Въпрос за катализатор на RAV 4

Аватар
Fichone
Мнения: 21
Регистриран на: 11 Ное 2008 14:20

Въпрос за катализатор на RAV 4

Мнение от Fichone » 25 Авг 2014 14:54

Здравейте,

Преди няколко дена ми светна лампата за motor check на Toyota RAV 4, 2002 год., 1.8 бензин. Чрез софтуар за Android телефон и OBD II джаджа, която се вкарва на мястото на куплунга за диагностика, успях да разбера кода на грешката - P0420, или проблем с катализатора. Та въпросът ми е някой може ли да ми помогне, като сподели информация за сервиз, който да отстрани проблема? От автомобила не мирише на сяра и няма проблеми с ускорението. Вариантът с премахнето на катализатора и замяната му с тръба / гърне няма да помогне, защото до колкото знам автомобила е с 2 сонди.

Предварително благодаря!

Аватар
Me4oKyX
Мнения: 2201
Регистриран на: 10 Яну 2007 14:16
Местоположение: Пловдив
Получена  благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Въпрос за катализатор на RAV 4

Мнение от Me4oKyX » 26 Авг 2014 12:15

0887 839893 - Дидо - в София, вече чукурнайсти път го споменаваме за бензинки и дизелови катализатори. Ако искаш един път завинаги да го махнеш и да нямаш грижи - отиваш при него. Аз в Пловдив не намерих ни един, който да каже - да може да се направи Тойотата laugh.gif А той и видя сметката за нула време .....

kango7707
Мнения: 19
Регистриран на: 20 Юли 2014 00:05

Re: Въпрос за катализатор на RAV 4

Мнение от kango7707 » 26 Авг 2014 21:22

Приятелю не пипай нищо по колата и не сменяй катализатора с тръба или каквото и да е друго гърне. Направи си дистанционна втулка и я завий на мястото на втората ландасонда като после в нея ще завиеш ландата тъй като тя е диагностичната ти ланда и тя подава информация на компютърът ти и дава грешка в него. Когато завиеш втулката тя отдръпва ландата от директното подаване на изгорели газове и при същата попадат по малко изгорели газове по този начин я лъжеш и след като изчистиш грешката с ОБД устройството тя няма да светва. Аз имах същият пробем със същата грешка Р 0420 което преведено означава " недостатъчна ефективност на катализатора" и след като си направих такава втулка която стругар ми я изработи за 5 лв. и си я завих сам вече около 400 км. нямам пробеми . Аз карам тойота ярис 1,3 бензин 2009г. като си представиш че колата е на 75 000 км. и имам същият проблем с катализатова. Не съм сигурен кака точно да ти пратя схема на втулката но ще пробвам имам я на снимка с размерите в компютъра си като я взех от една тема във форума от други колеги които са имали пробеми с тойота корола 2002г. 1,6 бензин и те са си решили пробема по този начин . Аз в началото бях много скиптично настроен че тази втулка ще ми помогне но кагото я поставих всичко с чек лампата приключи. Все още не съм я карал много дълго време с тази втулка и съм минал както ти писах около 400 км. но до настоящият момонет нямам пробеми като представиш че преди това ми светваше чека на 15-20км. след като го изгася със същото устройство като това което ти описваш аз го имам същото и с телефона си с програмата " Торгуе " влизам в компютърът на колата си .


kango7707
Мнения: 19
Регистриран на: 20 Юли 2014 00:05

Re: Въпрос за катализатор на RAV 4

Мнение от kango7707 » 26 Авг 2014 21:49

Това което ти изпратих е темата в нея има чертеж на втулката и трябва да бъдат спазени всички размери за да има ефект .Аз прерисувах втулката / начертах / я с точните размери на лист и я занесох на стругар за да ме разбере какво искам да ми изработи . Носех също със себе си и една стара ланда която да ползваме за да я завием във втулката за да видим дали са точни размерите и по този начин ми изработиха моята. Дори и да няма ефект за което се съмнявам и почти съм сигурен че ще ти помонге втулката няма да дадеш много пари тъй като на мен за втулката ми взеха 5 лв. едва ли ще ти искат повече и на теб. Друго за което искам да те предупредя е когато правиш диагностика с телефона си с това устройство провери дали втората ти ланда работи тъй като може и да е изгоряла тогава ще се появява същата грешка Р0420 тъй като ландата не подава никаква информация на компютърът ти. Това се разбира когато същата има съпротивление във волтове и отчита че работи това се вижда на телефона в програмата. При условие че втората ланда ти е здрава тогава можеш да поставяш втулката ако ландата е изгоряла нама полза от втулката просто трябва да смениш ландата и тогава да си изработваш и паставяш втулка. За ландата мога да те посъветвам ако е повредена / изгоряла / купи си нова и то оригинална не универсална. Оригиналните са със същите букси като тези на колата ти и се включват направо малко по скъпи са но знаеш за какво си даваш парите . Докато универсалните са на половин цена но са боклуци и не са със същите параметри като оригиналните и буксите им нямат нищо общо с твоите на тези ланди кабелните обувки се вкарват в букса като твоята за да може да се включат в колата ти / Абе с две думи не си копувай боклуци ако ти е изгоряла ландата да се надяваме да е здрава и да се разминеш само с втулка . УСПЕХ и пиши какво става не се вкарвай в разни филми да си махаш катализатора и да слушаш разни псевдомайстори че е запушен или нещо от този род катализатора не ти е запушен просто не е вече така ефективен като нов и за това отчита такава грешка .

