Неспособни водачи или просто липса на елементарна култура?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Неспособни водачи или просто липса на елементарна култур

Мнение от Japanese_fever » 14 Яну 2015 06:36

nowyaris написа:Нали и аз това казвам-в Родината всички проблеми идват от бедните,които незнайно защо се държат като богатите.И понеже бедните са 4 пъти повече,и проблемите в Родината са четири пъти повече отколкото в другите Родини biggrin.gif .Проблеми от всякакво естество,не само при автомобилните водачи.Културата няма нищо общо,Хорската глупост има.
Ярисе, забелязвам някакво развитие в личността ти, не знам дали да го нарека развитие, еволюиране... biggrin.gif
Гледам за други Родини говориш, вече си на страната на богагите? Май гурбета ти е отворил очите малко от малко? tongue.gif
То вече много хора са излизали от БГ, парадоксът е, че всички спазват правилата докато са в чужбина, а като се върнат у дома карат по нашенски. Еми той народът е казал - кучето скача според тоягата!
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: Неспособни водачи или просто липса на елементарна култур

Мнение от Оги » 14 Яну 2015 11:12

Няма как да си много различен от средата. Искаш или не- съобразяваш се с нейните правила. Дори да е анархия- ставаш анархист. Психология и философия, какво да правиш... shutup.gif
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Неспособни водачи или просто липса на елементарна култур

Мнение от Akima » 14 Яну 2015 13:53

Моля да не бягате от темата!

Лични категорицазия на хора,с които не сте общували на живо не са коректни - също и евентуални остри отговори от категоризираните.

Това е превантивно предупреждение към конкретни хора - те си знаят,както се казва!

Форумът не е мост на влюбените и не е нужно да е целия в катинари.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Re: Неспособни водачи или просто липса на елементарна култур

Мнение от jim_beam » 14 Яну 2015 22:13

според мен има липса на елементарна култура на движението.
кой знае дали пропуски в училищна възраст или нещо друго...
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Неспособни водачи или просто липса на елементарна култур

Мнение от philipp » 15 Яну 2015 00:48

Ще се включа с послепис на основния си пост, в който включвам някакви плахи допълнителни разсъждения.

Грубите нарушители наистина ли са толкова много? Да, например по ежедневното ми трасе от 10 километра има два сфетофара, на които винаги има минимум по един нарушител - на единия сфетофар се престрояват от неправилната лента, за да минат пет-шест коли по-напред, а на другия буквално си откриват нова лента на място, където е забранено да се минава (и най-често го правят автобуси). Факт е, че ги има. Понякога ме изпреварват грубо и ме засичат, но е по-скоро рядкост. Та много ли са? Ами ежедневно се разминавам със стотици коли. От тях примерно 10 са груби нарушители. Много ли е, малко ли е - това е субективно.

И ето къде според мен е разковничето - заради несанкционирането на тези примерно 10 от 1000, ние се изнервяме и приемаме хиперагресивно поведение към почти всички останали. Някой кривнал леко и без да иска е влезнал в съседна лента - уууу, идиот, стой си в лентата бе. Някой е паркирал по-накриво - кретени, така да си паркира на собствения паркинг, а не тука. А пък ако сме приели словата "кой им е дал книжка", то тогава става страшно. Някое момиченце кара по-бавно (но в рамките на допустимото) - кой й е дал книжка. Някой млад шофьор сбърква нещо - вместо да се спре и да му се помогне се вика "кой му е дал книжка". Учебна кола - лелееее, това е на оня дето раздава книжки (защо ли толкова ги мразят учебните коли, не знам, но много рядко са толерантни към тях...).

Затова си мисля, че прекалено преувеличаваме ситуацията в България. Прекалено сме си изострили вниманието да намираме грешки у другите шофьори и съответно успяваме да ги намираме...

Друг аргумент е, че извън градовете се кара масово над ограничението - това също е факт. Обаче има и нещо друго важно - едно нарушение когато стане толкова масово, че мнозинството го прави, вече не е нарушение. Както канибализмът в канибалските общества не е престъпление, така и превшената скорост в общество, в което почти всички превишават скоростта, също няма как да е нарушение - то е неадекватно ограничение... или грешни правила... но не е нарушение, дори държавата да прибира пари като за такова. Така мисля аз.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Неспособни водачи или просто липса на елементарна култур

Мнение от slowtraveler » 15 Яну 2015 07:52

За превишението на скоростта... Винаги ме е учудвало, че когато карам по магистралата със 140км/ч, никой не ме изпреварва (последните няколко пътувания наистина София-Бургас, Бургас-Пловдив, Варна-София никой не ме изпреварваше)... Дори със 120км/ч отново изпреварващите ме са рядкост... Докато извън града със 100км/ч постоянно ме изпреварва някой джигит.... Що така бе 'Сийке'? wacko.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: Неспособни водачи или просто липса на елементарна култур

Мнение от Оги » 15 Яну 2015 11:11

Тези, които вършат глупости по пътя според мен са неспособни да разсъждават трезво. Ние тука колкото и да си пишем- едва ли ще им повлияем адекватно. На пътя карат хора, изтрещяли от напрежение, разни бързащи, отворковци, пили, друсани, недоучени на курсовете, хитреци и всякакви. Шарен свят. Правят впечатление на простосмъртните, на тези, които смятат, че е редно правилата да се спазват. Нищо друго. Или просто не разсъждават в този момент. Че носят рискове и неприятни чувства на "прецаканите" не им зачитат правата- за това едва ли на някой му е на ума. Та имат значение и първите 7 г. - както каза Джим-бим по-горе.
Имам познати, тежко потрошени и загинали по пътищата, млади хора- при съвсем нелепи инциденти. По никакъв начин невиновни. Като размисля как е могло да се случи се оказва, че все е заради глупостта. Едни ги натресоха челно, друг остана на място на задната седалка докато приятел новобранец на пътя е показвал какво може с беемвето. Пълна идиотия. Затова мрем по 500-600 бройки та и повече всяка година. По-страшно е от война.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: Неспособни водачи или просто липса на елементарна култур

Мнение от Оги » 15 Яну 2015 12:27

... младите шофьори трябва да се възпитават и да им бъде втълпявано, че автомобила е оръжие, което ако не знаят как да управляват или не го управляват съобразно правилата то може да убие хора, също да се самоубият заедно със спътниците си, може да лежат закопчани и да им гризе съвестта цял живот /ако имат такава, естествено/. Може да почернят семейства и собствените си близки. Едно време се говореше, че шофьора на пътя с единия си крак е стъпил в затвора, с другия в гроба. Дали някой инструктор на шофьорски курс сега изнася подобна информация пред курсистите си- не съм сигурен.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Неспособни водачи или просто липса на елементарна култур

Мнение от philipp » 15 Яну 2015 17:01

По-скоро говорех в духа, че в България хората не са по-различни от някоя друга южна страна. Казвате Гърция - вярно е, там е много по-дисциплинирано, но е постигнато с титанични глоби и полицейщина. Страх те е да кихнеш, че могат да ти вземат половината заплата - и това не си е работа. Ще намалеят катастрофите, но живота няма да стане по-хубав така.

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: Неспособни водачи или просто липса на елементарна култур

Мнение от Оги » 15 Яну 2015 17:28

То като се продават полицаи за по 20 лв, на всеко кьоше и да се вдигат глобите - какво от това. Да се плашат гаргите. Иначе аз съм за да се вдигнат глобите драстично но и да се налагат. А за да стане това- на кукерите да им вдигнат заплатите толкоз, че да не си и помислят за рушвети. Пипнат ли обаче някой- по бързата процедура и да лежи ефективно.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Неспособни водачи или просто липса на елементарна култур

Мнение от philipp » 15 Яну 2015 19:50

И като лежи ефективно, а на куките са им високи заплатите... печелим какво? По-високи данъци, за да отглеждаме лежащи в затвора и да плащаме повече на хора, които ще ни дебнат как да ни глобят, за да изкарат норматива?

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Неспособни водачи или просто липса на елементарна култур

Мнение от Japanese_fever » 15 Яну 2015 21:09

Колега philipp, много добре разсъждаваш, но с много думи. Мисля, че няма яоек тук, на койтода не му е ясно за какво става въпрос. Колегата Kiki по-горе ко е казал най-точно и с най-малко думи:
Филип, добри расъждения! :thumbsup:
Сигурен съм, че всеки трезво мислещ си задава същите въпроси и расъждава така.
Всичко се свежда до възпитание, култура и съзнание. Последното е функция на първите две.
Да не забравяме и за дисциплината.
Не на последно място е и контрола и яките глоби.
Не знам дали си ходил в Гърция, но там всички тези наши бабаити карат съвсем смирено. ohmy.gif
Защо примерно в Германия двежението по пътищата и улиците се различава коренно?
Аз писах в една тема, че образованието на младежите трябва да започва много преди да се запишат за шофьорския курс, а именно БГ организации като СБА да поеме нещата в ръцете си, а защо не и частни организации създадени точно с тази цел - да провеждат кампании в училищата и дори в детските градини! Да провеждат радио и ТВ кампании, с облекчени цени (това е държавна политика и няма да стане, защото в момента обслужваме чужди интереси). В това се състои демокрацията всеки да си изгражда каквито реши клубове, съюзи без те да са нелегални и преследвани от закона. Ето ние си направихме сайт, вече имаме и клуб доколкото знам, а и годишни събори. Колко призива по радиото и ТВ-то сте видяли от рода на: "Не карай пил!", "Уважавай колегите на пътя!", "Давам предимство!" и подони. Малко комунистически звучи, а, но няма нищо общо с партии и политически системи, въпреки че реално движението по пътищата е пряко свързано с политиеската организация на една държава, тъй като полицията е държавна агенция и подразделение не МВР.

Какво преди на годишния събор на Клуб Тойота България да излезе един човек и да каже какво нашия клуб изповядва като философия относно правилата за движение - които трябва да се спазват. Може да си направим и агтационни материали да се принтират - стикети, плакати. Това всичко действа намалдите, защото те малко или много ще се замислят. Какво ще стане, ако всеки клуб авто в България (Тойота, Хонда, БМВ, Фолкосваген) призовава на своя годишен събор, а и като цяло за една ТОЛЕРАНТНОСТ на пътя, УВАЖЕНИЕ към колегите на пътя и ОТГОВОРНОСТ към всеки човек независимо водач или пешеходец. Какво, ако направим НИЕ, съвместна кампания с друг клуб (който се съгласи и откликне пръв - Хонда, БМВ, , Субару, VW и т.н.) да си направим няколко уеб банера, а също и да си принтираме стикери и плакати за събора?! Може да сложим още утре на банера отгоре - Клуб Тойота - "Ние спазваме правилата на пътя и уважаме нашите колеги!" Могат да се измислят безброй апели и призиви за безопастното шофиране, повечето сме ги наследили от комунизма - може д се вземат направо от там. Преди имаше кампании за безопастно движение, днес не нам колко има.

Клубове/съюзи като СБА, Орбита и други пост-кумонистически организации още си работят по старо му. САмо като им видиш уеб сайта и ти става ясно колко пари имат и какво правят за младежта - общп взето нищо. Ни иначе тук колеги ми обясняват как е безценно да имаш безплатна (ако е безплатна въобще) пътна помощ от СБА и как организирали някакви си регионални събития като Ретор Рали Варна и т.н. Истината е, че тази организация е адски нецентрализирана и нейноте регионални подразделения са от кол и въже и не могат адекватно да предоставят информацията, за която са били създадени преди 30-40 години още по комунистическо.


Колега Оги, това много ми хареса:
Че носят рискове и неприятни чувства на "прецаканите" не им зачитат правата- за това едва ли на някой му е на ума.
Чувството, че си прецакан и трябва да пускаш гювеч на някого, който въобще не познаваш е много силно и неприятно чувство. Чувството, че жена ти не ти е пуснала предната нощ или шефа ти е стъжнил деня са фактори, които лесно избиват на платното за движение. Човекът е подвластен на чувствата си, а те играят голяма роля при шофирането. Така един скандал вкъщи или на работното място може да прерастне в нещо много голямо на пътя. Разбира се, както спомена ти - има хора със силни и слаби нерви, които трудно контролират своите емоции.


