Нашенските застрахователи (или перипетиите на slowtraveler със Алианц :) )...

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Нашенските застрахователи (или перипетиите на slowtraveler със Алианц :) )...

Мнение от slowtraveler » 28 Фев 2017 17:02

Отварям тази тема за да споделяме опита си с различните застрахователи....
Моята история е следната - от нов автомобила бе застрахован в Алианц..
Не съм имал сериозни щети (реално за периода на експлоатация съм имал само една щета - одрана врата на паркинг, отремонтирана в официалния сервиз преди години)...
При годишното подновяване тази година получих оферта, която бе с доста по-занижена стойност на автомобила, но пък завишена застрахователна премия.. :) Т.е. ако стане нещо - ще ти платим по-ниска стойност на автомобила, ама за тази услуга ще платиш повече отколкото миналата година (въпреки овехтяването и обезценяването на автомобила)... Това - без да имам НИКАКВИ щети предна година, и НИКАКВИ виновно причинени щети през годините...
Получих полиците по пощата, с бележка, че застрахователя има изричното условие автомобила да бъде заснет не по-рано от 2 дни до встъпване в сила на новата застраховка, защото съм ползвал 10% отстъпка за липса на щети...
Ами хубаво - отивам да заснемат автомобила... Излиза една кака, и .... 'Аууу, ама то тук вратата е одрана'... Направих ей-такива очи wacko.gif
Защото говореше за почти незабележима драскотина, която може да бъде видяна на абсолютно всеки автомобил в града - надрана повърхност на лака навярно от някое детенце, чоплейки с нокът (щото не бе черта, а сякаш наистина някой е чоплил) :)
Казвам им - това няма да излезе на снимката - какво ви пука...
Аааа, не - ще бъде описано в протокола... Което започна да ме напряга...
Казах им да правят каквото смятат за добре... Писаха там, снимаха..
И вердикта : ами няма да можете да ползвате отстъпката, и ще трябва да доплатите... ОК казвам, правейки сметка, че ще трябва да доплатя към 240лв, имайки предвид колко съм платил за цялата застраховка...
Каката смята, чеса главата, звъня в София, и накрая от София получи точната информация, че трябва да доплатя 330лв guns.gif guns.gif
Което прехвърли моята психологическа граница на ценово изнудване и търпимост...
Поговорихме си любезно с жените там, че това вече не е нормално... 'Ами ако отидете в друг застраховател, там знаете ли какви номера въртят и т.н...'...
Да, с Алианц не съм имал проблеми с плащането на щетите - факта си е факт...
Останах с впечатлението, че ме смятат за вързан в кърпа, защото отидох при тях с готовата полица за следващата година...
Както и да е - след като не получих съдействие, директно отидох в другата стая за да заведа 'забелязаните' щети...
Разговора протече така:
- за какво ще заведете щети
- не знам - питайте си колегите от съседната стая
- ама как да питаме колегите - вие трябва да кажете... За първи път клиента да не иска да завежда щети, а застрахователя да иска да направи това...
Обясних им случая...
Излезе колегата за огледа - уточнихме детайлите... Огледах допълнително МНОГО ВНИМАТЕЛНО автомобила, и намерих още няколко такива драскотини (част от които не съм сигурен, дали нямаше да се скрият и с минаване с парцалче :) ). Описахме няколко детайла - всичко, за което имах съмнение, че е драскотина, а не мръсотия :)
Заведох щетата и вече се чувствах свободен - нищо не ме задържаше при този застраховател...
Веднага звъннах на брокера...
Прекратихме вече издадените полици към Алианц и реших да се прехвърля към ДЗИ...
Прехвърлянето стана бързо... Разликата - ами разликата в икономисаната сума надхвърли 650лв bash.gif bash.gif bash.gif
Не съм очаквал такава огромна разлика...
Така, че общо взето така стоят нещата - един лаком застраховател успя да се лиши от дългогодишен клиент, от който е спечелил над 10 хиляди лева (само последните 3 години съм им платил над 11х.лв, а щетата за този срок бе само одрана врата на паркинг)...
ДЗИ щракнаха автомобила (казах им за описаните щети да си ги впишат) и задействаха полицата...
Дали ще имам проблеми с ДЗИ - не знам... Поне на първо четене покриват дори повече неща от Алианц.
Алианц например не покриваше кражба на фабрично монтирана аудио-визуална техника и навигация...
От чист интерес би ми било интересно да науча как нямаше да ми покрият евентуална кражба на дисплея (не че на някой му е затрябвал де), и как биха доказали, че е аудио-визуална техника, а не дисплей за настройка на автомобила, при условие, че например само през него мога да си пусна отопление на седалките :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Нашенските застрахователи (или перипетиите на slowtraveler със Алианц :) )...

