[Анкета] Какво моторно масло предпочитате ?

Заключено

Какво масло предпочитате

Motul
29
27%
Castrol
20
19%
Fuchs
3
3%
Mobil
14
13%
Liqui Moly
2
2%
Prista
0
Няма гласували
Elf
0
Няма гласували
Total
5
5%
Amsoil
4
4%
друго
29
27%
 
Общо гласове: 106

Аватар
stefo91
Мнения: 354
Регистриран на: 06 Фев 2012 00:39
Местоположение: Вършец
Обратна връзка:

какво масло предпочитате

Мнение от stefo91 » 22 Ное 2016 14:44

mirott написа: Никъде не съм казал, че маслото на тойота е по-добро. Казвам, че това масло с което караш не е правилно за твоята кола. Моточасове...от запалване до гасене 40мин,минати 6,5 км....средна скорост 10км/час. 200 моточаса ще излязат 2000 км. Енеоса ще издържи около 400 без да си промени характеристиките. Маслото е свършило когато TBN=TAN. Нали знаеш кое какво е?! И ако киселинната среда в маслото е била висока при източването това ,което е останало в картера...400-700мл ебава майката на новото масло за 1000км.
Ти нали си маниак? Всичкото масло ли източваш?!
Сменяй го на колкото искаш, с каквото искаш. Това са четива за маниаци. И дори да не спазвам всичко, поне знам как трябва да е.
С 0-50 можеш да караш при високи натоварвания, каквито в градското каране не можеш да поддържаш. Не, че извънградско го правиш...! Иначе е излишно наливането му. 10W отговаря 65-70 cst. при запалване и това е смърт за мотор,които иска 7-8-10 пъти по-малък вискозитет! Как така мотора го иска ли? Ми питай инждинера...! Ти препоръчваш след 2-3-400 000 км да се слага такова, щото нямало да го гори. И като го гори какво?!

Миро, обясних вече 100 пъти с факти защо 0W50 е правилно за моята кола, ако си изпуснал нещо върни се да прочетеш. Да Тойотското масло е много добър избор, но не е по-добро от това което сипвам аз. Как реши че Енеоса ще изкара само 400 моточаса, като по-горе двамата с теб установихме, че Енеос има много добра устойчивост към стареене (Amsoil леко го превъзхожда така е). Аз сам си сменям маслото и източвам колкото се може повечче (не бързам, повдигам колата за да се източи по-добре). Знам че не е добре да остава от старото масло и за това се старая. не вярвам да остава повече от 100-150 грама защото картера ми събира 4,9 (с филтъра) до горе. А аз сипвам 4,6 и е на 1/4 под максимума или 3/4 над мининума. Това не са повече от 100-150 гр. макс. С 0W50 не е задължително постоянно да карам на ръчка :D е да ако не карам на ръчка няма голям смисъл от него така е, но аз си отпускам крака често. Не е излишно наливането му (за такива като мен) пак ти казвам обосновах се безброй пъти - чети. Нещо пак не си прочел докрая какво означава - 0W отговаря 65-70 cst. при запалване и това е смърт за мотор,които иска 7-8-10 пъти по-малък вискозитет!? Да препоръчвам да се слага по-гъсто масло на по-амортизирани двигатели, обосновал съм се. Ако не ти пречи че го гори си ОК.
Celica TS 1.8 VVTL-I 192 ps

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4921
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 152 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

какво масло предпочитате

Мнение от slowtraveler » 22 Ное 2016 14:47

stefo91 написа: Даже и да не достигне +130+150С както казваш ти, при 110 градуса маслото ще предпазва много по добре от оригиналното на Тойота - вече знаеш защо.
Уффф. Все едно и също...
Не разбра ли накрая, че по-висок вискозитет не означава непременно по-добро за двигателя...
Защо не караш с трансмисионно масло - там вискозитета е още по-висок tooth.gif
Това, че маслата се усъвършенстват не означава, че трябва да се сменя вискозитетния клас...
Можеш да преминеш към по-горен експлоатационен клас - в това няма нищо лошо... Но запомни най-накрая - двигателя се изчислява за определен вискозитет на маслото при работна температура...
Можеш да променяш препоръчания от производителя на двигателя вискозитет САМО ако променяш температурата, при която работи маслото...
Всичкото останало си е твое лично (и очевидно неправилно) мнение...

