За законова забрана на автомобилите с десни волани

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от scorpion » 14 Ное 2014 15:31

Phillip, извинявам се. Или не си ме разбрал или по-вероятно аз не съм обяснил тезата си ...
Не съм за забрана, а за това, че след като има общоприети норми, вкарани и облечени със закон, то отклоненията от тях следва да бъдат не стимулирани, а по-скоро ограничавани включително и с налагане на по-високи такси, данъци и застраховки, което по естествен път ще доведе до минимални отклонения.
Иначе да, другото решение е: всеки да прави каквото си иска пък да се случва каквото ще biggrin.gif

Темата е интересна и предполагам, че споделянето на различни гледни точки не е задължително противопоставяне.

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от Оги » 14 Ное 2014 16:16

Никой не може да ме убеди, че рисковете на пътя около колите с десен волан са същите както при ляв. Много повече са. Не, че имам против някой, който си е купил колата по-евтино и е по-запазена но на пътя самият шофьор на такава кола няма достатъчно видимост особено напред в колона. Против съм изобщо да се регистрират ако не са преоборудвани. Колкото хора познавам, които са карали такива коли всички са ги удряли. Излишно е да казвам, че тез коли са за ляво движение, каквото по нашите пътища няма.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от philipp » 14 Ное 2014 16:25

Първо убеждението не става с празни приказки - става с реални числа и данни. Докато няма такива, никой никого в нищо не убеждава. Освен това - да, нека приемем, че рисковете са много повече. И КАКВО ОТ ТОВА? Толкова ли мразите съседа си, който кара кола с десен волан, че органично да искате да го накажете, като му вдигнат данъка? Мислите, че по този начин ще падне вашия ли? Лъжете се! Просто ще направите лошо на една група хора и това ще е. Нито те ще са щастливи, че са били постепенно принудени да разкарат колите си и са минали на лява дирекция, нито вие ще сте по-щастливи затова, че има 10-15-20 катастрофи по-малко на година (примерно). Напротив, ще постигнете обратното - ще има още една тема, за която да се спори зловещо, ще има още една група хора, които ще мразят държавата и изобщо - ще сте създали още един повод да НЕ се живее нормално в България!

Ето вие се оплакахте от това, че тези изпреварвали по-трудно, значи пречат. Аз се оплаквам от прекалено дългите автомобили - примерно като моето Версо или по-дълги. Заемат повече място - губят се паркоместа. Увеличават задръстванията. По малките улички трудно се разминават - губи се ценно време на хората. По-тежки са, съответно при катастрофа нанасят повече щети на обикновените добросъвестни шофьори на мънички автомобили. Предлагам по-големи данъци, двойна такса при синя и зелена зона и т.н.

Естествено това в предишния параграф е смехотворно. Ама е смехотворно само защото на вас не ви изнася да е вярно, а не че не е вярно. Ако всички тук карахте мини колички, сигурно щяхте да го харесате. Точно както всички тук сте с колички с ляв волан и ви харесва идейката да няма десни.

Не се превръщайте в някакви мразещи всичко различно около вас хора. Това не е правилният път да станете по-цивилизовани хора. Че сме на Балканите и сме си по-дръпнати е ясно. Ама сме и в ЕС. Една от важните философии на същата тази ЕС е премахването на културните граници и политика на толерантност към останалите. Научете се да сте такива и ще видите, че ще живеете по-добре, независимо, че е в България...

Ето аз например познавам не малко хора, които карат джипове с десен волан - естествено купили са ги много по-евтино. В гората не изпреварват никой и предимно там ги ползват. Леката им кола за ежедневна работа си е с ляв волан - те самите си знаят, че с десен е по-гадно в града и по шосетата извън него. Защо да наказваме тези хора?

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от nowyaris » 14 Ное 2014 16:45

Оги написа:Никой не може да ме убеди, че рисковете на пътя около колите с десен волан са същите както при ляв. Много повече са. Не, че имам против някой, който си е купил колата по-евтино и е по-запазена но на пътя самият шофьор на такава кола няма достатъчно видимост особено напред в колона. Против съм изобщо да се регистрират ако не са преоборудвани. Колкото хора познавам, които са карали такива коли всички са ги удряли. Излишно е да казвам, че тез коли са за ляво движение, каквото по нашите пътища няма.
Само да та питам McLarren F1 дето волана му е по средата и от двете страни има по две седалки малко по-назад за какво движение е - ляво или дясно ????? Щото съм си харесал един и мисля да си го взема,ама се притеснявам да не ти преча по пътя. tooth.gif tooth.gif tooth.gif
ПП.И си намери познати дето могат да карат коли,независимо от това къде е волана. :thumbsup:
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от nowyaris » 14 Ное 2014 18:19

scorpion написа:Phillip, извинявам се. Или не си ме разбрал или по-вероятно аз не съм обяснил тезата си ...
Не съм за забрана, а за това, че след като има общоприети норми, вкарани и облечени със закон, то отклоненията от тях следва да бъдат не стимулирани, а по-скоро ограничавани включително и с налагане на по-високи такси, данъци и застраховки, което по естествен път ще доведе до минимални отклонения.
Иначе да, другото решение е: всеки да прави каквото си иска пък да се случва каквото ще biggrin.gif

Темата е интересна и предполагам, че споделянето на различни гледни точки не е задължително противопоставяне.
Абсолютно си прав-всеки си прави каквото си иска/каквото не е много забранено/пък то да си става каквото ще.Пък много си правят и абсолютно забранени неща-тез дето ни управляват най-вече. mad.gif
ПП.Темата наистина е интересна и в никакъв случай споделянето на различни гледни точки не е противопоставяне.Някой беше казал че в спора се ражда истината. :thumbsup:
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от scorpion » 14 Ное 2014 18:54

За тези дето ни управляват (25 години) да не отваряме тема, :censored: че ще ми е къс форума да споделя мнението си :)

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от Оги » 14 Ное 2014 22:11

Свършиха се колите с ляв волан, няма откъде да се купи такава кола... :whistle:
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
JapCar
Мнения: 961
Регистриран на: 02 Май 2010 01:53
Местоположение: Bristol,UK и Плевен, БГ
Автомобил: Yaris 2010г., двг 1.33/1NR-FЕ
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от JapCar » 15 Ное 2014 01:18

Повечето от мненията са доста злобно/хейтърски, което е характерно за повечето БГ форуми. А и мненията са теоретични, ако не са опитвали на практика.
Моето мнение е от позицията на човек минавал Европа с такава кола, карах я около месец в БГ и я продадох на половин цена от аналогичните "леви". Продажбата не беше с цел печалба (макар, че имаше малка), просто трябваше да докарам багаж колкото може, преди да замина на другия край на света (намеренията бяха за дълго).
Карането по магистрала и градско няма никаква разлика къде ти е волана. Единственото неудобство е при извънградско ако искаш да изпревариш "непрозрачно" превозно средство, но просто се съобразяваш и не рискуваш. Добива се и известен опит с леко навеждане, а ако се сложи камера в лявото огледало въпросът се решава на 50% (не може да замени реалният образ, но може да се добие опит) и наистина караш по-предпазливо. За каква мъгла говорите, то и с ляв волан не се изпреварва...
Общо взето наистина има известно неудобство и не поощрявам масовото каране с такава кола, то ще се получи равновесия, като се има предвид, че голяма част от шофьорите за нищо на света няма да карат такава кола (с мнения като предишните). Но освен всичко май вноса ще се ограничи по естествен път, струва ми се, че разликата в цените не е толкова фрапираща както преди години, та да има голям стимул. Няма наблюдение в/у рибарските и ловджийските джипове, но да дам пример с моята кола.
Когато я купих тук, се регистрирах в БГ сайта cars.bg. и всеки месец получавам имейл за приблизителната текуща цена (ако е с ляв волан). Цената преди 2г тръгна около 15хил, сега е около 10хил. Ето последните данни:
Toyota Avensis
Гориво: Дизел
Кубатура: 2000
Скорости: Ръчни
Година: 2006
Актуална цена*: 9886 лв.
(сега е на 85хил мили, но когато я купих май беше на около 75, не карам много)
*Цената е актуална към 15/10/2014. Възможно е цената на Вашия автомобил да варира в зависимост от наличието на допълнителни екстри и състоянието му.

Понеже имам намерение скоро да я продавам, си мисля, че ще взема цена в £, приблизително еквивалентна на BG цената, та в подобен случай е безсмислена далаверата с вкарване в БГ.
Та, теоретиците не тая идея не отчитат факта, че ако карането с обратен волан е изключително опасно, то нямаше да разрешават на английски/кипърски коли/тирове да щъкат из Европа и обрано европейските- в тези страни...
За мен хайде най-напред в БГ да се справят с фиктивните ГТП и ред подобни неща(неосветени каруци/трактори/ремаркета), пък след това да мислят за забрани...За мен една кола, която 10г не е минавала преглед (само подпечатвани документи, защото няма и да мине прегледа ако отиде) е по-опасна...
И така, забрана едва ли ще има, нека кучетата си лаят, кервана... BTW най силните радетели/лобисти на тази невъзможна идея трябва да се досетите, че са фирмите вносители на нови коли...
И накрая все пак мисля, че единственото условие за движението им по БГ пътища трябва да е след смяна на фаровете или поставяне на специални филтри против заслепяване което правят задължително английските коли пътуващи из Европа.
Sorry, нека бъда извинен за скучната "лекция", не мислех да е толкова дълга...
Живей широко и художествено!
Yaris, 1,33, 2010

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от slowtraveler » 15 Ное 2014 08:28

JapCar написа: BTW най силните радетели/лобисти на тази невъзможна идея трябва да се досетите, че са фирмите вносители на нови коли.....
Не вярвам ... Таргет групата им е много далеч от тази на ползвателите на десен волан...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от iovkito » 15 Ное 2014 12:39

JapCar написа:Единственото неудобство е при извънградско ако искаш да изпревариш "непрозрачно" превозно средство, но просто се съобразяваш и не рискуваш.
В града и магистралите - да , но при нас за магистрали не можем да говорим. А непрозрачното МПС го има на всеки междуградски път , дори камионите в определени месеци на годината са повече от колите.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
JapCar
Мнения: 961
Регистриран на: 02 Май 2010 01:53
Местоположение: Bristol,UK и Плевен, БГ
Автомобил: Yaris 2010г., двг 1.33/1NR-FЕ
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от JapCar » 15 Ное 2014 12:46

slowtraveler написа:
JapCar написа: BTW най силните радетели/лобисти на тази невъзможна идея трябва да се досетите, че са фирмите вносители на нови коли.....
Не вярвам ... Таргет групата им е много далеч от тази на ползвателите на десен волан...
Ако имаш възможност питай ги за мнението им, да видим дали ще са за...Всяка внесена не от тях кола малко или много ги засяга...
Да добавя- в Англия съм виждал да карат с ляв волан, но много скъпи, екзотични, но не непременно ретро коли(поршета, мазерати, ламборджини, ферари...) и очевидно не е забранено.
Живей широко и художествено!
Yaris, 1,33, 2010

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от slowtraveler » 15 Ное 2014 14:33

Питал съм ги.
Хората с $$$ за нов автомобил не търсят евтин английски десен волан, а търсят гаранция, сигурност и т.н.
Освен това всичките ми познати с десен волан са с такъв защото или не могат да си позволят ляв, или са се върнали от УК с личния им тамошен автомобил..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от Not_active_user_1 » 15 Ное 2014 17:41

Тук нещата са малко, както при пИдИрасите. Всички са хетеро, но има и хомо. На мен хомото не ми пречат по принцип, но когато почнат да се правят, че това е нормално ми пречат. Нито педерунгелите, нито тези с обратен волан са нормални. В педераско общество или в общество с обратен волан нещата може да са наред, но у нас не са. Заради такива ми се е налагало да излизам от пътя, както споменах по-горе. Някой споменават за статистики. Извинявайте драги, че не успях да вляза във вашата статистика на катастрофите, само поради шанса, че не карах прекалено бързо и имаше банкет в който да отбия, за да не се ударя в този с обратния волан. guns.gif
Личното ми мнение е че регистрацията на масови МПС с обратна генерация трябва да с бъде ограничена до минимум. Иначе се получава, както за гумите. Оправданието е че сме бедни, всеки тарикатее, има последен модел смартфон, но за нови или някакви свестни гуми няма пари, както и за автомобил с нормална генерация. Типично по български евтин на брашното и скъп на триците. Това, че може да се пребие или да пребие друг не се брои, ако може да се мине по тънката лайсна...

Аватар
JapCar
Мнения: 961
Регистриран на: 02 Май 2010 01:53
Местоположение: Bristol,UK и Плевен, БГ
Автомобил: Yaris 2010г., двг 1.33/1NR-FЕ
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от JapCar » 15 Ное 2014 18:09

slowtraveler написа:Питал съм ги.
Хората с $$$ за нов автомобил не търсят евтин английски десен волан, а търсят гаранция, сигурност и т.н.
За други ставаше въпрос да питаш- вносителите на нови коли. Те са против не само десните волани, а и употребяваните коли...и ако те успеят да направят силно лоби в парламента, тогава коли ще карат само тези, които могат да ги изплащат години, а на употребяваните коли данъци, такси ще бъдат безумни...
Живей широко и художествено!
Yaris, 1,33, 2010

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: За законова забрана на автомобилите с десни волани

Мнение от slowtraveler » 15 Ное 2014 18:25

Имах предвид разговор точно с официални вносители .
Иначе за позицията им за автомобили втора употреба по принцип е ясна.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 57 госта