Може ли акумулатор да се прецака насред път?

Аватар
nov
Мнения: 822
Регистриран на: 28 Яну 2007 19:15
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: XA30 3ZR-FAE
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Може ли акумулатор да се прецака насред път?

Мнение от nov » 31 Яну 2018 08:00

Вчера както си карах и за момент ми примигна лампата на акумулатора, след 10-на километра чистачките започнаха да се движат супер бавно, после радиото отказа. След още 2 километра се чу гърмеж от газовата и след няколко стотин метра колата изгасна. С обикновена АГУ, 26 годишен немски автомобил, акумулатора е Ексаид 64 Ач на 6 години, зареждал съм го само един път преди 4 години, необслужваем. Окото му е е черно от около две години. Няма как да го отворя да видя дали има нужда от доливане на някакви течности, като капсулован е. След като изгасна колата, взех акумулатор от приятел 45Ач и запали на секундата. Възможно ли е акумулатора да е здрав, да иска само зареждане а да имам проблем в алтернатора например? С взетия акумулатор изминах около 25 километра докато се прибера, след което го върнахме на автомобила от който беше и той запали нормално. Никога досега не ми се е случвало акумулатор да се прецака така и то в движение. Последната една седмица карам колата на къси отсечки, но не пускам парно и т.н. тоест пестя консуматорите.
Сега съм го сложил да се зарежда, но промяна в окото няма, преди да го заредя го замерих и показваше 11,8 Волта. Има ли начин акумулатор да се скапе докато автомобила се движи, нали го зарежда, освен ако няма проблем в зареждането?
Някой може ли да даде съвет без значение марката на колата, чисто теоретично питам какви са възможностите.
Ако не ще се купува нов.

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Може ли акумулатор да се прецака насред път?

Мнение от biro » 31 Яну 2018 08:09

Обслужваем е
Изображение
В задната част от ляво и дясно има малки отдушници. Пластмасата се повдига с отвертка и се дърпа. На нея са тапите за отворите
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
nov
Мнения: 822
Регистриран на: 28 Яну 2007 19:15
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: XA30 3ZR-FAE
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Може ли акумулатор да се прецака насред път?

Мнение от nov » 31 Яну 2018 08:37

Огледах го и аз, пробвах с отвертка - самата пластмаса се огъва и деформира, но не се повдига като капак. По-скоро ме интересува може ли някой да каже да търся проблема в колата или да взимам нов акумулатор, според гореописаната ситуация?
Също така - ако може съвет какъв да търся обслужваем, необслужваем марка и т.н. говорим за бензинов двигател с изисквания между 60 и 70Ач. Като качество в момента кои са водещите марки? Не държа на марков, а на такъв, който да си върши работата поне няколко години след гаранцията. За българските чувам, че изкарват гаранцията и са до там.

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Може ли акумулатор да се прецака насред път?

Мнение от tora » 31 Яну 2018 08:42

Интересна ситуация, редно би било, ако двигателя работи и не е гасен, генератора да може да захрани консуматори, дори и да продължи да работи. Оченцата мерят само 1 клетка и не може да се добие обща представа за състоянието. Според мен има проблем със заряда от генератора. Това можете да го проверите при работещ мотор дали е около 14 волта напрежението.

Аватар
nov
Мнения: 822
Регистриран на: 28 Яну 2007 19:15
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: XA30 3ZR-FAE
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Може ли акумулатор да се прецака насред път?

Мнение от nov » 31 Яну 2018 09:09

Ще го проверим това.

dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Може ли акумулатор да се прецака насред път?

Мнение от dokkito » 31 Яну 2018 09:18

tora написа: Интересна ситуация, редно би било, ако двигателя работи и не е гасен, генератора да може да захрани консуматори, дори и да продължи да работи.
Не съм много съгласен. Лично съм преживявал ситуацията на колегата с акумулатор на мотор. Знаех че акумулатора ми е зле , но карах така , защото палеше на бутане и за малко да си прецакам електрониката.
Докато си вървеше мотора и започна да гасне и пали сам през няколко секунди.
Когато акумулатора има мъртви клетки е способен да дърпа много голям ток, а така се срива електрониката.
Задължително си провери алтернатора да не той да скапва акумулатора.
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

Аватар
nov
Мнения: 822
Регистриран на: 28 Яну 2007 19:15
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: XA30 3ZR-FAE
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Може ли акумулатор да се прецака насред път?

Мнение от nov » 31 Яну 2018 10:37

Ще го видя по-горе изказаното мнение, а именно с монтиран акумулатор на автомобила и запален двигател дали има 14 волта на клемите на акумулатора, някой знае ли колко е допустимия толеранс? Например 13,5 волта ОК ли е? Или пък трябва 14 да е минимума, а максимална стойност някаква, да не би пък да презарежда и оттам да скапва акумулатора знам ли и аз?

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Може ли акумулатор да се прецака насред път?

