За феновете на дизела

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: За феновете на дизела

Мнение от nowyaris » 06 Дек 2014 14:42

В цяла Австрия не знам как е,ама знам как е около мене.Първото което ми направи впечатление е че в почти всички случаи всички разсъждават по "нашенски".Затова ми хареса и останах.Тук абсолютно всеки си гледа собствената далавера и хич не го е еня за разни модерни простотии.Затова и 90% търкалят дизели ежедневно.А са доста богати и могат да си позволят всичко,включая хибрид.Като съм говорил с на баба сина за Приус,той каза че единствения хибрид който ползва е калкулатора му - на батерия и слънчева светлина.И много го харесва,щото го ползва по 24 часа на ден.А иначе само едната му гора е оценена за 6,5 млн.евра. blush.gif .Тъй че с екологията тук са тъй.Работил съм и месец и нещо за бившия главен архитект на Мюнхен - 91 годишен.И той с парите добре,и децата му добре,ама с екологията много зле - всички бяха с 10 цил.дизелови Аудита.Пълни керпедени biggrin.gif .
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Re: За феновете на дизела

Мнение от Kiki » 06 Дек 2014 19:05

prius 3 написа: Т.е. екологията е пряко зависима от доходите според теб
Разбира се, че екологията е пряко зависима от доходите!!! ohmy.gif
А според теб защо държавата не строи пречиствателни станции, не слага на всички комини на тецовете пречиствателни апаратури и защо не стимулира тези, които карат хибриди? tooth.gif Не е ли защото няма пари? stretcher.gif
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Re: За феновете на дизела

Мнение от ffsolutions » 06 Дек 2014 21:02

Kiki написа:
prius 3 написа: Т.е. екологията е пряко зависима от доходите според теб
Разбира се, че екологията е пряко зависима от доходите!!! ohmy.gif
А според теб защо държавата не строи пречиствателни станции, не слага на всички комини на тецовете пречиствателни апаратури и защо не стимулира тези, които карат хибриди? tooth.gif Не е ли защото няма пари? stretcher.gif
Тя не само това не прави държавата... Не осигурява и достатъчно сигурност на хората. На мен като ми свиха катализатора няма и месец след като си взех колата... guns.gif И сега, колкото и да ми се иска да съм "екологичен", как да отида и да дам 1000 лв. за нов, като след 1 месец ще ми го свият пак? Ами няма как да стане... Добре че авенсиса има 2, та въпреки това отзад няма грам дим или пушек. Други автомобили обаче не са така, но хортата не са готови да събират с месеци пари за един катализатор, за да им го свият за нула време и да го продадат за 1/3 от цената на вторични суровини. wacko.gif
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: За феновете на дизела

Мнение от Not_active_user_1 » 07 Дек 2014 14:17

slowtraveler написа: Май ти казваше, че ползваш камина и котел :whistle: tooth.gif
Все си мисля, че колкото и високотехнологична да е една камина и котел, все пак са мноооооооого по-назад в екологичността от който и да е съвременен ДВГ....
- Като стане студено ги ползвам да. Що ти какво ползваш тогава? Палиш нафтовата печка ли... tooth.gif
slowtraveler написа:Та общо взето - до тук бяхме с екологията и гръмките фрази tooth.gif
Освен ако разбира се си монтирал в 'ауспуха'/комина сероочистваща система и филтри за димни частици, в което искрено се съмнявам, щом се налага посещение на коминочистач tooth.gif
- Май не си много на „ти“ със отоплителните системи. biggrin.gif
Котела ми е на пелети, както споменах и не отделя сяра. Всъщност е един от най-екологичните начини за отопление . Ползват се възобновяеми източници на енергия, а не както при нафтовите печки. Отделно на покрива имам соларни панели, които нали се сещаш за какво служат и колко емисии отделят, за да ми топлят водата при слънчево време. В камината също горя предимно пелети. Стандарта е мюнхенски и е един от най-строгите в Германия и света. При горене на дърва CO-Emmission % < 0,1. Коминочистач идва веднъж в годината при всеки, който има уред за отопление с открит огън. Не да чисти (както мислиш), а да проверява и евентуално, ако има нужда да почисти. До сега комина ми никога не е чистен, защото просто няма от какво. Та наистина до тук бяхме с гръмките фрази за екология по отношение нафтовите печки. tooth.gif

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: За феновете на дизела

Мнение от Not_active_user_1 » 07 Дек 2014 14:59

Kiki написа:
prius 3 написа: Т.е. екологията е пряко зависима от доходите според теб
Разбира се, че екологията е пряко зависима от доходите!!! ohmy.gif
А според теб защо държавата не строи пречиствателни станции, не слага на всички комини на тецовете пречиствателни апаратури и защо не стимулира тези, които карат хибриди? tooth.gif Не е ли защото няма пари? stretcher.gif
Т.е. бай Мангал може да ти влезе в двора, да запали една гума, за да се стопли и всичко е ОК! Оправданието е че няма пари. Същото оправдание, че краде, мами, убива и точи социалната система е липсата на пари и всичко това е оправдано по твоята логика. Хм, доста интересно... :whistle:

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: За феновете на дизела

Мнение от Not_active_user_1 » 07 Дек 2014 15:04

@nowyaris,
има хора и хора. В австрийско село ли беше? Забелязал съм, че и в Германия повечето селяни са си диви селендури и по манталитета не са далече от българските. Понеже имат много пари (държавни субсидии за земеделие) пред всяка къща има по 1-2 джипа и още толкова леки коли. Всичките са дизелаци. Нафтата им е без пари или почти без. Каква екология естествено, когато държавата ти плаща горивото! :whistle:
Та нещата понякога зависят не само от човека, а и от други фактори...

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: За феновете на дизела

Мнение от Not_active_user_1 » 07 Дек 2014 15:09

@ffsolutions,
тук вече става въпрос за криминални деяния, които нямат пряко отношение към въпроса за екологията. В твоя случай, когато държавата не защитата човека от посегателство срещу частната собственост казваш „майната му на всичко“ и започваш да си правиш каквото искаш. Горе-долу до там е докарана работата в БГ за съжаление... guns.gif

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: За феновете на дизела

Мнение от Akima » 07 Дек 2014 15:16

Би рекорда за последователни постове - ако не знаеш/можеш да ги цитираш/обединяваш само кажи и ще ти обясним. :thumbsup:

Щe си изтрия поста сам по-късно.

EDIT - Изтекло е времето за изтриване на поста от мен. sad.gif
Последно промяна от Akima на 07 Дек 2014 18:57, променено общо 1 път.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: За феновете на дизела

Мнение от slowtraveler » 07 Дек 2014 18:19

prius 3 написа:....Котела ми е на пелети, както споменах и не отделя сяра. Всъщност е един от най-екологичните начини за отопление . Ползват се възобновяеми източници на енергия, а не както при нафтовите печки.....
Не каза нищо за филтрите (DPF) за камината/котела... И от какво се получава СМОГ-а - дали от невидимите 'лоши' химични съединения, или от механичните частици във въздуха, чиито голям производител са системите с открит огън (ако не знаеш - ТЕЦ-овете отдавна ги задължиха да слагат такива филтри)....
За слънчевите панели - вършат работа пролет-есен... Зимата - по изключение и то недостатъчно ефективно...
Аз си се отоплявам с климатици... Съдейки по сумата за ток, явно съм доста икономичен.. :whistle:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: За феновете на дизела

Мнение от nowyaris » 07 Дек 2014 18:29

prius 3 написа:@nowyaris,
има хора и хора. В австрийско село ли беше? Забелязал съм, че и в Германия повечето селяни са си диви селендури и по манталитета не са далече от българските. Понеже имат много пари (държавни субсидии за земеделие) пред всяка къща има по 1-2 джипа и още толкова леки коли. Всичките са дизелаци. Нафтата им е без пари или почти без. Каква екология естествено, когато държавата ти плаща горивото! :whistle:
Та нещата понякога зависят не само от човека, а и от други фактори...
Абсолютно си прав. :thumbsup: Никой не го е еня за екологията. :thumbsup: Държавата също не я е еня.Просто се чуди как да попълни бюджета.За начало-Франция,след това и другаде.Това не значи обаче,че съвременните дизелови мотори са неекологични или неикономични biggrin.gif .
ПП.Тук няма села.Има градче с пръснати около него стотици ферми.И не само ферми,разбира се.Всички горят дърва на поразия,включително и аз и въпреки това е пълно с туристи от цяла Европа,които твърдят че тук въздуха е невероятно чист и здравословен. sad.gif Шантава работа.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: За феновете на дизела

Мнение от Not_active_user_1 » 07 Дек 2014 18:44

slowtraveler написа: Не каза нищо за филтрите (DPF) за камината/котела...
- DPF не значаше ли Diesel particulate filter или има някакво друго съкращение, което не го знам? tongue.gif Ако няма друго пак да напомня, че котела и камината не са на нафта.
slowtraveler написа:И от какво се получава СМОГ-а - дали от невидимите 'лоши' химични съединения, или от механичните частици във въздуха, чиито голям производител са системите с открит огън (ако не знаеш - ТЕЦ-овете отдавна ги задължиха да слагат такива филтри)....
- Нямам тец в къщи и не ме вълнува въпроса с филтрите. А смога-а от какво се получава се връщаш на първия пост и четеш статията и си отговаряш каква ли е връзката между смог-а и спирането на дизелите! Дали е случайна или световната конспирация е решила да дои нафтаджиите! :whistle:

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: За феновете на дизела

Мнение от Not_active_user_1 » 07 Дек 2014 18:47

nowyaris написа:...Всички горят дърва на поразия,включително и аз и въпреки това е пълно с туристи от цяла Европа,които твърдят че тук въздуха е невероятно чист и здравословен. sad.gif Шантава работа.
Дървата са възобновяем източник на енергия и са екологични. Отделя се неутрално СО2. Има контролирана сеч и залесяване, а не поголовна сеч и опустошаване, като у нас. Разлика от небето до земята.
А пелетите са още по-екологични и са отпаден продукт. Имат почти пълно изгаряне, голяма ефективност, топлоотдаване, почти никакво замърсяване и още мн. други положителни неща. Между другото котела ми е точно австрийски на една от водещите фирми в областта. Toва е моя и на който му е интересно може да се запознае за какво става на въпрос.
http://www.biotech-heizung.com/de/Produ ... Z25RL.html
на английски
http://www.biotech-heizung.com/en/Produ ... Z25RL.html

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: За феновете на дизела

Мнение от slowtraveler » 07 Дек 2014 19:34

prius 3 написа:
slowtraveler написа: Не каза нищо за филтрите (DPF) за камината/котела...
- DPF не значаше ли Diesel particulate filter или има някакво друго съкращение, което не го знам? ....
Да, имах предвид само уловителя на димни частици (изпуснал съм -'като ДПФ')...
Няма такова нещо като 'неутрален СО2'... Или го генерираш, или не...
Относно котела - гледах тук полски горелки с чешки котли (котлите ги ползва приятел - доста добре горят) - Специално горелките изглеждат по-пипнати от австрийския откъм техническа гледна точка... Например горелката е чугунена, което е много по-добре от стоманената. И гори 'гориво' с размер 0-32мм, без значение дали са пелети или въглища, чипс и т.н... Електрониката там е ясна - колкото повече я 'накачулиш', толкова по-добър ефект получаваш...
Всеки тъп PIC ще се справи...И ги правят - шаренички, с графични дисплеи, с управление на няколко горелки, странични източници на енергия (термопомпи, слънчеви панели)...
Да, напредват малко по малко, но не можеш да ме убедиш, че котел с открит огън е по-'чист' от съвременен дизел... Просто са много далеч като параметри...
Замисли се колко боклуци остават от пелетите (това, което изхвърляш като отпадък, и още повече, които ти излитат през комина)... И колко остава от дизела......
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: За феновете на дизела

Мнение от Not_active_user_1 » 07 Дек 2014 19:50

Ех ама значи, казах ти, че не си подготвен по темата. tongue.gif
Неутрално СО2 значи, че дървото, което изгаряш ще отдели толкова СО2, колкото кислород е произвело докато порасне, т.е. като ги извадиш двете стойности се получава 0, т.е. ти имаш замърсяване със стойност 0 в този аспект. А колкото до това, че няма неутрално СО2 можеш да четеш на воля, като пуснеш в търсачката CO2 Neutral! Полски, чешки и др. подобни котли са общо взето боклуци. Още повече пък комбинираните за които говориш. Водещите в областта са австрийски, швейцарски и шведски. Запознах се по въпроса и се консултирах с хора в бранша, преди да броя една торба с пари за моя. Колкото до сравнението дизел и отоплителна система ти започна да го правиш. Намекнах ти, че да сравняваме круши и краставици е неуместно. Ако пък твърдиш,че котлите на пелети или дърва предизвикват смог си далеч от истината. :whistle:

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: За феновете на дизела

Мнение от nowyaris » 07 Дек 2014 19:52

А,бат Веско ? Какво ще кажеш по темата ? Къде го чукаш,къде се пука wacko.gif .
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Заключено

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Amazon [Bot] и 52 госта