Тойота за семейна кола

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
Енев
Мнения: 102
Регистриран на: 05 Апр 2016 16:59
Местоположение: София

Тойота за семейна кола

Мнение от Енев » 23 Мар 2017 21:42

Corolla_E12_hs написа:
Ако на година изкарвате по 30+к лв/човек - купувате нова.
Много крива сметка, бих казал. Няма как да определиш подобна сума, след като не знаеш останалите разходи(в общия случай). tooth.gif
Ако си вземете нова и, ако е на изплащане, си правете си сметката така: вноска+1/12(каско+ГО))/месец + веднъж годишно данък, в зависимост от мощността(70 до ~400лв.). Грубо казано, каското е 1000лв. за 20000лв стойност на колата.
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!

Auris Hybrid Touring Sports 2016

dracunculus
Мнения: 1206
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 54 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Тойота за семейна кола

Мнение от dracunculus » 23 Мар 2017 21:50

Според мен новата Корола, т.е. фейслифтът в ниво Sol има едно за мен определящо преимущество- LED- фарове и Тoyota safety- комплект със системите за сигурност. Предстои ми и на мен покупка на нова кола и за мен това би бил определящ фактор. Някои го смятат за глезотии тия неща, но за мен разликата в осветяването, съчетан с до някъде по-голямата сигурност е значително преимущество. В останалите си качества са съизмерими.
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Тойота за семейна кола

Мнение от slowtraveler » 24 Мар 2017 09:22

Офтопик
Не че нещо, ама ходенето до Нова Зеландия напълно реално може да надскочи цената на автомобила :whistle:
Нека си поставяме по-реални цели wink.gif wink.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Рошко
Мнения: 918
Регистриран на: 09 Ное 2008 14:41
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Тойота за семейна кола

Мнение от Рошко » 24 Мар 2017 10:38

Офтопик
slowtraveler написа: Не че нещо, ама ходенето до Нова Зеландия напълно реално може да надскочи цената на автомобила :whistle:
Нека си поставяме по-реални цели wink.gif wink.gif
Не, че нещо, ама ходене до НЗ със съвременните цени на самолетните билети, да го сравняваш с цената на автомобила... Дай да не говорим за автомобили от преди 90-та година... tooth.gif
Според мен, ако можете да си позволите нова, вземете си нова! Несравним е кефът от това да се качиш в нова кола и който веднъж се е качил, трудно би се върнал на втора употреба.

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Тойота за семейна кола

Мнение от BOz » 24 Мар 2017 10:56

Рошко написа: Според мен, ако можете да си позволите нова...
Аз винаги съм се чудил дали мога да си позволя нова и до ден днешен не мога да си отговоря, това без пайтап.
Въпросът и разсъждението ми се върти в един омагьосан кръг - кога мога да си позволя нова кола? Питам се къде е линията. Реално спрямо едните ми разсъждения смятам, че мога да си позволя нов автомобил, когато отида в шоурума, директно да преведа парите и да си изляза с новия автомобил от ден първи на мое име. От друга страна пък ако мога това да го направя, то мога да взема и да кажем двойно по-скъп автомобил на изплащане. Е да де, ама щом ще го взимам на изплащане, то трябва вноската да ми е такава сума, че да не променя абсолютно нищо в живота ми до преди това. Демек да не помисля дали да спестя да кажем от една почивка в Испания, а да я направя в Гърция да речем. Щом такива мисли започват да излизат на дневен ред, то значи не мога да си позволя кола на лизинг, или поне не в този бюджет, който ще ме накара по един или друг начин да "спестявам", за да плащам вноската за автомобила. Другото е с наличните финанси отнесени към сигурността. Ако спестяваш едни пари за автомобил да кажем 5 години, вместо да го взимаш на изплащане, то винаги имаш един наличен капитал, да посрещнеш финансови затруднения, които не си предвидил. Ако тези спестявани пари пък ги даваш за лизинга вместо да ги спестяваш, то месечния баланс ще е на нула - демек все тая от гледна точка на бюджета. Но пък по средата на лизинга ако изпиташ финансови затруднения, то лизинга ще започне да те въвлича в един разход, който не може да посрещнеш - да кажем те уволнят от работа. И пак изниква въпроса - щом има вероятност да не може да платиш лизинга и не си подсигурил 100% от капитала до края на лизинга, то можеш ли да си позволиш нов автомобил на лизинг?
И още много такива разсъждения, които съм ги мислил и до ден днешен не знам дали мога да си позволя нов автомобил или не. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Тойота за семейна кола

Мнение от slowtraveler » 24 Мар 2017 11:30

Съгласен съм с BOz - линията на разумният избор е тънка...
Аз знам дали мога да си позволя нов автомобил - правил съм го многократно, но нещата се изменят и това е динамичен процес...
Например в момента не мога да си позволя нов автомобил от класа на автомобила, който имам.
Но пък ако продам 'стария' ми автомобил, мога за същата цена да купя нов по-нисък клас...

Затова чисто икономически за мен правилният избор е купуване на автомобил на 1-2 г с добра история. Така автомобила е в гаранция, цената му е спаднала доста в сравнение с тази на новия автомобил, и автомобила има още достатъчно остатъчен ресурс да го въртиш много години...
Офтопик
Рошко написа: Не, че нещо, ама ходене до НЗ със съвременните цени на самолетните билети, да го сравняваш с цената на автомобила... Дай да не говорим за автомобили от преди 90-та година...
Не гледай само самолетните билети... Добави добър хотел, много скъпа бира (за другия алкохол да не говорим) и цигари, и някоя друга покупка, и си надхвърлил бюджета за нов автомобил...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Тойота за семейна кола

Мнение от Airfan » 24 Мар 2017 11:46

slowtraveler написа:Затова чисто икономически за мен правилният избор е купуване на автомобил на 1-2 г с добра история. Така автомобила е в гаранция, цената му е спаднала доста в сравнение с тази на новия автомобил, и автомобила има още достатъчно остатъчен ресурс да го въртиш много години...
Аз такива автомобили не мисля, че има току така, за да можеш да си ги купиш и то особено на малко километри. Защото повечето нови автомобили у нас се купуват за служебни и им се късат трътките от каране.
Изображение Изображение

Аватар
Рошко
Мнения: 918
Регистриран на: 09 Ное 2008 14:41
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Тойота за семейна кола

Мнение от Рошко » 24 Мар 2017 12:21

slowtraveler написа:
Затова чисто икономически за мен правилният избор е купуване на автомобил на 1-2 г с добра история. Така автомобила е в гаранция, цената му е спаднала доста в сравнение с тази на новия автомобил, и автомобила има още достатъчно остатъчен ресурс да го въртиш много години...
Офтопик
Рошко написа: Не, че нещо, ама ходене до НЗ със съвременните цени на самолетните билети, да го сравняваш с цената на автомобила... Дай да не говорим за автомобили от преди 90-та година...
Не гледай само самолетните билети... Добави добър хотел, много скъпа бира (за другия алкохол да не говорим) и цигари, и някоя друга покупка, и си надхвърлил бюджета за нов автомобил...
Аз пък съм съгласен с градския... tooth.gif

1. Колко са "баламите", които купуват нов автомобил, за да го "търкалят" само година - две...?
2. Колко от гореописаните "балами" са водили педантично добра история, въртели са малко километри и продават возилото за малко пари...? tooth.gif
Офтопик
В последно време ми се случва да си попътувам доволно по белия свят, не съм се завирал по кимизарници, не съм се лишавал нито от хубава храна, нито от хубава бира, нито от каквито и да било благинки, които са ми се приискали и да ти кажа, въпреки ниските цени на самолетните билети, същите си остават най-основното перо от бюджета на пътуването. tongue.gif Пък ако решиш да "раздуваш" бюджета и без да ходиш до Нова зеландия (достатъчно е да влезеш в някоя чалготека) и пак да оставиш повече пари от цената на нова кола tooth.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Тойота за семейна кола

Мнение от slowtraveler » 24 Мар 2017 12:46

1. Намират се и такива автомобили.. Аз лично съм купувал два такива до момента. (3 годишни).
2. = по-горе.
Офтопик
Да, прави сте - за NZ ме учуди, че полетите са доста евтини (моите дестинации бяха малко по-наблизо, но като гледам цената на самолетните билети е била двойна спрямо тази до NZ).. Но все пак предполагам, че нещата ще се компенсират от високите цени там - ако не се лъжа биричката бе около 15$ (новозеландски де :) ) Общо взето нормална двуседмична почивка по такива дестинации за двама надхвърля 8х.Евро без допълнителни глезотии. Добавиш ли ги - работата става 'нов автомобил' ...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

dracunculus
Мнения: 1206
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 54 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Тойота за семейна кола

Мнение от dracunculus » 24 Мар 2017 15:44

Общо взето сравненията мисля са без значение. За 40 000 лв. (колкото е писала колежката...явно могат и биха ги отделили) е според мен по-добре да си купят нова Корола (доводите ми съм ги споменал по-горе). С пазарлък могат и още да смъкнат (поне на мен ми правят отстъпки до 10% в ТМ-Ауто, но си има тънкости).
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Тойота за семейна кола

Мнение от chukich » 24 Мар 2017 17:14

Да споделя и аз ... Преди да взема новата Равка, търсих кола точно на -3-4 години, запазена, на малко километри и т.н.
Да... имаше много Равки на тези години, но бяха на 70000км + , а цената им беше с макс до 7500евро по-евтина от тази на нова с отстъпка. Т.е. Даваш пак маса пари , а получаваш кола на близо 100к км . Така ми беше лесно да избера, а и фейслифта на Рав4 е доста по-красив от старата версия. В този ред на мисли... всичко е много индивидуално за всеки и няма универсална формула. hmm.gif
Да добавя, че от Тойота ми продаваха тестови Равки за 1000лв по-малко от това което платих за нова
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Тойота за семейна кола

Мнение от nowyaris » 24 Мар 2017 20:08

Не са страшни големите разходи - малките приходи са страшни . Ако има Колежката парите и не я бъркат наличностите им нито сега,нито следващите 2-3 години --- да си я купуват.От нова кола по-хубаво няма/лично мнение/. Ама трябва добре да смятат уравнението и времевите неизвестни ,щото при грешка после много болка има.Аз лично употребявана кола на 2-3 години и на уж малко километри не съм виждал-щом някой е решил да я шътне значи има причина за това.Не че няма да си купя ако му дойде времето нещо такова - подходящо за нуждите ми ,но ще се пазаря като дърт циганин на кооперативен пазар.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Тойота за семейна кола

Мнение от iovkito » 24 Мар 2017 20:38

Аз не бих си купил кола на 2-3 години и 15-20 000 км . Давам прост пример с колата на мъжа на сестра ми. Дават му на всеки 2 години чисто нов VW . Човекът явно не се е научил на времето да шофира и сменя скоростите без никаква причина и напълно хаотично . Минава се през дупки , паркира се по слух , кара се до 5 000 оборота точно след запалването. На втората година ги връща на 25 000 км , само градско . Такава кола мога да гарантирам , че е амортизирана колкото моите на по 150 000 км.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
peterhr
Мнения: 581
Регистриран на: 31 Яну 2007 12:24
Местоположение: София
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Тойота за семейна кола

Мнение от peterhr » 24 Мар 2017 21:13

Аз като избирах също огледах подобни варианти. Но предлагането на 2-3 годишни коли е прекалено малко. Оскъден избор и поне на мен не ми харесаха цените, прекалено високи бяха. Пак казвам, поне според мен цените на 3 годишна кола, трябва да са поне 30% надолу, за да си струва. И то трябва да сравнявам не каталожната цена, а тази след отстъпката. Но това си е мое мнение, и аз избрах новата като вариант.
Corolla E17, 2016г, 1.6 CVT

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Тойота за семейна кола

Мнение от slowtraveler » 24 Мар 2017 21:23

Кашкая бе на 3 години и около 22х.км... Колегата, от който го взех никога не е бил добър шофьор.. Затова кара бавно до 90км/ч... Предимно извънградско.. Не би ли взел такъв автомобил?
Сега Кашкая е на 9 години и някъде между 50 и 60х.км... И още не е много амортизиран....
Предишния автомобил на съпругата го бях взел от същия колега на около 10-11х.км и 4г... Бе автомобил на неговата съпруга - въртян само в града... Ами и той не бе амортизиран...
Така, че просто трябва да се попадне на правилния автомобил... Не се среща често - да... Но не и невъзможно...
Луди хора има всякакви - в края на миналата година гледам един дилър продава автомобил на вид нов... Гледам надписа - 'втора ръка'.... Питам къде е уловката?
Оказва се че един мой познат поръчал автомобила (пълен с всякакви екстри, включително щатен контакт 220В), и като пристигнал автомобила поискал да му сложат гуми определен размер... Обаче този размер не може да се монтира на този модел автомобил... Съответно познатия казал 'тогава този автомобил тогава не ми трябва - направо го оставям да си го продавате с около 20% по-ниска цена'... Автомобила бе на 500км...
Така, че луди хора всякакви...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: biro, Semrush [Bot] и 60 госта