kango7707
Мнения: 19
Регистриран на: 20 Юли 2014 00:05

Re: Въпрос за катализатор на RAV 4

Мнение от kango7707 » 26 Авг 2014 22:00

Писнало ми е от разни майстори в разни сервизи като всичките се правят на много умни и ти разправят какви ли не истории но общо всето те гледат в ръцете и си мислят как да ти вземат парите . Голяма част от тях знаят за това което аз ти писах но нарочно не споделят за тези неща тъй като нищо няма да спечелят от теб. Започват да те лъжат че ти е запушен катализатора и как трябва да го смениш и дриги такива и после като го срежат го прибират защото уж не ти трявла и после го прадават. Абе общо взето където и да се завъртиш СТАВА ВЪПРОС ЗА ПАРИ .

Аватар
Fichone
Мнения: 21
Регистриран на: 11 Ное 2008 14:20

Re: Въпрос за катализатор на RAV 4

Мнение от Fichone » 03 Сеп 2014 15:04

След направена диагностика се оказа, че катализаторът просто не е вече толкова ефективен при работа и затова дава грешка. Грешката засега е изтрита, но най-вероятно ще се появи отново. За сега система, която работи, макар и не толкова ефективно, не смятам да ремонтирам или пък отстранявам изцяло. Както споменавам първоначално в описанието на проблема - от автомобила не мирише на сяра, нито пък се забелязва странно поведение при ускорение. В близко бъдеще ще помисля за варианта с дистанционната втулка.

Благодаря на всички, които се включиха в темата и ми помогнаха.

Поздрави!

Крика 123
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Сеп 2014 09:32

Re: Въпрос за катализатор на RAV 4

Мнение от Крика 123 » 10 Сеп 2014 09:50

Здравейте колеги!Имам RAV 4 2001 2000 кубика.Повредиха ми се двата катализатора под колекторите;започнаха да излизат на парчета през ауспуха и се наложи да ги отстраня.Колата няма мощност и не върви както трябва.Има две ламбда сонди след двата катализатора и си мисля че от тях идва проблема.Някой знаели как може да се излъжат.Надявам се някой от вас да ми каже решение на проблема.Благодаря предварително.

Аватар
Fichone
Мнения: 21
Регистриран на: 11 Ное 2008 14:20

Re: Въпрос за катализатор на RAV 4

Мнение от Fichone » 11 Сеп 2014 14:02

Сондите отстранени ли са или са още налични? Ако моделът на автомобила беше само с една сонда всичко се оправя чрез остраняване на самия катализатор и поставянето на гърне / тръба. Но при положение, че са две, втората винаги ще подава информация на компютъра и мотор-чекът ще светне отново.

Пробвай да се обадиш на телефона, посочен като отговор на моя първоначален пост и обясни проблема си. Можеш да пробваш и варианта с дистанционните втилки, който друг потребител на форума ме съветва да опитам...

Сподели какво се случва...

Поздрави!

Аватар
onicks
Мнения: 96
Регистриран на: 13 Апр 2010 13:44
Местоположение: София
Автомобил: Rav 4 2.0 vvt-i 2004

Въпрос за катализатор на RAV 4

Мнение от onicks » 16 Яну 2021 18:12

Здравей колега, четох за дистанционната втулка отдалечаваща ламбда сондата от катализатора. Тогава си минал 400км, а сега след повече от 6 години можеш ли да споделиш дали имаше проблеми и какво се случи. Имам rav4 xa20 2004г фейслифт той е с една сонда горе и една долу преди последното гърне светва ми чека на около 160км от скоро P0420 намалена ефективност на Bank I катализатор. Преди 2 години сменях сондата на този катализатор с оригинална. Ако беше като на колегата Rav 4 прди фейса там отговаря ма евро 3 и катслизатора с часта от генерацията и колекторите щвх да си ги поръчам за 89€,но за моя модел евро 4 е 250€,зарова търся и други варианти. Чуся се дали да изтърбуша катализатора и после да сложа и втулката. Идеята ми е да не е запушен и да имам други проблеми.

losh
Мнения: 9
Регистриран на: 06 Юни 2011 21:00

Въпрос за катализатор на RAV 4

Мнение от losh » 07 Сеп 2023 17:24

kango7707 написа: 26 Авг 2014 21:49 Чуся се дали да изтърбуша катализатора и после да сложа и втулката. Идеята ми е да не е запушен и да имам други проблеми.
Здрасти, доста време е минало, какво стана с катализатора пробва ли да го премахнеш, че и аз съм пред същата дилема.

Mladen7704
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Дек 2023 07:19
Местоположение: Belozem
Автомобил: Toyota

Въпрос за катализатор на RAV 4

Мнение от Mladen7704 » 04 Дек 2023 07:28

Здрасти колега аз имам същия проблем .Сподели какво правиш по въпроса

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot], Google [Bot] и 55 госта