Идиотите на пътя...

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 07 Май 2015 13:55

Това тълкувание на закона съм убеден, че не е вярно...
Нямаш право да изпреварваш друго МПС, с изключение на това да изпревариш мотоциклет без кош или мотопед...
А за карането - тръпката е голяма. Обаче въпреки възраженията виждам доста рисковани моменти, при които моториста би станал на салата...
Например още при изпреварването на голфа разликата в скоростите е 20-30км/ч (т.е. скоростта е някъде 80-90км/ч) - вдясно се вижда пресечка, от която би могъл да излезе автомобил, който се съобразява със скоростта на голфа, без да вижда моториста зад него... И да, ще му отнеме предимството...
Друга заблуда е, че стандартните пистовите мотори спират по-добре от която и да е градска кола...
Напротив - спират доста по-зле.. Като спирачния път на мотора се доближава до този на обикновен автомобил само при идеални условия (идеално чист асфалт) и много добра натренираност на моториста...
Приказките за училищата, които са посещавали ми се струват леко пресилени - на времето бях чел една книжка на един известен моторист - американец - библията за безопасно шофиране на мотоциклет в градска/обикновена среда.
Там повечето действия в клипчето си бяха обяснени с местата, носещи риск и т.н...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Идиотите на пътя...

Мнение от Japanese_fever » 07 Май 2015 20:54

slowtraveler написа: Друга заблуда е, че стандартните пистовите мотори спират по-добре от която и да е градска кола...
Напротив - спират доста по-зле.. Като спирачния път на мотора се доближава до този на обикновен автомобил само при идеални условия (идеално чист асфалт) и много добра натренираност на моториста...
Много може да се спори в/у това, при факта, че почти всички мотори вече излизат с ABS. Сега щф отида на youtube да гледам няколко клипчета на дпиране на мотор с/у кола като се има предеид, че мотора е 4-5 пъти по-лек.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 08 Май 2015 07:01

Да, имат АБС и са по-леки.... Сега сложи и другите фактори - баланс на масата (доброто ПВЦ може спокойно да се преметне през предна гума при добро сцепление - т.е. спирачното усилие е ограничено от самия баланс) или пък контактната площ на гумата (практически петното само предна сравнително тънка гума)...
Информацията ми бе от практически наблюдения и от анализ/тестове, правени от щатско моторджийско дружество с пилоти и обикновени моторджии...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Идиотите на пътя...

Мнение от Akima » 08 Май 2015 08:19

slowtraveler написа:...на времето бях чел една книжка на един известен моторист - американец - библията за безопасно шофиране на мотоциклет в градска/обикновена среда.
Там повечето действия в клипчето си бяха обяснени с местата, носещи риск и т.н...
Помниш ли автор или точно име на книжката - бих се радвал,ако се сетиш./поне едно полезно нещо да научим от тази тема/

Джап,
не знам с моторите как си,но аз не мога да спра така,както бих спрял с кола - явно не съм квалифициран.
С мотор,движещ се с висока скорост първо полека изправяш тялото и тогава започва спиране,не е като да скочиш с двата крака върху педала на спирачката и пак да имаш възможност да "комуникираш" с пръст поне с едната ръка.

И противно на логиката/на хора виждали мотоциклети само на снимка/ аз бих ползвал предната спирачка /70:30 даже 80:20 - предна:задна/- но трябва да се внимава да не "седнеш" пред мотоциклета.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Идиотите на пътя...

Мнение от scorpion » 08 Май 2015 09:34

За Протокола съм съгласен със Слоу, че:
Нямаш право да изпреварваш друго МПС, с изключение на това да изпревариш мотоциклет без кош или мотопед...
Моето мнение за мотористите: като всеки водач на МПС и те са длъжни да спазват ЗДП и Правилника. За съжаление една не малка част от тях се чувстват господари на пътя и считат, че ние "балъците" на 4 колела следва винаги да се съобразяваме с тях, даваме им предимство, отстъпваме по кръстовища, внимаваме да не изсксочат с голяма скорост било то на магистрала, нормален път, градска улица. Изключително ми е неприятно да съм спрял на кръстовище и да гледам в огледалата си дали промушващия се моторист няма да ми надере автомобила, откърти стр. огледало. Почти винаги, когато усетя, че отзад мотирст си пропрявя път се опитвам колкото мога да му правя място но считам, че това е за предпазване на моя автомобил, а не защото на него МУ СЕ ПОЛАГА правото да премине пред всички чакащи автомобили.

