Ще карате зимата само със зимни май?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Заключено

Одобрявате ли зимата да се кара само със зимни гуми?

Да, аз и без това си карам със зимни.
84
79%
Да, одобрявам, въпреки че при мен не вали сняг.
10
9%
Не, в моят район не вали сняг и не ми трябват.
12
11%
 
Общо гласове: 106

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от ffsolutions » 29 Ное 2016 19:03

Само днес в София - близо 400 катастрофи. Кофти е да си част от статистиката... boxed.gif
http://nova.bg/news/view/2016/11/29/166 ... мо-за-ден/

Едно девойче не успя да спре и ме подпря. Беше с 4 зимни гуми, които изглеждаха като нови, но предполагам е натиснала рязко спирачка. С какито и гуми да си при тази киша, която беше на пътя, при рязко спиране просто няма шанс. Лената за ляв завой, в която стана белята, беше обилно покрита с киша.

[bbvideo=560,315]https://www.youtube.com/watch?v=JmZ2TWN ... e=youtu.be[/bbvideo]

Резултат - багажникът е огънат и вероятно ще се сменя, бронята изглежда напукана и също ще се прави.
Всичко това ще става в доверен сервиз (кой - предстои да разберем). Най-лошото от цялата работа беше, че чакахме КАТ от 9:10 сутринта до около 17:30 вечерта, това след около 5-6 обаждания за да проверим какво става. stretcher.gif Добре че имаше къде да се скрием на топло и да хапнем по нещо. Ламарините ще се оправят, важното е да няма пострадали хора. :thumbsup:

Изображение
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от slowtraveler » 29 Ное 2016 19:20

Неприятна работа колега... А не пробва ли с двустранен протокол?
Между другото направи ми впечатление една грешка, която и аз правя, въпреки, че съм виждал ефекта - когато се готвя да завивам, завъртам волана в посоката, в която планирам да тръгвам..
При подобен удар автомобила веднага бива изхвърлен в насрещното, където в твоя случай за щастие няма бързо движещ се нарещен автомобил...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от ffsolutions » 29 Ное 2016 19:51

slowtraveler написа: Неприятна работа колега... А не пробва ли с двустранен протокол?
Между другото направи ми впечатление една грешка, която и аз правя, въпреки, че съм виждал ефекта - когато се готвя да завивам, завъртам волана в посоката, в която планирам да тръгвам..
При подобен удар автомобила веднага бива изхвърлен в насрещното, където в твоя случай за щастие няма бързо движещ се нарещен автомобил...
Да, абсолютно си прав, минахме съвсем леко предвид на цялата ситуация.
Нямаше как да минем с протокол, тъй като другият автомобил не беше в движение след удара. Предницата беше...

В конкретната ситуация тъкмо се канех да тръгвам, тъй като колата останала на светофара срещу мен беше с ляв мигач и колегата завиваше на ляво макар и от лентата за движение направо. Зад него нямаше и втора кола, която да мине напред и имах прозорец да завия - лентите след завоя са 2 в посоката на моето движение. Тъкмо ме подмина белият Ситроен и бях навъртял волана на около 60-70% необходими за завоя и бях в процес на превключване на скорост, но...
Иначе си напълно прав за волана, трябва да си изградя нов полезен навик в тази посока. :thumbsup:
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от mirott » 30 Ное 2016 00:22

Лоша работа. Случва се всекиму. Важното е да сме Хора! Всичко се оправя/поправя, без човешки живот и здраве...
Как имахте нерви да чакате кат толкова? Бих се обадил да кажа, че съм умрял...и да видим...явно само това остава! Баси тъпата оправия наша!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от slowtraveler » 30 Ное 2016 08:11

mirott написа: Бих се обадил да кажа, че съм умрял.
И ще дойде линейката да те прибере, а КАТ - няма да се забърза.... :whistle:

Но горната случка потвърждава, че задкормилното устройство е най-важно...
Зимни гуми и т.н. - да, добре - повишават ти шансовете, но съвсем не са всичко...

Иначе - и тази година прогнозата се сбъдна - зимните гуми ги бях поставил няколко дни преди снега...
Значи моята система работи punk.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от biro » 30 Ное 2016 09:31

Много кофти колега. А мен ме блъсна тролей отзад докато изчаквам на пешеходна пътека. Бронята ми е тотал, вратата на багажника няма поражения.
Търся си нова задна броня, че нямам каско обаче само нова броня намирам на 710лв.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от WoLF » 30 Ное 2016 10:00

slowtraveler написа: Иначе - и тази година прогнозата се сбъдна - зимните гуми ги бях поставил няколко дни преди снега...
Значи моята система работи
Ами да, нищо сложно! Сложих гумите и след ден стана трайно под 0 през вечерта, а ден след това и си честитихме...
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от BOz » 30 Ное 2016 15:31

slowtraveler написа: Иначе - и тази година прогнозата се сбъдна - зимните гуми ги бях поставил няколко дни преди снега...
Аз по принцип слагам зимните гуми след първия сняг - като този, защото обикновено след него има още топли и сухи дни. Ама тази зима видях прогнозата и в неделя смених гумите на колите чакайки снеговете след 2 дни. И в първия сняг вчера стъпнах на един участък, на който натиснах спирачката и гледам километража 13км/ч ... 12 ... 11 ... (всяко многоточие е няколко секунди). Но усещах на волана какъв е пътя и едно, че си бях оставил разстояние до предната кола около 20-на метра, второ както се вижда и скоростта, от която спирах. tooth.gif
offtopic.gif
Сега му беше времето да напсувам гумите какъв боклук са и не съм могъл да спра на място, спрямо скоростта ми, ако следвах масовата логика на потребителите за оценка от удовлетворение на гумите, сравнявайки миналата зима как съм спирал на същото място. Ама разликата в настилката, че била друга кой му дреме. Пак отивах на работа, по същото време, върху заснежен път. Всичко трябва да е еднакво. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от ffsolutions » 04 Дек 2016 11:23

Здраве да е, другото се оправя. :thumbsup: Иначе има ли сняг, киша, лед или съмнение за едно от трите по пътя, спирачката гледам да я забравя. Но на всеки може да се случи да се паникьоса, да се обърка, разсея и т.н., трябва да сме преди всичко хора когато стане белята и да не ни пука за ламарините.

По отношение на чакането... ами нямахме избор, както стана на въпрос нямаше как да минем с двустранен протокол и се наложи да прекараме деня си заедно. Уцелихме "промоцията" с 400 други като нас в същия ден, затова донякъде влизам в положение и на КАТ, но не ги оправдавам в никакъв случай. Звъняхме поне 5-6 пъти през деня, но отговорът винаги беше да изчакаме. Да отбележа, че хората от 112 и от централата на КАТ, с които разговаряхме, бяха учтиви, разбрани и ни влязоха в положение, благодарение на което изкарахме около 4 часа в заведение на топло с храна, напитки, кафе и тоалетна.

Та тази случка определено ме мотивира винаги да си слагам гумите навреме както съм правил до сега, макар и да не ти гарантират успех при извънредни обстоятелства. И след 3/4-тия сезон ще ги сменя в зависимост от твърдостта на гумата, без значение колко запазен е грайферът, за да си гарантирам "пресни" гуми на всички колела.
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от slowtraveler » 03 Яну 2017 22:43

Напомням, че от 21.01.2017 влиза в сила новото правило за задължителни зимни гуми ИЛИ гуми с протектор, не по-малък от 4мм:
Чл. 139. (1) Движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат:
....
4. (нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 mm през периода от 15 ноември до 1 март.
Тогава влизат в сила и новите глоби за превишена скорост, а също така и възможността да ви смъкнат номерата при определени нарушения..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от mirott » 03 Яну 2017 22:45

Хаха, а ако са зимни може ли да са 3 мм грайфер?!

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от Akima » 03 Яну 2017 23:04

Да, ако са обозначени като зимни.

Минимална дълбочина на протектора - 1.6mm - важи за територията на целия ЕС.
Офтопик
► Виж съдържание
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от mirott » 04 Яну 2017 09:48

Поредната малоумщина на управляващите ни. Значи може да е напукана и нацепена 22 годишна гума, с 1.8 мм...яко!
Офтопик
Къде тоя винпром?! Дай повече инфо, може да съм пропуснал нещо. Къде смяташ да поотпочинеш точно?!

Аватар
mirchev66
Мнения: 45
Регистриран на: 12 Окт 2015 22:55

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от mirchev66 » 04 Яну 2017 10:46

Вече нищо не може да ме изненада с техните изисквания и закони. :D

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от BOz » 04 Яну 2017 11:32

Нека не забравяме, че все пак законите са съобразени с много фактори на обкръжаващата среда.
Ако стигнем до едно обсъждане за старостта на гумите, то никога няма да бъде засегната точка, която да регламентира това. Веднага биха настанали огромни спорове да кажем за възрастта дали да е 7 години и технически обосновано защо точно 7, а не 8 години да речем. Е защо 8, като някои производители препоръчват смяната на 10 години? Е какво правим ако някой си изтрие ДОТ-а на гумите? А какво правим ако ДОТ-а се падне от вътрешната страна на гумата? А дали една гума на 10 години карана постоянно и стояла на кола, правеща малък пробег така, че да има протектор е същата като такава, стояла 10 години в някой склад, при благоприятни условия? И как ще ги сравняваш двете гуми въобще? И въобще много фактори биха повлияли на едно такова обсъждане. Да не говорим, че има и спирачни маркучи на много колеги, които отново са изработени от материали, които отново стареят, ма сме се вгледали в гумите и тяхната възраст. tooth.gif
А едно е сигурно - ако трябва да плюем по нещо, то сме на първа линия, най-компетентните, изтъквайки как винаги ония там са малоумни, а вижте тук, ние сме разбирачите. Както вече става модерен израза "Снегът пак ни изненада'. Баси, навън вали яко, вятър от порядъка на 100км/ч и първия коментар какъв беше по новините мислите от преди няколко дни... :thumbsup:
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Заключено

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 62 госта