[Анкета] Какво моторно масло предпочитате ?

Заключено

Какво масло предпочитате

Motul
29
27%
Castrol
20
19%
Fuchs
3
3%
Mobil
14
13%
Liqui Moly
2
2%
Prista
0
Няма гласували
Elf
0
Няма гласували
Total
5
5%
Amsoil
4
4%
друго
29
27%
 
Общо гласове: 106

Maxi
Мнения: 89
Регистриран на: 16 Май 2015 12:56
Местоположение: София

какво масло предпочитате

Мнение от Maxi » 05 Яну 2017 13:30

stefo91,
Колега тролиш ли или mellow.gif
Анализът на маслото е от сайта https://bobistheoilguy.com/forums/ubbth ... /2816214/1
Имаш нужда от превод ли, под VOA има 4 стр. мнения относно показателите на маслото?
Май храним тролче :)
Toyota Avensis T 25, 1.8 VVTI, 129 к.с. 2004 г. - комби

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

какво масло предпочитате

Мнение от nowyaris » 05 Яну 2017 14:09

slowtraveler написа: ......
Вий двамцата със Светльо няма ли за какво друго да си хортувате на кафето,а?......... Казали са хората - за Тойота 2006-2011-Дизелова С2,бензин С2 или С3 - 5/30 или 5/40 , SM. След 2011 - С2 , 0/20 , 5/20 , 0/30 , 5/30 . SN . За двигатели преди 2006 - не знам,според състоянието на двигателя и собственика.... Туй с ремонта на двигателя честно казано не го разбирам , не ми се връзва финансовата обосновка .
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
BOz
Мнения: 4290
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

какво масло предпочитате

Мнение от BOz » 05 Яну 2017 14:41

Maxi написа: Съшо така ЗДДП притежават функция на антиоксидант, но това е друга тема.
И това не е така. Цинка и фосфора нямат общо с антиоксидантите. В детергентите, както казах по-рано, обикновено са базирани на калциева или магнезиева основа, но също така се съдържа натрий и барий, които съставки влизат в реакция с киселините образувани по време на горенето. Така тези съставки неутрализират киселината до безвредни за метала съединения. Те взаимодействат в изключителна свързаност с дисперсантите, които имат за цел да обгърнат молекулите на новите, безвредни вещества и да ги задържат отделно едно от друго така, че да не образуват голямо по обем общо количество вещество. И за това ЗДДП-то няма връзка към оксидирането на маслото.
Но както каза, това е съвсем друга тема.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

sith
Мнения: 14
Регистриран на: 03 Яну 2017 15:28
Местоположение: Petrich

какво масло предпочитате

Мнение от sith » 05 Яну 2017 15:20

Наскоро сложих Ravenol, защото има много позитивни мнения и било ПАО ..

Hursa
Мнения: 4925
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

какво масло предпочитате

Мнение от Hursa » 05 Яну 2017 20:01

spiridoncho написа: Колата е спортна и по-високо оборотна, но това не значи че е болид. Та тук сравненията с F1 и изтискване на максимума за сметка на ресурса на двигателя са малко неуместни. По нагоре казах, че
spiridoncho написа:
Източник ...... ами срещал съм технически писания за този двигател от рода на 10W60......
т.е. не съм го измислил аз а конструктора. Тук не става въпрос за моето или нечие друго мнение, а това на този който го е проектирал (или негови експерти). Точно сега не помня къде попаднах на тази информация, но определено се бях поразровил доста
Ако действително е препоръчано от конструктора масло с такъв вискозитет в работния диапазон за серийния двигател - а не тунингован - то тогава предполагам няма проблеми, маслената система и двигателя си е предвидено да работят с такова масло (и не съм бил прав). Но е необичайно, поне според мен, да дават такъв широк диапазон от 4 класа (така мисля, че се наричаха). Два класа за препоръчаното масло по работен вискозитет се среща много често, 3 не съм срещал - но и не съм и търсил smile.gif . За сравнението с формулата, съгласен съм, не е удачно, но го имаше като пример от stefo91. Просто смятам, че това което за състезателен автомобил е неизбежно, често е дори нежелателно за сериен автомобил на който се надяваме да му навъртим прилични километри. (По големия вискозитет на маслото при работни температури (от препоръчания) не вреди веднага, а вредите се трупат за продължителен период - според мен. Двигателя и маслената му система са предвидени за работа при голям вискозитет на маслото - при всеки старт на изстиналия двигател и масло (особено зимата). Но при работни температури - при които се експлоатира най -вече двигателя по големия вискозитет не само натоварва излишно двигателя (макар и с малко), освен че допринася за по високи работни температури, намалява се охлаждащата му способност, а то основно охлажда такива топлинно силно натоварени детайли като буталото и сегментите, коляновия вал с лагерите, също разчитат само на непосредственото охлаждане от маслото. Не виждам какви са ползите от по вискозното масло. Особено като гледам какви мерки вземат производителите (на двигатели) да се използват масла със все по-малък вискозитет. До колкото знам, целта на маслото (не че не се знае от всички) е да пренесе триенето в пластовете на маслото, а това с по нисък вискозитет има по нисък коефициент на такова триене - значи е по доброто масло - в това отношение. Каква е целта на използването на по вискозното масло, ако това с по нисък вискозитет се справя? Щом се "справя", има триене между пластовете на маслото, а не между триещите се повърхности в двигателя, т. е. няма повишено износване в двигателя - по вискозното масло какво защитава тогава? Не разбирам)
(пс Явно смятате, че по нисковискозното масло няма да се справи, толкова ли често ходите по пистите, аз само няколко пъти съм виждал писта в България и то оградата и. Явно за това и не ви разбирам.)
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

какво масло предпочитате

Мнение от spiridoncho » 05 Яну 2017 22:57

@Hursa, не е да не си бил прав. Прав си, но просто за този двигател изглежда има по голям диапазон на класовете, точно защото двигателя е по високооборотен от нормалните и маслото трябва да си върши работата при по високи околни температури и екстремно натоварване. Аз не съм навътре много с нещата за маслата, но си ги обяснявам по прост начин а той е следният. При високи натоварвания в топли климатични райони понякога маслото се "препича" и почва да затлачва лека по лека маслени магистрали. Масления клин също не издържа т.е. прекъсва и увеличава амортизацията заради повишената температура. За целта трябва да се разчита и на висок HTHS, но пък при масла с по-нисък визкозитет по трудно се гарантира висок HTHS. Може би тук някъде е скрито ключето за разковничето. Даже като се рових за маслата бях цитирал експерименти от руснаците по назад в темата, специално с този двигател по отношение на вървеж и реакция на мотора. Общо взето с HTHS > 3.5 двигателя се представял доста по добре с изключение на някои марки.
И тук понеже не всички масла имат висок HTHS би трябвало да се компенсира с по висок вискозитет. Примерно 50, а защо не и 60 (ей не можах да намеря онази спецификация за 10W60). Но забелязах, че маслата на Тотал не са с висок HTHS, за разлика от един модел на ELF (говоря за 5W30) и може би при такива има нужда от използването на по-големия вискозитет. Другите марки масла които разглеждах си имаха модели с по висок HTHS. Може и на Тойота да са такива маслата с нисък HTHS, и тя да си връзва гащите заради гаранцията с по вискозно масло. Странното е, че Хондите пък са с 5W20 или нещо подобно no.gif .
Та общо взето това са мои размисли и страсти и надявам се не греша много. Но пък и не мога да разбирам от всичко :) . Нали за това е форума. По незнаещите да се допитат до по знаещите, от там да се заформи лека дискусия която да премине в спор, защото в спора се ражда истината punk.gif .
Hursa написа: (пс Явно смятате, че по нисковискозното масло няма да се справи, толкова ли често ходите по пистите, аз само няколко пъти съм виждал писта в България и то оградата и. Явно за това и не ви разбирам.)
Предписаното масло ще се справи но за всяко нещо си има култ разбира се, и защо да не е култ към маслото. Особено това с краварката в левия ъгъл :D . Не са много хората във форума които ходят често на писти, но определено има такива които излизат да покарат а не да управляват :thumbsup: .
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

какво масло предпочитате

Мнение от nowyaris » 06 Яну 2017 00:20

Спиридончо,приятелю,как ти се струва това масло - MOTUL X-CLEAN 5W30 ? Чукни го в гуглата и му виж характеристиките . И сам си прецени дали аджеба имаш нужда от виско 50-60 .
Отделно да имаш култ към някоя манекенка - разбирам , ама към моторно масло............... wacko.gif .
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

[Анкета] Какво моторно масло предпочитате ?

