Към модераторите:-Защо бе преместена темата ми?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
dracunculus
Мнения: 1206
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 54 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Re: Към модераторите:-Защо бе преместена темата ми?

Мнение от dracunculus » 09 Яну 2016 12:16

slowtraveler написа:
dracunculus написа:.... Сори за малко острия тон, ма смятам забележката ти за малко неуместна. wink.gif
Чак пък забележка - повече прилича на похвала :thumbsup:
Извинявам се, приех го за ирония. happy.gif
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

Аватар
doktor_paunov
Мнения: 33
Регистриран на: 26 Апр 2009 22:39

Re: Към модераторите:-Защо бе преместена темата ми?

Мнение от doktor_paunov » 10 Яну 2016 00:47

Колеги!
Моля за малко повече доверие към фактите които предствих във форума.Аз определно съм наблюдателен човек (като повечето лекари),а пък на тема разход съм направо маниак!(не и мрънкач,какъвто ме изкара slowtraveler ) biggrin.gif
В продължение на 5г. колата ми поддържаше един среден разход на извънградско без пътници и без багаж,при нормална скорост 90-100 км./час около 4,3-4,5 л. /100 км.Този разход съм забелязал, че сравнително слабо се влияеше от сезоните (и гумите!).
Е... от последното периодично обслужване в Тойота Русе,разхода на извънградско трайно се закова между 5.6 и 5.9л/ 100 км.!!!
Освен замяната на въздуховода,тогава в Тойота Русе ми смениха и накладките,както и маслото и масления филтър. (отделно ми връчиха в ръцете неразпечатана,еднолитрова туба Хаволин,защото хартисала при смяната на маслото?!). ohmy.gif
Не вярвам накладките да имат принос в повишения разход,защото като я оставя на свободна скорост,спокойно я бутам колата с рамо...

Аватар
martod
Мнения: 1501
Регистриран на: 15 Ное 2008 17:49
Местоположение: Пловдив, което си е пак в страната на абсурдите .

Re: Към модераторите:-Защо бе преместена темата ми?

Мнение от martod » 10 Яну 2016 09:11

slowtraveler написа:Разход, забелязан след обслужване може да се вследствие поради много причини...
1. Преди това не е бил забелязан, а с въртенето на километри се износват части, зацапват датчици и т.н. Обикновено след ТО (и дадените пари), част от съсловието става доста по-подозрително към всякакви шумове, цветове, миризми и т.н. И забелязва неща, които преди това не са му правили впечатление...
2. Просто е променил маниера си на шофиране... С времето се променя настройка и т.н. От няколкото поста колегата изглежда изнервен... Това също оказва влияние върху шофирането и разхода...
3. Сменил е гумите
4. Променил е обичаен маршрут или пък трафика по маршрута се е променил.

Жоре, ти сериозно ли ги мислиш тези неща, ohmy.gif или да започвам и аз като доктора да си мисля, че от представителството ви плащат хонорар . laugh.gif
Да е изнервен, колко да е изнервен, smile.gif изнервен е от месец, откакто е измил двигателя, а разхода е от месеци насам, откакто е обслужвал колата . Ако беше карал толкова месеци постоянно изнервен, до сега да е изхвърчал от пътя, няколко пъти . biggrin.gif
Гумите като ги е сменил, да не е сложил някои 19-ски, и аз зимата слагам по високи гуми от предписаните, карам 2.0 дизел и съм си изнервен по рождение, tooth.gif на мен не ми дава такава разлика в разхода, а доктора е с 1.4 мотор .
Па и за тези 6-7 месеца, че ще промени маршрут и трафик е ясно, ама пък всеки път все да е шибан трафика и маршрута не вярвам . Все един-два пъти щеше да се случи да кара по олекотен маршрут и трафик, и да забележи, че тогава колата си гори нормално .
СВЕТЪТ Е КРЪЧМА........ДА СЕДНЕМ НА ЕДНА МАСА....

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Към модераторите:-Защо бе преместена темата ми?

Мнение от slowtraveler » 10 Яну 2016 09:36

Колега, нямах предвид че мрънкате за разхода...
Дайте да прегледаме фактите отново:
Освен замяната на въздуховода,тогава в Тойота Русе ми смениха и накладките,както и маслото и масления филтър.
Въздуховода ви сменен ли е или ПРЕДПОЛАГАТЕ, че е сменен?
Защото както се видя - променения цвят съвсем не е доказателство за интервенция по автомобила... Неслучайно споменах още в началото този факт - лично и на свои автомобили съм забелязвал точно този ефект и то точно на големия въздуховод за въздуха... И като студент при смяна на скъсано съединение доста съм се чесал по главата дали не ми продават стар шланг, щото има 'нездрав' вид заради талка...
А сега предполагам, че причината е в по-нискокачествена гума, която на всичкото отгоре е подложена на електростатично натоварване, заради постоянно преминаващия през нея сериозен поток въздух...

