Каква зимна гума да сложа

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от philipp » 30 Ное 2014 00:32

+ асфалтовите настилки по "скандинавието" се правят по различен начин и с различна смеска. Нашите са значително по-меки, защото трябва да държат на големи температурни разлики. От което пък шиповете ги повреждат.

nebrejen
Мнения: 48
Регистриран на: 29 Окт 2014 19:59

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от nebrejen » 30 Ное 2014 02:17

philipp написа:+ асфалтовите настилки по "скандинавието" се правят по различен начин и с различна смеска. Нашите са значително по-меки, защото трябва да държат на големи температурни разлики. От което пък шиповете ги повреждат.
Може, не съм запознат.Само искам да кажа,че по Скандинавието,зимата без шипове си обречен...

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от BOz » 30 Ное 2014 11:10

nebrejen написа:
philipp написа:+ асфалтовите настилки по "скандинавието" се правят по различен начин и с различна смеска. Нашите са значително по-меки, защото трябва да държат на големи температурни разлики. От което пък шиповете ги повреждат.
Може, не съм запознат.Само искам да кажа,че по Скандинавието,зимата без шипове си обречен...
А ти там ли се намираш, че не стана ясно в крайна сметка?
Че също така в по-северните райони ако нямаш естествена кожа от животно и защитен крем на лицето си обречен, но се съмнявам ако си в България да ходиш облечен така. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

nebrejen
Мнения: 48
Регистриран на: 29 Окт 2014 19:59

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от nebrejen » 30 Ное 2014 12:46

BOz написа:
nebrejen написа:
philipp написа:+ асфалтовите настилки по "скандинавието" се правят по различен начин и с различна смеска. Нашите са значително по-меки, защото трябва да държат на големи температурни разлики. От което пък шиповете ги повреждат.
Може, не съм запознат.Само искам да кажа,че по Скандинавието,зимата без шипове си обречен...
А ти там ли се намираш, че не стана ясно в крайна сметка?
Че също така в по-северните райони ако нямаш естествена кожа от животно и защитен крем на лицето си обречен, но се съмнявам ако си в България да ходиш облечен така. tooth.gif
Там се намирам и просто ми беше интересно..

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от Not_active_user_1 » 30 Ное 2014 13:05

По Скандинавието предполагам пътищата не се чистят до асфалт и не се ползват препарати за топене на снега и леда. Поради тази причина се кара с шипове. На местата където се кара с и без предполагам се слагат стикери на колите, защото този с шипове, ако закове пред теб, ти при всички случай, ако си с обикновени гуми се навираш в задницата му. Другото е че колите с шипове изтъргват асфалта и се получават коловози на пътя. Всеки предполагам знае какви са последствията от това.

nebrejen
Мнения: 48
Регистриран на: 29 Окт 2014 19:59

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от nebrejen » 30 Ное 2014 17:13

prius 3 написа:По Скандинавието предполагам пътищата не се чистят до асфалт и не се ползват препарати за топене на снега и леда. Поради тази причина се кара с шипове. На местата където се кара с и без предполагам се слагат стикери на колите, защото този с шипове, ако закове пред теб, ти при всички случай, ако си с обикновени гуми се навираш в задницата му. Другото е че колите с шипове изтъргват асфалта и се получават коловози на пътя. Всеки предполагам знае какви са последствията от това.
Да,прав си, снега не се чисти до асфалт и не се ползват препарати. За стикери няма, но има градове,където плащаш такса ако си с шипове..

Hursa
Мнения: 4897
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 73 пъти

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от Hursa » 30 Ное 2014 19:53

По едно време мислех да вземам за планината по две резервни гуми със шипове, нищо че са забранени. Гледах сравнения между гуми със шипове и без, по руските сайтове има доста такива тестове. Наистина на сухо, мокро, в киша и дори на сняг се представяли чувствително по зле от тези без шипове. Но пък на лед и на отъпкан сняг – а той на пътя бързо става такъв – разликата между шиповани и обикновени е огромна. Като си спомня в Петербург като навали сняг и край до края на зимата си е все заснежено и заледено въпреки, че чистеха така както тук не съм виждал. Земята си е все замръзнала, макар че всички зими, които бях там, се случиха относително меки.
Някой пробвал ли е тези „вериги” – текстилните? За лед как са? Лесно се слагат - най-вече и изглеждат безопасни.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от Airfan » 30 Ное 2014 23:14

Аз съм с Vredstein Wintrac Xtreme и за сега на сухо са тихи и стабилни. На сняг още не съм имал честта да ги карам... no.gif
Изображение Изображение

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 55 пъти

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от Akima » 30 Ное 2014 23:46

Текстилните се слагат лесно,но според мен са колкото да издрапаш от някоя пряспа.На почистен асфалт или смесен чист със парчета лед/сняг се късат доста лесно,но то си го и пише!

Оставете Русия - там снега се извозва и се смила даже!
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Hursa
Мнения: 4897
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 73 пъти

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от Hursa » 02 Дек 2014 11:59

Всъщност само за това съм ги взел - да ги сложа ако закъсам и като издрапам да ги сваля. Но до сега не се е налагало и съм любопитен как се държат на лед. Руснаците са си добре, при нас с какво са насипали магистралата с чакъл ли - гумите хвърлят камъни като жълъди. Не вярвам да може да се осъди поддържаща фирма ако ти строшат стъклото, всъщност не вярвам, че може да бъдат осъдени дори ако причинят смърт.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от philipp » 02 Дек 2014 16:52

Текстилните вериги имат една неприятна особеност - ако се скъсат каишки, могат да се изхлузят и да се навъртят около главината на колелото. Тогава белята става голяма.

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от ffsolutions » 02 Дек 2014 23:58

И аз трябва да купувам вериги за колата, да има едни в багажника, за всеки случай... И се чудя дали да не скоча на някой евтин вариант за 30-40 лв. (има ги по Метро, Кауфланд и общо взето всеки хипермаркет, в който съм влизал). При положение, че съм с чисто нови гуми и карането ми е градско и магистрала, не смятам, че трябва да давам дебела пара за нещо, което вероятно (и дай Боже) никога няма да използвам. Пък дето се вика, ако ми се наложи 1-2 пъти да мина някой балкански път, да има просто едни за зор-заман. Колеги, някой използва ли от тези вериги и има ли впечатления? Под "използва" се има предвид наистина едно слагане на няколко години. biggrin.gif
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от philipp » 03 Дек 2014 00:14

Да - веднага ти казвам: не ги купувай! По-добре да ги нямаш, за да не разчиташ на тях и да не поемаш въобще по рискови преходи, когато времето предвещава да са такива. Наличието на тези вериги в багажника е просто фалшиво пазене на страх. При малко по-дълго каране по лед се късат и ти пръскат калника. Ако наоколо има човек, може и на него нещо да пръснат. Пълен боклук са. Бих ги ползвал само ако наистина няма друго решение и е тръгнало да се мре... Максималният им ресурс е да те изкарат от замръзнала локва - не повече.

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от ffsolutions » 03 Дек 2014 00:19

Хм... Е, добре де, при това положение някой ще ме ориентира ли (ако не ценово, то поне към определен производител), за да знам към какво да се прицеля?
Наистина ми трябва нещо за зор-заман, но в никакъв случай опасно за мен или околните. В крайна сметка, като се плаща за нещо, е аджеба трябва и да върши работа.
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

Аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 3835
Регистриран на: 27 Авг 2007 18:25
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от Vesko » 03 Дек 2014 00:23

Н времето, като карах целогодишно със летни гуми ползвах koning. Много лесно се слагаха и махаха. Но ценово не знам как са.
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 69 госта