За джантите

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: За джантите

Мнение от Japanese_fever » 27 Ное 2014 19:02

Airfan написа:Полиуретана скърца и иска смазване - веднъж годишно всичко долу и гресиране.
Той добре скърца, ама там няма триене.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: За джантите

Мнение от Japanese_fever » 27 Ное 2014 19:06

BOz написа: Примерно на Москвича задните барабани нямат ръб за центриране. Ако си спомняш в книжката на москчича си пишеше (по спомен) как да си слагаш гумата, за да я центрираш. Не се стягат гайките отначало, с леко поклащане завиваш всякоя гайка първоначално леко и т.н.
Това важи за стягането на всвка джанта, независимо дали има центр. отвор или не. Но иначе да се дава пример с Москвич във форум Тойота е много забавно. smile.gif
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: За джантите

Мнение от slowtraveler » 27 Ное 2014 20:02

Airfan написа:Полиуретана скърца и иска смазване - веднъж годишно всичко долу и гресиране.
Подходящ е за втулки по окачване, но зададох въпроса за температурата, защото според мен съвсем не е подходящ за втулки на джанти....
Омеква при доста ниска температура, а главината може да се загрее доста, особено ако ползваш често спирачки...
Тефлона няма такъв проблем...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
borracho
Мнения: 70
Регистриран на: 04 Апр 2009 17:39
Местоположение: Пловдив

Re: За джантите

Мнение от borracho » 07 Юни 2015 18:42

Ще ползвам темата да споделя какво ми се случи. Днес пътувайки от Добрич за Пловдив, малко след Карнобат колата започна леко да тресе. Спрях, огледах и нищо не забелязах. Тръгнах и постепенно тресенето се усили, спрях отново и какво да видя - задно дясно колело почти се беше откачило, държеше се на 2-3 оборота на болтовете. Просто болтовете се бяха развили! Питанката ми е възможно ли е това да стане ей така от самосебе си или някой доброжелател вечерта ги е отвил лекичко? И ако ги е отвил някой, как чак след над 200 км ще започнат да се развиват от движението? Джантите не съм ги пипал от март, когато смених зимните гуми и оттогава съм минал доста път.
Toyota Corolla D-4D 2000cm3 90hp 2004

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: За джантите

Мнение от slowtraveler » 07 Юни 2015 18:54

Може да не са били добре затегнати. И цикличното натоварване да ги е доразвило...
Правилното затягане на болтовете е на два пъти...
Затягаш с динамометричен ключ до необходимото усилие...
Шофираш ден-два, и повторно минаваш с ключа - понякога джантата се донамества, което може да 'охлаби' болтовете...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

memorex

Re: За джантите

Мнение от memorex » 07 Юни 2015 19:37

borracho написа:Ще ползвам темата да споделя какво ми се случи. Днес пътувайки от Добрич за Пловдив, малко след Карнобат колата започна леко да тресе. Спрях, огледах и нищо не забелязах. Тръгнах и постепенно тресенето се усили, спрях отново и какво да видя - задно дясно колело почти се беше откачило, държеше се на 2-3 оборота на болтовете. Просто болтовете се бяха развили! Питанката ми е възможно ли е това да стане ей така от самосебе си или някой доброжелател вечерта ги е отвил лекичко? И ако ги е отвил някой, как чак след над 200 км ще започнат да се развиват от движението? Джантите не съм ги пипал от март, когато смених зимните гуми и оттогава съм минал доста път.
Ако имаш секретен болт и той е затегнат а другите разхлабени има вероятност.Болтовете както казва Слоу е хубаво да се проверят повторно след ден два особено ако използваш джанти неоригинални с втулки и не си ги сменил при професионалист.За това какво се проверява преди дълъг път hmm.gif

Аватар
borracho
Мнения: 70
Регистриран на: 04 Апр 2009 17:39
Местоположение: Пловдив

Re: За джантите

Мнение от borracho » 07 Юни 2015 21:59

Нямам секретни болтове, джантите са ми оригинални. Какви ден-два... от март си карам последно така и толкова време и километри няма проблеми. Мен ме съмнява човешка намеса. Макар че не мога да си го обясня. Чак дотам...
Toyota Corolla D-4D 2000cm3 90hp 2004

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: За джантите

Мнение от slowtraveler » 07 Юни 2015 22:46

Ден-два е за проверката... Защото може от 110Нм натяга да е спаднал например на 50Нм...
Които са достатъчни да не усетиш никакъв дискомфорт, но пък не са достатъчни да се самофиксират, и е възможно да започнат да поддават...
За човешка намеса - също е възможно, но предполагам, че начина на действие щеше да се отличава, ако някой ги е стреснал (навярно би видял, че отсъстват гайки/болтове)...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: За джантите

Мнение от scorpion » 08 Юни 2015 09:13

Ако е била стегната добре джантата (може би единици са тези, които като Слоу спазват предписания с динамометрични ключове, проверка, дозатягане) на практика е невъзможно саморазвиване на болтовете/гайките. Т.е. допускам човешка намеса в резултат на недоглеждане/пропуск или злоумишлено действие. Ако си сигурен, че март всичко е било ОК бих се замислил за второто.

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Re: За джантите

Мнение от BOz » 08 Юни 2015 09:58

scorpion написа:Ако е била стегната добре джантата (може би единици са тези, които като Слоу спазват предписания с динамометрични ключове, проверка, дозатягане) на практика е невъзможно саморазвиване на болтовете/гайките. Т.е. допускам човешка намеса в резултат на недоглеждане/пропуск или злоумишлено действие. Ако си сигурен, че март всичко е било ОК бих се замислил за второто.
Аз лично си спазвам препоръката и си стягам джантите с динамометричен ключ. И точно ако стягаш джантите без такъв ключ, то по-скоро да се развият, защото ще се учудиш колко леко се завиват по указание, в сравнение с действителността, когато нямаш такъв ключ под ръка.
Също така има една кола на един колега, на който винаги (вече 2-ра година или 4-та смяна на джанти), то се саморазвиват. Не мога да си го обясня, но се саморазвиват, ако не ги притегнеш и 4-те след един ден каране. А след един ден каране като тръгнеш да ги притягаш, то все едно някой нарочно ги е отвил. А не е като да не е чистено всичко до блясък, за да легне джантата хубаво. Не е като да не сме пробвали и с други винтове и т.н. А и не е като да не ги стягаме на 150Нм, при положение, че производителя дава 98Нм. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
SFINKS
Мнения: 1342
Регистриран на: 28 Сеп 2007 10:48
Местоположение: София

Re: За джантите

Мнение от SFINKS » 09 Юни 2015 16:54

На един от предните ми автомобили гайките редовно се саморазвиваха , явно има значение от какъв метал е самата джанта , афтер маркет фешън джанти бяха при мен... bash.gif
Като усетех вибрация и директно отбивах и вадех ключа да притягам.. :censored:
ALIENO ARCANUM RP5 / 2018
S 500 , LORINSER / 1996
CLK 55 AMG , CABRIO / 1999
Q7 , 3.0 DIESEL / 2007
COROLLA 1.4 DIESEL / 2007

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: За джантите

Мнение от scorpion » 09 Юни 2015 17:12

99.9 % от всички гумаджийници ползват или пистолет на въздух или на електричество + кръстачка. Аз не си спомням за близо 30 г. стаж като шофъор и собственик на автомобил, някой да е извадил динамометричния ключ и да ми е завил болтовете/гайките на джантите cool.gif

Обаче приветствам съвестните колеги тук. Аз не съм съвестен и стягам до скъсване и после оборот назад. Шегувам се. Така правех само на москвето, ама там да скъсаш шпилка или гайка йок biggrin.gif

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Re: За джантите

Мнение от BOz » 09 Юни 2015 23:28

scorpion написа:99.9 % от всички гумаджийници ползват или пистолет на въздух или на електричество + кръстачка. Аз не си спомням за близо 30 г. стаж като шофъор и собственик на автомобил, някой да е извадил динамометричния ключ и да ми е завил болтовете/гайките на джантите cool.gif

Обаче приветствам съвестните колеги тук. Аз не съм съвестен и стягам до скъсване и после оборот назад. Шегувам се. Така правех само на москвето, ама там да скъсаш шпилка или гайка йок biggrin.gif
Ей преди няколко седмици, когато слагах новите гуми на колата, гумаджията извади динамометричен ключ.
Та си направих скрита гавра и зададох един елементарен въпрос. А именно - с каква сила затягате гайките?
Той ме погледна, гледа ключа и пак мен. И накрая заяви - толкова, колкото трябва. Страхотен отговор, който ме изненада, признавам. bow.gif
Иначе бях подготвен да продължа разговора, защото бях подготвен, че точно на моята кола гайките се стягат по книга на 150Нм, като масово на колите се стяга между 100Нм и 120Нм. Та очаквах поне да може да "разчете" ключа и да ми каже, ама някак си приключихме въпроса на по-ранна фаза. tooth.gif
Така, че един ключ сам по себе си не прави нищо, особено в ръцете на гумаджии. Никой няма да седне и да гласи ключа за всеки отделен автомобил, спрямо изискванията му. На още едно място видях, че използват пак такъв ключ и отново беше нагласен на някаква "стандартна" сила.
Да не говорим, че и не го използват както трябва и след като изщрака ония просто си въртят до край, спрямо засилката им. worthy.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: За джантите

Мнение от slowtraveler » 10 Юни 2015 11:37

Това сме го коментирали, ама във Варна само на едно място ползват и знаят как се ползва динамометричен ключ.. Като освен проверка в каталога на въртящото усилие, предупреждават да минеш на другия ден за проверка...
А другите гумаджии я карат през просото най-вече заради глупост...
Не вярвам да имаш $$ да направиш голям търговски център за гуми и джанти, а да нямаш пари да купиш правилния специализиран пистолет...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Re: За джантите

Мнение от BOz » 10 Юни 2015 18:12

Сега ме караш като отида някой ден във Варна, то да си балансирам една от гумите само да видя, че някой ще извади ключа, ще го нагласи на 150Нм и ще спре точно когато изщрака. w00t.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 71 госта