Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и др.

farfouille

Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и др.

Мнение от farfouille » 02 Юли 2013 15:54

Здравейте, Toyota фенове! :)

Ще си купувам Аурис и искам да си сложа парктроник (задни паркинг сензори тип пищялки). В Тойота ми предлагат за 455 лв. с монтажа и голяма отстъпка, но пак ми се струва много скъпо за някакви сензорчета, които струват 50 лв. Разрових се и намерих следния сайт:

http://www.proarm.info/category/15/park ... mobil.html

Не разбирам от паркинг сензори, но като гледам има 3 важни показателя: обхват (не чак толкова важно), забавяне на сигнала (важно, ако паркираш бързо) и точност (доста важно). Тези под 200 лв. с монтажа са с точност до 10 см, а над 200 лв. с точност 1 см.

Въпрсите са ми:

Струва ли си да дадеш повече пари за по-скъпи сензори или и по-евтините вършат същата работа?
Някой слагал ли си е паркинг сензори, ако да - какви/за колко пари? Доволни ли сте от тях?
Можете ли да ми препоръчате фирма, която продава И монтира сензорите (нито ми трябват само сензори, нито само сервиз, а и двете на 1 място)?

Благодаря предварително за помощта!

Аватар
dnedkov
Мнения: 165
Регистриран на: 26 Ное 2011 17:45
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от dnedkov » 02 Юли 2013 19:23

Поръчвах за баща ми Parkmatic 4305. Монтираха му го за 150лв. (говоря за сензори отпред и отзад). Засега няма забележки.
Аз съм с монтиран в Тойота, и определено бих ти препоръчал да отидеш там. Въпреки, че няма дисплей, скоростта на реакция е по-добра и по-точно отчита. Не знам как да го обясня, но разлика определено има.
Corolla Verso 1.8VVTi SOL 2006, Honda Jazz 1.4 CVT
www.polivni.com

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от Rudy » 02 Юли 2013 21:12

Потърси електромагнитни EPS- на Маздата на брат ми (http://toyotabg.eu/viewtopic.php?p=204632#p204632) сложихме такъв (без да се дупчи бронята) - доста по точен от УЗ на Авенсис-а, който имах тогава. И пищи непрекъснато на около 10 см. Сега с камерата е най-точно, ама и цената е друга.

Ето ти инфо и от Мазда форум-а където има доста инфо: http://forum.mazdabg.com/viewtopic.php? ... a3#p286568
Изображение

farfouille

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от farfouille » 02 Юли 2013 22:46

Благодаря за отговорите. Пропуснах да кажа, че ми трябва сервиз в София. Това за електромагнитния парктроник не го знаех, мерси! :)
Искам да видя поне 2-3 фирми/сервизи, така че ако някой друг е доволен от някоя, моля да пише.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4920
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 152 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от slowtraveler » 03 Юли 2013 09:00

Не си вземай електромагнитен парктроник ако колата е тъмна.... И в НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ПОЛЗВАЙ TOYAGA...
http://www.toyotabg.eu/viewtopic.php?t=18604
Имах такъв - разлепя се антената от горещината, въпреки допълнителните лепенки и смеси, с които се опитвахме да я осигурим...
След две години експлоатация, безброй ядове и одран автомобил (заради внезапни откази на зони от парктроника) с радост го разкарах и си сложих обикновен парктроник...
Сега съм с 'китаец' за 30-40лв - дистанцията я мери много добре. Е - поизчезнаха му някои сегменти от индикатора ама за толкова пари - толкова...

П.С. Електромагнитния е 'по-точен' защото взема за база разстоянието от антената до най-близкото препятствие (обикновено - земята).Това разстояние му става най-голямото, което отчита, и го дели на колкото зони дистанция е (например 30см/5 зони = 6см/зона).. Първата антена ми я бяха сложили ниско долу в бронята (имаше удобно каналче в бронята)...
Всичкото хубаво, но се инициализираше по това разстояние (под 20см), и съответно първото 'далечно' изписукване бе на около 15см от бронята, а последното - когато вече леко си я натиснал... Което наложи да се сложи нова антена по-нагоре в бронята( антената залепва доста здраво и не може да се разлепи без да се повреди).
Другия негатив при EPS е ако случайно започваш маневрата близо до друг автомобил (включиш на задна близо до другия автомобил) - парктроника се преинициализира по тази дистанция, и съответно различните сегменти отново започват да сработват при различна дистанция - например при 20см от автомобила парктроника ще се разпищи 'спри' на 3-4см, и то ако броните са точно на едно ниво. А ако не са - ще се допреш...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Yuli
Мнения: 193
Регистриран на: 08 Яну 2009 10:51
Местоположение: Sofia
Получена  благодарност: 2 пъти

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от Yuli » 03 Юли 2013 09:03

Ако електромагнитния можеше да гарантира точност и надеждност, щеше да влиза като стандартно оборудване поне на някоя марка, а аз за такова нещо не знам.
Аз съм с парктроник от Тойота, много пари беше- 611лв., но като лизинговах колата увеличи незначително вноската. Производител е Cobra, и засега е безупречен. Това, че е само звуков не е и най-малък проблем. На Tойота тези неща преди време се монтираха от външна фирма - "J&Jco".
http://www.jandjco-bg.com/
Намират се на Цариградско след Тойота изток, посока центъра. Потърси ги и може да ти дадат други цени за същите неща, без печалбата за дилъра.
Изображение
Изображение

Аватар
lederman
Мнения: 544
Регистриран на: 20 Май 2010 14:25
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от lederman » 03 Юли 2013 09:31

Камерите изобщо не са по-скъпи. Комплект от e-bay е около 40$ (екран и жична камера ). само трябва да се внимава с формата и размерите на камерата.
Поздрави :thumbsup:
T25 2AD-FTV /2007
Началната грамотност, е овладяване на четенето и писането в едно с разбиране на смисъла на написаното.
В процеса на писане се цели оформяне на съдържанието за постигане на определена комуникативна цел.

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от Rudy » 03 Юли 2013 09:46

lederman написа:Камерите изобщо не са по-скъпи. Комплект от e-bay е около 40$ (екран и жична камера ). само трябва да се внимава с формата и размерите на камерата.
Аз имах предвид - качествена камера спрямо качествен (марков) УЗ/ЕМ парктроник. Вече има китайски УЗ под 20$, тогава камерата е двойно по-скъпа.

Тези камерки са с лоша резолюция (не става на тъмно), екрана е малък и на светло почти не се вижда, като екстремни температури се отразяват много зле - след една година пласмасата се беше напукала и лещата се мести свободно наляво-надясно.

@ slow - аз точно твоята тема съм цитирал - според мен проблема не е в самия парктроник, а в монтажа му. На приятел с черна рав-ка монтирахме един и вече 2 лято не се е разлепила.
Изображение

Аватар
lederman
Мнения: 544
Регистриран на: 20 Май 2010 14:25
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от lederman » 03 Юли 2013 09:54

Принципно си прав, но може да се изберат прилични компоненти.
За около 20$(+-5) има камери със Sony CCD което се държи много добре (личен опит). Корпуса на камерата е от алуминий.
При екрана е въпрос на късмет. Аз имам такава самоделна система вече 1,5 - 2 години и се държи прилично.
Поздрави :thumbsup:
T25 2AD-FTV /2007
Началната грамотност, е овладяване на четенето и писането в едно с разбиране на смисъла на написаното.
В процеса на писане се цели оформяне на съдържанието за постигане на определена комуникативна цел.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4920
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 152 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от slowtraveler » 03 Юли 2013 10:52