Мнение от mirott » 06 Яну 2017 01:37

nowyaris написа:Отделно да имаш култ към някоя манекенка - разбирам , ама към моторно масло............... wacko.gif .
Те това е истината-браво баце!
И аз чета и се интересувам от масла, ама пред това да сложа нещо качествено на масата, да внеса у дома и да зема куул хипер-дупер масло...познай!
За сега не съм имал проблеми да имам и двете, м а дупе знае 2 и 200...

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4917
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 151 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

[Анкета] Какво моторно масло предпочитате ?

Мнение от slowtraveler » 06 Яну 2017 08:35

Относно различните препоръчани вискозитетни класове масла за един и същ двигател с много големи различия - препоръката е таблица с неясни очертания....
'Гъстите' масла се препоръчват за африка и т.н. - висока околна температура...
'Тънките' масла съответно се препоръчват при по-студен климат....
Като идеята е вискозитета на маслото в момента на експлоатация (конкретната температура) да бъде около изчислената от производителя стойност...
Просто гледаш при какви външни условия експлоатираш автомобила, и тогава се изяснява какво масло е добре да ползваш...
Това се получава отново защото маслото е компромис - търсиш баланса между противоречиви параметри...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

[Анкета] Какво моторно масло предпочитате ?

Мнение от nowyaris » 06 Яну 2017 09:47

mirott написа:
nowyaris написа:Отделно да имаш култ към някоя манекенка - разбирам , ама към моторно масло............... wacko.gif .
Те това е истината-браво баце!
И аз чета и се интересувам от масла, ама пред това да сложа нещо качествено на масата, да внеса у дома и да зема куул хипер-дупер масло...познай!
За сега не съм имал проблеми да имам и двете, м а дупе знае 2 и 200...
Не бе,Мирко,не е нещо реклама,ама вече 6 години Яриса е само с това масло от Владко от Пловдив и с негови филтри и нямам грам грижа Яриса да върви./То колко ли и върви де/.Ама ето и тази сутрин във виелицата жената чукнала и запалила.Струва там 18-19 лева литъра,на годината едни 90-100 лева не са нещо невъзможно.При положение че само тях даваш.Не знам за кво ми е нещо извънземно-пробвал съм Амсойл-ми не е моето масло....Пък Яриса с неговите три цилиндърченца :D наистина е на много тежък режим-жената го юрка из Русе ката ден. Аз кат си дойда го сменям на 8-9 000 без да гледам датата , колкото туря,толкова махам.Нищо не съм бутал,ама гърловината цялата в алумин,няма кафяво по нея,няма черно.... Напълно ме устройва .
Гореупоменатата сума е за 3 литра , маслен и въздушен на MANN и 10 лева на майстора..... :thumbsup:
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

[Анкета] Какво моторно масло предпочитате ?

Мнение от spiridoncho » 06 Яну 2017 10:44

nowyaris написа: Спиридончо,приятелю,как ти се струва това масло - MOTUL X-CLEAN 5W30 ? Чукни го в гуглата и му виж характеристиките . И сам си прецени дали аджеба имаш нужда от виско 50-60 .
Отделно да имаш култ към някоя манекенка - разбирам , ама към моторно масло............... wacko.gif .
Не ме разбирайте грешно. Просто дадох насоки защо аз мисля, че масла с по-висок вискозитет не са неправилните за този двигател. Сега друг е въпроса, че България не е Африка и нужда от по гъсто масло надали ще има нужда. А и в най големите жеги съм на работа, така че ......... MOTUL X-CLEAN 5W30 го знам много добре и както съм споменал по назад в темата мисля това да ми е следващото масълце. Даже се чудя дали да не е ECO CLEAN. Но това ако го има на примоция tongue.gif . Иначе понеже Мотула много ми го хвалят и ми намирисва на големата кошница и ягодите, ше взема да взема Castrol EDGE. Ама ако и него го няма що па да не си сипна Тойотско. При добра цена бих си сипал и Sustina 5W30, че защо не и ELF EVOLUTION FULL TECH FE 5W30.
При мен няма култ към маслата т.е. гледам да е хубаво маслото и да не е гаражно. Към манекенки не смея да вдигам култ, че на студено не ми се спи.
За сметка на това издигам култ към Японските бегачки punk.gif .
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

[Анкета] Какво моторно масло предпочитате ?

Мнение от nowyaris » 06 Яну 2017 11:10

За Кастрол,Енеос,Елф и прочие нямам мнение.Сигурно и те са добри за нашите коли.Не знам. Обаче определено ECO-CLEAN на Мотул не бих си сложил. С2 е,отговаря на старото А5/В5 и нещо в показателите....... . Може би за по-новите дизели - да.Ама за моя бензин..... Аз по принцип тези С1 и С2 нещо са ми "напарфюмирани" . Въпреки че Мотул препоръчва ЕКО КЛИЙНА. Аз си гледам да има на Мерцедес 229.51 и на БМВ ЛЛ-4.Също и на Порше С30. Тез има ли ги, 5W30 , SM , C3 - това е моето масло за бензиновия ми мотор в бензиновия ми Ярис :thumbsup: .
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

[Анкета] Какво моторно масло предпочитате ?

Мнение от spiridoncho » 06 Яну 2017 11:48

Мерси за разяснението. Значи Еко-то да не го гледам. То толкоз манджи се забъркват вече, че отдавна някои гледат само вискозитета. И така докато не стане по шумен мотора и не почнат да чукат разли хидравлични повдигачи и др....То затова сигурно Стефчо се е вманиачил по Енеос-а. Още не го наливат в румъния и няма толкоз ментета. От Кастрол засякох няколко недоволни теми в Ауди и WV форума. Нещо не ги кефи :D . Сигурно пак има общо с C-тата.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Аватар
stefo91
Мнения: 354
Регистриран на: 06 Фев 2012 00:39
Местоположение: Вършец
Обратна връзка:

[Анкета] Какво моторно масло предпочитате ?

Мнение от stefo91 » 06 Яну 2017 12:32

mirott написа: Те това е истината-браво баце!
И аз чета и се интересувам от масла, ама пред това да сложа нещо качествено на масата, да внеса у дома и да зема куул хипер-дупер масло...познай!
За сега не съм имал проблеми да имам и двете, м а дупе знае 2 и 200...
Баце Мирооо прав си че има много по-важни неща от маслото на колата като това какво има на масата така е, но всеки сам си преценява аз сега съм на 25 още нямам деца за гледане и давам повече пари за колата - така съм си решил. Може би като стана на твоите години ще си купя едно комби като старата ти Тойота - да има место за памперси :D и ще си джиткам. В култ не изпадам, просто си харесвам това масло и се разпалих в тази тема, защото вие не го признахте и го плюете!
slowtraveler написа: Относно различните препоръчани вискозитетни класове масла за един и същ двигател с много големи различия - препоръката е таблица с неясни очертания....
'Гъстите' масла се препоръчват за африка и т.н. - висока околна температура...
'Тънките' масла съответно се препоръчват при по-студен климат....
Като идеята е вискозитета на маслото в момента на експлоатация (конкретната температура) да бъде около изчислената от производителя стойност...
Просто гледаш при какви външни условия експлоатираш автомобила, и тогава се изяснява какво масло е добре да ползваш...
Това се получава отново защото маслото е компромис - търсиш баланса между противоречиви параметри...
Това дето го казваш е така - за Африка 20W50 а за Сибир 0W20, но какво пречи да сложиш 0W50 и да можеш да го караш във всякакви условия - като нашите - при нас лятото е до +35 зимата до -20! На Селиката мотора е много добре изолиран има кори от всякъде и не мисля, че има голяма разлика в работната температура през лятото и зимата. Аз не сменям маслото 2 пъти годишно!
spiridoncho написа: То затова сигурно Стефчо се е вманиачил по Енеос-а. Още не го наливат в румъния и няма толкоз ментета. От Кастрол засякох няколко недоволни теми в Ауди и WV форума. Нещо не ги кефи . Сигурно пак има общо с C-тата.
Точно не го правят т*пите Румънци, Китайци или Турци - както другите масла!
Celica TS 1.8 VVTL-I 192 ps

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

[Анкета] Какво моторно масло предпочитате ?

Мнение от nowyaris » 06 Яну 2017 14:27

Не знам , ама тези максимално разграничени /разкрачени/ вискозитетни индекси са ми малко като "турска русалка" - от кръста нагоре жена , от кръста надолу - мъж. Ако искате нещо по-джигитско - и Мотул , и Якко предлагат спортни естерни масла 5/30 в тенекийки по 2 литра на много сносна цена.И са си точно за бензиновите Ви мотори.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Заключено

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Semrush [Bot] и 51 госта