Simple Intelligent Park Assist /SIPA/ - ЛИЧНИ впечатления и обща дискусия - ВСИЧКИ модели

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
Vaniosl
Мнения: 27
Регистриран на: 19 Ное 2016 13:33
Местоположение: Раковски

Simple Intelligent Park Assist /SIPA/ - ЛИЧНИ впечатления и обща дискусия - ВСИЧКИ модели

Мнение от Vaniosl » 06 Фев 2017 11:04

penywise написа: Впечатленията ми от SIPA (Simple Intelligent Parking Assistant) на Corolla E170, Sol, 1.6 CVT, 2016-та година, спрямо това, което ми беше представено и, което "очаквах".

Какво ми бяха обяснили - че общо взето "няма смисъл", че е "недодялана система", трябват "перфектни условия", трябва "много голямо място", трябва "всеки ден да паркираш на едно и също място", била "доста проста и почти не вършела работа" и не на последно място, че била лигавщина.

Какви са ми реалните впечатления - Системата намира и разпознава паркоместа без никакъв проблем (само от дясно на колата), включително прихваща малки места, в които буквално трябват 7-8 маневри напред-назад, за да влезе колата (справя се и с това без никакъв проблем). Като цяло на малко по-дълги места вкарва колата от първия път и то перфектно успоредно и близо до бордюра. За по-тесните места, както и при самостоятелно паркиране си трябват повече движения напред-назад, но отново достига оптимално паркиране като резултат. Системата работи много бързо, върти волана доста по-бързо, отколкото бих го въртял на ръка. Камерата и 10-те паркинг сензора (6 отпред, 4 отзад) са предостатъчни, тъй като самите сензори имат визуална индикация на мулти-дисплея на таблото (показват 4-5 чертички "разстояние", които намаляват постепенно до 1 чертичка - разпределени са отпред, отзад и двете страни/ъгли на колата отпред).

Използвам системата буквално за всяко успоредно паркиране. Не, защото "не мога", а защото паркирането става по-бързо и от първия път, особено в по-натоварени с трафик ситуации. Отделно от това, страничните наблюдатели гледат с отворени усти tongue.gif Моето лично мнение е, че системата е на само интересна и приятна, но и напълно практична за ежедневна употреба.
От това мнение по назад в темата останах с впечатление,че колата има паркинг асистент.Та,ако няма такава екстра избора е многолесен тогава :) .Та в крайна сметка има или няма?Аз също не го виждам в списъка с екстри,но знам ли може да е под някакво друго име.....
 ! Съобщение от: Akima
Темата е отделена от Мнения за Corolla E17 /2013- /
Моля SIPA да се дискутира САМО тук.
Последно промяна от Vaniosl на 06 Фев 2017 11:05, променено общо 1 път.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Мнения за Corolla E17 /2013- /

Мнение от slowtraveler » 06 Фев 2017 11:04

Относно парктроника - ако поръчвате за такива пари - УБЕДЕТЕ се, че е 'заводски' - т.е. интегриран в системата на автомобила...
Бях споменавал - колега си взе Версо с оригинален парктроник - работеше перфектно, включваше се автоматично при скорост под 11км/ч както е по книжка и т.н....
След което колегата си взе РАВ4 и отново си го поръча на дилъра с парктроник, ама май 'не съвсем оригинален' - след това доста години се белосваше, защото посред нощ както си кара извън града дисплея на парктроника блесваше, явно излъган от натискането на спирачка и т.н....
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Рошко
Мнения: 918
Регистриран на: 09 Ное 2008 14:41
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Мнения за Corolla E17 /2013- /

Мнение от Рошко » 06 Фев 2017 17:34

Vaniosl написа: Също така искам да ви попитам тази екстра за автоматичното паркиране,как работи?коректна ли е и в действителност може ли да се използва примерно от жена ми
Работи прекрасно! Въпреки, че се справям отлично с паркирането, винаги когато паркирам паралелно - просто ей така за кеф - наистина кефи екстрата, а не мога да не си призная, че бях скептично настроен към нея.
peterhr написа: Но ако има, тествай всичко как работи, за да не се окаже само успоредно и само при определени условия, че после много рядко ще може да се ползва.
Естествено, че е само паралено. Ти как очакваш да паркира...? Да ти "чете мислите" и да паркира в паркинга на Кауфланд в някоя от клетките?

