Внос на Toyota от Германия - процедура за покупка от частно лице ?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
libengazi
Мнения: 33
Регистриран на: 22 Юни 2012 22:57
Местоположение: София

Внос на Toyota от Германия - процедура за покупка от частно лице ?

Мнение от libengazi » 15 Юни 2016 10:17

Здравейте,

Не съм сигурен дали темата е точно за тук, а и може да е дъвкана доста, но през търсачката на форума не успявам да намеря полезна информация.

Искам да си купя Тойота втора ръка, но в БГ обявите/търговците не ми допадат и се чудя дали да не си купя от Германия. Чувал съм, че там връщането на КМ се наказва сериозно и дори да има такъв риск е минимален, а в БГ това е всеобща практика. С оглед на това и на факта, че като съм бил в Германия дори колите на 20 години изглеждат добре и поддържани, считам че е доста по-вероятно там да попадна на добра кола.

Иска ми се да видя все пак колата на живо и съответно да си я докарам сам - ако някой има опит нека сподели. Гледам за коли с TUV(технически преглед) и въпросите ми са:

- каква е процедурата по закупуването на колата?
- ако е от частно лице мога ли да си я докарам с немските номера или ми трябват транзитни?
- чувал съм, че ако е от автокъща ми трябват транзитни номера(70 евро)?
- освен за тези транзитни номера, винетки и гориво до БГ има ли някакви други сигурни разходи?

Обмислям и варианта ако харесам нещо да ми го докарат с автовоз, бихте ли споделили коректни фирми/лица, които се занимават с това и примерни цени(предполагам цената от Мюнхен ще е по-ниска сравнена с Хамбург хаха).

Благодаря предварително и приятен ден!
Любо
Последно промяна от Akima на 19 Юни 2016 11:48, променено общо 1 път.
Причина: Променено заглавие.

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Внос на Тойота от Германия?

Мнение от ffsolutions » 17 Юни 2016 23:07

Здравей, колега,
Аз си вкарах колата от Германия преди 2 години. Също като теб търсих кола с TUV, пълна сервизна история, без инциденти и до 160к км.
Ако сега ме върнеш на същото място, бих повторил без да се замисля. :thumbsup: Процедурата при мен - избрах си 5-6-7 коли онлайн през мобиле-то, след което моят човек ги провери на място там при следващото му ходене към Германия. Обади се, че едната е много читава, и така вече 2 години и 30К километра само масла, филтри и газ (дано да е все така :whistle: ).

Трудно ми е да ти дам детайлна информация за разходите по номера, винетки и т.н., тъй като аз процедирах с поръчка, при което колата ми дойде на платформа от Германия срещу предварително договорена комисионна за човека, който ми я докара. В Германия се прави договор за продажба (беше 1 лист, нещо съвсем семпло), на базата на който колата се регистрира в КАТ. В България обаче ще ти трябва гражданска и винетка ако ще я вкарваш на собствен ход (за Германия не знам), както и временни номера. Приготви си и 250 лв. за Еко такса. По-добре потърси в Чичо Гугъл за тези детайли - дори и да не е в Тойота форума, сигурен съм ще намериш информация онлайн.

Едно мога да ти "гарантирам" - колата ще ти дойде по-солено от там заради разходите по докарването. Колкото по-евтин автомобил търсиш, толкова повече тежат разходите по вноса, тъй като цената е кажи-речи една, без значение дали колата е 2000 или 10000 евро, така че си прави сметката добре.
От друга страна е много по-вероятно да си доволен от покупката си, в сравнение с еквивалентна "далавера" по нашенските автокъщи. С много късмет и търпение и от тук можеш да намериш читав автомобил, но за мен не си струва руската рулетка.

Ако ти трябват контакти - пиши на лично съобщение.
Разпитай и приятелите си, все някой има познат, който се занимава с това, но гледай да е доверен и проверен човек.
Дано съм помогнал, и успех! :thumbsup:
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

libengazi
Мнения: 33
Регистриран на: 22 Юни 2012 22:57
Местоположение: София

Внос на Тойота от Германия?

Мнение от libengazi » 18 Юни 2016 07:20

Колега, благодаря за изчерпателния отговор. Все още се чудя как точно да се случат нещата, така че ако някой друг има подобен опит нека сподели :)
Приятен ден :)

disi78
Мнения: 49
Регистриран на: 27 Май 2016 16:32
Местоположение: Varna

Внос на Тойота от Германия?

Мнение от disi78 » 18 Юни 2016 07:53

Здравей колега аз моятат я купих скоро от германия дюселдорф . Харесах си я по интернет спазарих се с германеца по телефона и платих да ми я докарат 1100 лв. По нформация на познат разходите да си я докараш на ход е около 400 500 евро със номера ,застраховки и гориво за храната и спане оттделно . Колата ми е читава и засега съм доволен . 300 350 евро от цената на колата можеш да свалиш по телефона .
Corolla verso 2.2 d4d

libengazi
Мнения: 33
Регистриран на: 22 Юни 2012 22:57
Местоположение: София

Внос на Toyota от Германия - процедура за покупка от частно лице ?

