За законова забрана на автомобилите с десни волани

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
micho
Мнения: 27
Регистриран на: 07 Ное 2009 21:44

За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от micho » 12 Ное 2014 00:47

Уважаеми колеги, предлагам ви нова тема:
Мисля, че е крайно време да се започне национална кампания за законова забрана на движението на автомобили с десни волани в България.

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от Kiki » 12 Ное 2014 08:22

micho написа:Уважаеми колеги, предлагам ви нова тема:
Мисля, че е крайно време да се започне национална кампания за законова забрана на движението на автомобили с десни волани в България.
Тогава ще има много части втора употреба. worthy.gif - това в кръгът на шегата.
Иначе наистина тези коли са потенционална опастност за движението.
Представяте ли си как се кара такава кола извънградско?
За да изпревариш, трябва да изнесеш целия автомобил доста наляво, за да видиш дали има насрещно движение.
Това е опасно.
Да не говорим, че за човек свикнал с ляв волан има голям период на привикване към новата обстановка, което прави автомобила опасен за останалите участници в движението.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
martod
Мнения: 1501
Регистриран на: 15 Ное 2008 17:49
Местоположение: Пловдив, което си е пак в страната на абсурдите .

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от martod » 12 Ное 2014 09:09

micho написа:Уважаеми колеги, предлагам ви нова тема:
Мисля, че е крайно време да се започне национална кампания за законова забрана на движението на автомобили с десни волани в България.
Хубава идея, ама да беше го описал как точно си го представяш този закон .. smile.gif Това ще означава, че и англичаните ще имат забрана за движение с колите си по нашите пътища .. Страни като Германия и Франция не си го позволяват, ние дето сме едно малко петно на картата и то черно петно, ако го направим, какви ли ще са последствията ? ..
СВЕТЪТ Е КРЪЧМА........ДА СЕДНЕМ НА ЕДНА МАСА....

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от mirott » 12 Ное 2014 09:31

Може да се забрани регистрацията на такива автомобили в България. Но няма да стане. Карането на автомобил с обратен волан(независимо ляв или десен) е разрешено според Виенската конвенция за пътното движение от 1968-а година, ако колата отговаря на техническите изисквания на страната. В Оман и Австралия това е невъзможно и се изисква обезателно преоборудване на колата, като изключение има само за ретро-автомобилите с възраст над 30 години. Автомобили с десен волан не се регистрират в Словакия и Литва.

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от Not_active_user_1 » 12 Ное 2014 13:42

Абсолютна забрана да се регистрират подбни автомобили у нас. Наистина е адски гадно както си караш да виждаш как някой ти заема твоята лента, за да види дали идва някой насреща. Особенно, когато кара зад ТИР и се е прилепил плътно.Няколко пъти такива екземпляри са ме изправяли на нокти, а единия път дори излязох от пътното платно, за да не се челосаме. Добре, че нямаше мантинела и имаше къде да изляза...

Аватар
martod
Мнения: 1501
Регистриран на: 15 Ное 2008 17:49
Местоположение: Пловдив, което си е пак в страната на абсурдите .

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от martod » 12 Ное 2014 14:53

prius 3 написа:Наистина е адски гадно както си караш да виждаш как някой ти заема твоята лента, за да види дали идва някой насреща.
А ти кво правиш в твоята лента, laugh.gif не можеш ли да си караш постоянно по банкета, та да не пречиш на хората зад тировете отсреща ? biggrin.gif
Надявайте се да въведат забрана, ама не забравяйте, че живеем в страната на абсурдите ... smile.gif
За сега даже е забранено да си смениш дирекцията и да я направиш лява, по законен ред е такава бюрокращина, че дори и да искаш, те принуждават да се откажеш ..
СВЕТЪТ Е КРЪЧМА........ДА СЕДНЕМ НА ЕДНА МАСА....

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от scorpion » 12 Ное 2014 14:59

Защо се карат такива автомобили (с десен волан у нас): Основно по финансови причини и защото в моргите в Англия могат да се намерят сравнително запазени екземпляри на модели автомобили, които иначе по моргите на стария континент са значително по-скъпи. Не малка част от тези автомобили са в сегмента СУВ, нали !?!

Най-добрата превенция за ограничаване на регистрацията на тези автомобили е : по-висока такса за регистрация, по-по висока премия гражданска отговорност, и по-висок данък. Т.е.: ако доспуснем, че ще приложим рпавилото по две: обикновенна регистрация е 100 лева, то за автомобил с десен волан да е 200 лева, ако ГО е примерно 200 лева, то за автомобил с десен волан да е 400 лева (плюс условието да се заплати изцяло, а не на вноски), ако данъка е 150 лева, да бъде 300 лева. Това е ! Просто, кратко и ясно.
Навсякъде по света привилегиите, ограниченията и правилата се налагат със съответнтие финансови стимули или наказания. Само у нас не можем да го проумеем, а ако го проумяваме всячески заобикаляме наложените правила.

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от iovkito » 12 Ное 2014 15:08

Тези коли си мисля , че вършат добра работа само за селските райони. Ходене на лов , обиколки по черните пътища и т.н. , защото там няма никакво значение с какъв волан е. Но няма как да някой де бъде задължен да си кара само там колата , защото все пак трябва да се минава годишен преглед. Със сигурност по главните пътища такива коли не трябва да има.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от veso_hds » 12 Ное 2014 16:35

iovkito написа:Тези коли си мисля , че вършат добра работа само за селските райони. Ходене на лов , обиколки по черните пътища и т.н. , защото там няма никакво значение с какъв волан е. Но няма как да някой де бъде задължен да си кара само там колата , защото все пак трябва да се минава годишен преглед. Със сигурност по главните пътища такива коли не трябва да има.
Категорично подкрепям!Не мога да си представя в тази мъгла тия дни как тези хора карат,а и изпреварват,особенно когато се движат зад тирове и други дълги МПС-та.Имам приятели и познати,които карат такива.Купуват ги единственно заради ниската цена.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от Not_active_user_1 » 12 Ное 2014 16:42

Ниската цена понякога, излиза доста скъпа! Лошото е че обикновено невинни страдат. Не мога да си представя как ще возиш семейство, деца, жената е до теб и да тръгваш да изпреварваш с подобно возило. Хайде, някой са оперирани от чувство за самосъхранение, но поне за близките си да мислят малко! sad.gif

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от nowyaris » 12 Ное 2014 18:07

Някой има ли възможност да предостави на Форума статистика относно процента на автомобили с дясна дирекция предизвикали ПТП спрямо автомобили с нормална /лява/ такава. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от ffsolutions » 12 Ное 2014 19:57

Напълно подкрепям идеята! Това, което предлага scorpion е едно добро решение, но според мен "санкциите" трябва да са значително по-високи, в размер х4+. Т.е. ако данъкът за аналогичен автомобил с ляв волан е 100 лв., за същия, но с десен волан, данъкът да бъде поне 400 лв. Същият принцип да се прилага и за ГО, и за каско, и т.н. Трябва да е сериозна надценката, за да се изпарят спестените пари от закупуването на такъв автомобил, че накрая да ти излезе и по-скъпо ако може.
Не знам, обаче, дали това няма да се приеме като заобикаляне на някоя международна спогодба, както спомена mirott.
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от philipp » 12 Ное 2014 20:04

На базата на каква статистика се базират вашите убеждения, че автомобилите с десни волани са по-опасни от останалите по нашите пътища? Моля за сериозен отговор. Очаквам той да включва следните данни:

1. Общ брой регистрирани автомобили с ляв волан;
2. Общ брой катастрофи с виновно участие на автомобил с ляв волан;
3. Общ брой регистрирани автомобили с десен волан;
4. Общ брой катастрофи с виновно участие на автомобил с десен волан.

На базата на тези данни ще можем категорично и убедено да твърдим, че наистина са по-опасни (или да го оборим). Е?

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от nowyaris » 12 Ное 2014 20:05

ffsolutions написа:Напълно подкрепям идеята! Това, което предлага scorpion е едно добро решение, но според мен "санкциите" трябва да са значително по-високи, в размер х4+. Т.е. ако данъкът за аналогичен автомобил с ляв волан е 100 лв., за същия, но с десен волан, данъкът да бъде поне 400 лв. Същият принцип да се прилага и за ГО, и за каско, и т.н. Трябва да е сериозна надценката, за да се изпарят спестените пари от закупуването на такъв автомобил, че накрая да ти излезе и по-скъпо ако може.
Не знам, обаче, дали това няма да се приеме като заобикаляне на някоя международна спогодба, както спомена mirott.
Най-вероятно ще се приеме като нарушаване на някои човешки права,колега.После аз съм бил комунист guns.gif guns.gif guns.gif
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
paco_escobar
Мнения: 98
Регистриран на: 07 Яну 2013 19:43
Местоположение: Варна

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от paco_escobar » 12 Ное 2014 22:16

Аз съм за законова забрана за хора с празни тикви (мъжкарите зад волана) guns.gif
Corolla E11 4E-FE Wagon

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot], BladeBG и 59 госта