Нужда от съвет относно застраховка ГО

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
Vokil
Мнения: 663
Регистриран на: 03 Мар 2009 00:35
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Нужда от съвет относно застраховка ГО

Мнение от Vokil » 11 Юни 2015 23:34

Здравейте блъснаха ми колата с джип и въпросният избяга ,нямаше как да го настигна защото ми повреди окачването. Докато КАТ го издирват минаха три седмици а аз стоя без кола какъв е реда да инициирам оглед и заснемане и да си поправя колата? Пък като (ако) го намерят да ми платят от гражданската му.
Човек и добре да живее умира .......

Аватар
Nedkow
Мнения: 1773
Регистриран на: 26 Фев 2008 00:25
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 1 път

Re: Нужда от съвет относно застраховка ГО

Мнение от Nedkow » 12 Юни 2015 00:05

За съжаление без протокол от КАТ няма как да се направи оглед. Иначе, ако знаеш рег. номер можеш да провериш в Гаранционния Фонд в коя компанията му е полицата. И да уведомиш компанията. Тъй като виновния е напуснал ПТПто ще се води регрес към него. Най-добре, ако го открият и той е заинтересован да се "споразумеете" да знаеш стойността на ремонта. За това се консултирай със сервиз.

Аватар
Vokil
Мнения: 663
Регистриран на: 03 Мар 2009 00:35
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Нужда от съвет относно застраховка ГО

Мнение от Vokil » 12 Юни 2015 09:37

Имам протокол от КАТ с неизвестен извършител и съм им дал голяма част от номера. Но ми се иска да започна ремонта защото и той ще отнеме време.
Човек и добре да живее умира .......

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Re: Нужда от съвет относно застраховка ГО

Мнение от BOz » 12 Юни 2015 09:55

За ГО трябва да имаш точен и ясен виновен извършител.
Ако от КАТ не го намерят и не го причислят към твоето ПТП като виновна страна, то забравяш да ползваш пари от ГО.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

stst68
Мнения: 22
Регистриран на: 24 Яну 2011 23:00
Местоположение: София

Re: Нужда от съвет относно застраховка ГО

Мнение от stst68 » 13 Юни 2015 20:43

Vokil написа:Здравейте блъснаха ми колата с джип и въпросният избяга ,нямаше как да го настигна защото ми повреди окачването. Докато КАТ го издирват минаха три седмици а аз стоя без кола какъв е реда да инициирам оглед и заснемане и да си поправя колата? Пък като (ако) го намерят да ми платят от гражданската му.
Събери си документите и се обърни към застраховател за оглед. Би трябвано всеки лицензиран да го извърши /по - точно казано, лицензиран няма право да откаже оглед/, но може би и най - нормално да се обърнеш към твоя застраховател по "Гражданска отговорност". Преписката се препраща към "Гаранционен фонд", който изплаща обезщетение при вреди, причинени от неидентифицирано моторно превозно средство. Преди да тръгнеш на оглед попитай някой запознат за подробности в такива случаи. Може да искат да мине време за откриване на извършителя. може да искат документ от полицията за резултат от издирването, но по - вероятно да няма необходимост да представяш нещо повече от стандартното. Не би трябвало да имаш проблеми ако документите са наред.

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Нужда от съвет относно застраховка ГО

Мнение от Airfan » 14 Юни 2015 00:13

Личната му ГО не виждам как може да вземе каквото и да е отношение по случая.
Изображение Изображение

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4201
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Нужда от съвет относно застраховка ГО

Мнение от zi_zi_top » 14 Юни 2015 23:25

Разбира се, че има отношение. С протокол от КАТ, в който е посочено кой е виновен за ПТП се отива при застрахователя му и след оглед и експертна оценка се изплаща обезщетение.
Аз лично съм ползвал тази опция с предишната кола, която караше жена ми преди 12 години. Колата нямаше Каско по простата причина, че беше 20 годишна. Една жена с Рено Клио й отнема предимството и одира цялата дясна страна (4 детайла). Жена ми звъни притеснена и ме пита какво да прави, защото жената много бързала за някаква работна среща и аз й казах да подпишат протокол за взаимно споразумение и мацката да й плати 200 лв. Онази се дръпнала, защото толкова била струвала цялата кола. На второто обаждане я посъветвах да викнат КАТ и да се напише протокол. С протокола отидох в Булстрад (нейния застраховател) и ми изплатиха 216 лв, което идва да покаже, че съм дал обективна и справедлива оценка на щетата (даже леко занижена).
Това е смисълът на ГО - да не плаща виновника, а неговия застраховател.
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Аватар
Nedkow
Мнения: 1773
Регистриран на: 26 Фев 2008 00:25
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 1 път

Re: Нужда от съвет относно застраховка ГО

Мнение от Nedkow » 14 Юни 2015 23:35

Тук проблема е, че няма известен извършител и единствения вариант е каско или да намерят собственика и той да каже кой е управлявал автомобила.
Гаранционния фонд покрива щети при липса на гражданска отговорност на виновния, но след това се търси начин как да ги възстанови.

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Нужда от съвет относно застраховка ГО

Мнение от Airfan » 14 Юни 2015 23:38

zi_zi_top написа:Разбира се, че има отношение. С протокол от КАТ, в който е посочено кой е виновен за ПТП се отива при застрахователя му и след оглед и експертна оценка се изплаща обезщетение.
Аз лично съм ползвал тази опция с предишната кола, която караше жена ми преди 12 години. Колата нямаше Каско по простата причина, че беше 20 годишна. Една жена с Рено Клио й отнема предимството и одира цялата дясна страна (4 детайла). Жена ми звъни притеснена и ме пита какво да прави, защото жената много бързала за някаква работна среща и аз й казах да подпишат протокол за взаимно споразумение и мацката да й плати 200 лв. Онази се дръпнала, защото толкова била струвала цялата кола. На второто обаждане я посъветвах да викнат КАТ и да се напише протокол. С протокола отидох в Булстрад (нейния застраховател) и ми изплатиха 216 лв, което идва да покаже, че съм дал обективна и справедлива оценка на щетата (даже леко занижена).
Това е смисълът на ГО - да не плаща виновника, а неговия застраховател.
Не си прочел внимателно - той не е видял целия номер на извършителя и няма как да се установи точно коя е колата, да се установи кой е застрахователя на виновния. Последния съвет от колега беше да се обърне към собствената си компания, в която е сключил ГО, което е безпредметно, ясно защо.
Изображение Изображение

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4201
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Нужда от съвет относно застраховка ГО

Мнение от zi_zi_top » 14 Юни 2015 23:49

Да съжалявам, но не бях прочел внимателно мнението преди твоето. Ако не се знае кой е виновния водач, може да разчиташ само на Каско или лични финанси.
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

stst68
Мнения: 22
Регистриран на: 24 Яну 2011 23:00
Местоположение: София

Re: Нужда от съвет относно застраховка ГО

Мнение от stst68 » 15 Юни 2015 17:14

Моля за извинение,
сгреших.
Написаното по-горе се отнася само, когато вредите са от причиняване на телесно увреждане и смърт, при неизвестен виновник.
Не пречи да се направи опит за оглед за да остане обективна информация за вредите и да се предприема ремонт, макар и вероятно да последва отказ на Гаранционен фонд.
Още веднъж моля за извинение.

Аватар
Vokil
Мнения: 663
Регистриран на: 03 Мар 2009 00:35
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Нужда от съвет относно застраховка ГО

Мнение от Vokil » 16 Юни 2015 00:22

Имам освидетелствана телесна повреда от съдебна медицина.
Човек и добре да живее умира .......

Аватар
georgi.mehana
Мнения: 68
Регистриран на: 08 Юли 2014 21:26
Местоположение: Пловдив

Re: Нужда от съвет относно застраховка ГО

Мнение от georgi.mehana » 16 Юни 2015 18:40

Ако телесната повреда е лека деянието е от частен характер, тоест подаваш тъжба в съда и си го съдиш като частен тъжител. Средна и тежка съставляват престъпление от общ характер и се преследват по общия ред - жалба в полицията или прокуратурата, разследват и ако го установят извършителя и докажат престъплението съдят виновното лице.Втората хипотеза е по добра за теб с оглед възможността полицията да установи извършителя. Установяването на лицето управлявало джипа по делото може да ти помогне и за застраховката, тоест ще бъде установен извършителя на щетите.
Toyota Corolla Verso 2.0 D4D 2005г.

Аватар
mirchev66
Мнения: 45
Регистриран на: 12 Окт 2015 22:55

Re: Нужда от съвет относно застраховка ГО

Мнение от mirchev66 » 23 Ное 2015 19:41

Ако направя ГО на една стара кола, ако се счупи, ще ми покрият ли ремонта?

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Re: Нужда от съвет относно застраховка ГО

Мнение от Kiki » 23 Ное 2015 19:57

mirchev66 написа:Ако направя ГО на една стара кола, ако се счупи, ще ми покрият ли ремонта?
Твоята ГО покрива щетите на другата кола на която евентуално нанесеш, да не сава Господ, щети, а не на твоята кола.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 47 госта