VVTL-i висок или нормален е разхода ми на гориво?

Аватар
rambisimos
Мнения: 53
Регистриран на: 05 Авг 2013 22:25
Местоположение: София

VVTL-i висок или нормален е разхода ми на гориво?

Мнение от rambisimos » 20 Окт 2016 12:10

Здравейте, ще се радвам ако можете да ми помогнете понеже ми се струва че разхода ми е висок и искам да реша проблема.
Карам тойота Корола ВВТЛ-и 192кс. Разхода който засичам градско е 13.33л с нормално каране до 3-4 хил. оборота. Извънградско при скорост 140-160км разхода е 12-13. Всичко това е засечено на газ, газов инжекцион най-висок клас БРЦ,
Газаджията ми каза че няма проблем с инжекциона, показа ми една графика на която имаше едни точици на които напълно се допълват на бензин и на газ..
Гумите са ми на 2.5бара 190/55/15. Въздушен филтър сменен, масло сменено.
Та въпросът ми е нормален ли е този разход?
Имам някаква леща която е за смяна между генерацията и изпускателния колектор отдолу дали е възможно от нея да е ?
Какво мога да погледна и да направя за да променя нещата?
Благодаря :)

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 22 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

VVTL-i висок или нормален е разхода ми на гориво?

Мнение от veso_hds » 20 Окт 2016 18:48

Нищо и няма на колата.Тия 192 коня си искат зоб.Лещата на генерацията няма връзка с разхода.Това е вид уплътнение,което обира вибрациите по изпускателната система.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

VVTL-i висок или нормален е разхода ми на гориво?

Мнение от spiridoncho » 20 Окт 2016 21:09

Защо не я засечеш на бензин как е? Нещо ми е съмнително градско да харчи колкото извънградско. И моята Селика гледам, че изравнява границите на бензин, но пак като чели има разлика от поне 2 литра градско/извънградско. Утре мисля да я допълня, но не знам колко са изгорили газаджиите преди настройките. Карали са я около 40км предимно на газ. Ще си поиграя грубо да и хвана извънградското колкото и да не е точно. Иначе при моя режим и маршрут харчи 11-12 градско, като я карам предимно студена, на къси разстояния без да влизам в големи задръствания. На газ още не съм я засичал. Нали рекламата на ГИ е, че харчи колкото на бензин.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Аватар
rambisimos
Мнения: 53
Регистриран на: 05 Авг 2013 22:25
Местоположение: София

VVTL-i висок или нормален е разхода ми на гориво?

Мнение от rambisimos » 21 Окт 2016 15:51

Амии да може би ще я засека и на бензин скоро.
Иначе мисля да почистя MAF сензора да видя дали ще окаже влияните?
Нещо друго което може да оказва влияние, ЕГР клапан има ли тази кола... ламбда сондата, катализаторите, те могат ли да се проверя някак собственоръчно?
Знам че и те играят роля в разхода на гориво.
Някакви други сензори да има тази кола?

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

VVTL-i висок или нормален е разхода ми на гориво?

Мнение от spiridoncho » 21 Окт 2016 23:44

Сега и аз засякох грубо извънградско на бензин. До сега не я бях качвал на магистрала и се стреснах малко. При скорост 140-160 ми е дала грубо разход 10,3. Или моята има проблем или така си понахарчва VVTL-а. EGR моята няма, като мисля, че и при теб няма. Ламбди би трябвало да имаш 2, но ако не са в ред мисля, че чека ще се обади. MAF не знам до колко влияе на разхода, но ако имаш проблеми с вървенети или разни притрисания на ниски обороти може и да помогне едно почистване ако е замърсен, но като цяло съм чул, че се сменя направо. Това разбира се може би ще се разбере на една добра диагностика. Внимавай и с какъв спрей го чистиш MAF-а.
Има един температурен датчик, който мери температурата на двигателя, и подава инфо на еку-то каква смес да бърка. Ако си е заминал този датчик разхода може да мръдне драстично, но обикновенно има проблеми с палене на студено или при топъл двигател ако е развален. Не съм разучил още къде се намира и какви са му стойностите, но е на дневен ред при мен, че този разход от над 10 по магистрала като че ли си е доста над нормата. Все пак това не е дизел, че да качва така разхода при високи обороти. Тук изключвам случая с активиран лифт разбира се. Тогава може и 25/100 да направи.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Аватар
Bass_Man
Мнения: 5557
Регистриран на: 15 Сеп 2007 20:38
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 1 път

VVTL-i висок или нормален е разхода ми на гориво?

Мнение от Bass_Man » 23 Окт 2016 01:09

На какви обороти е тази скорост при този разход?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4917
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 151 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

VVTL-i висок или нормален е разхода ми на гориво?