А за 'отлюспването' на наслоенията MoS2 (чети внимателно бе човек - препинателните знаци не ги слагам просто така) - предполагам колегите ме разбраха какво имам предвид..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
stefo91
Мнения: 354
Регистриран на: 06 Фев 2012 00:39
Местоположение: Вършец
Обратна връзка:

какво масло предпочитате

Мнение от stefo91 » 22 Ное 2016 14:53

mirott написа:
stefo91 написа:Ако обичате да получавате най-доброто - изберете Eneos Sustina (5W30, 5W40 или 0W50) в зависимост от двигателя.
Най-добро масло няма...както и най-добра кола...и най-добра жена...мъж...
Това, че ти така си си решил не означава нищо.
Има много четива. Възползвай се.
п.п. само да си знаеш, че енеоса дето го купуваш е произведен за Европа, в Япония. Показателите са му различни от този, произведен за Щатите...и опаковките... :thumbsup:

За последно казвам най-добро масло има казал съм кое е (според мен и си държа на избора), но разбери че тук спорим за наистина най-добро масло - не за най-добър компромис. Най-добър компромис може да се каже че няма, защото всеки сам избира колко пари да даде и за какво. Въпреки това най-добрия компромис според мен (лично мнение) е маслото на Тойота. Кое масло е най-добро се доказва с факти (не със субективно мнение, тук не говорим колко струва) въпроса е дали ти се занимава с такива неща (дали си педантичен), дали разбираш, дали ти се дават повече пари за някакво си масло. Това е! :thumbsup:
Celica TS 1.8 VVTL-I 192 ps

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

какво масло предпочитате

Мнение от mirott » 22 Ное 2016 14:57

stefo91 написа:[ Нещо пак не си прочел докрая какво означава - 0W отговаря 65-70 cst. при запалване и това е смърт за мотор,които иска 7-8-10 пъти по-малък вискозитет!? Да препоръчвам да се слага по-гъсто масло на по-амортизирани двигатели, обосновал съм се. Ако не ти пречи че го гори си ОК.
Чети ти...10 съм написал, не 0!
Кажи как разбираш дали един мотор е амортизиран?! Като ти изчезва маслото в картера ли? Я сипи М10Д на селиката и ще се изненадаш колко е амортизиран мотора...! Това ли ти е логиката?!

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

какво масло предпочитате

Мнение от mirott » 22 Ное 2016 14:59

stefo91 написа:За последно казвам най-добро масло има казал съм кое е
Какви са ти фактите?! Какви изследвания направи?!
Хубаво е, че имаш избор и си държиш на него. Но не за всеки това е най-доброто. И да кажеш такова нещо без реални тестове...
Амсойла е по-добро. Прочети спецификациите на двете и ще се убедиш. Има го черно на бяло.
Не съм карал нито с едното, нито с другото. Чета.
Но съм карал тойота с 10-40 и с 5-30. Първото го гори повече, фрапиращо повече! Това е реален тест!
Хондата съм я карал с 5-30. Но поради изисквания на сервизни специалисти от Хонда го смених с 0-20.
Най-добро ли?! Няма такова...има скъпо и евтино, по-добро и по-лошо! Най-добро в мечтите ни!
Последно промяна от mirott на 22 Ное 2016 15:09, променено общо 1 път.

Аватар
stefo91
Мнения: 354
Регистриран на: 06 Фев 2012 00:39
Местоположение: Вършец
Обратна връзка:

какво масло предпочитате

Мнение от stefo91 » 22 Ное 2016 15:09

slowtraveler написа: Не разбра ли накрая, че по-висок вискозитет не означава непременно по-добро за двигателя...
Не съм разбрал, защото точно това означава, прочети как съм се обосновал в предишните ми постове - не ми се повтаря.
slowtraveler написа: Защо не караш с трансмисионно масло - там вискозитета е още по-висок

Да ако имаше такова с вискозитет 0W90 вместо 75W90 щях да карам :D
slowtraveler написа: Но запомни най-накрая - двигателя се изчислява за определен вискозитет на маслото при работна температура...
Можеш да променяш препоръчания от производителя на двигателя вискозитет САМО ако променяш температурата, при която работи маслото...
Ти запомни, че за да се създаде масло с по-добри качества - вискозитет 0W50 са неоходими повече пари (ще струва по-скъпо), които не са оправдани според производителя, защото тук не се търси най-доброто а достатъчно добро (масло Тойота). Не винаги ти дават най-доброто, просто защото струва по-скъпо и няма смисъл да ти препоръчват масло от 34 лв/литър, като може да ти препоръчат такова от 17 лв./литър. Масло 5W30 е много по евтино за производство от 0W50. Това е!
Celica TS 1.8 VVTL-I 192 ps

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4921
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 152 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

какво масло предпочитате

Мнение от slowtraveler » 22 Ное 2016 15:09

stefo91 написа: За последно казвам най-добро масло има казал съм кое е (според мен и си държа на избора), но разбери че тук спорим за наистина най-добро масло - не за най-добър компромис. Най-добър компромис може да се каже че няма, .... Въпреки това най-добрия компромис според мен (лично мнение) е маслото на Тойота. Кое масло е най-добро се доказва с факти (не със субективно мнение, тук не говорим колко струва) въпроса е дали ти се занимава с такива неща (дали си педантичен), дали разбираш, дали ти се дават повече пари за някакво си масло.
Те тук съвсем се объркАх tooth.gif
Маслото винаги си е компромис и то съвсем не само ценови, но и по параметри...
Пък и така и не разбрах какви са ти фактите - производителя е казал да наливаш в двигателя такъв вискозитетен тип масло?
Или фактите са ти реклами от вестниците и лично усещане, а за теб техническата документация на производителя е прекалено остаряла за твоята напредничавост? :whistle:
Ама нейсе - тъпчем на място, което май ще реши съдбата на темата... wacko.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

какво масло предпочитате

Мнение от mirott » 22 Ное 2016 15:11

Жоро, тръкай баце...все едно споря с баба ми(лека и пръст), че не съм гладен и не ми е студено! :D tooth.gif

Аватар
stefo91
Мнения: 354
Регистриран на: 06 Фев 2012 00:39
Местоположение: Вършец
Обратна връзка:

какво масло предпочитате

Мнение от stefo91 » 22 Ное 2016 15:13

mirott написа:
stefo91 написа:За последно казвам най-добро масло има казал съм кое е
Какви са ти фактите?! Какви изследвания направи?!
Хубаво е, че имаш избор и си държиш на него. Но не за всеки това е най-доброто. И да кажеш такова нещо без реални тестове...
Амсойла е по-добро. Прочети спецификациите на двете и ще се убедиш. Има го черно на бяло.

Покажи ми къде са тези спецификации даи линк (не текстове). Казвам че Sustina е най-добро въз основа на тестове и резултати. Тук няма субективизъм, и все пак не ангажирам никои с мнението си всеки си има глава на раменете.
Celica TS 1.8 VVTL-I 192 ps

Аватар
stefo91
Мнения: 354
Регистриран на: 06 Фев 2012 00:39
Местоположение: Вършец
Обратна връзка:

какво масло предпочитате

Мнение от stefo91 » 22 Ное 2016 15:18

slowtraveler написа:
Те тук съвсем се объркАх
Маслото винаги си е компромис и то съвсем не само ценови, но и по параметри...
Пък и така и не разбрах какви са ти фактите - производителя е казал да наливаш в двигателя такъв вискозитетен тип масло?
Или фактите са ти реклами от вестниците и лично усещане, а за теб техническата документация на производителя е прекалено остаряла за твоята напредничавост?
Ама нейсе - тъпчем на място, което май ще реши съдбата на темата...
Най-добър компромис се прави като избираш масло примерно до 10 лв. литър (субективно - различно за всеки, но пак можеш да избереш това с по-добри показатели)
Най-добро е това, което има най-добри показатели (доказано)!
Това е!
Celica TS 1.8 VVTL-I 192 ps

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

какво масло предпочитате

Мнение от mirott » 22 Ное 2016 15:20

Имаш интернет, комп...tooth.gif
И да, най-добри показатели има според теб енеос...ок!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4921
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 152 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

