Молба за съвет при избор на Ярис или Фиеста

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Re: Молба за съвет при избор на Ярис или Фиеста

Мнение от Kiki » 02 Окт 2014 21:39

BOz написа:
Kiki написа:
nowyaris написа: .Яриса е къде-къде по-добър от Фиеста.
Имал съм Форд, сестра ми, също. Повече НИКОГА no.gif no.gif no.gif
Защо толкова категорично против Форд?
Защото няма нещо за което да се хвана за да съм доволен. Става въпрос за "Сиера" и "Орион".
Артър Хейли написа цяла книга за производството на модела Орион - "Колела". Който я е чел му е ясно за какво става въпрос. sleep.gif
Джапи казва, че Форд са вдигнали качеството последните години, но когато човек се е напатил...... bash.gif
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Молба за съвет при избор на Ярис или Фиеста

Мнение от philipp » 02 Окт 2014 22:18

Japanese_fever написа:п.п.
И ние имаме 1986 Форд Фиеста 1.6 D (мисля, че е в движение, но не се кара), ама както каза nowyaris, тя колата не е само двигател,
въпреки че съм сигурен, че двигателя на Яриса е много по-кчествен и с по-добри параметри от фордовия.
Какво разбирате под по-добри параметри и за кои години какви двигатели сравняваме? Яриса най-много да има по-добро откъм наличие на common rail, turbo, intercooler... демпеферен маховик... и куп електроники, които рано или късно да се развалят и струват куп пари. Печалбата е: да, наистина по-мощен двигател. Танто за кукуригу - мощността е хубаво нещо, но си струва пари. На твоята Фиеста единственото скъпо нещо в двигателят е нафтената помпа. Нея пък са я направили така, че да не се разваля. Чугунен ("вечен") блок - да, по-тежък е, ама надживява три-четири купета на автомобила. В тази малка количка никога не ми е липсвала мощност.

По ходовата част - не е като да няма какво да се ремонтира, но всичко е евтино. И не се чупи често и лошо. Да съм сменял кормилна щанга, тампони на двигателя и веднъж амортисьори... Това е. Другият ми "огромен ремонт" беше смяна на водна помпа.

Единственото трагично нещо в твоята Форд Фиеста, както и в моята, са ламарините - слаба им е антикорозионната защита на Форд. От тогава та до началото на новия век бяха много зле. Моделите от 90-те бяха още по-трагични. От тогава им тръгна слава, та и до днес им държи. Те са си виновни.

Ако можех сега да си купя същото старомодно автомобилче - твоята и моята бивша Фиеста, ама ново - за да го подхвана и да му направя една силна антикорозионна защита, със сигурност и след 30 години щях да съм все още доволен собственик. Това нещо не виждам как мога да го твърдя за сегашната ми Корола Версо. Пряко сили я виждам след 10 години заминала или продадена на части или ако не ми се занимава за скрап.

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Молба за съвет при избор на Ярис или Фиеста

Мнение от Japanese_fever » 02 Окт 2014 22:47

^ Далеч съм от мисълта да сравнявам Фиеста 1986-та с Ярис 2005-та. Споменах само информативно, че имам лични впечатления от Форд и то от дизелвия им двигател. Въпреки това смятам, че '05 Ярис е по-добър от '05 Фиеста. И бих си взел бензинов Ярис и въобще няма да се сетя за Фиеста след това.

Отделно, забрави ли какво написа в началото?
Най-добрите двигатели на Форд отдавна са в историята - това бяха дизелите им с чугунена глава.
Гледам ги тук Форд-овете и Америка. Почнаха да приличат на нещо последните 5 години, а повечето им двигатели същите като моделите от предни години - само дизайна на купето друг. Никога не бих си купил Форд.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
didak
Мнения: 1215
Регистриран на: 04 Юни 2007 09:49
Местоположение: Варна

Re: Молба за съвет при избор на Ярис или Фиеста

Мнение от didak » 03 Окт 2014 08:00

Това, че форд са имали двигател, който ще надживее самата кола няколко път не виждам да е предимство, освен ако може да се мести от кола в кола като външен харддиск например. От друга страна, това че на яриса или на която и да е друга кола не е чугунен блока, не значи че не проектиран и изработен така, че да издържи достатъчно дълго. А допълнителните килограми отпред, дето са фактор за проблеми с окачване, баланс на теглото,... си ги разнасяш навсякъде с теб и си плащаш допълнително за енергията необходима за това.
Иначе за конкретната ситуация - 10 годишен ярис срещу 10 годишна фиеста, избора е колкото на рационален, толкова и ирационален, все пак е за жена, което значи, че водещото е цвета на купето, къде има място за повече джундурии и коя изглежда "по-сладка" ohmy.gif
Yaris 1,0-1999->Yaris 1,3-2009->Yaris 1,33-2009

