Виене и тропане при отпускане на газта

tihomirkz
Мнения: 9
Регистриран на: 29 Май 2015 10:37
Местоположение: София

Виене и тропане при отпускане на газта

Мнение от tihomirkz » 19 Апр 2017 10:34

Здравейте,
Появи се много странно виене при използване на двигателя като "спирачка". Колата е Toyota Celica t23 1.8VVTi 143к.с. 2000г. В неделя минавах през прохода шипка и след едно крато спиране (2-3 мин )в казанлък тръгнах на заден ход и след това при включване на 1ва колата почна да предърпва и да се движи на тласъци и да се чува едно интервално стържане отпред вдясно (като на крив спирачен диск).....понеже беше по една разбита улица и това придърпване наподобяваше на угасване, първо се усамних че съм я угасил, но не бях. Пробвах пак да продължа чуваше се едно тропане и стържене. Пробвах да тръгна на полусъедините на 2ра скорост звуците продължиха......след това отново като пробвах на 1ва нещо претропа и започна да се движи нормално. Изминах още 30км без да забележа никакви звуци. На другия ден пътувайки към София на спусканията след Пирдоб започнах да чувам един постоянен шум, който се чуваше само когато отпусна газта и двигателя е като "спирачка", звука ноподобяваше виене примесено с лека вибрация (като мелеачка на зърно). При натискане на съединител звука спира, при натискане на спирачката докато съм на скорост по спускането звъка не се променяше. Пробвах на 4та скорост, на 3та, на 2ра, дори и при не толкова голям наклон като отпусна газта и на 6та скорост се чува. Имате ли някакви идеи какво може да е станоло? До момента я карам градско и не съм забелязъл други проблеми шумове. Ако имате някакви идеи какво може да е ще съм ви благодарен да споделите...

Аватар
G.Panayotov
Мнения: 153
Регистриран на: 28 Сеп 2015 17:05
Местоположение: Варна

Виене и тропане при отпускане на газта

Мнение от G.Panayotov » 19 Апр 2017 10:59

Можеш да започнеш с преглед на тампони на двг.
По това което си написал ми звучи все едно е скъсан тампон и каретата на полуоските се присукват под ъгъл който не трябва да работят.
°Toyota Avensis T25 D-CAT Executive 2AD-FHV

°Lexus IS200 Executive 1G-FE+++

tihomirkz
Мнения: 9
Регистриран на: 29 Май 2015 10:37
Местоположение: София

Виене и тропане при отпускане на газта

Мнение от tihomirkz » 19 Апр 2017 19:07

Огледах тампоните на двигателя не се вижда да има скъсан. На предната ми селика т20 беше се скъсал и си му личеше. Някакви други идеи имате ли ?

tihomirkz
Мнения: 9
Регистриран на: 29 Май 2015 10:37
Местоположение: София

Виене и тропане при отпускане на газта

Мнение от tihomirkz » 02 Май 2017 16:08

След няколко огледа в от майстори в сервиз в София, никой не се изказа с някакво конкретно становище, затова продължих да я карам така. В петък по време на пътуването ми от София към Казанлък по магистралата малко преди отбивката за Ст.Загора на 6та предавка с около 140км/ч колата започна да намаля скоростта си без да реагира от подаване на газ, след натискане на съединитела установих че двигателя се форсира, а колта запазва скороста си движейки се поинерция, но при отпускане на съединителя не може да ускори и даже намаля повече скороста си сякаш нещо я спира. Движейки се поинерция със спадането на скороста пробвах по ниски предавки (5та, 4та, 3та, 2ра) но колата не ускоряваше, накрая някак си тръгна да ускорява на 2ра....а и след това си вървеше нормално на всички предавки, и до сега няма никакви проблеми освен тракането което се чува при спускане на скорост по лек склон. Носочете ме какво да търсим?

Аватар
G.Panayotov
Мнения: 153
Регистриран на: 28 Сеп 2015 17:05
Местоположение: Варна

Виене и тропане при отпускане на газта

Мнение от G.Panayotov » 02 Май 2017 20:14

По това което си писал, би трябвало да е заминал съединител, но знае ли човек?
Без да чуя и да видя, мога само да гледам на боб и леща.
Това тракане на лагер ли е, на каре ли е от къде се чува точно?