Мнение от Оги » 31 Яну 2018 10:49

13,5-14,2
Хвърляй го тоз кютук, какво очакваш от него на 6 г. Това е батерия, която си е изживяла живота. Каквото и да го правиш- проблемите с него следват един след друг. Купуват ги лев/килото или правят отстъпка за новия като го дадеш.
А за новия- така или иначе за да важи гаранцията се мери зареждащото напрежение, ако има проблем /в което се съмнявам/- ще се прави.
Последно промяна от Оги на 31 Яну 2018 11:19, променено общо 1 път.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Може ли акумулатор да се прецака насред път?

Мнение от BOz » 31 Яну 2018 11:18

Не хвърляй нищо преди да си се убедил, че акумулатора не е наред. Особено след като го заредиш и може да запалиш колата с него нормално в последствие.
В твоя случай по-вероятната причина да е алтернатор.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
kickata
Мнения: 346
Регистриран на: 11 Юни 2009 10:50
Местоположение: София

Може ли акумулатор да се прецака насред път?

Мнение от kickata » 31 Яну 2018 11:28

nov написа: акумулатора е Ексаид 64 Ач на 6 години, зареждал съм го само един път преди 4 години
Не му е проблема, че е на 6 г. Ако караш предимно градско е хубаво веднъж годишно преди зимата да го дозареждаш. Моя в момента е на 7г. и все още си пали на -10 градуса. Факт е, че оригиналния ми на колата умря на 5-тата година, ама този (пак закупен от ТМ Ауто) за сега се държи добре. Ходи някъде да ти замерят алтернатора и ще стане ясно от къде е проблема. А иначе нищо не ти пречи да дозаредиш сегашния и да пробваш дали ще държи. Нов се купува много лесно, стига пари да имаш...
Toyota Corolla E12 1.4 VVT-i 2006
Suzuki Samurai SJ413 1.3i 2000

YoKK
Мнения: 184
Регистриран на: 09 Мар 2017 06:50
Местоположение: Plovdiv

Може ли акумулатор да се прецака насред път?

Мнение от YoKK » 31 Яну 2018 11:35

Според мен проблемът е в алтернатора, но ме учудва защо сигналната лампа само е премигнала, а не е продължила да свети постоянно?! Иначе допустимото зареждане е от 13,6 до 14,7. При мен лятно време зарежда на около 13,9, а зимата 14,4в. 6г. е доволна възраст за пенсиониране на стария акумулатор. Обикновен акумулатор изкарва 2-4г, по-марков 6-8г. Лично бих заложил на Varta. И ако мога да ти дам още един съвет- вземи си акумулатор с точните спецификации за Ah за твоя автомобил, но с по- силен стартов ток.

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Може ли акумулатор да се прецака насред път?

Мнение от tora » 31 Яну 2018 12:11

За лампата май само при скъсан ремък светва. Ако веднъж е загаснала, и при слаб заряд не свети.

Аватар
nov
Мнения: 822
Регистриран на: 28 Яну 2007 19:15
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: XA30 3ZR-FAE
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Може ли акумулатор да се прецака насред път?

Мнение от nov » 31 Яну 2018 12:29

Сложен е да се зарежда, зарежда се около 5-6 часа, окото си е все така черно. Изключих го да не вземе да гръмне, защото не мога да го отворя, зареждам го с Лидълско зарядно, което уж било умно. Довечера ще го закача на колата и ако запали ще премеря с мултицет напрежението, ако всичко е ОК ще приема, че е единичен случай, докато не ме остави пак на пътя. Сервизната лампа премигна само за около 2 секунди и повече не е светнала. И аз си помислих, че е ремък, но той е здрав, натегнат е добре и наистина ако в него беше проблема или приплъзваше щеше да свети лампата постоянно или ако е алтернатор, но ще ги проверя пак. При избора си на акумулатор за този Ексайд и аз се ръководех от Ач на производителя и големия стартов ток на самия акумулатор 640А. В крайна сметка ще купя нов - само въпроса е пак да търся обслужваем или необслужваем, ако потрябва.

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Може ли акумулатор да се прецака насред път?

Мнение от mfandakov » 31 Яну 2018 12:31

Често окото мери ниво,а не заряд.
worthy.gif

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Може ли акумулатор да се прецака насред път?

Мнение от BOz » 31 Яну 2018 12:57

nov написа: Сложен е да се зарежда, зарежда се около 5-6 часа, окото си е все така черно. Изключих го да не вземе да гръмне, защото не мога да го отворя, зареждам го с Лидълско зарядно, което уж било умно.
Сложи го пак на зарядното докато го зареди докрай. Не се притеснявай, нищо няма да стане.
На по-стар акумулатор е нормално "окото" да е черно, защото макар и необслужваем акумулатора губи вода, а това око е един обикновен поплавък, който като стигне електролита определена гъстота, то да изплува и да "светне" в зелено. Ама като водата е намаляла, то си стои черно.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Заключено

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot], Google [Bot] и 34 госта