Системата работи на следния принцип:

1. За да можеш да я активираш, трябва да се движиш с до 30км/ч на около метър от паркиралите автомобили.
2. Когато асистентът засече достатъчно голямо място (дължината на автомобила + около 30 или 40 см мисля, че беше) пищи и показва със стрелка на дисплея, че си е харесал място.
3. Шофьорът спира и включва на задна, като си дърпа ръцете от волана (пипнете ли волана по време на паркирането, асистентъ изключва и казв а "Ти си")
4. Шофьорът контролира скоростта чрез газта и спирачката (скоростта не бива да надвишава 6км/ч, иначе асистентът изключва.
5. Когато видите, че вече сте достатъчно близо до задния автомобил, натискате спирачката и минавате на предна предавка - асистентът продължава маневрата напред.

Обикновено веднъж назад и веднъж напред са му достатъчни и изписва, че е приключил. Ако не е приключил, продължавате с напред-назад докато приключи или ви хареса на вас.

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Мнения за Corolla E17 /2013- /

Мнение от BOz » 06 Фев 2017 17:48

Аз пък съм малко скептично настроен. Не, че не работи, ама докато я цъкна, докато я наглася, докато стане всичко така, че да ми хареса, то ще паркирам и тръгна от мястото 3 пъти поне.
Но пък за шофьорите, които имат голямо затруднение с това на къде трябва да завъртят колата, за да отиде колата натам на където трябва, то ще е полезна екстра.
Рошко написа: Естествено, че е само паралено. Ти как очакваш да паркира...? Да ти "чете мислите" и да паркира в паркинга на Кауфланд в някоя от клетките?
Системата паркира и паралелно, и успоредно.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

bongo
Мнения: 24
Регистриран на: 19 Окт 2016 10:37
Местоположение: софия

Мнения за Corolla E17 /2013- /

Мнение от bongo » 06 Фев 2017 17:57

Парктроник средно ниво 200лв.( къде ти 800???).... за круиз контрол се купува само лостче от ebay за 10-20-30 USD, като се предполага че автомобила ще има датчик за ел.газ...и останаха джантите,като за 800 лв. можеш да си вземеш 4бр. много лачени.Всичко ти се връзва 1000-1200 с труда.....до 6000 има голяма разлика.
Toyota Avensis T27 2.0 D4D

Аватар
Енев
Мнения: 102
Регистриран на: 05 Апр 2016 16:59
Местоположение: София

Мнения за Corolla E17 /2013- /

Мнение от Енев » 06 Фев 2017 18:23

BOz написа:Системата паркира и паралелно, и успоредно.
SIPA не паркира успоредно, IPA да
Последно промяна от Akima на 10 Фев 2017 14:28, променено общо 1 път.
Причина: Съкратен цитат.
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!

Auris Hybrid Touring Sports 2016

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Мнения за Corolla E17 /2013- /

Мнение от BOz » 06 Фев 2017 18:26

Баси, не знаех, че има СИПА и ИПА. Явно махат успоредната опция от софтуера и слагат едно С. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Vaniosl
Мнения: 27
Регистриран на: 19 Ное 2016 13:33
Местоположение: Раковски

Мнения за Corolla E17 /2013- /

Мнение от Vaniosl » 07 Фев 2017 00:16

Добре последно Королата има паркинг асистент така ли?И само в ниво Сол ли е?Просто много интересно никъде в представянето на колата в сайта им не е отбелязано,че я има тази опция.Отбелязана е само в Приус.

Аватар
Рошко
Мнения: 918
Регистриран на: 09 Ное 2008 14:41
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Мнения за Corolla E17 /2013- /

Мнение от Рошко » 07 Фев 2017 08:59

BOz написа: Аз пък съм малко скептично настроен. Не, че не работи, ама докато я цъкна, докато я наглася, докато стане всичко така, че да ми хареса, то ще паркирам и тръгна от мястото 3 пъти поне.
Но пък за шофьорите, които имат голямо затруднение с това на къде трябва да завъртят колата, за да отиде колата натам на където трябва, то ще е полезна екстра.
Нямам абсолютно никакви затруднения с паркирането - напротив, смея да твърдя, че паркирам по-добре и по-бързо от 95% от активните шофьори, но въпреки това системата ме кефи и категорично заявявам, че работи много бързо и много точно!
BOz написа:
Рошко написа: Естествено, че е само паралено. Ти как очакваш да паркира...? Да ти "чете мислите" и да паркира в паркинга на Кауфланд в някоя от клетките?
Системата паркира и паралелно, и успоредно.
Някой може ли да ми обясни разликата между успоредно и паралелно?

Тук системата работи:
Изображение

Тук - не!
Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Мнения за Corolla E17 /2013- /

Мнение от slowtraveler » 07 Фев 2017 09:10

Е, не може да не работи заради ляво спрял левак :)
Иначе на празен паркинг не работи - да... Обаче би сработила например в средната редица на празните места между колите за перпедикулярно паркиране...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

e 10
Мнения: 673
Регистриран на: 10 Мар 2015 10:44
Местоположение: Ловеч
Получена  благодарност: 2 пъти

Мнения за Corolla E17 /2013- /

Мнение от e 10 » 07 Фев 2017 10:13

Рошко написа:
Някой може ли да ми обясни разликата между успоредно и паралелно
Едно време, когато кормувахме на полигон, май го наричахме надлъжен и напречен гараж :dontknow: .
Toyota Corolla E10 2.0D 1994 г.
Toyota Corolla E10 2.0D 1996 г.
Toyota Land Cruiser KZJ 70 3.0TD 1993 г.
ГАЗ 69М 1962 г. (вече бивш sad.gif )

Аватар
Рошко
Мнения: 918
Регистриран на: 09 Ное 2008 14:41
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Мнения за Corolla E17 /2013- /

Мнение от Рошко » 07 Фев 2017 10:15

Не съм казал, но пак повтарям... Паркинг асистентът Simple IPA (какъвто е инсталиран в Auris и Corolla - за Lexus може и да е друг) паркира САМО успоредно до бордюр между два автомобила (отпред и отзад). Не може да паркира перпендикулярно, т.е. останалите два автомобила да са отляво и отдясно спрямо вратите. :)
---------------
e 10 написа:Едно време, когато кормувахме на полигон, май го наричахме надлъжен и напречен гараж :dontknow: .
Надлъжен и напречен е коренно различно от "паралелен и успореден", които са синоними.
Последно промяна от Akima на 10 Фев 2017 14:29, променено общо 1 път.
Причина: Слети последователни мнения.Моля ползвайте бутона за редакция.

e 10
Мнения: 673
Регистриран на: 10 Мар 2015 10:44
Местоположение: Ловеч
Получена  благодарност: 2 пъти

Мнения за Corolla E17 /2013- /

Мнение от e 10 » 07 Фев 2017 11:10

Именно!
Toyota Corolla E10 2.0D 1994 г.
Toyota Corolla E10 2.0D 1996 г.
Toyota Land Cruiser KZJ 70 3.0TD 1993 г.
ГАЗ 69М 1962 г. (вече бивш sad.gif )

Аватар
Енев
Мнения: 102
Регистриран на: 05 Апр 2016 16:59
Местоположение: София

Мнения за Corolla E17 /2013- /

Мнение от Енев » 07 Фев 2017 11:33

Vaniosl написа: Добре последно Королата има паркинг асистент така ли?И само в ниво Сол ли е?Просто много интересно никъде в представянето на колата в сайта им не е отбелязано,че я има тази опция.Отбелязана е само в Приус.
Най-добре попитай като отидеш на тестдрайв. Изтегли някое ръководство от http://www.toyotabg.eu/viewtopic.php?p=317919#p317919, прочети как се работи със ситемите. Искай да пробваш ниво Сол, виж кой екстри са в повече, пробвай ги и прецени дали ти се дават повече пари за тях.
Офтопик
Мисля, че колегите излишно преекспонираха темата какво е успоредно, паралелно и перпендикулярно и вместо да помогнат, разводниха темата в стил "бгмама" no.gif
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!

Auris Hybrid Touring Sports 2016

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Мнения за Corolla E17 /2013- /

Мнение от BOz » 07 Фев 2017 12:19

slowtraveler написа: Иначе на празен паркинг не работи - да... Обаче би сработила например в средната редица на празните места между колите за перпедикулярно паркиране...
А бе реално може и на празен паркинг да паркира. Само маркировка като на снимката да има. Даже и без маркировка, да кажем в гаража ми пак се пробва да паркира. Важно е да му покажеш мястото за паркиране на камерата. :)
Рошко написа: Не може да паркира перпендикулярно, т.е. останалите два автомобила да са отляво и отдясно спрямо вратите. :)
Да, моя коментар беше преди да разбера, че има и "проста" система, която може само успоредно да паркира, защото на Приус-а може и перпендикулярно да набута колата - да кажем на снимката между Москвича и Фиата.
Офтопик
Такъв паркинг на фона на блоковете отначало си помислих, че не е в България. Ама след това забелязах марките на колите, фоновите блокове и разбрах, че си е в България. Ама паркинга кърти. punk.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 63 госта