Така като гледам явно не си посетил правилния сервиз щом не могат да открият проблем, който явно се чува.
За твоя безопасност (и на другите участници в движението) при положение, че караш извън градско, посети някой от посочените във форума сервизи.
°Toyota Avensis T25 D-CAT Executive 2AD-FHV

°Lexus IS200 Executive 1G-FE+++

tihomirkz
Мнения: 9
Регистриран на: 29 Май 2015 10:37
Местоположение: София

Виене и тропане при отпускане на газта

Мнение от tihomirkz » 02 Май 2017 20:42

В момента съм оставил колата е в Казанлък днес от сервиза в които я оставиха ми заявиха "На колата и няма нищо" след като им обясних, че в София са казали, че се съмняват за скоростна кутия или диференциал. След 1 час говорих пак с тях и казах, че след като са вдигнали колата шума се чувал от скоростната кутия.....и аз се ядосах защото първо ми казват едно после друго, и утре колата ми отива за преглед в друг сервиз. Относно съединитела тестваха го в София и не превърта, и аз не съм забелязал да превърта.

tihomirkz
Мнения: 9
Регистриран на: 29 Май 2015 10:37
Местоположение: София

Виене и тропане при отпускане на газта

Мнение от tihomirkz » 22 Май 2017 10:09

Ето каква беше причината, ако някой има интерес.....счупени зъби на колелото на дифернциала...и откъртени парченца от други зъбчатки
Прикачени файлове
DSC_0963.jpg
DSC_0963.jpg (1.65 MiB) Преглеждано 3421 пъти
DSC_0964.jpg
DSC_0964.jpg (1.24 MiB) Преглеждано 3421 пъти
DSC_0967.jpg
DSC_0967.jpg (723.55 KiB) Преглеждано 3421 пъти
DSC_0970.jpg
DSC_0970.jpg (1.39 MiB) Преглеждано 3421 пъти
DSC_0976.jpg
DSC_0976.jpg (579.88 KiB) Преглеждано 3421 пъти

мехаННика
Мнения: 1688
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 17 пъти

Виене и тропане при отпускане на газта

Мнение от мехаННика » 23 Май 2017 21:52

Кой ти разглоби кутията по този начин? И причината е че кутията е чупила лагер и не е почистено от парчетата или просто е сглобена с изронени зъби.

tihomirkz
Мнения: 9
Регистриран на: 29 Май 2015 10:37
Местоположение: София

Виене и тропане при отпускане на газта

Мнение от tihomirkz » 24 Май 2017 09:51

Здравей, не мисля че кутията е разглобявана преди това..... По какво рвши, че е отваряна и затворена със строшени зъби?!

мехаННика
Мнения: 1688
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 17 пъти

Виене и тропане при отпускане на газта

Мнение от мехаННика » 24 Май 2017 10:34

Ако кутията не е отваряна и лагерите са здрави, то твоя случай е някакъв прецедент. Само че както си я разглобил не се вижда.

tihomirkz
Мнения: 9
Регистриран на: 29 Май 2015 10:37
Местоположение: София

Виене и тропане при отпускане на газта

Мнение от tihomirkz » 24 Май 2017 23:27

Извинявам се за начина по който съм я разглобил...но никога досега не съм отварял скоростна кутия. Иначе не мисля, че била отваряна преди това защото червения силикон не беше покътнат..септември като купих колата имаше проблем със синхринизатора на 2ра и по малко на 4та, подмениха ми маслото и ми сложиха добавка през ноември.... И до сега нямаше никакви проблеми освен, че от сипването на добавката нямаше мн ефект..... но бях свикнал да включвам от 3та на 2ра намаляйки повече скоростта с която се движа при самото превключваме.

мехаННика
Мнения: 1688
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 17 пъти

Виене и тропане при отпускане на газта

Мнение от мехаННика » 25 Май 2017 01:08

Значи " ТЕ" ти смениха маслото и ти сложиха добавка, но ти си разглоби кутията? Иначе,да, силикона изглежда оригинален а снимките.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Виене и тропане при отпускане на газта

Мнение от slowtraveler » 25 Май 2017 09:20

За съжаление споделеното от tihomirkz, отново показва, че е добре да се извърши качествен и пълен ремонт когато автомобилът прояви някакъв дефект/проблем, а не да се разчита на маскиране на ефекта чрез смяна на масло и добавки....
Маскирането на дефекта прилича повече на заравяне на главата на щрауса в пясъка, и често води до по-скъп ремонт... :whistle:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

tihomirkz
Мнения: 9
Регистриран на: 29 Май 2015 10:37
Местоположение: София

Виене и тропане при отпускане на газта

Мнение от tihomirkz » 26 Май 2017 08:03

При оплакванията ми от сихронизатора ми беше предложено да пробваме първо със смяна на масло и слагане на добавка (като по евтиния вариант) и аз се съгласих....и така изкара 13 000 км. Кутията си я разглобих сам, защото си купих друга втора ръка която ми я монтираха и за сега 1000км всичко е наред. А ми беше и тересно да видя какво точно се е строшило.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта