Икономичен автомобил ли е Prius?

Публикувай отговор

Какво мислите по въпроса?

Да
107
51%
Не
25
12%
Зависи от шофьора
79
37%
 
Общо гласове: 211

stoyanov.bs
Мнения: 59
Регистриран на: 26 Апр 2014 19:55
Местоположение: Бургас

Икономичен автомобил ли е Prius?

Мнение от stoyanov.bs » 13 Ное 2017 19:46

dexter написа: Според мен е илюзия икономичността на тази кола...
Колега, какво имате в предвид, че икономичността на тази кола е илюзия? Аз не споделям мнението ви и за да не съм голословен, ще дам пример с предишната ми кола. Хонда ХРВ 1.6 105 кс, малко над 8,0л/100км среден разход.Със сегашната (приус 2), разхода ми е малко под 5/100. Тоест разлика от над 3л/100км в полза на приуса.При това приуса е по-пъргав, доста по-просторен и по-тежък. И за да не си помисли някой, че статистиката ми е прекалено малка - с двете коли имам 100хил.км навъртени общо с един стил на каране и същите маршрути.

Аватар
dexter
Мнения: 67
Регистриран на: 30 Авг 2017 08:59
Местоположение: Ruse

Икономичен автомобил ли е Prius?

Мнение от dexter » 13 Ное 2017 20:10

Нямам опит с този автомобил за да мога да кажа дали е по-пъргав от друг или по-просторен. Тогава, когато се интересувах от него средният му разход беше над 5, докато като купе не изглежда толкова голям за да кажеш, че ако е нормален ще гори 8-10л/100. на всичкото отгоре първоначалната му цена е такава, че можеш да си купиш доста добър конвенционален автомобил...Нищо лично към собствениците, нито към модела, но повече съм фен на напълно електрическите, отколкото на хибрида....
Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с лайна по стената - чете се, но не е приятно!
Сегашната - Avensis-'07, 2.2 150bhp
Бившата - Mazda6-'02, 2.3 166bhp
Вечната -Vectra A-'92, 1.4 75bhp punk.gif
Бившата - Golf 2-'86, 1.6 54bhp

pet77
Мнения: 67
Регистриран на: 20 Апр 2017 21:43
Местоположение: Ст.Загора

Икономичен автомобил ли е Prius?

Мнение от pet77 » 14 Ное 2017 01:53

Колега не само за икономията се взима този автомобил,ред други причини има който са писани в дискусийте.Гледам ползваш АВЕНСИС 2.2/150к.с да страхотен автомобил но на градско под 8.5/9 малко трудно ще го свалиш особенно зимата,та май хибрида е по икономичен а.
Auris Touring Sports HSD

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Икономичен автомобил ли е Prius?

Мнение от WoLF » 14 Ное 2017 09:59

Премиум цената трудно се сваля с разликата в разхода. Ако си вземеш някой хибрид нов трябва да го скъсваш от каране, че да е икономически изгоден за теб...
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Икономичен автомобил ли е Prius?

Мнение от BOz » 14 Ное 2017 10:20

dexter написа: Според мен е илюзия икономичността на тази кола...
Илюзия, илюзия, колко да е илюзия. Лично аз не съм карал по-икономична кола, включително и дизелова такава. Само Ауди А2 с 1.2ТДИ не съм карал, но там съм сигурен, че вече бих се "заиграл" срещу хибрид на Тойота и вече борбата ще е силна. tooth.gif
dexter написа: Нямам опит с този автомобил за да мога да кажа дали е по-пъргав от друг или по-просторен. Тогава, когато се интересувах от него средният му разход беше над 5, докато като купе не изглежда толкова голям за да кажеш, че ако е нормален ще гори 8-10л/100.
Какво не означава, че "не изглежда". Аз лично съм силно убеден, че няма "конвенционален" автомобил, който да може да даде по-нисък разход от хибрида, особено на градско. В най-оптимистичния вариант единствено извънградско и при високи скорости (140+), то дизела ще даде по-нисък разход с някакви десети. Във всичко останали случаи няма как просто.
dexter написа: но повече съм фен на напълно електрическите, отколкото на хибрида....
И аз. Ама гроздето е кисело и за това за сега можем да си позволим стари хибриди. tooth.gif
WoLF написа: Премиум цената трудно се сваля с разликата в разхода. Ако си вземеш някой хибрид нов трябва да го скъсваш от каране, че да е икономически изгоден за теб...
А бе премиум, колко да е премиум. Взимаш еднакво ниво на оборудване на два еднакви като оборудване автомобили и виждаш, че към днешна дата хибридния Аурис е с 2к по-скъп от "конвенционален".
Слагаме каталожната разлика от 2л/100км в полза на хибрида и виждаш, че си го "изплащаш" за има-няма 50к километра. Демек още в гаранцията. И това е без да включваш разликата в техническото обслужване докато е в гаранция (~50% от първоначалната разлика), след това да кажем и годишния данък (само от него избиваш разликата на колата докато е в гаранция) и виждаш, че още преди 3-тата година с хибрида излизаш "напред", дори и със скромните да кажем 10к на година.
И сега, нали, не е редно да сравняваш Аурис с Приус ценово. Просто са два модела с различно позициониране и конструкция ако щеш. За това се сравняват възможно два най-близки по модел/екстри автомобили, за да видиш пълната представа за разликата.

Иначе, да, колегата dexter вместо Авенсиса да си беше взел една Дачиа Логан, то със сигурност пак нямаше да може да "избие" разликата от цената на "Премиум" Тойотата. А и със сигурност един Логан 1.5ДЦИ харчи по-малко от Авенсиса, но да не навлизаме в подробности. :whistle:
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Икономичен автомобил ли е Prius?

Мнение от WoLF » 14 Ное 2017 10:59

Така, така wink.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

pet77
Мнения: 67
Регистриран на: 20 Апр 2017 21:43
Местоположение: Ст.Загора

Икономичен автомобил ли е Prius?

Мнение от pet77 » 14 Ное 2017 22:28

:thumbsup:
Auris Touring Sports HSD

Аватар
Рошко
Мнения: 918
Регистриран на: 09 Ное 2008 14:41
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Икономичен автомобил ли е Prius?

Мнение от Рошко » 15 Ное 2017 11:52

BOz написа: п.п. Един бъг според мен на Приуса, или по-точно грешна (за мен) логика. Когато ресетна борда след зареждане и тръгна само на ток, той показва макс разход - 99.9/100. Нали започва си с -,-- защото няма статистика за гориво и разстояние, но след събиране на такива показва 99.9. След като изразходва някакво гориво, чак тогава показва разхода до този момент.
За мен логично би било да ми покаже 0/100.
На моя Аурис показва 0.00, явно са го оправили :)
BOz написа: И понеже квартала ми е затворен поради ремонти, тапите са доста големички. Та разбрах Приуса колко харчи при 9км/ч средна скорост - 8.2/100. Доста доволно
Добре дошъл в ада на Пловдивчани! Тук Марко Тотев разкопа целия град, затвори перманентно улици и подходи, без да отвори алтернативни маршрути, отряза по 1 лента от и без това тесните улици за веолалеи и сини зони, а там, където няма синя зона, пак едната лента е блокирана от паркирали СМ, К, Х, РА и т.н., които няма кой да мине и да вдигне с паяка.... При създадената ситуация и средна скоросто 8-10 км/ч, тотални задръствания - буквално вътрешнозаводски транспорт - зареждането на батерията сутрин е невъзможно и разходът ми отива на 8.4 - 8.8/100... Тази сутрин излязох 15 минути по-рано и трафикът беше една идея по-слаб, ама наистина крехка идея и разходът беше около 6.7/100

Въпреки това съм доволен, защото със стария Аурис - 1.6 vvt-i - при далеч по-малко задръствания и поне 2,5 пъти по-висока средна скорост, средният ми разход в града беше около 9-10. Ако сега при този трафик бях още с него, сигурно щеше да прави 16-18/100.

Аватар
plamsav
Мнения: 111
Регистриран на: 04 Апр 2017 18:38
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

Икономичен автомобил ли е Prius?

Мнение от plamsav » 10 Дек 2017 19:37

dexter написа: Нямам опит с този автомобил за да мога да кажа дали е по-пъргав от друг или по-просторен. Тогава, когато се интересувах от него средният му разход беше над 5, докато като купе не изглежда толкова голям за да кажеш, че ако е нормален ще гори 8-10л/100. на всичкото отгоре първоначалната му цена е такава, че можеш да си купиш доста добър конвенционален автомобил...Нищо лично към собствениците, нито към модела, но повече съм фен на напълно електрическите, отколкото на хибрида....
Колега, време е сериозно да се замислите, че не всичкото грозде е кисело. Пък и сте облагодетелстван, че единствения сервиз за хибридни автомобили на Балканите е в Русе. Това е още един коз във вашите ръце.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Икономичен автомобил ли е Prius?

Мнение от slowtraveler » 10 Дек 2017 21:05

plamsav написа: единствения сервиз за хибридни автомобили на Балканите е в Русе
Това пък откъде го измисли?
Тойота доколкото знам не са абдикирали от задължението и бизнеса си със сервизното обслужване и ремонт на хибридните си автомобили offtopic.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Икономичен автомобил ли е Prius?

Мнение от mfandakov » 10 Дек 2017 22:39

Е малко продуктово позициониране,винаги помага. :D
worthy.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Икономичен автомобил ли е Prius?

Мнение от slowtraveler » 11 Дек 2017 00:06

Не знам какво помага, ама на времето баба ми имаше лаф "Умря циганката, дето ме хвалеше...".... :)
При мен обикновено такива необосновани блъскания в гърдите и самореклама имат обратен ефект (имам и обосновка, но не искам да обидя колегата) :whistle:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Икономичен автомобил ли е Prius?

Мнение от BOz » 11 Дек 2017 09:56

Да се върнем отново на темата.
Последният резервоар закова на 5.08/100.
Зимата си дойде и подминах пет литровата бариера. Следва началото на годината и навлизане в шест литровия диапазон. Ама няма как някой трябва да топли краката. :D
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Икономичен автомобил ли е Prius?

Мнение от WoLF » 11 Дек 2017 16:15

А добре, аз стандартно съм с 0.5 над теб и щом съвпада всичко е нормално tooth.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

здравко
Мнения: 41
Регистриран на: 28 Май 2010 10:03
Местоположение: burgas

Икономичен автомобил ли е Prius?

Мнение от здравко » 11 Дек 2017 23:58

Аз преди месец някъде сложиш 17ките зимни. Паднаха температурите и разхода ми се дигна с литър литър и малко (приус 2). Но забелязах и нещо др. Като се кача на колата сутрин и пусна парното двигателя бачка постоянно. На светофари на задръствания ми показва 99.9 което неимоверно ми вдига и средния разход. Това нормално ли е? Деиствително няма как да харчи 99.9 но ми го трупа към средния. Само да вметна че всеки ден минавам един и същ маршрут. От нас до работа е близо 5 км на връщане ми е към 7 8 макс.
Корола е12. Приус 2

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта