Пътуване с кола из Европа

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
SHP Garage
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Май 2015 15:07

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от SHP Garage » 08 Юли 2015 10:50

В страните извън еврозоната е най-добре да се плаща с карта. Или да си изтеглите от Унгария форинти на банкомат,ако можете да прецените колко ще ви трябват.

memorex

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от memorex » 10 Юли 2015 23:47

Kiki написа:
memorex написа:Малко встрани ама никога не съм стигал до там да зареждам в Унгария.Ами че тя цялата се минава с 5-10 литра обикновено.Обаче като факт всеки път когато съм спирал на бензиностанция съм плащал с евро за кафенца и тем подобни.
Как ще минеш 400 км. с 5-10 л. не знам. Може би караш някякъв нов неизвестен за мен автомобил, който върви с 1.0л. на 100.
Ако не се зареди в Унгария, трябва да се зарежда в Сърбия преди да влезеш в Унгария, защото до Австрия са 1000 км. В Сърбия също не може с евро.
Дебитната ми карта е VISA ELECTRON , а с нея не може да се зарежда в чужбина.
Тепърва да си вадя нова карта заради едно зареждане, няма да стане.
Така е прав си аз преувеличих на шега .Иначе може да обърнеш евра във форинти на границата и предполагам ще купуваш и винетка.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от slowtraveler » 11 Юли 2015 00:48

Пътувам из Европата вече втора/трета седмица...
И пак има какво да ме изненада....
Днес - Atlantic road - нищо особено - да, има красиви участъци, но според мен е преекспониран - норвежците ги знаят тези работи...
Trollstigen - СУПЕР път за шофиране и уникално място...
След това се зачудих миньор ли съм или мореплавател - 2 (или 3 - не помня вече) ферибота...
И сигурно доста над 50-80км под земята... Тея рият тунели за норматив...
Последните два ме изумиха...
Влизаш в тунел около 6-7км, като някъде долу под земята минаваш кръгово, щото се разделя на два тунела...
Излизаш от избраната посока и попадаш директно на мост над километър (висящ), който завършва - с тунел...
Още около 6км... Пак с кръгово вътре!!!
Междувременно - около 5 метрови преспи сняг и снегоутъпкваща машина, щото явно хората карат ски...
Чудя се на коя планета съм punk.gif
И накрая стигнах на разклона за Тролтунга за почивка (днес около 700км, но за норвежките условия това е все едно съм изкарал рали Норвегия на екс - последните 200-300км пътя има ограничение 80км/ч, но е непрестанни завои и широк толкова, че да не могат да се разминат 2 автомобила)...
Като плана ми бе утре да пробвам нагоре (прехода е тежък - около 900м денивелация и 12км в едната посока пеш).
И жената ревна, че искала да се прибира в България unsure.gif mad.gif
Така, че явно ще трябва да смекча икстрийма - достигна точката на поносимост tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Рошко
Мнения: 918
Регистриран на: 09 Ное 2008 14:41
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от Рошко » 11 Юли 2015 07:25

Кики, относно Унгария и винетката... Не е препоръчително да си я купуваш със самото влизане и то в евро, тъй като са мошеници и "режат глави". Последния път, когато се прибирах от Франция и Австрия през Унгария, опитах да си купя винетка още на влизане, но с карта (Visa Electron), тъй като бях свършил КЕШ-овицата - естествено никой не приема карти - само КЕШ и "твърдо" 13 евро... Оказа се, че имам право да карам 7-8 км без винетка - до първата бензиностанция, която е на MOL. Така и направих (нямах друг избор, защото кеш нямах). Платих си винетката на бензиностанцията с картата във форинти и когато се прибрах в България и си погледнах извлечението, превръщайки сумата в евро, се оказа, че съм платил 10-ина евро за винетка, а не 13! В Сърбия също на "путарините" на магистралата "бръснат и постригват" ако плащаш в брой с евро и излиза далеч по-изгодно да се плаща с карта в динари, така че определено си заслужава да изкараш карта ако твоята наистина не работи в чужбина (това проверено ли е)?

В Сърбия имах пък премеждие на бензинската станица - заредих си до тапата бензин, влизам вътре и му подавам картата. Оня ми вика "Кеш!", а на тезгяха опънати 3 ПОС терминала!!! Викам "Няма кеш! На ти карта!" Вика "не работи!" Ааааа, викам... Като не работи, аз си тръгвам! Да видиш колко бързо "проработи" ПОС терминала и колко злобно ме гледаше оня! Познай защо... Защото не можа да ме "зашие" с курса на еврото!

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от Akima » 11 Юли 2015 07:32

slowtraveler написа:Пътувам из Европата вече втора/трета седмица...
И пак има какво да ме изненада....
Днес - Atlantic road - нищо особено - да, има красиви участъци, но според мен е преекспониран - норвежците ги знаят тези работи...
Trollstigen - СУПЕР път за шофиране и уникално място...
След това се зачудих миньор ли съм или мореплавател - 2 (или 3 - не помня вече) ферибота...
И сигурно доста над 50-80км под земята... Тея рият тунели за норматив...
Последните два ме изумиха...
Влизаш в тунел около 6-7км, като някъде долу под земята минаваш кръгово, щото се разделя на два тунела...
Излизаш от избраната посока и попадаш директно на мост над километър (висящ), който завършва - с тунел...
Още около 6км... Пак с кръгово вътре!!!
Междувременно - около 5 метрови преспи сняг и снегоутъпкваща машина, щото явно хората карат ски...
Чудя се на коя планета съм punk.gif
И накрая стигнах на разклона за Тролтунга за почивка (днес около 700км, но за норвежките условия това е все едно съм изкарал рали Норвегия на екс - последните 200-300км пътя има ограничение 80км/ч, но е непрестанни завои и широк толкова, че да не могат да се разминат 2 автомобила)...
Като плана ми бе утре да пробвам нагоре (прехода е тежък - около 900м денивелация и 12км в едната посока пеш).
И жената ревна, че искала да се прибира в България unsure.gif mad.gif
Така, че явно ще трябва да смекча икстрийма - достигна точката на поносимост tooth.gif
Дано да сте снимали мостотунела.

Тук чакаме пътеписа с радост.

А по повод точката на поносимост - по-добре да стигнеш нея,а не по-лоши точки като например PSR.

Жокер за останалите:
The Point of Safe Return (PSR) is the last point on a route at which it is possible to return to the departure airfield arriving back with the required fuel reserves still available in the tanks. Continuing passed the PSR you are now committed to landing at your destination.
Колко хиляди км измина дотук - как се справя Джип-а?

Весело прекарване и хубав уикенд. cool.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от slowtraveler » 11 Юли 2015 10:05

Е, сега ще има мърморене заради това, че хем ни се иска, хем не ни стиска...
Дошли сме на 5км от мястото, а няма да се качим...
Здраве да е - другия път tooth.gif
Не съм смятал километрите - ще ги сметна като се прибера..
Досега май са само около 6х.км...Но тежката част от маршрута.
Съкращавам пътя и навярно ще ги закръгля около 9 максимум 10х.км...
Засега всичко е ОК...
Относно тунелите - предполагам DVR го е записал, но не ми се гледа в момента...
Като му дойде времето - ще прегледам и кача интересни моменти...
Смятам да направя timelapse на обиколката, но ще видя как би изглеждало...
А и ще е доста труд ако няма подходящ автоматизиращ софтуер - файлчетата са по 500МБ поредни номера - трябва да се обработят хиляди...

Относно винетките в Унгария - аз я купих през интернет...
Същото е и за Норвегия..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
desSs
Мнения: 3289
Регистриран на: 02 Окт 2007 23:11
Местоположение: Варна

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от desSs » 11 Юли 2015 10:24

slowtraveler написа: И жената ревна, че искала да се прибира в България unsure.gif mad.gif
Така, че явно ще трябва да смекча икстрийма - достигна точката на поносимост tooth.gif
:laughing5: :laughing5: :laughing5:

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от slowtraveler » 12 Юли 2015 00:03

Що се смееш бе Десс - така си е..
Днес - леко пътуване.. Малко над 600км от които половината - рали Норвегия - завои с виражи, тунели и т.н. punk.gif
Май най-дългия за днес бе 7.7км и минаваше под дъното на фиорда пред Осло(жената я бе страх при първите подводни и по-дълги тунели, ама днес каза, че е претръпнала).
Най интересния за мен бе един тунел, който прави завой почти 360 градуса - влизаш в планината, и излизаш една витка надолу tooth.gif
Вчера обмислях дали да не мина през един 24.5км, ама се отказах защото трябваше да се отклоня едни 50-60км само заради един тунел...
Когато видиш какво правят хората (и продължават да го правят - на няколко места видяхме тунели в строеж с краен срок 2015-2016г), и видиш как нашите политици спорят с години за някакво си тунелче 10км, започва да ти става тъжно... Смятам да направя статистика колко КМ съм изминал под земята, ама според мен преминах границата 100км по тунели за тези 3-4 дни...
Останалата част от пътя - мързелива магистрала Осло-Гьотеборг (ограничение 110км/ч, като карах с +10 до +20км/ч)... За мое учудване това е същия път Е6, по който влязох в Норвегия от Мурманск и пътувах по него почти по цяла Норвегия... Надявам се да е така до Малмьо...
Зареждах в Норвегия.. Цените спаднаха доста... Ако не се лъжа предишния път зареждах за 14.40крони, а днес бе около 12.80...
Ама заредих колкото да стигна Гьотеборг - ламБата ми светна и утре сутринта ще трябва да зареждам пълен резервоар...
Така ще прескоча зареждане в Дания и планувам нощувка и зареждане в Германия. Следващо - в Словакия...
То май като се кача на магистралите нощувката и зареждането се изравняват като бройка...
Щото последните дни из норвежките джандеми два дена карах с един резервоар...
Разход 6.9-7.1л... Скорост 50-80км/ч...
Днес се качих на нормален път (с максимална скорост до 120км/ч) и средния ми разход скокна на 8.2... Разправяте западна нафта и т.н. - няма такова нещо...
Карах с българска, словашка, полска, естонска, финландска, руска, норвежка нафта - разхода е що годе еднакъв докато условията са еднакви. Мръднат ли малко условията - разхода става какъвто си иска...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Рошко
Мнения: 918
Регистриран на: 09 Ное 2008 14:41
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от Рошко » 12 Юли 2015 00:14