Мнение от mirott » 28 Фев 2017 17:47

ДЗИ платиха 1870 лв от градушката на кола застрахована на 3000. Следващата година вноската беше същата...доволен съм.

Аватар
Toyota Fan Forever
Мнения: 152
Регистриран на: 19 Яну 2017 10:16
Местоположение: Sofia

Нашенските застрахователи (или перипетиите на slowtraveler със Алианц :) )...

Мнение от Toyota Fan Forever » 28 Фев 2017 17:58

Добър ден в света на "пазарната икономика"!

Случая е подобен на това с третирането на гаранцията за нови автомобили ама от 90-те. Университетски преподавател (бичещ частно при вносителя на световно известна марка автомобили) пита най-висшия представител на вносителя : " Как да третирам гаранцията? " , "Ами в полза на клиента." - му отговаря представителят на вносителя. (Казано ми в първо лице). Сиреч - трябва ни пазарен дял в определен сегмент.

Никой не гледа колко са изплатените щети за периода на застраховане, имате ли златен талон например, колко бихте допринесли като авторитет за определена кауза според личния ви ценз в определена сфера (не изключва пазарните принципи - напротив).... и ред други показатели при определяне на поредната премия. Важни са само схематичните рамки на тези с вече завоюван пазарен дял в определения сегмент. Сиреч - пастирайте си колите преди оглед или си купувайте нови.

Та пак с пример от 90-те (94-та) за намерението към активно търсене на пазарен дял - Москвич 408 с пълно Каско - напълно изплатена щета в размер на 80% от ЗС (тотал) :thumbsup: Е ... не и без коментара на недотам любезна служителака на поредното подновяване на застраховката - " Ами много сме ви платили за този Москвич... hmm.gif "

Сега сме 2017 и сме уж в "Европа"!

Търсете застрахователи, които ги е еня за пазарния им дял в сегмента, в който е ВАШИЯ автомобил и не подценявайте пазра! Slowtraveler дали сте хубав пример!
Преместването на единица товар на единица разстояние е работа. Работата извършена за единица време е мощност. Всяка система обаче след Големия взрив се стреми към покой.

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Нашенските застрахователи (или перипетиите на slowtraveler със Алианц :) )...

Мнение от Airfan » 01 Мар 2017 00:58

И моята застраховка е по-скъпа тази година, при положение, че колата е овехтяла с още една. Но разликата е малка и не ми се образуват нерви да се разправям с тях. Миналата година имах две щети - един пиян велосипедист в предна броня и един залюхан чужденец в задна. Всичко си платиха.
Изображение Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Нашенските застрахователи (или перипетиите на slowtraveler със Алианц :) )...

Мнение от slowtraveler » 01 Мар 2017 07:06

Навярно на това разчитат застрахователите - малка разлика и хората да махнат с ръка...
Обаче при мен малка разлика в процента рефлектира върху голяма разлика в сумата заради разликата в цената на возилото...
А в случая разликата в процента също не бе малка.. По мои сметки разлика в премията бе 1% от застрахователната сума, което си е доста голяма разлика...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

orlinm
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Мар 2015 12:09
Местоположение: Spain

Нашенските застрахователи (или перипетиите на slowtraveler със Алианц :) )...

