Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и др.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4899
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от slowtraveler » 04 Юли 2013 16:56

Само да добавя малко за монтажа на китайския парктроник:
1. Маздата отвътре на бронята имаше отбелязани центрове къде да бъдат монтирани датчиците (кръг с размерите на датчика с 'Х' в центъра). Предполагам и на другите автомобили е така. По този начин няма какво да мислиш дали датчика центриран или на точното място.
2. Дисплея при мен показва 2 цифри за дистанцията, и лява+дясна 'стълбица' за зоната вляво и дясно. Монтирах го на дъската зад задните седалки между десните две облегалки за глави. Така едновременно го виждам и в огледалото и ако се обърна назад. И се чува достатъчно добре. А монтажа е много по-лесен - няма нужда да преминавам праговете и да ми се мотка по таблото. Само му размених леви/десни датчици за да излизат правилно стълбиците вляво и дясно (все пак дисплея е направен да го гледаш напред, а не назад)..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от Rudy » 04 Юли 2013 18:26

slowtraveler написа:Само да добавя малко за монтажа на китайския парктроник:
1. Маздата отвътре на бронята имаше отбелязани центрове къде да бъдат монтирани датчиците (кръг с размерите на датчика с 'Х' в центъра). Предполагам и на другите автомобили е така. По този начин няма какво да мислиш дали датчика центриран или на точното място.
При Toyota не е така - обаче можеш да си свалиш: Installation instructions Auris (LHD) Toyota Parking Aid 800 от тук http://www.toyota-tech.eu/
(този пример е за 1 поколение Аурис):
http://www.toyota-tech.eu/aimuploads/%7 ... 0781-1.pdf
а там има макет (принтираш 1:1 - лепиш с тиксо и бележиш мястото) като този:
Изображение
Изображение

Аватар
iva6ki
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Юли 2013 19:25

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от iva6ki » 06 Юли 2013 20:03

Привет, колеги!
Предстои ми монтиране на 4- сензорен парктроник на RAV 4- 2005 г., но възникват доста
въпроси:
Обикновено местата на сензорите са разположени на задната броня, но петата врата при затварянето си
покрива бронята. Не смятам за удачно разпробиването на вратата .
В двата края на бронята съществуват фабрично монтирани кръгли детайли, които досущ приличат на
парктроник- датчици, но в сервизното ръководство никъде не е упоменато наличието на такава
фабрична система, липсва сигнализация, не откривам нито модул нито букса. Какви може да са тези
сензори? Те също се покриват от вратата при затварянето и. От тук възниква и въпроса дали пък за
RAV 4 не е подходящ парктроник с лепящи се радиочестотни сензори?
Приемам всякакви идеи, предложения и въпроси. Ако обичате, моля, вземете под внимание, че не съм
добре запознат с модела и автомобила не е личен.
Благодаря предварително за евентуални отговори. Най- добри пожелания: Иво
Няма маловажни неща!

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от Rudy » 06 Юли 2013 22:16

@ Иво - първо добре дошъл!
Не е толкова трудно да прочетеш малко в темата преди да питаш. От сайта на Тойота (с безплатна регистрация) си свали ръководството за монтаж на оригинален парктроник и ползвай местата предвидени в него.

Местата за сензорите не са под вратата, защото иначе трябва да я отваряш всеки път когато дадеш заден?!
от 2005 излизат два модела - това е за по новия:
Изображение
Изображение
Изображение
а това за по-стария:
Изображение

Не знам кой точно е твоя модел и модификация - но от сайта можеш да си избереш точно твоя!
Изображение

Аватар
iva6ki
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Юли 2013 19:25

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от iva6ki » 07 Юли 2013 17:33

Благодаря, Rudy, за навременният отговор. Модела, за който попитах е по- старият. Не случайно
споменах за покриващата бронята пета врата. Темата я изчетох ,но предвид спецификата на RAV 4,
за който в темата не бе споменато нищо, и линковете за Auris и официалният на Toyota, където не
открих конкретна отметка за TPA 800 5drs LHD AIM за RAV4 2005, ме принудиха да задам въпрос в темата,
с което, вярвам, не наруших правилата на форума.
Както и да е, благодарско още веднаж, инструкцията е свалена- предстои запознаване с автомобила отблизо.
Все пак не разбрах за наличните в бронята кръгли детайли, какви са, но явно на са важни...
Няма маловажни неща!

djuji
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Апр 2014 13:54
Местоположение: Sofia

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от djuji » 25 Апр 2014 10:10

Здравейте, отскоро имам Рав 4 2009г.нов внос. Всичко е ок с колата но ме притеснява едно пищене от задната част на колата когато дам на контакт и запаля. Колата е със задна камера и парктроници ,но работи замо камерата. Няма никаква индикация по таблото или където и да е за парктрониците. Предполагам че пищенето е от тях. Много силно и неприятно в първите 1-2 минути, след това спира. Към кой да се обърна в София да я погледне и да каже какъв е проблема(без ТМ)? Благодаря ви предварително.

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от scorpion » 25 Апр 2014 12:33

Преди известно време монтирах сам закупен от Илиенци парктроник с 4 датчика на Микрата на дъщерята.
В комплекта си имаше и съответно инструмента за разпробиване на дупките. Не съм свалял бронята, а за късмет имаше от къде да се промушат кабелите към багажника. Не е кой знае каква философия да се разпределят 4 датчика по бронята (внимавайте, защото има такива само за хоризонтално монтиране, но има и такива с гривна, която позволява хоризонтално монтиране но в наклонена част на бронята - да речем нещо като компенсационна гривна). Общо взето целта е да се монтират датчиците на височина от около 50 см. от земята и да не гледат към земята или небето biggrin.gif и са равномерно разпределени (в случая аз ги боцнах на по около 30 сантима един от друг, като разбира се теглих един център преди това на бронята)
И така: колата на равна повърхност, заднатя броня с хартиено тиксо на избраната височина , отбелязваме разположението на датчиците и смело дупчим (преди това може върху парче пластмаса за проба на отвора, който пробива инструмента). Датчиците имат посока и номерация A,B,C,D. Пробиваме, пъхаме кабела, внимателно натъпкваме датчика (със силиконови ушенца е, т.е. малко е тегаво натъпкването biggrin.gif ). Внимателно за да не се прецака някой датчичк. После теглим кабелите до избраното място на кутийката, където пак по A,B,C,D свързваме датичицте. От кутийката червеното кабелче връзваме към плюса на задната светлина (аз направо заголих кабелчето и вързах без да споявам), а черното за маса (ако има някъде болче рапидка или нещо друго е ОК, ако ли не бодваме една рапидка някъде из ламарините и сме ОК). Аз лично не исках да монтирам светлинните индикатори, такак че посъбрах кабеляците, мушнах кутийката в кухината на задната греда, контакт задна и елементарно тестване ... с ръка пред всеки датчик от по-далчено до близко разстояние до датчиците, т.е. от по-дългия интервал биип, биип през биб, бип, до биииииииииииип, което е на около 20 см и ... обратно кори, декоративни щуротии и това беше.
Общо с мотаенето, времето за по цигарка и насладата от стореното - 2 часа. Апропо установих, че единия датчик е дал фира (по-скроо е бил дефектен май, но е вътрешен и засега ме мързи да го сменявам biggrin.gif ). Дъщерята казва, че и върши работа, ако и вече по задната броня и по задните калници да има следи от паркиране (новобранка е все пак и малко с ориентацията сме зле при паркиране но ще се научи).

С две думи. Ако имате мерак, малко техническа грамотност, домашни инструменти ... хващайте се без да му се притеснявате и за 50-на лева ще имате джиджавката. Ако ли не .... сервизи, паркторници всякакви и мераклии да ви вземат паричките бол.

Стана дълго но се надявам да съм вдъхнал кураж на колебаещите се !
biggrin.gif

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 22 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: Въпрос за парктроник (паркинг сезонри) - цени, фирми и д

Мнение от veso_hds » 25 Апр 2014 21:09

iva6ki написа:Благодаря, Rudy, за навременният отговор. Модела, за който попитах е по- старият. Не случайно
споменах за покриващата бронята пета врата. Темата я изчетох ,но предвид спецификата на RAV 4,
за който в темата не бе споменато нищо, и линковете за Auris и официалният на Toyota, където не
открих конкретна отметка за TPA 800 5drs LHD AIM за RAV4 2005, ме принудиха да задам въпрос в темата,
с което, вярвам, не наруших правилата на форума...
Колега,при нашия модел равки има и друг проблем-стърчащата с около 30 см. резервна гума на задната врата.И аз не съм специалист в тази област,но преди година бях решил да си поставя парктроник.Оказа се, че най-удачния вариант за нашите модели е с 2 сензора,поставени на двата пластмасови "рога" в края на бронята и то евтини китайски пищялки,защото скъпите "заблуждавали"(това е мнението на истински майстор в тази област).Но каза,че много много не може да се има вяра на този тип парктроник.Поради това аз се отказах и сега ползвам жената за парктроник biggrin.gif .Малко ми е трудно когато съм сам,но се справям-с повече внимание за 4,5г.не съм я натресъл още никъде biggrin.gif
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Majestic-12 [Bot] и 18 госта