Колегата philip, ако може да не си противоречи:
И като лежи ефективно, а на куките са им високи заплатите... печелим какво? По-високи данъци, за да отглеждаме лежащи в затвора и да плащаме повече на хора, които ще ни дебнат как да ни глобят, за да изкарат норматива?
Всеки нормален човек има страх от затвора. Ти ако нямаш влез за 6 мес. да видиш колко добре е. В този ред на мисли, не мисля, че някой нормален човек ще си рискува свободата за някакви си 20-30 лева подкуп. Това при положение, че се прилагат законите, но тъй като те не се прилагат никой няма страх от никого. Дори и от смъртта... Някои хора, както казах в предното ми мение това статукво ги устройва, както теб например - "Ако може всички да са дисциплинирани, но иначе куките да не дебнат и да не им се повишават заплатите." Ами нали, за по-качествена работа и повече отговорности трябва да им се дават повече пари. Въпреки че олицаите по цял свят не изкарват големи пари - те имат облаги като безплатно здравно осигуряване, безплатен зъболекар и големи платени отпуски, но реално заплатите им не са големи.


Исказах се и аз с много думи, но все пак отговарям на 2 твои мнения и на Оги също така.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Неспособни водачи или просто липса на елементарна култур

Мнение от philipp » 15 Яну 2015 23:10

Полицаите не може да са добре платени, а останалите хора да не са. Това имах предвид. Надявам се, че разбирате защо.

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Неспособни водачи или просто липса на елементарна култур

Мнение от Japanese_fever » 15 Яну 2015 23:27

Започни да търсиш решение на проблема и да предлагаш начини за неговото решаване, а не само да констатираш самия проблем. Това се вижда от всички. Само това бих те посъветвал. Иначе да си говорим какви идиоти има по пътищата... няма смисъл, всички ги знаем. Има ги във всички държави, но след като в БГ не може да се наложи стриктен контрол над тях е хубаво да се правят апели и кампании, че поне по-малдите да не им подражават.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Неспособни водачи или просто липса на елементарна култур

Мнение от scorpion » 16 Яну 2015 09:32

Може би ако има някакъв обществен и социален сайт като Фейсбук, където да могат нагледно да се уплоадват снимки на очевАдни и нагли нарушители, или пък да се изпращат на съответните органи ... вчера се вбесих в рамките на няколко минути два пъти:

1) Един "господин" или за мен комплексар качил се на наточен СУВ, щеше да прегази слизащите от трамвая пътници на спирката на зала Универсиада. При спрял трамвай, отворени врати и слизащи пътници онзи буквално си профуча за да хване светещия зелено светофар. Късмет, че пътниците се дръпнаха към вратите . Колегите ми аз в съседната лента чинно изчаквахме трамвая. На кръстовището имаше сума ти полицаи (заради посещението на Кери) но никой, абсолютно никой не реагира . Добре, че се размина без инцидент.

2) Буквално на следващото кръстовище Ш.Проход и Коперник, един водач с Опел се суетеше дали да завие надясно, дали да продължи направо ... Продължи направо и намали, ускори, намали ... изпреварих автомобила и виждам една симпатична колежка захапала телефона и очевидно се чуди с коя ръка да държи волана, превключва скорости и т.н. ... Поредната "патка" (разбира се много колежки са добри и съвестни водачи) казах си аз но веднага след кръстовището "патката" явно беше свършила разговора и с мръсна газ изпревари колоната по трамвайните линии за да хване светофара на следващото кръстовище.

С удоволствие бих снимал такива нарушители (за съжаление в движение не е най-удачно) и публикувал някъде с коментар на нарушението. Едва ли на някой ще му бъде приятно да види (или да го видят и му кажат) изтипосан било то и във Фейсбук.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 69 госта