Това с върнатата бутилка неразпечатано масло - вие ли им дадохте маслото, или те ви го продадоха? Ако са те - просто бих им го върнал...

Относно разхода - как измервате разхода?

Относно влиянието на накладките върху разхода - сигурния метод е да пипнете джантата след няколко минутно шофиране но без използване на спирачките... Ако някое колело задържа макар и малко - започва да се затопля...

Въздушен филтър сменяхте ли? На колко километра е автомобила?

martod, карам автомобил с навярно подобен пробег между зареждания... Мога да ти кажа, че когато въртиш 1000км между зареждания е много трудно да оцениш дали през изминалите 2-3 седмици (от последното зареждане) си имал по-тежък трафик... При мен разликата в разхода между зарежданията достига 2-3 литра... Или съм излязал извън града, или съм попаднал в по-тежък трафик и т.н...

Разбира се може да не е това причината... Но в случая доктора сам си е поставил диагноза, в която аз съвсем не съм убеден...
Все едно аз да си измеря температурата, сам да реша, че имам конкретно заболяване, и да започна да споря в докторски форум, че докторите в болницата са леваци и не са ми поставили същата диагноза...
Може докторите в болницата наистина да са леваци, но по дадените данни това съвсем не е убедително...

Ако доктора толкова го притеснява разхода, то на негово място бих направил диагностика.. Да се видят 'на живо' параметрите на двигателя. Маслото подходящо ли е за този двигател (препоръчания ли вискозитетен клас е), въздушния филтър сменян ли е (затова попитах и за километрите), дали няма зацапан някой датчик, който да отчита неправилни параметри и от там да подготвя неправилна смес...

Защото дори и ако повишения разход е измерен коректно (по дадените до момента данни това не се знае), причините за това може да са доста - имаме и тук доста разговори на тази тема...
И може причината съвсем да не е в 'заподозрения' шланг...

А ако разхода е от други фактори, то навярно диагнозата е 'автохипохондрия' tooth.gif (дано не се обиди колегата заради ползване на полу-лекарски термини ppp.gif )
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

мехаННика
Мнения: 1688
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 17 пъти

Re: Към модераторите:-Защо бе преместена темата ми?

Мнение от мехаННика » 10 Яну 2016 10:43

doktor_paunov написа:туба Хаволин,защото хартисала при смяната на маслото?!). ohmy.gif
Значи доктора си е купил маслото и филтъра в пакет за по евтино, освен това пакета дава и отстъпка за части и труд на каквото е открито при огледа, в случая накладки. Маслото в пакета е примерно 5л, не 4,3 колкото ти трябват на теб.И сега, нека форумната Мъдрост да се произнесе, ако върнеш остатъка получаваш форумно кокорене ohmy.gif или направо скандал че нещо може да се разлее. Ако не върнеш остатъка, пак разправия, ами ако забогатееш неприлично? Май никой не знае какво иска, знае само че му е скъпо и че може да го метнат. Ние мехаННиците не сме чак толкова наблюдателни като лекарите, ама като ми оперираха менискуса преди години ми прибраха 500лв за избор на екип. Защо след като аз екип не съм избирал, дори да е имало три екипа аз не познавам никого? След операцията трябваха три инжекции вътре в ставата, доктора звънна, дойде един намазан пич с куфарче, три по 180, довиждане. Кой какво е взел няма значение, коляното ми е добре. Море добре, след 8ч на крак ме наболява, дали са ми сменили хиалуронЯ или може да е обикновен дъртизъм?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Към модераторите:-Защо бе преместена темата ми?

Мнение от slowtraveler » 10 Яну 2016 14:07

мехаННика написа:.... Значи доктора си е купил маслото и филтъра в пакет за по евтино, освен това пакета дава и отстъпка за части и труд на каквото е открито при огледа, в случая накладки. Маслото в пакета е примерно 5л, не 4,3 колкото ти трябват на теб...
Мдаа, ако е пакетна услуга - там няма мърдане :thumbsup:
Но възниква въпроса щом ти трябват 4.3л (не общо количество масло в системата, а количество масло, необходимо за смяна на маслото със смяна на маслен филтър) защо са ти наляли 4л ? ppp.gif Не са изчакали 10-15мин да се изцеди маслото? :whistle: Или са решили да ти направят добро и да не разпечатват бутилката, сипвайки ти масло с 4-5 мм под максимума?