slowtraveler написа:Разправяте западна нафта и т.н. - няма такова нещо...
Карах с българска, словашка, полска, естонска, финландска, руска, норвежка нафта - разхода е що годе еднакъв докато условията са еднакви. Мръднат ли малко условията - разхода става какъвто си иска...
Аналогична ситуация в наше село, ама на бензин... tooth.gif Сърбия, Словения, Унгария, Австрия, Германия, Франция... Навсякъде съм зареждал и разходът - все същият като в България, че и леко отгоре. biggrin.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от slowtraveler » 15 Юли 2015 00:25

И да не забравяте да си вземате винетка за Чехия :whistle:
Че днес ме гониха с един ФВ каравана по магистралата да ми напомнят (т.е. да ме глобят де) tooth.gif
Както си трябва - със светлини, светещ знак 'СТОП' на задното стъкло - културна работа tooth.gif
Първата глоба за 10х.км по Европа... Полицейщината започна да се усеща от Швеция... Постоянно виждаш полицейски светлини, сирени и т.н......
Но е особено явна в източния блок...

Словаците също имат надписи за винетки - на отиване не бях взел, ама май тогава се движих по други пътища...
Днес си взех - 10 Евро/10 дневна за около 40км магистралка - колкото да преминеш през Словакия...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от jim_beam » 19 Юли 2015 16:26

мдаа преди много год.ми направи впечатление,че скандинавците имат много нисък разход,докато не се разбра,че имат огр. 80км/ч.с рав4 разход под 6,а аз не мога под 8 да го сваля...много важен параметър от формулата явно. tooth.gif
но по принцип и за безопасността е голям фактор,проста аритметика.
пс> в словения е още по-зле>седмичната е 15Е,месечна 30,ако искаш. bash.gif
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от slowtraveler » 19 Юли 2015 16:40

jim_beam написа:мдаа преди много год.ми направи впечатление,че скандинавците имат много нисък разход,докато не се разбра,че имат огр. 80км/ч.с рав4 разход под 6,а аз не мога под 8 да го сваля...много важен параметър от формулата явно. tooth.gif
но по принцип и за безопасността е голям фактор,проста аритметика.....
Ами въпроса е спорен.... Според мен подхода им е друг - ограничения има изключително рядко... Всичко е оставено в ръцете на шофьора.
В потвърждение на думите ми - в полунаселените места (махали), паркинзи (дори и големи - с тоалетни и т.н.), пресечни кръстовища, бензиностанции, няма ограничение за скоростта...
Изключение е да видиш ограничение за изпреварване.
Редовно можеш да видиш знак 'край на всички ограничения преди остър завой без никаква видимост - от там нататък ти си мисли как да вземаш завоя...
Ако след продължителен прав участък имаш наистина остър завой НИКЪДЕ не видях знак за ограничение - има знак 'опасни завои', и под него бяла табличка с препоръчителна скорост (обикновено 40км/ч)...
Т.е. ограничението си е 80км/ч, но се препоръчва да караш с 40км/ч (а някои завои трудно се вземаха с повече от 35км/ч)...
Друг манталитет и друг начин на шофиране...
С десетки (или стотици) километри съм се 'влачил' зад камион във Финландия без да ми пречи... Ограничение по обикновен извънградски път 100км/ч. И ВСИЧКИ карат с толкова... Автомобили, камиони, мотоциклети....
Да, от време на време някой 'бързак' те изпревари, ама от шубе се връща на същата скорост. И след половин час го виждаш, как се е отдалечил с 200 метра...
И разбираш, че няма смисъл от юркане...
А тук основния проблем е в разликата в скоростите - преди 2 дни докато се връщах от западна България известно време се мъкнах зад камион, каращ с около 25-30км/ч по баир в завой...
Такова нещо никъде не видях в скандинавията - там и големите камиони си караха с допустимата скорост...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от iovkito » 19 Юли 2015 17:45

При нас камионите как да карат с 90 по баир нагоре? Вместо с 25 тона ги товарят с 44-45 . Тези в ДАИ никога няма да започнат да си вършат работата. Затова и пътищата ни са в такова състояние. В момента носят пшеница и добре валират асфалта .
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от Akima » 19 Юли 2015 18:18

iovkito написа:...В момента носят пшеница и добре валират асфалта .
Направо го "драгират"... wacko.gif

Голям експорт правим май. :whistle:
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от iovkito » 19 Юли 2015 18:28

На първо място сме в света по износ на слънчоглед , трето на рапица и 11-то на пшеница. Изнасяме около 3 милиона тона пшеница на година.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 58 госта