Мнение от orlinm » 01 Мар 2017 10:03

Май не само в България застрахователите опитват такива номера с надеждата, че няма да иска човек да си губи нервите и времето и ще се съгласи на каквото му предложат те по тяхно усмотрение. Миналата година застраховката на едната ми кола беше 850 евро (задължителна гражданска+каско), без да съм имал никакви щети или нарушения за тази година ми звънят и ми офертират 870 евро boxed.gif . Разбира се, след кратък монолог от моя страна излагайки тези факти офертата беше коригирана веднага, още по телефона, на 790 евро. И в случая говорим за "каско" ама с доплащане от моя страна, тоест за всяка щета (или група от щети) която заведа аз плащам от джоба си първите 300 евро от цената на ремонта. Общо взето освен ако не се ударя някъде по-сериозно нямам никаква финансова изгода да завеждам драскотини, плюнки или наакано от гларус...
Манталитета и на клиентите и на застрахователите си е нашенски, едва ли не всеки очаква коли на по 5-10 години да са като от завода и използва това както му е удобно. Аз лично бих предпочел по-евтино каско + частично доплащане от моя страна в случай на ремонт, отколкото супер скъпо каско при условие че пак ше се циганят...
Rav 4, 2011, 2.2 d4d
Avensis T25, 2007, 1.8 vvti

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Нашенските застрахователи (или перипетиите на slowtraveler със Алианц :) )...

Мнение от Airfan » 01 Мар 2017 10:58

slowtraveler написа: Навярно на това разчитат застрахователите - малка разлика и хората да махнат с ръка...
Обаче при мен малка разлика в процента рефлектира върху голяма разлика в сумата заради разликата в цената на возилото...
А в случая разликата в процента също не бе малка.. По мои сметки разлика в премията бе 1% от застрахователната сума, което си е доста голяма разлика...
Аз съм на лизинг и вариантите за други застраховки не са много, а и честно наистина не ми се разправя - времето и нервите, които ще загубя струват повече в конкретния случай.
Изображение Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Нашенските застрахователи (или перипетиите на slowtraveler със Алианц :) )...

Мнение от slowtraveler » 01 Мар 2017 12:24

Airfan написа: честно наистина не ми се разправя - времето и нервите, които ще загубя струват повече в конкретния случай.
Точно това имах предвид - и аз бях навит да продължа със застрахователя, когато разликата бе 200-300лв (на обшия фон - около 10% разлика)...
Но в момента, в който прескочиха всякакви граници, това ще им се отрази - лично аз ще махна от там още 3 автомобила, въпреки, че там разликата общо на всичките автомобили ще е по-малко от 300лв..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4261
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 90 пъти

Нашенските застрахователи (или перипетиите на slowtraveler със Алианц :) )...

Мнение от BOz » 01 Мар 2017 12:44

Алианц винаги е била скъпа компания за по-стари автомобили, колкото и парадоксално да звучи в случая. Колкото по-стар автомобил, толкова по-неизгодно става. Нищо ново под слънцето. Но и правят най-малко проблеми.
За ДЗИ - има ли сняг или зимни условия (разтегливо понятие), ха не си със зимни гуми, обозначени като такива, щети не се изплащат. Имай го предвид.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Нашенските застрахователи (или перипетиите на slowtraveler със Алианц :) )...

Мнение от slowtraveler » 01 Мар 2017 13:08

Е щом за тях 3-годишен автомобил е стар - да си застраховат помесечно. :)
Стане ли автомобила по-стар от 11 месеца - да отказват застраховка :)
За зимните гуми - не ме притеснява... :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

e 10
Мнения: 672
Регистриран на: 10 Мар 2015 10:44
Местоположение: Ловеч
Получена  благодарност: 2 пъти

Нашенските застрахователи (или перипетиите на slowtraveler със Алианц :) )...