За останалото - си прав...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
doktor_paunov
Мнения: 33
Регистриран на: 26 Апр 2009 22:39

Re: Към модераторите:-Защо бе преместена темата ми?

Мнение от doktor_paunov » 10 Яну 2016 16:44

Явно съм си купил неразпечатаната туба масло,защото ми бе включена във фактурата!Аз обаче не съм я искал.Като е била излишна,защо ми я дават на ръка и ми я включват в цената?Явно обаче механиците смятат това за нормално!?Ако имате забележки,колега мехаННика към работата на лекарите...,не смятате ли че това е тема за друг форум?Не че и там няма мошеници и корупция ,ама тези контранападки какво общо имат с темата?

Сега към колегата slowtraveler...
Не че съм много обидчив,ама... как пък поне за момент не допуснахте че може да съм прав?От девет кладенеца вода докарахте,само и само да докажете погрешността на моите изводи!То не бяха бактерии в резервоара... biggrin.gif то не бяха смяна на гуми,то не бяха намеци за изнервеност или директно поставяне на диагнозата "автохипоходрия" biggrin.gif
Значи аз пак подчертавам,че наблюденията ми са от години!!! и 30000 км.!!!, а не както намека за измерената температура и веднага отправените обвинения... dry.gif .
Донякъде ви оправдавам, и го отдавам на обидата,нанесена от мен с правокативното първоначално заглавие на тема,за което се извиних неколкократно.Явно обаче първоначалното впечатление,много трудно се променя.

Както и да е.Вече съм решил да сменя въздуховода,като по време на смяната смятам да снимам всичко с камерата на телефона,и ако действително има начин да се идентифицира неоригинален въздуховод, и какъвто и да бъде резултата,обещавам че клипът ще бъде публикуван в темата.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Към модераторите:-Защо бе преместена темата ми?

Мнение от slowtraveler » 10 Яну 2016 17:02

Колега,
Явно не четете внимателно....
1. МехаННика споменава, че навярно е имало пакетно предложение... Вие ще кажете дали е така. Но ако е така, не виждам никакво основание в претенциите ви за маслото, защото условията на пакета са такива... Например - "преглед на автомобила със смяна на масло 5л и маслен филтър с включен труд"... Да, можеше да направят друго - да ви вземат 'пакетната цена', да сменят маслото и да си приберат остатъка от маслото - тогава нямаше да имате основание за мърморене, и нищо нямаше и да заподозрете...
2. В моите мнения ще видите само, че на базата на предоставената от Вас информация съвсем не може да бъдем(бъдете) сигурни, че някой ви е пипал въздуховода.... Ако смятате само да си сменяте гумената тръба без тя да е повредена (да има нарушена херметичност) - смятам го за абсолютно излишно и непрофесионално - хвърлени пари на вятъра... В края на краищата това си е обикновен маркуч...

От сарказма Ви относно бактериите, гумите и т.н. оставам с впечатление, че техническата Ви подготовка не е прекалено добра (не сте и длъжен да сте специалист в тази сфера разбира се - надявам се да сте специалист във Вашата сфера)...
Но това са съвсем реални причини, които се срещат при автомобилите (включително бактериите) колкото и странно да Ви се струва...


П.С. не уточнихте как измервате разхода? Борд компютър?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

мехаННика
Мнения: 1688
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 17 пъти

Re: Към модераторите:-Защо бе преместена темата ми?

Мнение от мехаННика » 10 Яну 2016 17:59

doktor_paunov написа:,ама тези контранападки какво общо имат с темата?
Гузни ли сме нещо?? Общото с темата е че когато човек търси повод за подобни никому ненужни спорове, ще намери. Особено в сфера която не познава и не знае кой как мисли, от какво се пази и към какво се стреми. Нямам оплаквания от работата на лекарите, казах че коляното ми е добре. След мен докторът отиде в Швейцария да практикува, да е жив и здрав. Нямах и време да изучавам как работи системата, просто подхвърлям пример колко е лесно да се "открият спекулации най-страшни" когато това търсиш. Ако ти се дават 200+ лева смени си маркуча, но няма абсолютно никакъв смисъл.

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Re: Към модераторите:-Защо бе преместена темата ми?

Мнение от Scott » 10 Яну 2016 18:11

Съдейки по снимковия материал е много трудно да се каже има ли измама или не, но ако наистина този маркуч струва 200 кинта, това си е сериозен мотив:
мехаННика написа:Ако ти се дават 200+ лева смени си маркуча, но няма абсолютно никакъв смисъл.
Относно разхода - Слоу, твоя среден разход е около 8-8.5л/100км, така че 2 отгоре е 18-20%. При докторс със среден разход 4-5л/100км, литър и половина е над 30%.
Не защитавам никоя страна, просто изказвам мнение като т.нар. "адвокат на дявола"

lubo1970
Мнения: 15
Регистриран на: 28 Окт 2015 00:00
Местоположение: София

Re: Към модераторите:-Защо бе преместена темата ми?

Мнение от lubo1970 » 10 Яну 2016 18:22

Cornix cornici oculos non effodiet...

Аватар
sstefan
Мнения: 185
Регистриран на: 23 Дек 2008 01:04
Местоположение: София

Re: Към модераторите:-Защо бе преместена темата ми?

Мнение от sstefan » 10 Яну 2016 18:34

Въпросният маркуч струва 75 лв+7 лв доставка от Люцкан от Варна. Купувах от него преди година за Авенсис 1 D4-D. На снимки не виждам да има разлика м/у двата модела. При мен се беше сцепил от експлоатация на около 240 к. За моменти нямаш турбо,после всичко си бе наред-основно градско при тръгване. Майстора ми го бандажира с Тесабанд,докато чаках доставката от Варна,според мен можеше да се карай така още доста.
Най-важното по темата-цвета на маркуча беше избелял и на пипане не беше така еластичен както новия.
Toyota Avensis wagon 2002, 2.0 D-4D 110 hp-продадена
Toyota Avensis wagon 2009, 2.2 D-4D 150 hp-продадена
Toyota Yaris 2007, 1.4 D-4D 90 hp
Ford Mondeo 2017,2.0 150 hp
Hyundai I 30,2016,1.6 125 hp AT-служебна/държавна

Аватар
sstefan
Мнения: 185
Регистриран на: 23 Дек 2008 01:04
Местоположение: София

Re: Към модераторите:-Защо бе преместена темата ми?

Мнение от sstefan » 10 Яну 2016 18:37

.....от ТМ Ауто наистина беше 200+ лв. Искаха капаро 50% и доставка около месец.
Toyota Avensis wagon 2002, 2.0 D-4D 110 hp-продадена
Toyota Avensis wagon 2009, 2.2 D-4D 150 hp-продадена
Toyota Yaris 2007, 1.4 D-4D 90 hp
Ford Mondeo 2017,2.0 150 hp
Hyundai I 30,2016,1.6 125 hp AT-служебна/държавна

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Към модераторите:-Защо бе преместена темата ми?

Мнение от slowtraveler » 10 Яну 2016 18:48

Scott написа:Съдейки по снимковия материал е много трудно да се каже има ли измама или не, но ако наистина този маркуч струва 200 кинта, това си е сериозен мотив:
мехаННика написа:Ако ти се дават 200+ лева смени си маркуча, но няма абсолютно никакъв смисъл.
Относно разхода - Слоу, твоя среден разход е около 8-8.5л/100км, така че 2 отгоре е 18-20%. При докторс със среден разход 4-5л/100км, литър и половина е над 30%.
Не защитавам никоя страна, просто изказвам мнение като т.нар. "адвокат на дявола"
Относно мотива - ти би ли си сменил например тръбите на здравото ВИК вкъщи с други използвани, но също здрави тръби? Има смисъл ако е демонтирана здрава, а е монтирана скъсана тръба, което обаче би се усетило доста по-рано (или поне би могло да се диагностицира и в момента)...
За разхода - така е, но последните дни си промених маршрута и доста време чаках на място щерката. В момента БК ми показва 16.3л/100км blush.gif
Надявам се докато свърши този резервоар разхода да слезе отново под 12л/100км, както винаги е бил до момента за градски разход...
Иначе извънградския ми разход продължава да се върти между някъде около 7л и 11л/100км в зависимост от начина ми на шофиране...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Re: Към модераторите:-Защо бе преместена темата ми?

Мнение от Scott » 10 Яну 2016 19:17

slowtraveler написа:Относно мотива - ти би ли си сменил например тръбите на здравото ВИК вкъщи с други използвани, но също здрави тръби?
Примера ти не е удачен, но бих сменил олющения капчук на фасадата на къщата си ако я подготвям за продажба. Дано разбереш какво имам предвид.

Заключено

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 76 госта