Асистент за спускане по наклон

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Асистент за спускане по наклон

Мнение от BOz » 25 Дек 2014 14:04

При мен виждам много голям плюс в такива много хлъзгави ситуации като активирам асистента за спускане по наклон.
Не знам какво точно прави, но на спирачка не може да слезеш толкова плавно, като същевременно да имаш и някакъв относителен контрол на траекторията, в която искаш да се движиш.
На спирачка само АБС-а трака като ненормален и колата започва да се засилва, а този контрол успява да я задържа повече. Физически би трябвало да е еднакво задържането, ама реалността е малко по-различна. Просто си го обяснявам, че системата задържа двете колелета отпред винаги в различен момент и винаги имаш едно от двете колела да се върти, за да може да завиваш в някаква посока. А явно АБС-а като задържа колелата, то го прави и в един и същ момент на двете колела, и съответно не може да завиваш така, както ако си активирал асистента за спускане. Това за мен е единственото логично обяснение на нещата.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от slowtraveler » 25 Дек 2014 14:25

Да, асистента за спускане работи много плавно... Но в конкретния случай не го използвах, защото при мен системата работи само при бавни скорости, и е ограничена само за 1-8км/ч (точната скорост се избира от перата на волана)... Навярно при включена система просто парира в зародиш всеки импулс за засилване и затова няма тласъци и загуба на сцепление..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от BOz » 26 Дек 2014 16:32

slowtraveler написа:Да, асистента за спускане работи много плавно... Но в конкретния случай не го използвах, защото при мен системата работи само при бавни скорости, и е ограничена само за 1-8км/ч (точната скорост се избира от перата на волана)... Навярно при включена система просто парира в зародиш всеки импулс за засилване и затова няма тласъци и загуба на сцепление..
При мен работи в диапазона от 7 до 25 км/ч.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Асистент за спускане по наклон

Мнение от slowtraveler » 26 Дек 2014 17:44

Според мен основното преимущество на асистента за спускането по наклон е в това, че не дава нито за миг да се разсееш и да увеличиш малко скоростта...
Но ако се пързаля много пътя - едва ли има разлика между неговото сработване и това на АБС - в края на краищата системата за спускане по наклон командва точно АБС блока (и трансмисията разбира се, ако е с АСК)..
7-25км/ч не е ли прекалено голяма скорост ако си на зор? Аз точно затова не ползвах системата за спускане по наклон в конкретния случай, защото не бе толкова сериозна ситуацията - въпреки хлъзгането и пързалянето пътя нямаше сериозен страничен наклон, а само надлъжен, и затова направлението можеше да се контролира успешно и при по-висока скорост...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 63 госта