Rudy написа:...
@ slow - аз точно твоята тема съм цитирал - според мен проблема не е в самия парктроник, а в монтажа му. На приятел с черна рав-ка монтирахме един и вече 2 лято не се е разлепила.
Не е в монтажа - втория път бях неотлъчно на главите им - добро почистване и обезмасляване, внимателно залепване с добро притискане... Допълнителни самовулканизиращи лепенки за да няма усилие (накрая датчика се държеше само на тях)...
Затова за мен проблема си е в типа лепило, използван за антената....
П.С. мерил съм температурата на ламарината - до около +90С при слънчеви дни.....
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4203
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от zi_zi_top » 03 Юли 2013 12:56

Yuli написа: "Аз съм с парктроник от Тойота, много пари беше- 611лв., но като лизинговах колата увеличи незначително вноската. Производител е Cobra, и засега е безупречен. Това, че е само звуков не е и най-малък проблем. На Tойота тези неща преди време се монтираха от външна фирма - "J&Jco".
http://www.jandjco-bg.com/"

Аз съм със същия и в "J&Jco" преди 5+ години ми го монтираха за 320 лв. До сега работи безупречно.
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

farfouille

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от farfouille » 03 Юли 2013 21:38

Благодаря на всички за помощта! Определено ще проуча и J&Jco, те май са от доста време на пазара.

Аватар
JapCar
Мнения: 961
Регистриран на: 02 Май 2010 01:53
Местоположение: Bristol,UK и Плевен, БГ
Автомобил: Yaris 2010г., двг 1.33/1NR-FЕ
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от JapCar » 04 Юли 2013 00:42

Аз на Авенсиса съм сложил от най-простите,с 2 датчика които се лепят отвън без да се пробива. Само звукова сигнализация. Преди да са монтирани работят безупречно. Като ги залепих в най-долната част на бронята(там е удобно), където има черен "улей", имат малко лъжливи пискания, защото е много ниско. По инструкция трябва да са на 60-70 см над земята, но ще е грозно, зашото кабелите им са 3мм, черни. Причината ми е ясна- датчика прави конус 90гр и като е ниско, той засича земята близо и писка. Търся начин да извия датчиците да сочат малко нагоре и ще стане, но не съм измислил как да стане... Визуалната индикация не ми трябва защото взирайки се и в нея не следиш какво става наоколо, което не е ОК. Звуковата е достатъчна.
Мислех да монтирам и жична или безжична камера и 6"дисплей, имам ги но се разубедих защото:
-въпреки, че е малка, няма удобно място за монтаж.
-отново -трябва да гледаш в екрана, вместо наоколо...
-екрана трябва да крия някъде, защото привлича недобронамерените...
-имащите и двата вида парктроник (звуков/камера) от опит казват, че предпочитат звуковата- камерата не дава много вярна представа, особено на тъмно и обектива лесно се замърсява...Склонен съм да вярвам на опита вместо на рекламите.
Както и да е за проба, временно бих сложил и камерата някой път, да видя на практика...
Живей широко и художествено!
Yaris, 1,33, 2010

Аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 3835
Регистриран на: 27 Авг 2007 18:25
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от Vesko » 04 Юли 2013 06:05

JapCar написа:Визуалната индикация не ми трябва защото взирайки се и в нея не следиш какво става наоколо, което не е ОК.
-отново -трябва да гледаш в екрана, вместо наоколо...
-имащите и двата вида парктроник (звуков/камера) от опит казват, че предпочитат звуковата- камерата не дава много вярна представа, особено на тъмно и обектива лесно се замърсява...Склонен съм да вярвам на опита вместо на рекламите.
Prosto si parkirash po uredi. To samoletite mogat da kacat taka, puk za edno parkirane li :)
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

desislav
Мнения: 35
Регистриран на: 28 Ное 2010 19:17
Местоположение: Бургас

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от desislav » 04 Юли 2013 13:58

Здравейте,аз съм с парктроник за 120 лева,пак е китайски но с по-добро качество,монтирах си го сам и засега 2 год. не ми е създал проблеми,дисплея показва зоната на действие на всеки датчик поотделно а в страни от тях има и показание на вътрешната температура,ако намерите подобен модел препоръчвам да си го вземете,ще си оправдае парите.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot] и 170 госта