какво масло предпочитате

Мнение от slowtraveler » 22 Ное 2016 15:26

mirott написа: Жоро, тръкай баце.
:thumbsup: punk.gif
stefo91 написа: Най-добър компромис се прави като избираш масло примерно до 10 лв. литър (субективно - различно за всеки)
Най-добро е това, което има най-добри показатели (доказано)!
Ти верно си за WS TELESHOP или подобна организация... Доказано?! tooth.gif Докажи, че производителя на двигателя потвърждава тезата ти..
Вкъщи показателите на климатика ми покриват спокойно температура до +30С, макар, че на 22С ми е комфортно...
Готварската ми печка покрива +550С - по-добър показател - доказано...
Май ми трябва да сложа във всяка стая готварска печка, защото има по-добри показатели???

П.С. маслото ми 5W30 е 32.83лв без ДДС - сега седя и се чудя дали съм направил добър компромис spell.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
stefo91
Мнения: 354
Регистриран на: 06 Фев 2012 00:39
Местоположение: Вършец
Обратна връзка:

какво масло предпочитате

Мнение от stefo91 » 22 Ное 2016 15:31

Последно да обясня, защо Sustinata намалява и разхода на гориво - защото oтговаря на стандарта API: SN. API SN съвпада с ILSAC GF-5 чрез комбиниране изпълнение на API SN с подобрена икономия на гориво, защита на турбокомпресора, съвместимост със системата за контрол на емисиите, както и защита на двигатели, работещи с горива, съдържащи етанол до E85 ето линк: http://www.vexxol.com/%D0%BA%D0%B0%D0%B ... B8.html#sn пише че ако двигателя ми изисква масло примерно API SJ, мога да му сипя такова със спецификация SN, но не мога да му сипя с по ниска спецификация като SL.
Celica TS 1.8 VVTL-I 192 ps

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4921
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 152 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

какво масло предпочитате

Мнение от slowtraveler » 22 Ное 2016 15:36

За експлоатационния клас - така си е - писал съм го по-горе...
Обаче експлоатационния клас SN се покрива от много други марки, и посочената марка съвсем не е изключение...
Освен това с такъв експлоатационен клас има масла с всякакъв вискозитет... Давай друг пример - този не минава... :whistle:

П.С. дали даден двигател може да работи с етанол/биогориво над определен процент се определя от производителя на двигателя, а не на маслото :whistle:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
stefo91
Мнения: 354
Регистриран на: 06 Фев 2012 00:39
Местоположение: Вършец
Обратна връзка:

какво масло предпочитате

Мнение от stefo91 » 22 Ное 2016 15:42

slowtraveler написа:
mirott написа: Жоро, тръкай баце.
:thumbsup: punk.gif
stefo91 написа: Най-добър компромис се прави като избираш масло примерно до 10 лв. литър (субективно - различно за всеки)
Най-добро е това, което има най-добри показатели (доказано)!
Ти верно си за WS TELESHOP или подобна организация... Доказано?! tooth.gif Докажи, че производителя на двигателя потвърждава тезата ти..
Вкъщи показателите на климатика ми покриват спокойно температура до +30С, макар, че на 22С ми е комфортно...
Готварската ми печка покрива +550С - по-добър показател - доказано...
Май ми трябва да сложа във всяка стая готварска печка, защото има по-добри показатели???

П.С. маслото ми 5W30 е 32.83лв без ДДС - сега седя и се чудя дали съм направил добър компромис spell.gif

Стига си давал неуместни примери! Е сега ще пиша на Тойота - направо до японците :D

П.С. маслото на Тойота с този вискозитет струва 64,90 ама за 5 литра :D ето ти линк да не кажеш че лъжа - http://maslo1.com/toyota-5w30-5l това прави само 12,98 за литър не 32,83лв./литър. Или ти 5 литра купуваш за 32,83 лв. :D тогава си на далавера, иначе яко са те метнали с цената ако вземаш такова :D , ако не вземаш на Тойота, какво вземаш?
Celica TS 1.8 VVTL-I 192 ps

Заключено

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Semrush [Bot] и 74 госта