Да, знам, че по цял свят мотористите се промушват, те винаги са първи по светофарите. Виждал съм го в Гърция, Испания, Италия, да не говорим за Индонезия (то тук морите са повече от колите всъщност worthy.gif ), Сингапур и пр . но в България има и често срещана арогантност. Има и изключително внимателни и толератни мотористи но за мен чувството за превъзходство все пак надделява.

Приключвам със случка: днес на кръговото на 4-ти километър един моторист се промушваше между колите, от едно платно в друго и като излезе на подхода към Цариградско с мръсна газ се изстреля за да ни покаже, че ние сме "нещастници", които му пречат да си развява коня ...

Това е.

Аватар
Мишен
Мнения: 65
Регистриран на: 01 Апр 2015 18:42
Местоположение: София

Re: Идиотите на пътя...

Мнение от Мишен » 08 Май 2015 15:27



и


Заснети безумни шофьори в България Не знам какъв му е случая на г-н Колев , но сега е ревнал в профила си , че някой го бил засякъл и му вадил пистолет. Доста странна история, никога като са ме засичали не са ми вадили пистолет.
Харесвам · Вчера в 01:05
Прикрепяте заснетият материал, описвате ситуацията и заставате зад твърденията си с имена и координати за връзка. „Пътна полиция” преглежда кадрите, създава АУАН и Ви кани да се разпишете като свидетел.
https://www.facebook.com/sdvr.stolichnapolicia

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 08 Май 2015 15:43

Akima написа: Помниш ли автор или точно име на книжката - бих се радвал,ако се сетиш./поне едно полезно нещо да научим от тази тема/
Ще я изровя - бе превод към руски език.
Бях я пращал на бат'Димо (от Бургас) бог да го прости - събираше такива книжки за ограмотяване на моторджиското съсловие...
А за спирането - при екстрено спиране предната спирачка може да поеме до 100% от спирачното усилие (започва отделяне на задната гума)... Това е максималното спиране, което може да се осъществи...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 08 Май 2015 18:49

Гледам ей тук съм описал книгите, които съм намирал на времето:
http://www.motoforum.bg/index.php/topic,8046.0.html
За съжаление част от линковете отдавна са умрели...
Но конкретно имах предвид тази книга:
http://drivemc.ru/articles/41.htm
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

мехаННика
Мнения: 1688
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 17 пъти

Re: Идиотите на пътя...

Мнение от мехаННика » 09 Май 2015 09:18

Понеже модерните хора от страната на фейсбука явно нямат много ясна представа, в клипчето на зеления бакшиш са само мотори сериозно подготвени за стънт, или казано на български- атрактивно каране. Момчетата са също дяволски добри, похарчили доста пари и кожа по паркингите докато постигнат това. Атракциите, леко да не открия Америка, се правят основно за да забавляват хората. И понеже на някой киселяк с пухкави пръстчета и оредяваща косица приятелката му се загледала с копнеж в очите, и дайте да плюем и да кълнем. От луди глАви до идиоти има сериозна разлика. Slow, знаех си че съм виждал този ник и на друго място. С какъв мотор си, чопърия предполагам?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 09 Май 2015 11:06

мехаННика написа:..... С какъв мотор си, чопърия предполагам?
Не Механик... Никакъв :censored:
За съжаление понякога трябва да се правят компромиси...
Винаги съм имал огромен мерак - курса го карах зимата преди доста години... Изпита бе на 'ледена пързалка' (поне 'гредата' и рампата бяха заледени защото бяха метални)...
Бях си заплюл CBR600F4i (тъкмо бе излязал, а не ми се занимаваше с карбуратори) като по-повратлив и точно да го яхам (дори му бях поръчал страхотни аларми и т.н., които в последствие подарих на приятел - моторджия) се появи друг фактор - жената постави ребром въпроса (абе какво ребром - или мотора или тя, като при втората опция няма да ми мърмори каквито и коли да си вземам tooth.gif )..
Та продължават да ми текат лигите по пътешествията (да, за там не е добре с ПВЦ) на две колела например на Димо от София, който стигна до Китайската граница сам (много готин човек, а от тази обиколка направи прекрасни снимки и изложба).. И т.н. и т.н....
И продължава да ми се иска да навия 'масура' по някоя далечна дестинация, но явно ще трябва да го направя на 4 колела - в живота понякога трябва да се правят компромиси.... unsure.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Идиотите на пътя...

Мнение от nowyaris » 09 Май 2015 17:33

мехаННика написа:Понеже модерните хора от страната на фейсбука явно нямат много ясна представа, в клипчето на зеления бакшиш са само мотори сериозно подготвени за стънт, или казано на български- атрактивно каране. Момчетата са също дяволски добри, похарчили доста пари и кожа по паркингите докато постигнат това. Атракциите, леко да не открия Америка, се правят основно за да забавляват хората. И понеже на някой киселяк с пухкави пръстчета и оредяваща косица приятелката му се загледала с копнеж в очите, и дайте да плюем и да кълнем. От луди глАви до идиоти има сериозна разлика. Slow, знаех си че съм виждал този ник и на друго място. С какъв мотор си, чопърия предполагам?
МехаННика,каква е разликата между "луда глава" и "идиот" - когато са на пътя ? И какво е "киселяк с пухкави пръстчета и оредяваща косица" ?
1992 се потроших с едно MZ 250 дето му бях сменил предната джанта с такава от същото ,ама 150 че беше с дискови спирачки отпред . От тогава мотоциклет да не видя - нито под мене,нито зад мене. 99 % от мотоциклетистите са си чиста форма самоубийци (и по-лошо - убийци) на пътя .
ПП>Сега да не кажеш,че и аз съм някой "киселяк" biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 09 Май 2015 18:16

nowyaris написа:....МехаННика,каква е разликата между "луда глава" и "идиот" - когато са на пътя ? И какво е "киселяк с пухкави пръстчета и оредяваща косица" ? ....
За първото поне за мен разликата е, че идиота на пътя пречи на останалите (като посочените в клипа - принуждават другите да се дърпат и да си променят треакторията), докато лудата глава пречи само на себе си (с минимален или нулев риск за околните)...
За второто - не знам... Косица още си имам (ама си я подстригвам много късо, че ме мързи да се вчесвам, а тя си има собствено мнение като порасне малко), а пръстите ми са като на пианист (сигурно вследствие на 7 годишното принудително свирене на пиано) tongue.gif tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Идиотите на пътя...

Мнение от nowyaris » 09 Май 2015 18:51

Няма как на пътя да пречиш само на себе си ако в това време има и други на този път biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif . А който се чувства "луда глава" - има си екстрмни спортове за това . Бънджи,парашутни скокове,спускане по планински ручейчета с вътрешна гума от трактор и още такива подобни идиотщини . Редно е да не си повишава адреналина за сметка на другите участници в движението .
ПП.А иначе за 51 години нямам и 51 косъма паднали от главата ми . Сигурно щото на времето едни хора казаха на едни други хора : "На тоз и косъм да не му падне от главата". tooth.gif tooth.gif tooth.gif .
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Идиотите на пътя...

Мнение от slowtraveler » 09 Май 2015 19:24

nowyaris написа:Няма как на пътя да пречиш само на себе си ако в това време има и други на този път biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif ....
Така е... Затова 'идиотиите' ги правя предимно когато няма други на този път...
Е, не винаги - тъкмо си гледах едно скорошно клипче дето по магистралата колите в дясната лента се приближаваха с над 60-80км/ч bash.gif
Да, не съм натискал никого, ама все пак .... guns.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

мехаННика
Мнения: 1688
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 17 пъти

Re: Идиотите на пътя...

Мнение от мехаННика » 10 Май 2015 09:24

Относно hair styling-a, както установихме с един съученик тъжно шегувайки се, вариантите са два; или като него-добре плешив на 40, или като мен-побелял около 40%. Не броя на космите е важен. Nowyaris, 1992 не вярвам да си излязъл сутринта с намерението да се изтъркаляш на шосето, а моторът ти да счупи краката на някой хлъзгайки се. В коя категория попадаш? Каквото и да прави и да мисли човек- shit happens, това е. Slowtraveler, с CBR600 не може да си никакъв slow traveler biggrin.gif . Не споря че има страшно много самонадеяни, неподготвени и откровено глупави хора и с коли и с мотори.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 64 госта