Мнение от slowtraveler » 23 Окт 2016 08:34

За мен си е нормален разход...
Конете си искат зоб... При мен в момента, в който се кача на магистрала, и разхода ми се изравнява с този в града... Започна ли да натискам - дори го прескача...
Затова смятам за някакъв (макар и груб) ориентир за оценка единствено разхода, засечен при максимално икономично шофиране по спокоен извънградски път до 80-85км/ч (да, с цената на нерви) ...
Тогава можеш да направиш оценка колко е икономичен автомобила и дали наистина има проблем с горенето...
Въртиш ли го в града, или на магистрала, или на извънградски път с натискане - разхода е непредсказуема (и неповторяема) величина :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

VVTL-i висок или нормален е разхода ми на гориво?

Мнение от spiridoncho » 24 Окт 2016 08:02

Bass_Man написа: На какви обороти е тази скорост при този разход?
Скоростта варираше 140-160 през повечето време. Само веднъж съм вдигнал 200 да тествам усеща ли се lift-a на 6-та. Оборотите са около 4500 на 150 ако го приемем за средна скорост. Принципно оборотите са и малко по-високи спрямо другите автомобили. При 100 е на 3000об.

Предполагам ми е малко завишен разхода, защото май дебитомера ме бъзика. Между 2000 и 3000об като я форсирам имам чувството, че двигателя се дави. Има и едно притрисане в този диапазон, но не прекъсва. Аномалия при ускорение се усеща на по-висока предавка т.е. като я настъпя и се чуди да тръгне ли да спре ли. Слабо изразено е, но се усеща. Това го прави и на студен, и на загрял мотор. Понякога оборотите падат до 500-600. Наблюдавам и бързо падане на оборотите при превключване (или след форсиране) и е малко неприятно ако не превключвам като на състезание т.е. все едно вчера съм взел книжка. Ако я оставя оборотите да паднат на празен ход, то стрелката на оборотомера все едно отскача от 500-те оборота като топче и чак тогава нормализира.
Та заради странното притрисане(давене) и рязко връщане на оборотите след форсиране дори на топло и студено главният заподозрян е дебитомера. То и температурен датчик може да има пръст, но там ще имам проблеми с палене на топло и/или аномалия в оборотите. Погледнаха я принципно на диагностика още в началото като я взех о отговора беше "Страхотен автомобил, всичко му е в норма и няма записани грешки", но явно данните от въздуха не са много коректни.
До тук са почистени дебитомер и стъпков мотор. Сменени са свещите въпреки, че им нямаше нищо и 2 бобини защото бяха напукани, иначе си работеха. Дори горивен филтър смених нищо, че го дават lifetime. Ще тествам тия дни с откачен дебитомер, да видя ще има ли разлика, че така 200лв не ми се дават.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Аватар
BOz
Мнения: 4290
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

VVTL-i висок или нормален е разхода ми на гориво?

Мнение от BOz » 24 Окт 2016 14:26

Звучи нормален разход. Лично аз при този разход не бих тръгнал да търся причина или повреда.

п.п. Иначе и на мен с Тойотата извънградския разход ми е същия или дори и по-висок от градския, дори като я карам леко, без да я настъпвам. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

VVTL-i висок или нормален е разхода ми на гориво?

Мнение от spiridoncho » 24 Окт 2016 18:43

Е ако е така, то тия наще Тойотки са далеч от икономични. Принципно за дизела е характерно да качи разхода като се кара на високи обороти, но на бензин не би трябвало да е толкова драстично. Бензина обиковенно задържа и чак такива аномалии няма. Но явно за Тойотите това не важи. Ще дам сравнение с едно Рено 21 2000cc 120hp бензин 92-ра година. Ta това Рено нямаше лифт :) . Вървеше доволно като за старо поколение мотор. Висок въртящ момент и го карах като дизел т.е. пускаш газта и тя тръгва. На магистралата при средна скорост 150-160км/ч ми е давала разход от 7.3/100 и това не по борд а пълно пълно и доста често и удрях макса от 192(бях млад и зелен). Бях тръгнал за морето и трябваше да я пробвам. На връщане я карах по кротко и разхода падна до 7/100. Градско ми даваше около 12-14/100 в зависимост от трафика.
После дълги години карах дизел. И сега си викам да се покефя на Toyotка бензинец да усетя динамика. Ама пък и разхода се качи с тая динамика. Единствено градското се ядва от около 12/100 засега, но пък не очаквах 11/100 на магистрала. Но каквато такава дето се вика. Харесал съм си я, ще си я карам :D .
BOz написа: Звучи нормален разход. Лично аз при този разход не бих тръгнал да търся причина или повреда....
Не ме притеснява толкова разхода колкото странното поведение от 2к до 3к оборота т.е. все едно се дави. Ако открия причината за това нещо предполагам, че и разхода ще падне малко. Извинявам се, че пак ще спомена гореописаното Рено, но то си ми е като мерило. Единствената по харна кола след него ми е Селиката punk.gif . Та това Рено по ония години имаше прецакан температурен датчик. Градско харчеше 18/100. Та като му смених датчика, който струваше 180лв и 40 за смяна всичко си дойде на мястото. Не помня колко ми взеха тогаз за диагностика само. Тогава тоя датчик ми дойде солен, защото заплатките бяха други 2002г. Та няма да се учудя ако свали Селиката разхода ако открия дразнителя преди да е пораснал.
Тези малките проблемчета много ме дразнят и съм научил, че трябва от малки да се трепят, че после гадно става.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Аватар
rambisimos
Мнения: 53
Регистриран на: 05 Авг 2013 22:25
Местоположение: София

VVTL-i висок или нормален е разхода ми на гориво?

Мнение от rambisimos » 24 Окт 2016 20:21

Момчета стигнах до следния извод аз......НЯМАМЕ проблем с колите (или поне аз) ИМАМЕ проблем с горивата в София... Често сипвам в Шел, ОМВ, ЕКО, навсякъде ми сипват повече отколкото може да побере бутилката и също така харчи 13-14 вътре и извън града. и изминавам около 270-280км.
Като пътувах за Карлуково на разходка малко преди него сипах газ на една бензиностанция...не си спомням каква "кучи марка" с по-евтина газ.... еми за 29 лв сипах точно 32 литра колкото ми и побира бутилката. При скорост 120-140км и почти всичко извън града и малко в града я довърших бутилката ми даде разход 10.66л /100км . и минах 300км, като се е случило 2-3 пъти да я настъпя до 5 хил оборота. punk.gif
Еми извинявам се но направо ми идва да напусна София с тия горива.... :D
Някой да има някакво мнение за станциите на Марешки скоро го очакваме и него в София?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4917
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 151 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

VVTL-i висок или нормален е разхода ми на гориво?

Мнение от slowtraveler » 24 Окт 2016 20:26

Има отделна тема за горивата... Лично аз с бензин и дизел не съм имал проблем... И при зареждане в София (обикновено ОМВ).
Проблема с разхода при мен ВИНАГИ е бил гарнитурата между седалката и кормилото tooth.gif
Да, и няколко пъти - метеорологичните условия (силен насрещен вятър)...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4290
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

VVTL-i висок или нормален е разхода ми на гориво?

Мнение от BOz » 25 Окт 2016 00:01

spiridoncho написа: Принципно за дизела е характерно да качи разхода като се кара на високи обороти, но на бензин не би трябвало да е толкова драстично. Бензина обиковенно задържа и чак такива аномалии няма.
А реално е точно обратното. И няма шанс бензинова кола да ти даде 7,3 при 150-160км/ч. То за дизел е трудно ти на бензин отиде.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

VVTL-i висок или нормален е разхода ми на гориво?

Мнение от spiridoncho » 25 Окт 2016 08:34

BOz написа: ....И няма шанс бензинова кола да ти даде 7,3 при 150-160км/ч....
Имал съм колата около 7 години, зареждал съм я и засичал нееднократно на дълго и това и е бил разхода. Причина да си измислям нереален разход няма. Яд ме е само, че колята я няма за да доказвам и показвам. Дали щях да се впрягам толкова за тия 10-11 на Тойотата и да пиша тука ако и старата е харчила толкова. Реното харчеше колкото Тойотата, но на газ.
Но както и да е де, спирам да го споменавам, че почва да става реклама :). Извода от темата е ясен. VVTL-а си понахарчва като змей при спокойно магистрално каране (за мен това е около 150).
BOz, между другото си много прав. Като се замисля си давам сметка, че след 2000-та година от двигателите да извадят толкова коне, ако не друго се е променил разхода. Джиткам една фиеста 2013-та дето като я смачкам по магистралата и минава 8 та чак на 10 отива и е 1.25cc. Но пък и тя се кара много нервно до прекъсвач, че иначе ускорява 3 дена и не можеш да изпревариш :D . Засичал много грубо, защото е служебна :) .
Хубаво е да има такива дискусии, защото понякога човек има проблем и не може да усети нормален ли е разхода, и си плаща като поп за висок разход а колата може да харчи и доста по малко.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4917
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 151 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

VVTL-i висок или нормален е разхода ми на гориво?

Мнение от slowtraveler » 25 Окт 2016 10:20

spiridoncho написа: Имал съм колата около 7 години, зареждал съм я и засичал нееднократно на дълго и това и е бил разхода.
Аз също смятам, че BOZ е прав - има грешка в засичането на разхода... Дали грешен километраж, или скоростомер, или простата статистика - не знам...
Но също съм карал МНОГО различни автомобили, често и нови, и НИКОГА бензинка при 150-160км/ч не е слизала под 9л/100км...
По-точно ми е слизала Астричка, която периодично юрках до 160км/ч, но когато сравних след това с Авенсиса, се оказа, че на Авенсиса ми средната скорост се е покачила с около 10км/ч - т.е. по-дълго време съм поддържал такава скорост, и съответно разхода на Авенсиса ми бе с литър над това на Астричката...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 62 госта