната при 4A-FE с 3S-FE.

при 4А-FE що годе може да се работи, при 3S-FE-то обаче е страхотия неземна. Честно казано ако не беше читава японска кола би била кошмар. Невероятно недостъпна и гадна за работа е. Например половината глава трябва да разглобиш за да стигнеш до инжекторите, нещо което при 4A-FE-то става за секудни.

Моя съвет е ако го разглабяте сменяйте всичко наред защото труда по подмяната е половината от цената на консумативите. Сиреч не си струва второ отваряне.
ex Toyota Carina E 2.0/16V AUTOMATIC
ex Toyota Corolla E90 1.3/12V EFI
ex Toyota Corolla E11 G6 1.3/16V
ex Toyota Corolla E90 1.3/12V
ex Toyota Starlet EP8 1.3/12V EFI 4-door
ex Toyota Starlet EP8 1.3/12V EFI 2-door
ex Toyota Carina E 1.6/16V

BOBAR
Мнения: 26
Регистриран на: 15 Авг 2008 10:51

Мнение от BOBAR » 19 Дек 2011 12:05

Така, Благодаря много на всички отзовали се. Дотук разбрах, че ще ми трябват дълги камъни №14 , 16. за сваляне на тампона и свещите. Че е хубаво да окача двигателя а не да го подпирам. Според картинките в книжката, под капака болтовете ще излязат с нормални камъни, ако има място за тях. Спрях се на варианта ремък Gates, ролки INA, водна помпа Valeo. Малко ме учуди мнанието на колегата desotodorov,че неговата помпа вие. Аз заради подобен шум се накумих да правя тази процедура. Мисълта ми е да не се окаже нормално това виене. Да не се налага интервенция на този етап. Ако все пак отворя капака , ще снимам процедурата.

Аватар
saho
Мнения: 379
Регистриран на: 19 Сеп 2010 07:45
Местоположение: гр. Петрич

Мнение от saho » 19 Дек 2011 17:15

А да не би виенето да е от пренатегнат ремък.
Последно промяна от saho на 19 Дек 2011 17:16, променено общо 1 път.
Toyota Corolla E12 2006 1.4 vvti 2006 FOBOS
Toyota Avensis T25 1.8 vvti 2008

Аватар
desotodorov
Мнения: 377
Регистриран на: 01 Апр 2009 22:44
Местоположение: Ботевград

Мнение от desotodorov » 19 Дек 2011 17:16

Не е нормално - така че, сменяй каквото си наумил...и да - чува се някакво виене при мен, което е или от някоя ролка или от водната помпа, чува се откъм водната помпа, но те са близо, така че, може и да се лъжа. Засега не се променя, и при първи симптоми за усилване ще сменя помпата...ако остане - и ролките ... предишната ми помпа беше GMB, и нямаше такъв проблем.
Хоп - сега видях поста на колегата отгоре, ами да - възможно е и да е пренатегнат ремък, ама пък човека дето ми бърника по колата, за втори път го сменя и, общо взето май главно със смяна на ремъци се занимава, така че е малко вероятно, но ще го посетя за всеки случай.
Обичам аз да съм работник, да пея до големия си струг
да дъвча мазния си потник, и да се чувствам като чук !?!
А. Слабаков

Изображение

Аватар
saho
Мнения: 379
Регистриран на: 19 Сеп 2010 07:45
Местоположение: гр. Петрич

Мнение от saho » 19 Дек 2011 17:30

Ремъка на студен мотор трябва да изгрежда хлабав /в най-дългата част при минимален натиск да мърда сантиметър, или да може да се усука на 90градуса без голямо усилие/ при условие че нямате устройство за мерене на обтягането.
Нооо да знаете че след като мотора загрее ремъка се натяга сам още една идея.
И аз имах такова виене на предишната ми кола...
Toyota Corolla E12 2006 1.4 vvti 2006 FOBOS
Toyota Avensis T25 1.8 vvti 2008

Аватар
desotodorov
Мнения: 377
Регистриран на: 01 Апр 2009 22:44
Местоположение: Ботевград

Мнение от desotodorov » 19 Дек 2011 17:35

Хм, аз друго се сетих току що - аз смених и пружината, която натяга ремъка, не съм много в час, но не би ли трябвало, от тая пружина и обтяжната ролка да зависи натягането. Т.е. човешкия фактор да се елиминира при това положение ?
Обичам аз да съм работник, да пея до големия си струг
да дъвча мазния си потник, и да се чувствам като чук !?!
А. Слабаков

Изображение

BOBAR
Мнения: 26
Регистриран на: 15 Авг 2008 10:51

Мнение от BOBAR » 20 Дек 2011 11:23

При мен шума е по скоро като от търкаляне на некръгли повърхности. Малко ручи демек. И започва да се чува над 1500 - 2000 оборота. В областа на ниските го няма. Според документацията ремъка е сменян преди 50 000км.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Majestic-12 [Bot] и 49 госта