Мнение от e 10 » 01 Мар 2017 13:12

slowtraveler написа:Точно това имах предвид - и аз бях навит да продължа със застрахователя, когато разликата бе 200-300лв (на обшия фон - около 10% разлика)...
Но в момента, в който прескочиха всякакви граници, това ще им се отрази - лично аз ще махна от там още 3 автомобила, въпреки, че там разликата общо на всичките автомобили ще е по-малко от 300лв..
Винаги съм се чудил защо в милата ни държавица болшинството (не само застрахователи) бизнеси започват да се държат с клиента като да се е сгодил за тях, стигайки до там едва ли не да се мъчат всячески да го изгонят mad.gif . А той с някакъв необясним мазохизъм да им се предлага bash.gif . Изпадал съм и аз в подобни ситуации и чак след като съм вземал диаметрално противоположно решение, съм си задавал въпроса какви ли нерви трябва да притежаваш, за да не ги отсвириш на момента! Намирам постъпката ти за правилна, след като си направил необходимото да издържиш на неистовите им напъни да те загубят като клиент tooth.gif ! Относно коректността им при плащане - там нищо лошо не мога да кажа за Алианц. Освен стандартни дребни щети съм имал и случай на опит за кражба с разбиване (вандалско) на автомобил. Платиха си като араби. Не знам точната сума (всичко беше оправено в доверен сервиз), но по преценка е около 4-5 000 лв и всичко с оригинални части от Тойота. Интересното е , че изплатиха и фабрично монтирана аудио техника, а в първият пост е посочено, че условията им не я покриват.
Toyota Corolla E10 2.0D 1994 г.
Toyota Corolla E10 2.0D 1996 г.
Toyota Land Cruiser KZJ 70 3.0TD 1993 г.
ГАЗ 69М 1962 г. (вече бивш sad.gif )

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Нашенските застрахователи (или перипетиите на slowtraveler със Алианц :) )...

Мнение от slowtraveler » 01 Мар 2017 14:06

За аудио-техниката го пише изрично в общите им условия 'освен ако не е покрито с клаузата Частична кражба' (сега го чета - т.16.4).... Вероятно си имал сключена такава клауза, или пък клаузата е включена автоматично в някое от нивата застраховка, или просто са ти направили реверанс...
И на мен на времето са ми изплащали откраднат панел (СД-то не бяха успели да го измъкнат, ама панела отлетя :) )...
Но това са по-скоро изключения...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Nedkow
Мнения: 1773
Регистриран на: 26 Фев 2008 00:25
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 1 път

Нашенските застрахователи (или перипетиите на slowtraveler със Алианц :) )...

Мнение от Nedkow » 01 Мар 2017 23:06

Когато се зачетох в тази тема започнах да завиждам на колегите как оферират с 10% нагоре и вие сте доволни :)
Алианц като цяло бяха скъпа, но коректна компания до преди година и половина. Вече изпитват затруднения някакви явно.
Понеже работя с централите на компаниите директно установих, че явно офертите в провинциите са по високи на Алианц.
ДЗИ като цяло лежат на стари лаври тарифата е добра, а и агентите дават мило и драго от комисионна за да се приберат с някой лев повече, но назряват проблеми със сервизите в провинцията заради желанието за работа с лицензни детайли.

Като цяло голяма част от сключването на застраховката зависи от авторитета на агента или брокера, който ползвате. Важно е да следи състоянието на компанията и отзивите за нея, както и да предвижда как да ви защити интереса при евентуална претенция.:thumbsup:
:thumbsup:

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Нашенските застрахователи (или перипетиите на slowtraveler със Алианц :) )...

Мнение от slowtraveler » 01 Мар 2017 23:41

Недков, 10% от 100лв са едно, от 10000лв са съвсем друго :) За едното може да не се заяждаш, защото би загубил повече пари да се обясняваш... :thumbsup:
Моите застраховки също са през София. Само огледа бе тук.. От тукашните представителства офертите си бяха доста по-високи... Което ме навежда на мисълта, че застрахователите работят некоректно с провинцията - умишлено вдигат цената натам, за да могат софийските офиси да реализират по-големи печалби...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Nedkow
Мнения: 1773
Регистриран на: 26 Фев 2008 00:25
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 1 път

Нашенските застрахователи (или перипетиите на slowtraveler със Алианц :) )...

Мнение от Nedkow » 01 Мар 2017 23:45

Това имам предвид говоря в % и не за 100 лв премия ;)

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта