За феновете на дизела

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: За феновете на дизела

Мнение от slowtraveler » 03 Дек 2014 11:19

Всички вървят към икономия... А икономията на един автомобил зависи не само от двигателя... Само със смяна на една скоростна кутия можеш да смъкнеш разхода с 1л/100км...
И за мен избора на французите е 'политически' и икономически, но мнооого далеч от 'екологически'...
Отдавна не бях карал дизелов автомобил, но прогреса който виждам е огромен... Предходния ми дизел тежеше 1т и харчеше 5л в града и извън града - бе 55к.с. атмосферка. Да, като позацапа дюзи или пък е студен правеше мааааалка димна завеса :whistle:
Сегашния ми дизел мога да го накарам да гори извън града под 7л/100км, а съвсем нормално разхода му е под 7.5л/100км, а е 2.5 тона и 250к.с....
И ауспусите му са бели...
Това ако не е прогрес и от екологична гледна точка - здраве му кажи...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: За феновете на дизела

Мнение от Not_active_user_1 » 03 Дек 2014 18:25

Французите са напълно прави да ограничават дизелите, но май стъпват, като слон в стъкларски магазин. При толкова години толериране на дизелите, научиха повечето французи да ги карат, а сега ще се мъчат да ги отучват. Ще им е доста трудно мисля. Само с вземане на пари, тая работа не става, но нека се мъчат, пък дано успеят! Някой, ако не ми вярва какво причинява дизела да се разходи до Париж и да погледне от Айфеловата кула, за да види за какво става на въпрос! Преди години се виждаше целият град на длъж и на шир, а сега е обгърнат в черен пушек. Не се майтапя! Толкова за чистите дизели! У нас оправданието е, че са стари и без катализатори и филтри за твърди частици, а защо във Франция, като са нови пак всичко е в черен дим? Всеки може да си отговори. :whistle:

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: За феновете на дизела

Мнение от slowtraveler » 03 Дек 2014 20:00

prius 3 написа:... У нас оправданието е, че са стари и без катализатори и филтри за твърди частици, а защо във Франция, като са нови пак всичко е в черен дим? Всеки може да си отговори. :whistle:
Що, там карат само чисто нови дизели с DPF?!?!? Не вярвам :whistle:
Това, че са с катализатори не означава, че имат DPF...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: За феновете на дизела

Мнение от iovkito » 03 Дек 2014 20:20

Сигурно се е качил на кулата в някакво мъгливо време и сега се опитва да ни убеди , че всичко е било пушек от екологичните дизелчета. laugh.gif Преди няколко седмици товарих нови мерцедеси , евро 6 с adblue и всичките му там екологични щуротии . Стоях до ауспуха на камиона и единственото нещо , което напомня , че този двигател работи , е шумът. Същото е и с колите с DPF - пушек никакъв.Slow , на новите кораби слагат ли им някакви катализатори или единственото екологично е преминаването на дизелово гориво по пристанищата?
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: За феновете на дизела

Мнение от slowtraveler » 03 Дек 2014 20:49

iovkito написа:....Slow , на новите кораби слагат ли им някакви катализатори или единственото екологично е преминаването на дизелово гориво по пристанищата?
На някои им слагат...
Там също има сертификати/стандарти.
Преди година работих с един 'извънземен' кораб, където си имаше всичко - и катализатори на 'ауспусите', и вторичен катализатор с урея (Адблу) и т.н.....
Там всичко е комплексно - от аеро/хидродинамиката (намаляваща нуждата от енергия/изгорено гориво), през високоикономични двигатели, ползващи гориво с ниско съдържание на сяра, катализаторните устройства, и стигнеш до общия мениджмънт на всичко това...
Как се постига това и какъв е резултата? Ако някой му се чете: https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q= ... 2063,d.bGQ

Корабът бе дизелов електроход....
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4201
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: За феновете на дизела

Мнение от zi_zi_top » 04 Дек 2014 08:54

slowtraveler написа:
prius 3 написа:... У нас оправданието е, че са стари и без катализатори и филтри за твърди частици, а защо във Франция, като са нови пак всичко е в черен дим? Всеки може да си отговори. :whistle:
Що, там карат само чисто нови дизели с DPF?!?!? Не вярвам :whistle:
Това, че са с катализатори не означава, че имат DPF...
Точно във Франция се карат доста стари коли. Франсетата са доста стиснати на тема автомобили (повече от мен даже wacko.gif ) и се карат дори 20+ годишни таралясници, които влизат в кварталните сервизи само ако не могат да се движат. wacko.gif
Последно промяна от zi_zi_top на 04 Дек 2014 09:10, променено общо 1 път.
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: За феновете на дизела

Мнение от Airfan » 04 Дек 2014 09:08

Незнам за Франция, но за Пловдив масово се отоплява народа на въглища и не искам да ви описвам какъв смог си имаме в дни с високо атмосферно налягане.
Изображение Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: За феновете на дизела

Мнение от slowtraveler » 04 Дек 2014 10:22

За въглищата същата работа - не можеш да сравняваш стара печка/котел с такъв с електронно управление (някои имат и ламбда сонда - без майтап)...
Хора, експлоатиращи такива котли споделят, че миризмата е съвсем различна (няма нищо общо със задушливия дим на въглищата - не личи че гориш въглища), въглищата горят със син пламък като газ без дим (виждал съм снимки от този процес, но не съм го наблюдавал лично).. И на седмица вадят от котела 2 шепи фин прах, а не сгурия. Това - при добри въглища де...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: За феновете на дизела

Мнение от Not_active_user_1 » 04 Дек 2014 14:15

slowtraveler написа:
prius 3 написа:... У нас оправданието е, че са стари и без катализатори и филтри за твърди частици, а защо във Франция, като са нови пак всичко е в черен дим? Всеки може да си отговори. :whistle:
Що, там карат само чисто нови дизели с DPF?!?!? Не вярвам :whistle:
Това, че са с катализатори не означава, че имат DPF...
Само чисто нови не, но определено повечето са с DPF, защото са сравнително нови.

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: За феновете на дизела

Мнение от Not_active_user_1 » 04 Дек 2014 14:16

iovkito написа:Сигурно се е качил на кулата в някакво мъгливо време и сега се опитва да ни убеди , че всичко е било пушек от екологичните дизелчета. ...
Пусни в гугъла „paris smog“ и се наслаждавай на парижката „мъгла“! :whistle:

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: За феновете на дизела

Мнение от Not_active_user_1 » 04 Дек 2014 14:19

zi_zi_top написа:
Точно във Франция се карат доста стари коли....
Бих казал точно обратното. Карат се доста нови коли, а в Париж специално автопарка им е доста новичък. Кола стара над 10 г. е трудно да видиш. В Германия забелязвам повече стари коли.

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: За феновете на дизела

Мнение от Not_active_user_1 » 04 Дек 2014 14:31

slowtraveler написа:За въглищата същата работа - не можеш да сравняваш стара печка/котел с такъв с електронно управление (някои имат и ламбда сонда - без майтап)...
Хора, експлоатиращи такива котли споделят, че миризмата е съвсем различна (няма нищо общо със задушливия дим на въглищата - не личи че гориш въглища), въглищата горят със син пламък като газ без дим (виждал съм снимки от този процес, но не съм го наблюдавал лично).. И на седмица вадят от котела 2 шепи фин прах, а не сгурия. Това - при добри въглища де...
Моя котел има не само ламбда сонда, но и дебитомер. Не е на въглища, а на пелети. Въпреки, че това е едно от най-екологичните и добри горива за отопление всяка година есента идва човек от общината, който ми замерва изгорелите газове от котела и с това проверява, дали отговаря на нормите. Същото го прави и с камината в къщи. Така, че нещата в това отношение са регулирани, а в Париж не вярвам някой да има кюмбе или печка на въглища и от там да идва смога. Всъщност специалистите са го установили и се знае, че е от дизелите. При норма 50 милграма на куб. м. въздух измерват стойности от 180 милиграма фини частици. Говорете ми за чисти дизели! :whistle:

Аватар
martod
Мнения: 1501
Регистриран на: 15 Ное 2008 17:49
Местоположение: Пловдив, което си е пак в страната на абсурдите .

Re: За феновете на дизела

Мнение от martod » 04 Дек 2014 18:58

prius 3 написа: В Германия забелязвам повече стари коли.
Обаче дим не се забелязва, а сега де, biggrin.gif извода е, че трябва да се карат стари дизели .. laugh.gif
prius 3 написа: а в Париж не вярвам някой да има кюмбе или печка на въглища и от там да идва смога. Всъщност специалистите са го установили и се знае, че е от дизелите. При норма 50 милграма на куб. м. въздух измерват стойности от 180 милиграма фини частици. Говорете ми за чисти дизели! :whistle:
Ако приемат пълна забрана на дизелите и смога си остане, в което съм почти на 100% убеден, какво ли ще е следващото оправдание ? ..
Дано да не забранят тогава и хибридите, че не знам какво ще правиш .. smile.gif
СВЕТЪТ Е КРЪЧМА........ДА СЕДНЕМ НА ЕДНА МАСА....

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: За феновете на дизела

Мнение от Not_active_user_1 » 04 Дек 2014 19:14

martod написа:
prius 3 написа: В Германия забелязвам повече стари коли.
Обаче дим не се забелязва, а сега де, biggrin.gif извода е, че трябва да се карат стари дизели .. laugh.gif
- Някъде споменах ли, че старите коли са непременно дизели? Ако се замислиш малко повече ще разбереш защо в Германия няма чак такива неща, като в Париж.
martod написа:
prius 3 написа: а в Париж не вярвам някой да има кюмбе или печка на въглища и от там да идва смога. Всъщност специалистите са го установили и се знае, че е от дизелите. При норма 50 милграма на куб. м. въздух измерват стойности от 180 милиграма фини частици. Говорете ми за чисти дизели! :whistle:
Ако приемат пълна забрана на дизелите и смога си остане, в което съм почти на 100% убеден, какво ли ще е следващото оправдание ? ..
- Значи всички лъжат и смог-а не е от дизелите според теб? Значи е от нещо друго. Сега остава да кажеш, какво го предизвиква!
martod написа:Дано да не забранят тогава и хибридите, че не знам какво ще правиш .. smile.gif
- Споко, имам още няколко коли, които не са хибриди.

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: За феновете на дизела

Мнение от Rudy » 04 Дек 2014 20:26

@ Prius3 - спри се бе човек! Разбрахме, че не харесваш дизелите, но няма да убедиш с доводите си дори непредубедените, камо ли феновете на нафтата...
Изображение

Заключено

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: tss и 56 госта