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Молба за съвет при избор на Ярис или Фиеста

Мнение от Japanese_fever » 03 Окт 2014 09:14

Абсурдно е да се сравняват дизелови и бензинови двигатели. Също така още от 90-те години никой или поне водещите марки вкл. Тойота и Хонда, не произвеждат чугунрни блокове - всичко е алуминий (блок, глава и т.н.).
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Re: Молба за съвет при избор на Ярис или Фиеста

Мнение от BOz » 03 Окт 2014 12:43

Kiki написа:
BOz написа:
Kiki написа: Имал съм Форд, сестра ми, също. Повече НИКОГА no.gif no.gif no.gif
Защо толкова категорично против Форд?
Защото няма нещо за което да се хвана за да съм доволен. Става въпрос за "Сиера" и "Орион".
Артър Хейли написа цяла книга за производството на модела Орион - "Колела". Който я е чел му е ясно за какво става въпрос. sleep.gif
Джапи казва, че Форд са вдигнали качеството последните години, но когато човек се е напатил...... bash.gif
Преди години един от най-качествените автомобили е бил Ланча.
Сега за това ако ти кажа да си вземеш Ланча, защото е много добра, ще ме послушаш ли?

Нека живеем в сегашните времена и да се придържаме най-вече към моделите, които са споменати в темата.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Молба за съвет при избор на Ярис или Фиеста

Мнение от nowyaris » 03 Окт 2014 13:21

Ланча Вояджър произведена тук в Австрия бих си купил веднага ако имах свободни парите - перфектен ван с италианска цена и австрийско качество.Ама колегата питаше за Ярис или Фиеста.Как на някого изобщо може да му хрумне да сравнява Тойота с Форд.Те дори и тукашните австрийски майстори знаят че кола дето името и започва с "Ф" не се купува.Ако пък е с две "Ф-та" да не говорим.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Re: Молба за съвет при избор на Ярис или Фиеста

Мнение от BOz » 03 Окт 2014 16:18

nowyaris написа:Ланча Вояджър произведена тук в Австрия бих си купил веднага ако имах свободни парите - перфектен ван с италианска цена и австрийско качество.Ама колегата питаше за Ярис или Фиеста.Как на някого изобщо може да му хрумне да сравнява Тойота с Форд.Те дори и тукашните австрийски майстори знаят че кола дето името и започва с "Ф" не се купува.Ако пък е с две "Ф-та" да не говорим.
Типично гаражно изказване.

п.п. Ланча Вояджър няма абсолютно нищо общо с Ланча. Освен, че има емблема с този надпис.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Молба за съвет при избор на Ярис или Фиеста

Мнение от Japanese_fever » 03 Окт 2014 17:25

Kiki написа:
BOz написа: Артър Хейли написа цяла книга за производството на модела Орион - "Колела". Който я е чел му е ясно за какво става въпрос. sleep.gif
Джапи казва, че Форд са вдигнали качеството последните години, но когато човек се е напатил...... bash.gif
"Колела" на Артър Хейли е може би една от малкото книги, която съм започнал и довършил до край. biggrin.gif
Автомобилостроенето в САЩ не се е променило много от това през 60-те описано в книгата. :whistle: Но пак казвам след кризата 2008-ма и огромната държавна субсидия за ГМ и Крайслер, хората преосмислиха политиката си и вдигнаха малко летвата. Вече има американски хибриди и коли с турбо. biggrin.gif Форд бяха единствената компания, която не се нуждаеше от държавно субсидиране, защото не я грозеше фалит. Те също вдигнаха качеството, но последните години, когато видяха ме не могат да карат по старо му. Фирд също възродиха марката Мазда и сега от нея също трупат добри активи.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Молба за съвет при избор на Ярис или Фиеста

Мнение от nowyaris » 03 Окт 2014 21:47

BOz написа:
nowyaris написа:Ланча Вояджър произведена тук в Австрия бих си купил веднага ако имах свободни парите - перфектен ван с италианска цена и австрийско качество.Ама колегата питаше за Ярис или Фиеста.Как на някого изобщо може да му хрумне да сравнява Тойота с Форд.Те дори и тукашните австрийски майстори знаят че кола дето името и започва с "Ф" не се купува.Ако пък е с две "Ф-та" да не говорим.
Типично гаражно изказване.

п.п. Ланча Вояджър няма абсолютно нищо общо с Ланча. Освен, че има емблема с този надпис.
Ако ти кажа,че от повече от час се чудя как да ти отговоря без да засегна чувствителната ти и ранима душа - не знам дали ще ми повярваш.Дано да съм се справил с задачата.Значи първо - това тук е автомобилен форум и типично гаражните изказвания са така да се каже основни.Щото колите като имат проблем стоят по гаражи и сервизи.В този Форум по-голямата част от редовните участници много или малко сме си цапали ръцете с масло и грес,а не само с мастило.Тук трудно ще откриеш академични мнения и изказвания.Така че ако не те устройват гаражните изказвания и мнения може да не ги следиш,още повече коментираш.Второ,за що според теб Ланча Вояджър да няма нищо общо с Ланча ? Давам два жокера - чия собственост е Крайслер и чия собственост е Ланча.Чие производство е двигателя и трансмисията.Кой е собственика на Марката. В чия каса влизат паричните постъпления от продажбите на този модел автомобил.Нарочно не поставям въпросителни в края на изреченията.
ПП.И от мен да знаеш,никога не употребявай думата "абсолютно" освен ако не е абсолютно необходимо.Щото стават фалове.
ПП.Можех да ти отговоря и само с четири кратки думички,ама сигурно пак щяха да ме баннат както преди три-четири години с DIVERa,ама ти си още новобранец,няма как да ги знаеш тези неща biggrin.gif .
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Re: Молба за съвет при избор на Ярис или Фиеста

Мнение от BOz » 04 Окт 2014 01:07

Сега е времето да кажеш, че кола с п...ка на капака не караш, италианците да си правят макароните, че най-хубавия Форд е продадения, а Ярис-а е номер едно.
И не мисля, че може да ми обясниш нещо за Ланча и производните, защото повярвай няма да бъдеш в много удобна позиция. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Молба за съвет при избор на Ярис или Фиеста

Мнение от nowyaris » 04 Окт 2014 10:58

BOz написа:Сега е времето да кажеш, че кола с п...ка на капака не караш, италианците да си правят макароните, че най-хубавия Форд е продадения, а Ярис-а е номер едно.
И не мисля, че може да ми обясниш нещо за Ланча и производните, защото повярвай няма да бъдеш в много удобна позиция. tooth.gif
Естествено че ако има п...ка на капака няма да я карам колата а ще отделя цялото си внимание на това което е върху капака на колата.Определено италианските макарони са в пъти по-добри от италианските автомобили или от автомобилите експлоатирани в Италия - нацията си е с особенни приоритети.Иначе за Форда и Тойотата си прав,няма как да го отрека.За Ланчата няма какво да ти обеснявам във Форума на Тойота.Пък и темата беше за избор между Ярис или Фиеста.Отговора е еднозначен - ЯРИС :thumbsup: .
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
alex_varna
Мнения: 295
Регистриран на: 27 Юни 2006 01:22
Местоположение: Варна
Благодарил/а: 1 път

Re: Молба за съвет при избор на Ярис или Фиеста

Мнение от alex_varna » 04 Окт 2014 14:44

Здравейте,днес преди обяд купих яриса от обявата от 1я ми пост. В момента сьм го изпьнал на магистралата :P
TOYOTA AVENSIS 2012 г., 2.0 D4D 124 КС
TOYOTA YARIS, 2004 г. 1000 куб., vvti
PEUGEOT 407, 2006г., 2000 куб., HDI

Ex:
TOYOTA AVENSIS , 1999 г. 2000 куб. TD

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Молба за съвет при избор на Ярис или Фиеста

Мнение от nowyaris » 04 Окт 2014 14:48

alex_varna написа:Здравейте,днес преди обяд купих яриса от обявата от 1я ми пост. В момента сьм го изпьнал на магистралата :P
Честито,правилен избор,ако имаш грижи по него (което е малко вероятно) питай без да се притесняваш.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Молба за съвет при избор на Ярис или Фиеста

Мнение от Japanese_fever » 04 Окт 2014 17:38

alex_varna написа:Здравейте,днес преди обяд купих яриса от обявата от 1я ми пост. В момента сьм го изпьнал на магистралата :P
Честито и много безаварийни километри!
Не е лошо да му смениш маслото (5W30) преди да го опъваш по магистралата, особено ако не се знае кога е сненяно!
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 65 госта