Безопасна скорост по нашите магистрали

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от slowtraveler » 09 Сеп 2016 08:11

Да, има доста истина в клипчето...
Но има и не съвсем коректно представени неща...
'Питона' може лесно да бъде премахнат ако има дори и един мислещ шофьор в опашката...
Предполагам ви се е случвало многократно пред вас да има 'нервен' шофьор, който в трафика ускорява и намалява рязко принуждавайки ви почти да спрете...
Малко по-голямата дистанция позволява да 'филтрирате' тези флуктоации, и зад вас не се проявява 'питона'... Вие сте го убили :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от Оги » 09 Сеп 2016 11:27

Когато трафика е натоварен разумна скорост според мен е 110-120. И да искаш не можеш да се движиш с много повече, а ако се движиш така, че всички да те изпреварват- това си е досада за света и куп излишни рискове.
Ако не е натоварено всеки кара както иска и няма как да се нагодиш с една и съща скорост и да я вземеш за поток. Тогава често се формират 2 потока- бърз и бавен. И ако се стараеш да си по средата трябва да изпреварваш бавните, а бързите да изпреварват теб. Така по-добре е да избереш дали да се движиш с бързия, или с бавния поток. Не че не можеш да натиснеш педала или да го отпуснеш и да минеш от едните в другите.
Но има и едни, дето си тестват колко малко им горят колите и хич не са малко, тез пък са сварени като телешко мозъци- празни тирове ги изпреварват и не им идва наум, че има други пътища за заветната им цел.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
LongLiveJapan
Мнения: 23
Регистриран на: 05 Фев 2016 20:44
Местоположение: София

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от LongLiveJapan » 09 Сеп 2016 21:00

Абсолютно съм съгласен с Оги за тези, които карат с 60 на автомобилен път, или магистрала. Предпоставка за катастрофа са както неразумните на пътя, които карат бързо ... така и тия водачи, защото като направят тапа всички се изнервят и се юркат да изпреварят. Всички настъпваме на пътя понякога, ей така ... защото ни е било кеф.. но истината е, че трябва да сме винаги нащрек, да сме малко по-съобразителни и към нас самите и към останалите, мисля, че така нещата биха се променили в положителна насока ... защото за съжаление белята става веднъж.

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от ffsolutions » 11 Сеп 2016 17:05

И се иска много търпение... Жената всеки път ме скастря като взема да се ядосвам, но си е напълно права да го прави и аз гледам всичко да подминавам без нерви, реакции, мили думи и т.н.. Ако по-често си подминаваме грешките един на друг без да реагираме и да се ядосваме, пътищата ще станат по-приятно място за шофиране. И по-безопасно. :thumbsup:
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от slowtraveler » 11 Сеп 2016 18:38

Така си е... Но в ежедневието усещам, че трудно се постига...
По време на пътуванията за удоволствие усещам РЯЗКА разлика в пътното си поведение - няма я типично варненската агресия...
Когато не бързаш за никъде, си къде къде по-толерантен...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от Scott » 11 Сеп 2016 20:33

ffsolutions написа:?..Ако по-често си подминаваме грешките един на друг без да реагираме и да се ядосваме, пътищата ще станат по-приятно място за шофиране. И по-безопасно...
Не съм съвсем съгласен за безопасното. Често пътувам в Китай и там такова понятие като road rage е непознато, но за сметка на това стила им на шофиране е отвратителен. Със сигурност жертвите по пътищата отнесени към броя население са два пъти повече отколкото в България. Толерантността поражда безнаказаност и безотговорност.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от slowtraveler » 11 Сеп 2016 20:48

E, спазването на правилата и толерантността не синоними...
За безопасността са нужни и двата фактора... Защото можеш да караш по правилата, но нетолератно, или толерантно, ама не според правилата :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
LongLiveJapan
Мнения: 23
Регистриран на: 05 Фев 2016 20:44
Местоположение: София

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от LongLiveJapan » 11 Сеп 2016 23:59

Преди около седмица - две се прибирам вкъщи и минавам през мост, под който има река. Всеки, който е учил правилника знае, че спирането по какъвто и да е повод на мост е абсолютно забранено, освен ако не е аварирал автомобила хептен и няма как да се придвижи до края му, да не говорим, че пътя е международен.
Та прибирам се аз и гледам някаква кола в средата на моста на аварийни (рекох си, че явно човека е аварирал) .. видях го в последния момент, но карах с съобразена скорост и спрях навреме .. пускам мигача да го заобиколя, но чакам да минат колите в насрещното .. в тоя момент слиза някакъв човек и тръгва напред към колата. В това време аз тръгнах и си минавам по край колата, очаквах човека да си отвори капака ... обаче на 50 метра поглеждам в огледалото и го гледам нашия прескочил мантинелата и отишъл да гледа реката. Побеснях, директно завъртях и се върнах ... той вече се качваше пак в колата.
Питам го ... луд ли сте, на годините на баща ми сте .. щяхме да се пребием, а той гузен просто ми отвърна "Пуснал съм аварийни."
Продължих да го хокам още около 10 секунди и тръгнах, защото бяхме запушили движението.
Беше около 45-50 годишен и просто се замислих тоя човек ако има деца как ще очаква от тях да разсъждават, като той не го прави ?
Аз лично загубих близък в катастрофа именно на магистралата преди известно време, докато кара моя роднина отзад някакъв се опитва да изпревари и го удря в заден ляв калник, в следствие на което той се преобръща и трагедията е на лице.
Очите не на 6, а на 16 ... щото в тая държава хората вече са много разсеяни и дебелооки и мене ако ме питате и скорост от 110 километра е висока за нашите магистрали... куцо и сакато вече са с коли, нали ги гледам .. карат по 30 часа взимат книжката и газ на голфа колкото може, а едно паркиране немогат да направят. Най-големите трагедии стават от това, че няма никакъв контрол нито от инструктори, нито от пътна полиция.
На времето е имало полигони, изпити ... ся няма нищо, дай хилядарката и довиждане.. никой инструктор не мисли, че утре блъснатото дете може да е неговото no.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от slowtraveler » 12 Сеп 2016 00:36

LongLiveJapan написа: Продължих да го хокам още около 10 секунди и тръгнах, защото бяхме запушили движението.
Според мен твоето действие също не е било разумно и разсъдливо...
Как мислиш - кое е по-безопасно: Да се изтеглиш максимално бързо (да, може да използваш клаксона, за да покажеш, че е създадена опасна ситуация), за да дадеш 10 метра повече спирачен път на следващия след теб, или самият ти, спирайки на забранено място да блокираш изцяло движението?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
LongLiveJapan
Мнения: 23
Регистриран на: 05 Фев 2016 20:44
Местоположение: София

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от LongLiveJapan » 12 Сеп 2016 00:46

В този момент коли нямаше и от двете страни.. и в момента, в който видях, че идват тръгнах. Нямах избор, иначе трябваше да подмина "чичото" .. утре пак ще го направи smile.gif Не, че като ида и го нахокам нещо ще се промени, ама поне има някаква вероятност. Шофирам вече 9 години, имам над 250 к километра и съм виждал какво ли не ... и винаги реагирам когато видя, че някой се прави на тарикат за сметка на останалите.
П.С.: Не съжалявам, че се върнах .. срамота е, защото човек на тия години трябва да ми направи на мен забележка, не аз на него, както е в случая.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от slowtraveler » 12 Сеп 2016 08:44

Просто това:
LongLiveJapan написа: видях го в последния момент, но карах с съобразена скорост и спрях навреме ..
Не кореспондира с :
LongLiveJapan написа: В този момент коли нямаше и от двете страни.. и в момента, в който видях, че идват тръгнах.
Формално погледнато - и юнака сигурно така си е казал - то коли няма, що да не спра да видя дали кълве (сигурно е имало и рибари наоколо ) :D
А и също формално погледнато твоето спиране/нарушение го оценявам значително по-опасно от неговото - докато при него в зависимост от насрещния трафик все още е възможно заобикалянето му, то при твоята маневра (доколкото се вижда от обясненията) това е било невъзможно..

За това, че си реагирал на неправилното спиране - супер...
Но за мен е реакцията е допустима и разумна само когато за да я обявиш, ти самият не си принуден нагло да нарушиш правилата, и пречейки на другите да почнеш да се обясняваш...

Защото в града съм се нагледал на разни шофьори, тръгнали да се обясняват с някой, навярно нарушил някое правило..
И какво излиза - някой недогледал, сякъл пътя на някой друг (възможно неумишлено)... А другия, щото е много принципен, вземе да блокира цяло кръстовище да се обяснява колко неправилно шофира колегата му....
Ставайки по този начин не по-малък нарушител (че и доста по-опасен)...

П.С. 9г/250х.км съвсем не са много - ще се учудиш от тук нататък колко още 'какво ли не' ще видиш :thumbsup: tooth.gif

П.П.С. твърдо не оневинявам нарушителя, спрял на моста... Просто анализирам дали и последващото действие е било правилно... Навярно правилното действие би било да го заснемеш без да спираш (ако имаш камера в автомобила) и да пуснеш жалба в полицията... Но си признавам, че при движение из страната просто не ми се занимава с такива неща..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от biro » 12 Сеп 2016 08:53

На мост не можело да се спира? На дунав мост дори слагат временни светофари и се се чака по 10 минути за зелен сигнал по средата на моста tooth.gif . Ако мине влак отдолу, колите подскачат.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от tora » 12 Сеп 2016 10:09

То и на магистрала нямаш право да спираш и да караш в аварийната лента, но сте свидетели, че това не е точно така.

Аватар
LongLiveJapan
Мнения: 23
Регистриран на: 05 Фев 2016 20:44
Местоположение: София

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от LongLiveJapan » 12 Сеп 2016 14:33

Най-много ме вбеси това, че човека беше на сериозна възраст... както и да е. И не казвам, че не се случва човек да сбърка, или да се разсее ... всички можем да направим грешка.. тук говорим за наглост и дебелоочие smile.gif И да, със сигурност е гледал дали в реката има риба, интересното беше, че на 10 метра от него моста свършваше и си има място, на което спокойно да отбие, да направи после 5 крачки и да гледа рибата цял ден, или пък да скача и да плува.

dimkaraganchev
Мнения: 601
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 7 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от dimkaraganchev » 12 Сеп 2016 15:51

Що не му тегли и един бой, като си му бил бесен? tooth.gif

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 58 госта