Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти

Модератори: zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика, Georgimitrovich

aristandar
Регистриран: 20 юни 2017 12:54

Мнениеот aristandar » 20 юни 2017 13:28

Здравейте,

Вчера сутринта установихме че сме се простили с перфектния ни семеен автомобил Auris TS 1,8 Hybrid Fancy (тъмно син РН: СВ 6302 ВМ), на който успяхме да се порадваме едва една година и 18 дена. Автомобилът последно беше паркиран на кръстовището на ул. Бигла и ул. Плачковица (кв. Лозенец). Ако случайно го забележите на някой изоставен обществен паркинг моля пишете!

Нямам големи надежди за успешна развръзка и по скоро реших да отворя тема относно това дали някой се е сблъсквал със следния абсурден казус (извинете ме ако случайно има такава отворена тема): Колата я купих на лизинг от Сожелиз. Вчера след като цял ден търчах по любимите нам институции, при последната ми спирка в Сожелиз научих следното: Ако колата не се намери до 2,5 месеца, застрахователя(в случая Булстрад) изплаща обезщетение на Сожелиз които приспадат оставащите ми вноски към тях и остатъка отива при мен (дотук доста логично и коректно), НО понеже колата ми (актива) бил на една година трябва АЗ да платя на държавата 80% от ДДС-то на автомобила на изкупната му цена, тоест 80% върху цялото ДДС, а не да си доплатя оставащато ми ДДС (тъй като аз вече имам платено ДСС с първоначална си 50%-ва вноска и с 13-те си вноски досега). Демек аз ще трябва да плащам 2 пъти ДДС. Представиха ми тая безумица като някакъв си член 79 ал3/6 от ЗДДС. Моля ви кажете ми някой сблъсквал ли се е с тази абсурдщина!?

Поздрави,
Последна промяна от aristandar на 20 юни 2017 16:35, променено общо 1 път.

tora
Регистриран: 22 яну 2016 11:37

Мнениеот tora » 20 юни 2017 15:22

Съчувствам ти искренно, нямам идея по казуса ти, дано се открие.
Потърсих члена, който е цитиран и като първи резултат се появи това: https://www.tita.bg/page/365 Не съм сигурен дали е подобен казуса, явно трябва и консултация с разбиращ материята.

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: 28 сеп 2013 01:31
Контакти:

Мнениеот Airfan » 20 юни 2017 15:30

aristandar написа:Източник Здравейте,

Вчера сутринта установихме че сме се простили с перфектния ни семеен автомобил Auris TS 1,8 Hybrid Fancy (тъмно син РН: СВ 6302 ВМ), на който успяхме да се порадваме едва една година и 18 дена. Автомобилът последно беше паркиран на кръстовището на ул. Бугла и ул. Плачковица (кв. Лозенец). Ако случайно го забележите на някой изоставен обществен паркинг моля пишете!

Нямам големи надежди за успешна развръзка и по скоро реших да отворя тема относно това дали някой се е сблъсквал със следния абсурден казус (извинете ме ако случайно има такава отворена тема): Колата я купих на лизинг от Сожелиз. Вчера след като цял ден търчах по любимите нам институции, при последната ми спирка в Сожелиз научих следното: Ако колата не се намери до 2,5 месеца, застрахователя(в случая Булстрад) изплаща обезщетение на Сожелиз които приспадат оставащите ми вноски към тях и остатъка отива при мен (дотук доста логично и коректно), НО понеже колата ми (актива) бил на една година трябва АЗ да платя на държавата 80% от ДДС-то на автомобила на изкупната му цена, тоест 80% върху цялото ДДС, а не да си доплатя оставащато ми ДДС (тъй като аз вече имам платено ДСС с първоначална си 50%-ва вноска и с 13-те си вноски досега). Демек аз ще трябва да плащам 2 пъти ДДС. Представиха ми тая безумица като някакъв си член 79 ал3/6 от ЗДДС. Моля ви кажете ми някой сблъсквал ли се е с тази абсурдщина!?

Поздрави,

http://www.odit.info/?s=6&i=75230&f=1
Изображение

Потребителски аватар
Рошко
Регистриран: 09 ное 2008 14:41
Контакти:

Мнениеот Рошко » 20 юни 2017 17:12

aristandar написа:Източник АЗ да платя на държавата 80% от ДДС-то на автомобила на изкупната му цена, тоест 80% върху цялото ДДС, а не да си доплатя оставащато ми ДДС (тъй като аз вече имам платено ДСС с първоначална си 50%-ва вноска и с 13-те си вноски досега). Демек аз ще трябва да плащам 2 пъти ДДС. Представиха ми тая безумица като някакъв си член 79 ал3/6 от ЗДДС. Моля ви кажете ми някой сблъсквал ли се е с тази абсурдщина!?

Навремето баща ми претърпя ПТП с Toyota Corolla няколко дни след като автомобилът навърши 1 година. Беше обявена тотална щета и лизинговото дружество му "скочи" със същите глупости и излизаше точно така, че трябва 2-ри път да плаща ДДС. В крайна сметка се съдиха, тълкуваха закони и накрая не само че баща ми не плати ДДС на държавата, а се оказа, че трябва да му върнат! Не помня точно как и какво, ще говоря с него да го питам дали той си спомня, но явно всички лизингови дружества четат законите като дявола Евангелието или се опитват да се облагодетелстват за сметка на клиента.
Изображение Toyota Auris HSD 2015 Facelift Powered by 豊田 佐吉 and 豊田喜一郎
Изображение

gena_bs
Регистриран: 20 яну 2010 19:43

Мнениеот gena_bs » 20 юни 2017 17:51

Съжалявам за кражбата!

Без опитен адвокат навсякъде ни клатят!
Моят съвет е да се обърнете към правен специалист, работещ в тази област!
Успех!

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 21 юни 2017 09:44

Според мен трябва да се бориш със Сожелийз...
Абсурд е да ти искат ДДС над ДДС-то на целия автомобил...
Формално погледнато Сожелийз вече навярно е усвоил целият данъчен кредит (на целия автомобил)..
Обаче тъй-като тълкуването при кражба е, че автомобилът 'остава на територията на България' то това ДДС става дължимо...
И съответно трябва да се плати изцяло..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

pacoran
Регистриран: 21 апр 2017 16:51

Мнениеот pacoran » 21 юни 2017 11:02

Леле , няма такава Държава, няма такива смешни лизингови дружества!! Пиши и до комисита за финансов надзор могат да им треснат глоба на сожелиз!!!

П.С. Щом и хибриди почнаха да гепат лошо:-)

Потребителски аватар
Рошко
Регистриран: 09 ное 2008 14:41
Контакти:

Мнениеот Рошко » 23 юни 2017 14:44

Колега, говорих с нашите, но при тях счетоводителката е движила нещата, но с две думи казаха да пишеш до НАП, да опишеш точно ситуацията и да искаш становище от тях. Единственият, който може да даде такова становище колко ДДС трябва да внесеш, са те и Сожелиз са длъжни да се съобразят.
Изображение Toyota Auris HSD 2015 Facelift Powered by 豊田 佐吉 and 豊田喜一郎
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 23 юни 2017 16:46

Лошото е, че колегата не е страна пред НАП... Там задължението е на Сожелийз...

Оги
Регистриран: 09 юли 2012 14:32

Мнениеот Оги » 23 юни 2017 21:39

Тук съчувстваме. Адвокат да погледне договора с лизингодателя. Щото последния е от онез, които първо клатят, после питат кой беше...

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 23 юни 2017 21:46

Единственото което е сигурно, че не могат да ти искат общо над 100% от ДДС на нов автомобил...
За другото - навярно го пише в договора...

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 17 юли 2017 13:35

Поради загубване на 'спешността' на публикацията, понижавам темата в 'стандартна тема'....
Добре е колегата да сподели развитието след като нещата приключат...

aristandar
Регистриран: 20 юни 2017 12:54

Мнениеот aristandar » 01 авг 2017 13:27

Здравейте,

Доста време мина докато се настроя с мисълта че вече нямаме автомобил и се опитвах да не мисля за кражбата, та затова и не бях активен във форума. И точно когато бях тръгнал да купувам кола на старо в петък (28/07/17), дойде едно приятно позвъняване (поне засега) че аурисчето е намерено. Обадиха се от сектор криминална полиция и ми обясниха къде се намира автомобила. Сега се надявам да минат бързо всички законови процедури и да ми я върнат възможно най-бързо!

А що се отнася до ДДС-то. ДА - наистина щях да си го платя двойно (над 100% - при оставащи 40% щях да платя 80%). До адвокат така и не стигнах, защото изчаквах, но се допитах и до счетоводител на други лизингови компании които го потвърдиха ----> при настъпване на липса на актив, държавата те слага в графата 'лош' стопанин на актива (в случая автомобила) и прави корекция на ДДС-то по член 79 от ЗДДС. Оказва се че физическите лица са тотално ощетени и незащитени (това като отклонение - даже доколкото разбрах България и Румъния са единствените страни в които няма фалит на физическите лица). И тези уловки и подводни камъни никоя лизингова компания не ги казва предварително а само те омайва как видиш ли те са с най-добрите условия. Забележете - човек работещ в лизингова компания (впоследствие след кражбата) дори ни сподели че купуване на нова кола с кредит е много по-добър и безопасен вариант :)

До скоро!
Ще ви пиша как вървят бюрократичните проблеми. Само се надявам да няма греда и да ми задържат колата като веществено доказателство, щото и на такива абсурди се наслушах.

Потребителски аватар
spiridoncho
Регистриран: 16 юли 2016 12:07

Мнениеот spiridoncho » 01 авг 2017 16:47

Успех, и дано нещата се развържат бързо. И дано няма някакви щети по колата които да оправяш. Иначе това с ДДС-то лошо. Но е и факт, че някои са се измъкнали и без да го плащат двойно, което ще рече, че вратички има.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Потребителски аватар
BOz
Регистриран: 24 сеп 2013 18:06

Мнениеот BOz » 01 авг 2017 17:27

И за мен няма логика да платиш ДДС над цената на колата.
Просто законово не виждам как ще стане. Това не е "глоба" или нещо от този род. За това си има закони, въпроса е да не се поддадеш на мнение на хора, които тълкуват грешно нещата.
Просто наистина няма как да купиш нещо за 10лв, като закона казва, че дължиш 20% ДДС, а накрая да си платил 30% ДДС. Точно това е и идеята на данъчния кредит и т.н.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Върни се в “Общи теми”