Мнение от libengazi » 19 Юни 2016 10:42

Здравей,
Благодаря за отговора. Харесал съм една на търг в ибей, продавача има 100% репутация и колата е в изключително състояние и км. Ако спечеля търга(свършва след 9 часа Хаха)трябва да я взема до 25-и този месец и ще трябва да отида сам( едва ли някой ще реагира за 3-4 дни и ще даде 100% гаранция, че няма да се забави с доставката). Един човек, който е внасял коли на ход ми каза, че като има tuv ми трябват само номера за 70 евро и другото е гориво и винетки. Нямам му контакт, за да го разпитам подробно... Иначе ако е само гориво, винетки и 70 евро за номера ще ми струва 250 евро + 100 евро за останалите разходи(път натам, храна и хостел).
Поздрав :)

Аватар
ivied
Мнения: 306
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Внос на Toyota от Германия - процедура за покупка от частно лице ?

Мнение от ivied » 19 Юни 2016 21:34

1. Застраховка
а) 15 дни - 81 Е
б) 30 дни - 87 Е
2. Номера - 19 Е
3. Документи регистрация - 40 Е (в цуласунга - бюрото за регистрация)
4. Данък - до 30 Е - определя се веднага на място, но се плаща до/след един месец и трябва немска сметка - изчислява се според (kW) по документите на колата
та така...
Освен с талона след договора (има го във всеки немски сайт за продажби)
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.

libengazi
Мнения: 33
Регистриран на: 22 Юни 2012 22:57
Местоположение: София

Внос на Toyota от Германия - процедура за покупка от частно лице ?

Мнение от libengazi » 21 Юни 2016 10:18

ivied написа: 1. Застраховка
а) 15 дни - 81 Е
б) 30 дни - 87 Е
2. Номера - 19 Е
3. Документи регистрация - 40 Е (в цуласунга - бюрото за регистрация)
4. Данък - до 30 Е - определя се веднага на място, но се плаща до/след един месец и трябва немска сметка - изчислява се според (kW) по документите на колата
та така...
Освен с талона след договора (има го във всеки немски сайт за продажби)
Здравей колега,

Благодаря за отговора, точно такава информация ми трябваше. В късния неделен следобед се порових в нета и открих сайтове, от които може да поръчаш онлайн номерата и застраховката. Предполагам с тях отиваш после да я регистрираш и така спестяваш време.

За съжаление не спечелих търга. Използвам една платформа bidbag.com(sniper tool за ebay), която залага вместо теб в последния момент на търга и така не се вдига излишно цената предварително. По някаква неясна причина bidbag не беше заложила(предполагам продавача е сложил някакви ограничения).

Колата беше Corolla Verso E121 2.0 D4D в изключително състояние, със сервизна книжка, два комплекта гуми с джанти и на 69 000км. Естествено за нищо няма 100% гаранция, но в случая беше 99% сигурно, че всичко е както е описано. Обявата беше от частно лице с отлична репутация 100% от близо 700 сделки, а в eBay всичко се крепи на това. За мен eBay(имам над 150 покупки) и Amazon са едни от най-добрите места за пазаруване ако познаваш платформите.

Бях задал максимален залог 3300 Евро, като колата я купиха за 3110 sad.gif
Ето линк към търга:
http://www.ebay.de/itm/Toyota-Corolla-V ... true&rt=nc

Сега съм се насочил към една Honda Stream 1.7 бензин от частно лице в БГ, така че най-вероятно това ще е следващата ми кола.

Научих доста от отговорите на колегите и вярвам, че в бъдеще ще ми бъде полезна. Надявам се темата да послужи и на други съфорумци, които искат нещо добро за парите си и са уморени от тукашните джамбази продаващи основно нагласени кошници с етикети "уникат", "като нова", "качваш се и караш"...

Приятен ден,
Любо

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Внос на Toyota от Германия - процедура за покупка от частно лице ?

Мнение от BOz » 21 Юни 2016 18:12

offtopic.gif
libengazi написа: Бях задал максимален залог 3300 Евро, като колата я купиха за 3110 sad.gif
Защо се занимаваш с разни такива измислени сайтове? Залога няма нищо общо с цената, върху която ще се изтъргува.
В ибей просто си слагаш директно 3300 и това е максимум, който ти си склонен да дадеш. Това не означава, че ти ще дадеш веднага тези пари.
Ако аз заложа 2000, то системата автоматично ще наддаде със стъпката там колко е зададена, а няма да сложи директно 3300, колкото си определил за максимум. Демек ибей сам си наддава до твоя максимум. Не се занимавай друг път с такива измислени сайтове.
Отделно, че ако ти пръв си "заложил" макс 3300, а аз след теб слагам същите 3300 като макс, то първия заложил макса печели. Иначе ти ще трябва да дадеш след мен 3350, за да вземеш търга, което си е отново набутвация.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

libengazi
Мнения: 33
Регистриран на: 22 Юни 2012 22:57
Местоположение: София

Внос на Toyota от Германия - процедура за покупка от частно лице ?

Мнение от libengazi » 22 Юни 2016 10:44

BOz написа:offtopic.gif
libengazi написа: Бях задал максимален залог 3300 Евро, като колата я купиха за 3110 sad.gif
Защо се занимаваш с разни такива измислени сайтове? Залога няма нищо общо с цената, върху която ще се изтъргува.
В ибей просто си слагаш директно 3300 и това е максимум, който ти си склонен да дадеш. Това не означава, че ти ще дадеш веднага тези пари.
Ако аз заложа 2000, то системата автоматично ще наддаде със стъпката там колко е зададена, а няма да сложи директно 3300, колкото си определил за максимум. Демек ибей сам си наддава до твоя максимум. Не се занимавай друг път с такива измислени сайтове.
Отделно, че ако ти пръв си "заложил" макс 3300, а аз след теб слагам същите 3300 като макс, то първия заложил макса печели. Иначе ти ще трябва да дадеш след мен 3350, за да вземеш търга, което си е отново набутвация.
Здрасти,

Всичко, което си написал е така, но разликата е, че когато 20 човека заложат парите в началото на търга цената се вдига от по-рано и винаги крайната цена е по-висока. По тази причина много хора залагат в последния момент. Обикновено така е възможно да направиш супер сделка. Ползвам ибей от над 10г. и съм участвал в търгове, в които има 1-2 залога и в последните 10 секунди залагат 5-10 човека точно с тази цел.

Поздрав,
Любо

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Внос на Toyota от Германия - процедура за покупка от частно лице ?

Мнение от BOz » 22 Юни 2016 18:27

libengazi написа: Всичко, което си написал е така, но разликата е, че когато 20 човека заложат парите в началото на търга цената се вдига от по-рано и винаги крайната цена е по-висока. По тази причина много хора залагат в последния момент. Обикновено така е възможно да направиш супер сделка. Ползвам ибей от над 10г. и съм участвал в търгове, в които има 1-2 залога и в последните 10 секунди залагат 5-10 човека точно с тази цел.
Няма логика в поведението и разсъждението ти защото:
1. Ти сам знаеш до каква сума искаш да наддаваш.
2. Ако предположим логиката ти за вярна, то всички останали хора пак ще чакат в последния момент да залагат. През това време няма да има залози и цената отново ще си стои ниска. И в последния момент, когато всички започнат да наддават, то ти "автоматично" ще наддаваш, на база залога, който си направил първоначално. И ако на всички участници лимита им е по-нисък от твоя, то ти ще спечелиш със сигурност, без да гледаш, рефрешваш или каквото и да било, с цел да си сложиш ръчно залога. Излишно е просто.

Като в крайна сметка отново идваме до първа точка - без значение дали ще има постепенно наддаване или крайно наддаване, то ти знаеш до колко пари искаш да дадеш за дадена стока. Слагаш ги и това е.
Ако има постепенно наддаване, то участваш до твоя лимит. Ако има бързо и крайно, енергично наддаване, то пак стигаш до твоя лимит. Чисто математически си в една и съща позиция в крайна сметка.

Карай. Друга кола ще вземеш в крайна сметка. drunk.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Внос на Toyota от Германия - процедура за покупка от частно лице ?

Мнение от Not_active_user_1 » 27 Окт 2016 15:18

@BOz ,
личи ти, че не си участвал на търговия и си много бос по темата. Чул си някой неща, но това, което твърдиш, че е едно и също дали ще наддадеш предварително или постепенно или директно накрая програмата ще ти го сложи, като цена изобщо не е така. В наддаването в 99% от случаите продавача с опит, както в случая има още няколко профила и има още няколко познати/партньори, които наддават и качват цената. В случая офертата 100% не е от частно лице, а е търговец. Само погледни кой наддава и какви са никнеймовете и ще ти стане ясно предполагам, че това са кухи профили за наддаване. Рейтинга на продавачите е също в много случай измама. С кухи профили може да си вдига рейтинга също. Нещата са доста сложни и дълги за обяснение. Само ще дам съвет да не си купувате кола, чрез Ибей. Други неща по-може, но кола НИКОГА. Риска е много голям да изгорите. ;)
Амазон е съвсем друга бира. Там нещата са много по-изчистени и истински. Четеш рецензиите на продукта и си правиш изводите. Понякога и там има измами и там се правят кухи профили и се пишат добри рецензии и се вдига рейтинг, но цедката е по-ситна и измамата по-рядка. Амазон определено си държат повече на реномето и са по-заинтересовани да имат добър имидж, отколкото ибей, който залага на риска при покупката. ;)

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot], kaman4e и 73 госта