Показание за разхода

iliikata91
Мнения: 10
Регистриран на: 12 Юли 2012 14:50

Re: Показание за разхода

Мнение от iliikata91 » 13 Юли 2012 02:20

2.2 136hp, D4d Corolla verso. 2008. От София до Смолян - ско... по магистралата около 140 на отиване и 150 навръщане, иначе по другия път нормално шофиране. А иначе аз гледах на компютъра не моментния а този, който ми пише за последните 100 км. Ако не се лъжа, точно това показва. Иначе мерси за съвета, ше пробвам пак. :)

Аватар
KiLLeR
Мнения: 1189
Регистриран на: 01 Дек 2010 02:48
Местоположение: Пловдив/София

Re: Показание за разхода

Мнение от KiLLeR » 13 Юли 2012 03:01

Ееее не тотално ми липсва логиката да е за последните 100 км!!!!!!! Така никога няма да е вярно. Ако наистина е така нека някой да ми логически защо биха го направили да показва подобно нещо?
Ако е хх.х L/100км е моментен разход за 100км ако пише някъде avr/avg (или подобни символи) xx.x L/100km ти е среден разход от последното нулиране. Знам, че на някои колеги с по-нови коли това се нулира при зареждане на определено количество гориво. Моя си се нулира ръчно. Преди това ако си я карал много километри на дълго и спокойно е съвсееем нормално да имаш такава разлика между показания и сметки wink.gif . Иначе за този маршрут с тази скорост ти е нормален разхода, който си сметнал :thumbsup: Аз минавам подобен маршрут ама от Асеновград нататък все подпирам ламарината с десния крак и нещата стават сериозни от към разход blush.gif
Toyota Avensis D4D 2001

Изображение

Аватар
alligator
Мнения: 151
Регистриран на: 12 Яну 2012 15:46
Местоположение: Sofia

Re: Показание за разхода

Мнение от alligator » 13 Юли 2012 10:51

Мен ако питате борд компютъра на Тойота яко се дъни в някои моменти и аз лично много му нямам вяра. Както казах и някъде другаде по темите, разликата между ръчно смятане след пълен резервоар и показания на борда е близо 1-1.5л/100км. Доста ми е трудно да зареждам от една и съща колонка, но бензиностанцията винаги е една и съща. Освен това давам на един и същи служител в повечето случаи да ми зарежда ама като му кажа до горе, се надявам да е до горе! biggrin.gif

Освен това днес ми се случи нещо което не ми е за първи път но вече доста ме стъписва! Както си стоя на червено на светофара и разхода почна да се качва като почна от 10л/100 и на всеки 5 сек. се качваше по 2-3 л. mad.gif . За по малко от минута стигна около 20-25л/100. Стреснах се и реших да изключа и включа двигателя - разлика нямаше. След 10 мин каране разхода се върна пак на 10/100 като дори почна да пада и надолу и стигна до към 9/100 което за бензин 2.0 в София си е меко казано нереално. Не мога да си представя в какъв режим трябва да влезе колата че при изключена скорост разхода да скочи толкова много, за мен лично това е грешка в компютъра. Дори не се забелязва разлика в работата на двигателя а да не говорим че дори не беше пуснат климатика.

Забелязал съм че борда на Авенсиса отчита разхода от последното пълнене и в началото разликите са големи и показанието се сменя много често, което си е нормално. Като се минат 200-300км борда почва да променя стойностите в много малки граници защото всъщност не се променя много разхода в градски условия, но ситуацията която описах по горе беше при изминати 250км.

Много шашава работа! :help:
TOYOTA AVENSIS 2.0 VVT-I D4

Аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 3835
Регистриран на: 27 Авг 2007 18:25
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Показание за разхода

Мнение от Vesko » 13 Юли 2012 11:29

Ако това е станало веднага след като си заредил си е напълно нормално. Все пак си изминал много малко километри, а разхода на бензин си го има и при чакане на светофара. В математиката, ако делителят е много малко число, то резултата е голямо число biggrin.gif
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

iliikata91
Мнения: 10
Регистриран на: 12 Юли 2012 14:50

Re: Показание за разхода

Мнение от iliikata91 » 13 Юли 2012 12:57

Между другото темата е доста интересна... от показанията на моментния разход се забелязват доста неща, като за мене най-приятното е, че когато намаляваш скоростта на скорост, без спирачка колата харчи 0,00/100, а когато си по инерция със спирачка 0,8-1,0/100км. Демек без газ и без спирачка, а убиването на скоростта с предавките е още по-икономично. Което е голям + за мене, така карам. :))) Иначе на светофар като съм, ми показва 99,9/100 разход винаги, ама тва е просто щото колата е в покой така да се каже.

Аватар
alligator
Мнения: 151
Регистриран на: 12 Яну 2012 15:46
Местоположение: Sofia

Re: Показание за разхода

Мнение от alligator » 13 Юли 2012 13:18

Vesko написа:Ако това е станало веднага след като си заредил си е напълно нормално. Все пак си изминал много малко километри, а разхода на бензин си го има и при чакане на светофара. В математиката, ако делителят е много малко число, то резултата е голямо число biggrin.gif
Ами както казах по горе колата беше изминала близо 250км от последното зареждане (преди близо 10 дни) така че проблема не е свързан с това.
TOYOTA AVENSIS 2.0 VVT-I D4

rostislav_zdravkov
Мнения: 3
Регистриран на: 13 Юли 2012 13:08

Re: Показание за разхода

Мнение от rostislav_zdravkov » 13 Юли 2012 14:04

Corolla 1.4i 97к.с.
Зима градско 9,5/100

Лято
градско без климатик 9,5
извънградско с климатик 7,5

от скоро с климатик взе да гори на градско 12/100 и ми се струва прекалено много
а по технически данни го дават 8,4 до 12 са 3,6 повече на 100
чудно ми е каква може да е причината
Corolla 2006 1.4i 97к.с.

memorex

Re: Показание за разхода

Мнение от memorex » 13 Юли 2012 15:45

Zdravkov този разход не е фрапиращ като се има предвид че бензина ни е всичко друго но не и бензин в него и че мотора ти е малък литраж .Но въпреки всичко мисля че една профилактика на климатичната система може да ти помогне да свалиш малко.
Ако и най вероятно ти се е замърсил изпарителя на климатика или филтъра на купето и няма добър топлообмен се вдига налягането на компресора а това си иска повече мощност от мотора което пък е повече бензин.
Съвсем друг е въпроса дали всичко по горивната система е наред .Там трябва по– обстойно да се прегледат нещата.

rostislav_zdravkov
Мнения: 3
Регистриран на: 13 Юли 2012 13:08

Re: Показание за разхода

Мнение от rostislav_zdravkov » 13 Юли 2012 18:48

memorex написа:Zdravkov този разход не е фрапиращ като се има предвид че бензина ни е всичко друго но не и бензин в него и че мотора ти е малък литраж .Но въпреки всичко мисля че една профилактика на климатичната система може да ти помогне да свалиш малко.
Ако и най вероятно ти се е замърсил изпарителя на климатика или филтъра на купето и няма добър топлообмен се вдига налягането на компресора а това си иска повече мощност от мотора което пък е повече бензин.
Съвсем друг е въпроса дали всичко по горивната система е наред .Там трябва по– обстойно да се прегледат нещата.
Филтъра на купето е сменян Март
всяка година го сменям при обслужването
ще видя за един преглед в сервиз наистина да видим какво ще кажат

Благодаря
Corolla 2006 1.4i 97к.с.

memorex

Re: Показание за разхода

Мнение от memorex » 13 Юли 2012 22:00

Филтъра на купето е сменян Март
всяка година го сменям при обслужването
ще видя за един преглед в сервиз наистина да видим какво ще кажат

Благодаря[/quote]
Виж дали и перката работи високи обороти и дали ти охлажда кондензатора на климата достатъчно .

Аватар
kiik
Мнения: 129
Регистриран на: 11 Май 2012 21:08
Местоположение: София

Re: Показание за разхода

Мнение от kiik » 23 Юли 2012 10:59

Според вас на колко оборота е редно да се кара тази кола при различните предавки - от гледна точка на мин. разход (макс. КПД) на двигателя?
На празен ход са около 900, аз така карам, че обикновено оборотите са ми към 1200-1300. Колата върви леко, не се задъхва в никой случай, показва ми добър разход....... но някак си сега като съм извън колата и го казвам това 1300 и ми звучи някак смущаващо малко като цифра unsure.gif
На мен 1500-1800 ми се виждат вече излишно "бръмчене" и по-голям разход, но гледам че доста шофьори така карат...т.е. по-късно превключват предавките.
Пак казвам, колата върви гладко и не се задъхва.....но дали не ми е сбъркан стила на каране нещо?
Corolla 2002, 2.0 D4D, дизел, 110 к.с.

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4201
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Показание за разхода

Мнение от zi_zi_top » 23 Юли 2012 23:14

Препоръчително е да поддържаш над 1600-1800 оборота за да има добро смазване ДВГ и да е с максимално добро съотношението разход/ефективност. Над тези обороти също така ДВГ реагира по-отзивчиво и автомобилът е по-динамичен.
Аз съм със същия ДВГ и обичайните ми обороти са 1600-3000 оборота. Динамиката е много добра и управлението е СУПЕР приятно. :thumbsup:
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Аватар
KiLLeR
Мнения: 1189
Регистриран на: 01 Дек 2010 02:48
Местоположение: Пловдив/София

Re: Показание за разхода

Мнение от KiLLeR » 23 Юли 2012 23:29

ти реално си караш все едно нафтовата печка не е турбинирана :whistle: друго си е към 2000 да се усети как надува фурията tooth.gif
А и тогава не е ли по-нисък разхода и най - високо КПД ? Около 2000 2300 оборота имам предвид ?
Toyota Avensis D4D 2001

Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Показание за разхода

Мнение от slowtraveler » 24 Юли 2012 02:32

По-малко въздух автоматично означава по-малка мощност и по-малък разход...
Конете си искат зоб..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Показание за разхода

Мнение от scorpion » 24 Юли 2012 13:41

slowtraveler написа:По-малко въздух автоматично означава по-малка мощност и по-малък разход...
Конете си искат зоб..
Скъпичък този заб напоследък unsure.gif
Добре че кончето е послушно и много работи, а малко яде.

Разход комбинирано (градско-извънградско) - 6.6/100 : вече три месеца откакто не е само на ясла в гаража dry.gif , т.е освен препускането до вилата през почивните дни, има и ежедневна градска работа biggrin.gif

Засега оценката ми за разхода на колата е положителна !

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot], nov и 57 госта