Проблем със спирачки Avensis Verso D4D 2004 - решен

neznaiko
Мнения: 124
Регистриран на: 24 Яну 2008 22:37
Местоположение: София

Проблем със спирачки Avensis Verso D4D 2004 - решен

Мнение от neznaiko » 26 Окт 2016 11:01

Привет колеги,

Колата е Avensis Verso D-4D 116к.с. от 01.2004 (дата производство при проверка по VIN)

Предистория на проблема - вчера отварях въздушните колектори, за да ги чистя тях и EGR-a. Старах се да сглобя всичко, както си беше вкл. конектори, вакууми, връзки, но след приключване колата вървеше като спъната. След консултация с приятел се сетих, че бях оставил за накрая (и явно съм забравил) да затегна скобите на една къса мека връзка, която свързва турбото с една метална тръба с разширение, която отива надолу към интеркулера. На около 400-500 м преди нас (14-15 км след ремонта) спрях, установих, че наистина съм ги забравил, бяха съвсем хлабави и ги затегнах. Колата тръгна видимо по-добре. Дали е съвсем добре не мога да преценя, защото улиците около нас са тесни и не предполагат високи скорости. До този момент всичко със спирачките беше наред. В допълнение завчера смених задни накладки (седмица по-рано смених предни дискове и накладки, но оттогава съм минал повече от 600 км)

Проблем - при маневрирането за паркиране пред нас спирачките започнаха да се държат все едно двигателя е изключен - т.е. педалът е твърд и се иска значително по-голям натиск за спиране.
При натискане на спирачките на таблото светва лампата за спирачките (същата, която светва при задействана ръчна спирачка) и угасва след отпускане на педала.

Диагностика с TechStream - лампата MIL (мисля така се нарича тази, която светва при серизен проблем) не свети, има записана само една грешка P0400, която е със статус "pending", която е отпреди почистването и не я бях изтрил като приключих. Пробвах пак спирачката на паркинга. При първо натискане беше ОК, но при всички следващи проблемът се появи отново - т.е. все едно няма серво на спирачката и присветва лампата на таблото.

Ще съм благодарен за всякакви съвети и насоки къде, какво и как да търся, за да отстраня проблема.
Последно промяна от neznaiko на 26 Окт 2016 15:20, променено общо 1 път.
2001 Avensis D-4D, 2004 Avensis Verso D-4D

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Проблем със спирачки Avensis Verso D4D 2004

Мнение от slowtraveler » 26 Окт 2016 11:18

Огледай вакуумните маркучета... А за лампата - провери си нивото спирачната течност и накладките..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

мехаННика
Мнения: 1688
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 17 пъти

Проблем със спирачки Avensis Verso D4D 2004

Мнение от мехаННика » 26 Окт 2016 12:27

neznaiko написа: присветва лампата на таблото.
Лампата присветва за недостатъчно "вакуум" в бутилката под чистачките. Нормално е да светне за кратко при две-три бързи натискания. Съответно и педала се втвърдява докато постигне пак нормална стойност на подналягане.

neznaiko
Мнения: 124
Регистриран на: 24 Яну 2008 22:37
Местоположение: София

Проблем със спирачки Avensis Verso D4D 2004

Мнение от neznaiko » 26 Окт 2016 15:19

Благодаря за съветите.
Накладките са нови и правилно монтирани, течността е на макс, но с вакуума имаше проблем. Явно бързайки да свърша, че беше почнало да се стъмнява, не съм закачил едно маркуче от вакуум помпата към разширението на споменатата метална тръба, което предполагам се явява "резервоар за вакуум". Вакуумът в него най-вероятно е стигнал до вкъщи (слава богу, че не е станало по-рано). Спирачките вече работят нормално.
Надявам се темата да предпази някого от подобна грешка.
2001 Avensis D-4D, 2004 Avensis Verso D-4D

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта