Лъжат ли ви борд компютрите и колко ?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
zero
Мнения: 56
Регистриран на: 30 Ное 2014 09:09
Местоположение: Пловдив

Лъжат ли ви борд компютрите и колко ?

Мнение от zero » 17 Дек 2014 22:00

Колеги забелязали ли сте какви отклонения дават борд комповете при отчитане на средния разход на гориво, то може те да не лъжат а количеството на бензиностанцията дето ти сипват да не е това за което плащаш. За краткия период от както имам и тойота на пръв поглед компа показва много радостни цифри, но жаждата на резервоара говори друго :) По комп разсхода за 300км градско ми е 7,2 бензин, ама по касови бележки излиза 9 :) чувал съм че тея компове лъжат ама с 200-300 грама, та да питам моя ли е такова лъжливо оварче или и ваще лъжат с толкова много. Засичането ми не е от наи точните но предполага известна точност, просто за всичките зареждания го правя в момента в които вземе да мига резервата, и така до следващия път.
Honda Cr-V
Toyota Yaris Verso 1,3 auto
Изображение

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Лъжат ли ви борд компютрите и колко ?

Мнение от nowyaris » 17 Дек 2014 22:36

Компютрите,колега,не могат да лъжат.Хората могат да лъжат,машините не могат. :thumbsup:
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Лъжат ли ви борд компютрите и колко ?

Мнение от Akima » 17 Дек 2014 23:21

Пишете на Toyota Japan да ви вкарат опция за корекция на показанията като на БМВ - нали и без това имат сътрудничество. :whistle:
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Лъжат ли ви борд компютрите и колко ?

Мнение от slowtraveler » 18 Дек 2014 08:12

Akima написа:Пишете на Toyota Japan да ви вкарат опция за корекция на показанията като на БМВ - нали и без това имат сътрудничество. :whistle:
Да, поне на дизела дори и в далечната 93г го имаха този номер - коефициент, който през 'големия комп' може да се променя дори от ползвателя за да си го нагласиш...

При бензин (а и при дизелите досега) никога не ми се е получавала разлика в дългосрочен план... Краткосрочната разлика ми е подминавала 1л, но в редки случаи. Обикновено се върти под 0.5л/100км, а в дългосрочен план +/- 0.1л/100км.
Казвате, че отскоро водите статистиката - изчакайте и натрупайте малко по-продължителна статистика...
При зареждане НИКОГА не може да се зареди количество гориво до точно определено ниво - или пистолета ще изключи по друго време, или някой вентилация на резервоара ще се напълни (или няма да се напълни) и т.н. и т.н.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Лъжат ли ви борд компютрите и колко ?

Мнение от nowyaris » 18 Дек 2014 08:25

Аз откакто имам Яриса винаги компа съм го оставял на моментен разход . Това показание ме ориентира дали в момента карам "изгодно". И е сравнително точно. А и за мен е важно с колко лева съм стигнал до някъде,а не с колко литра.Цените играят,а моите доходи са в пари,не в литри бензин.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Re: Лъжат ли ви борд компютрите и колко ?

Мнение от Kiki » 18 Дек 2014 08:40

slowtraveler написа:
Akima написа: в дългосрочен план +/- 0.1л/100км.
И аз имам такива наблюдения, но обикновено винаги е в - 0.1-0.2 - компа паказва по-малък разход.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
zero
Мнения: 56
Регистриран на: 30 Ное 2014 09:09
Местоположение: Пловдив

Re: Лъжат ли ви борд компютрите и колко ?

Мнение от zero » 18 Дек 2014 09:13

Колеги моля не се отплесвайте от темата, до тук само Kiki и slowtraveler отговориха на това което питам, а то е; - каква разлика намирате в показанията на компа и в заредените литри ако си водите някаква статистика. И това не е за да се науча как да засичам (това че съм нов в форума на Тойота не значи че съм нов в тази област, напротив :) ) а за да разбера колко нормално може да е разминаването между реалното и показаното :) При другите коли които съм имал разминаването беше 100-200-300 грама, а тук става дума за 2 литра, затова пуснах темата :) Разбира се аз съм човек на статистиката и ще продължа да я следя и накрая ще имам по точни цифри, но подадената от вас информация и вашите наблюдения над вашите Тойоти ще ме ориентират по бързо и по точно :) Предварително Благодаря за всяко конкретно мнение :)
Honda Cr-V
Toyota Yaris Verso 1,3 auto
Изображение

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Лъжат ли ви борд компютрите и колко ?

Мнение от nowyaris » 18 Дек 2014 12:37

Значи ако те лъже с цели 2 литра не е нормално - някъде има проблем.Или в теб,или в електрониката.Все пак си е десет годишна кола,винаги може да очакваш технически проблеми.Това което казват колегите е нормално - две-триста милилитра,не повече. :thumbsup:
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
zero
Мнения: 56
Регистриран на: 30 Ное 2014 09:09
Местоположение: Пловдив

Re: Лъжат ли ви борд компютрите и колко ?

Мнение от zero » 18 Дек 2014 13:11

Да, ясно, затова реших да питам, не че му се доверих като взе да показва 7, прекалено хубаво беше да е истина, тези дни като се поопарича ще го засеча по най- правилния начин, бензина горе до гърловината и ще видим после кои кум кои сват :)
Honda Cr-V
Toyota Yaris Verso 1,3 auto
Изображение

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Лъжат ли ви борд компютрите и колко ?

Мнение от nowyaris » 18 Дек 2014 13:43

И задължително после пак на същата бензоколонка по възможност при същите работници на смяна. :thumbsup:
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
digitalpr
Мнения: 433
Регистриран на: 21 Юни 2010 10:08
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път

Re: Лъжат ли ви борд компютрите и колко ?

Мнение от digitalpr » 18 Дек 2014 14:44

Моят показва точно това, което излиза и на колонката.
Avensis II 2005 1.8VVT-i SOL

Аватар
zero
Мнения: 56
Регистриран на: 30 Ное 2014 09:09
Местоположение: Пловдив

Re: Лъжат ли ви борд компютрите и колко ?

Мнение от zero » 18 Дек 2014 16:53

nowyaris написа:И задължително после пак на същата бензоколонка по възможност при същите работници на смяна. :thumbsup:
:thumbsup: аз винаги си сипвам сам. Иначе и моя ако беше точен като на колегата digitalpr то трбваше да мога да мина още 40 км преди да замига лампата, но нека изчакам засечката с пълно-пълно. Всъщност все ми е тая колко гори, +/- 1-2л. не е от значение, тя се кара малко щото е втора кола, ама за протокола нали съм свикнал с всичко да съм в час :)
Honda Cr-V
Toyota Yaris Verso 1,3 auto
Изображение

stoyanov.bs
Мнения: 59
Регистриран на: 26 Апр 2014 19:55
Местоположение: Бургас

Re: Лъжат ли ви борд компютрите и колко ?

Мнение от stoyanov.bs » 18 Дек 2014 19:18

И моя борд компютър е точен. Отклонението което ми дава е +/- 0.1л/100км. Зареждам винаги догоре (колата е приус 2-ра генерация).

Аватар
wscientist
Мнения: 104
Регистриран на: 25 Мар 2013 11:35
Местоположение: София

Re: Лъжат ли ви борд компютрите и колко ?

Мнение от wscientist » 18 Дек 2014 19:50

На моя Yaris на цял резервоар дава разлика +-0.1л/100км. Но много често разликата идва от закръгляване (над или под 0.05). Поне това съм забелязал за почти 2 години каране на този автомобил.
Toyota Yaris 1.33 VVT-i, 99hp, 6-степенна, ръчна, 09.2011.

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: Лъжат ли ви борд компютрите и колко ?

Мнение от veso_hds » 18 Дек 2014 20:29

При мен компютъра показва с около 1100гр. среден разход по-малко от реално изгореното.Шеста година имам вече равката и съм си правил многократни засичания.Преди 2-3г. пак го коментирахме този въпрос,имаше и опити за обяснения защо се получава така.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 49 госта