Yaris XP10 1.0 VVTi - Бедна смес (на газ и на бензин?)

Ixidor
Мнения: 19
Регистриран на: 14 Фев 2015 18:04
Местоположение: София

Yaris XP10 1.0 VVTi - Бедна смес (на газ и на бензин?)

Мнение от Ixidor » 26 Май 2017 13:40

Здравейте,

Карам Ярис 99' набор, 1SZ-FE двигател, 1.0, като имам EasyGasGreen Fast система от февруари 2015. След 30к км (този март) ми изгоряха клапаните на 2 цилиндъра, сега са сменени и с новите карам от около 1000-1500 км. Изпарителят не знам какъв е, рейката е валтек като още не е чистена, надявам се скоро да я закарам за проверка.

Проблемът е, че след като посетих газаджията след смяната на клапаните, според него имам бедна смес на бензин. Чек енджин лампата след това светваше няколко пъти, но само на газ и само когато колата е загряла и съм на място (на светофар примерно). След като покарам малко на бензин изгасваше. Грешката е бедна смес P0171.

Закарах колата на диагностика, като отчитам моя грешка евентуално, че преди диагностиката не покарах 30ина км на бензин само - не знам дали това е повлияло на резултатите.

Записаната грешка е долу и е при каране на газ. Случи се точно на светофар при спряла кола.
IMG_20170503_210545.jpg
IMG_20170503_210545.jpg (1.13 MiB) Преглеждано 1579 пъти
А самата диагностика, дадоха ми листче с принтирани данни, изглежда така. Предполагам е правена на бензин, а не на газ.
IMG_20170503_210604.jpg
IMG_20170503_210604.jpg (1.65 MiB) Преглеждано 1579 пъти
От сервиза ми казаха, че са почистили дросела (бил доста мръсен) и сега колата била доста по-добре. Няма лошо, но тя и преди не беше зле на бензин, върви си нормално, особено с новите клапани и с вече нормална компресия.

На графиката наскоро ми обърнаха внимание на ниското показание на дебитомера. Как ви се вижда?

Благодаря и поздрави!
Последно промяна от Ixidor на 27 Май 2017 18:52, променено общо 1 път.

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

Yaris XP10 1.0 VVTi - Бедна смес (на газ и на бензин?)

Мнение от spiridoncho » 27 Май 2017 12:38

Странното в твоя случай е, че колата набива грешка за бедна смес на газ. А като покараш на бензин се оправя. А пък газаджията ти разправя, че на бензин била бедна. Странно е. Иначе диагностиката би трябвало да е направена на бензин. Това, че не си карал на бензин преди диагностиката мисля, че влияе единствено на LTFT, което пък от своя страна се нормализира ако колата работи достатъчно време на бензин по време на диагностиката. От твоите диаграми ясно се вижда, че LTFT ти е около 7%. От него компа прави корекция чрез STFT със 1.6%, та реалното обогатяване на сместа е около 4.5%. Наистина не е идеално около 0-та, но пък смятам, че е в рамките на допустимото. Не знам как компютъра на газовото прави корекция на сместа(т.е. дали е във връзка с компа на колата), но би трябвало да да не са им фиксирани стойностите на инжекторните времена, иначе в един момент винаги ще се получава бедна или богата смес. Компа на колата се опитва да промени сместа с добавяне или намаляване на горивото чрез инжекторното време, и като не успее, индикари с грешка за бедна/богата смес. Мисля, че проблема ти е от настройката на газовото и корекцията на инжекторните времена.
Стойностите на MAF-a ти ми изглеждат добре, но тази стойност горе не е особен показател. МАФ се тества в движение, при форсиране на място, с измерване на параметри когато колата не работи и евентуално се следят напреженията с осцилоскоп.
Не съм търсил специално данни за твоята, но за моята 1.8 VVTL данните за МАФ са както следва:
В покой(idling) - 1.5 - 5.0 gm/sec
При 2500об/min - 5.0-15.o gm/sec

За 1.4 VVTi са следните:
в покой (idling) - 1-3 gm/sec
2000 об/min - 2-6 gm/sec
3000 об/min - 4-10 gm/sec

Та като направя едно сравнение с горните мисля, че стойността на MAF-a ти е ОК за 1500об/min. Не твърдя, че съм много прав защото все пак съм любител лаик tongue.gif . Най-добре е да се видят фабричните стойности за тези данни.
Друг тест на MAF-а се прави в движение - на втора с пълна газ от 1500об до макс при набиране стойността на MAF-a съм чел някъде, че трябва да е над 70gm/sec.
Изчакай и други колеги които са по-вчас да се включат, но пак казвам, проблема ти е на газ, така че там търси решение. Ако твоя газаджия не може да се справи с проблема, потърси колегата от форума който разбира от това:thumbsup:.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Ixidor
Мнения: 19
Регистриран на: 14 Фев 2015 18:04
Местоположение: София

Yaris XP10 1.0 VVTi - Бедна смес (на газ и на бензин?)

Мнение от Ixidor » 27 Май 2017 19:10

Бях объркал прикачените снимки, сега сложих и такава с данни от грешката.
Газовата няма корекция по ОБД, забравих да го спомена.
Това, което ми прави впечатление е, че тримовете доста бягат. Но досега нито съм чистил дебитомер, нито съм тествал с някакъв обезмаслител или друг запалим спрей дали някъде след него смуче въздух и може да направя беля. Гледах и как един пич пръска шише с вода и така откри, че влиза въздух през кофти гарнитура.
Иначе с колегата от форума се уточняваме за газовата да я погледне.

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

Yaris XP10 1.0 VVTi - Бедна смес (на газ и на бензин?)

Мнение от spiridoncho » 27 Май 2017 20:29

Ixidor написа: Това, което ми прави впечатление е, че тримовете доста бягат.
Как бягат? Ако ги гледаш докато караш е нормално да се джурка STFT. Все пак режима е променлив. При стойностите които си дал с грешката, сумарно са над 30%, което е извън допустимите възможности за корекция на компа. От там и набива грешката. Според мен ако имаш проблем със смучене на въздух след дебитомера и т.н. ще го имаш и проблема на бензин. А като гледам шота от диагностиката тримовете са си в нормата. Газаджията как прецени, че е бедна сместа на бензин? Бучна сонда в ауспуха ли?
Не знам колега. Според мен ако нямаш проблеми на бензин, и след диагностиката дето са ти чистили дросела всичко е в норма, търси проблема в настройката на газовото.
Последно промяна от spiridoncho на 27 Май 2017 23:05, променено общо 1 път.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Ixidor
Мнения: 19
Регистриран на: 14 Фев 2015 18:04
Местоположение: София

Yaris XP10 1.0 VVTi - Бедна смес (на газ и на бензин?)

Мнение от Ixidor » 27 Май 2017 21:03

Първо благодаря за мненията, колега, и за полезната информация.

По спомен, когато газаджията ми показваше тримовете на бензин, при форсиране се нормализираха, а на тихи обороти постепенно растяха. Тоест, подава газ и тримовете стават към 3-4-5%, после оставя на тихи обороти и те започват да растат до 16-18%. Мисля че лонг трим-а беше така.

Напълно допускам проблемът да е изцяло газов, но ме гложди да не е и нещо друго, което не може да разклати изцяло колата на бензин, но в комбинация с някакъв проблем на газ, да е по-видимо.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 63 госта