Говорилня

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика, Georgimitrovich

Потребителски аватар
krasengn
Регистриран: 19 мар 2016 00:11
Контакти:

Говорилня

Мнениеот krasengn » 26 юни 2017 14:21

slowtraveler написа:Източник ОТРИЦАТЕЛНИЯТ търговски баланс (внос/износ) към ЕС през 2014,2015г (НСИ не са обявили 2016) от над 2МЛРД Евро годишно...
При условие, че почти не внасяме суровини от ЕС (с ОНД отрицателният баланс е почти 3млрд Евро, но там е разбираемо, при условие, че голямата част от енергоизточниците ни са внос точно от там) , ще се види, че нещата съвсем не са толкова светли...

Точно за 2016 г пише в линка. Сам казваш, че с Русия имаме голям дефицит. А като цяло сме на плюс и то много. Значи от ЕС е този плюс. Толкова е просто.
Toyota Corolla Hatch (E12) 1.4 D-4D 90 Hp 5 doors MMT 2005

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Говорилня

Мнениеот slowtraveler » 26 юни 2017 14:35

Уффф. Четеш ли какво съм написал... Влез в сайта на Националният статистически институт - там си го пише черно на бяло... ДЕФИЦИТ над 2мрлд Евро с ЕС за 2015... Да, подобряване баланса в сравнение с 2014 с около 5%...
Но нали разбираш, че НЯМА КАК при дефицит от над 2млрд Евро нещата да се променят за година... Ако е спаднал под 2млрд Евро - пак добре... Та нали дори баланса ни с Германия, която е най-големият вносител на български стоки, е с дефицит почти 1млрд Евро...
А за дефицита с Русия - никога не съм го оспорвал... Мисля бях пределно ясен - няма как да има положителен баланс при внос на суровини (голямо перо в баланса като цяло), и УНИЩОЖЕН пазар за износ на български стоки към Русия заради влошените отношения и заради външно наложени санкции (някои от които - напълно идиотски)..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Потребителски аватар
krasengn
Контакти:

Говорилня

Мнениеот krasengn » 26 юни 2017 15:14

slowtraveler написа:Източник УНИЩОЖЕН пазар за износ на български стоки към Русия заради влошените отношения и заради външно наложени санкции (някои от които - напълно идиотски)..

Как станахме с влошени отношения с Русия? Какви санкции? Има нещо забранено за износ от България към Русия ли? Кое например?

Потребителски аватар
slowtraveler

Говорилня

Мнениеот slowtraveler » 26 юни 2017 16:12

Май само предаваш а не приемаш....
Всички санкции на ЕС за задължителни и за нас.. Ако ти е интересно - влез в сайта на ЕС и можеш да прочетеш дългият списък... Нямам намерение да изброявам, пък и знам само тези, които се отнасят за нашата сфера...
В допълнение - ако погледнеш по-назад в темата ще видиш, че по разпореждане на американското правителство, въпреки, че ЕС не е въвел санкции срещу получателя (частна фирма), не може да се изпрати обикновено писмо с обикновен търговски документ... :whistle:

Да, последните месеци ЕС се опитва да смекчи санкциите, но ще видим как и накъде ще тръгнат нещата... Важното е да се извоюват изгодни (и за двете страни, ама най-вече за нас :) ) условия...

Потребителски аватар
didak
Регистриран: 04 юни 2007 09:49

Говорилня

Мнениеот didak » 26 юни 2017 16:34

slowtraveler написа:Източник И аз не моАм те разбЕрем :) Боравиш с груби статистики. Това, дали просякът стои пред/зад луксозен хотел не означава, че му се е подобрило положението.

Уж си говорим хора технократи дет са вика wink.gif , а ти си недоволен, че говоря с обективни числа, вместо с усещания и лични впечатления...
Да, подобрило се е положението на просяка - от както се присъединихме към ЕС, сме на път да постигнем почти удвояване на БВП - от 56 млрд. лева през 2007, до очакваните за 2017 около 100 млрд. лева :thumbsup:
Моето лично усещане е, че ако руснаците не ни бяха взели на абордаж, чрез подкупи на всички политически нива, нещата щяха да бъдат и по-добре.
Това ми усещане всъщност се доказва например с термина "неконкурентно поведение на Газпром...." заради което сме надплатили милиарди левове на руснаците при вноса на газ. Това поведение си е държавна политика спрямо нас и спокойно може да се мултиплицира във всички икономически отношения на високо ниво.
Yaris 1,0-1999->Yaris 1,3-2009->Yaris 1,33-2009

Потребителски аватар
slowtraveler

Говорилня

Мнениеот slowtraveler » 26 юни 2017 16:54

didak написа:Източник Моето лично усещане е, че ако руснаците не ни бяха взели на абордаж, чрез подкупи на всички политически нива, нещата щяха да бъдат и по-добре.

Това се опитвам да обясня - при условие, 'че ни вземат на абордаж' не само руснаците, то проблемът твърдо не е в тях, а в корумпираните ни политици... За съжаление знам (а и ти сигурно си се досещал), че доста от 'западните' сделки също съвсем не минават без подкупи... no.gif

Уж и сте технократи и боравите с цифри - а обяснявате, че не би трябвало да се борим за пазара в Русия, щото били 'просяци'... Ами сравнете техния БВП на глава от населението с нашия... И се оказва, че пак май ние сме просяците boxed.gif Пък и какво значение има това, при условие, че ще плащат...

За да не се получава така, че всеки да ни подхвърля като футболна топка, трябва политиците да отстояват НАШИТЕ интереси... А не да се борят про/анти американски и про/анти руски лобита...

Потребителски аватар
didak

Говорилня

Мнениеот didak » 26 юни 2017 16:54

Слоу, мисля че за санкциите си в голяма грешка - икономически санкции има въведени от Русия спрямо нас, като член на ЕС. Ето как стоят нещата:
http://clubz.bg/46020-kakvi_tochno_sa_tezi_sankcii_koito_vseki_iska_da_svalq
Дори и да имаше ембарго за износ на стоки към Русия, аз бих го подкрепил - не може с военна сила да преначертаваш граници в Европа.
Тази тъпотия за руския флаг, дето я изрече президента Радев, ако я приеме Европа, утре ще трябва да приеме туския флаг в Родопите например mad.gif

Потребителски аватар
didak

Говорилня

Мнениеот didak » 26 юни 2017 17:03

Дай ми пример за корупция НА ТАКОВА НИВО със страна от ЕС. Убеден съм, че НЯМА. Тази за Газпром е доказана, щетите са изчислени.
... и добре че е ЕС, че чат-пат да се нормализират отношенията ни Русия. Не случайно още по тошево време е измислен израза:
„Какво е българо-съветска дружба?“ — „Крава, която пасе в България, но я доят в СССР“

Потребителски аватар
slowtraveler

Говорилня

Мнениеот slowtraveler » 26 юни 2017 17:13

Дидак, сам разбираш, че примери няма как да бъдат изнесени открито ... Все едно по време на българо-съветската дружба да се изнесе информация за преимуществата на капитализЪма :) Ама като се видим - ще обсъдим :)

За военната сила и преначертаването на границите - та какво бе Косово? Явно може.... С тази разлика, че в Косово си бяха бомбардировки на суверенна държава, а в Крим имаше референдум и сериозна поддръжка на местното население, разбира се подпомогнато и организирано от 'вежливите хора' :) Между другото - колкото пъти съм говорил с хора от Крим (да, руснаци) продължават да са благодарни, че е станало така - в противен случай щяха да бъдат в положението на Донбас. Защото Украина бе започнала умишлени тенденциозни действия... За Майдана да не говорим... Предполагам рано или късно ще излезе поне част от гадната истина...
Причината за Крим мисля я бях споменал - тривиално... Подобно действие на това по 'арабските пролети' - опит за изтласкване на руснаците... Накратко - подготвено активно мероприятие от американците, с цел 'украинско възстание срещу базата в Крим', при което доколкото си спомням три американски военни кораба бяха на път за Крим и то на под 1 ден ход са щели 'да осигурят мира'...
Който му е интересно - може да провери фактите... Имената на параходите съм ги забравил, но по дати може да се ориентирате кой кога е влязъл в Черно море...
А относно санкциите - наистина не ми се търси конкретика (на времето го бях направил и изчел), но например тук можеш да видиш някои от нещата http://eeas.europa.eu/archives/docs/cfs ... res_en.pdf
Пък и е добре да повярваш на думите ми - все пак съм го изпитал на гърба си - да не можеш да изпратиш писмо - това как се нарича?!

Потребителски аватар
didak

Говорилня

Мнениеот didak » 26 юни 2017 17:26

нарича се "list of persons, entities and bodies subject to the ban on the supply of dualuse
goods and technology to certain persons, entities and bodies."
Икономически санкции срещу Русия НЯМА, с изключение на стоките с военно приложение и с двойно такова.
Русия има въведени икономически санкции спрямо нас като член на ЕС.
Надявам се намираш съществената разлика между Косово и Крим - Косово се превърна в самостоятелна държава, Крим беше присъединен към Русия.

Потребителски аватар
krasengn
Контакти:

Говорилня

Мнениеот krasengn » 26 юни 2017 17:44

Защо на английски като има и на руски подробно написано за санкциите: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0 ... 0%B4%D0%B0
Накратко, твоето писмо до коя фирма беше? Има ли я в списъците?
Няма стока, която България произвежда и заради санкциите да не може да продаде в Русия. Тоест България не търпи загуби от това. Търпи някакви загуби обаче от руските санкции против ЕС - под 30 милиона доплара за година.

Потребителски аватар
Kiki
Регистриран: 05 фев 2008 21:24

Говорилня

Мнениеот Kiki » 26 юни 2017 19:46

Русофили и Русофоби, няма да намерят никога общ език. no.gif
Всеки си има своите доводи и не признава противните.
Затова спорът Ви е излишен, според мен.
Гледайте си кефа, пийте си студената бира в тези жеги и не се хабете. Хайде живи и здрави :cheers:
Професионално пастиране и полиране на автомобили и фарове. 0887 244 385
http://www.youtube.com/watch?v=OkVJapWV ... FMiV1kQ%3D

Потребителски аватар
krasengn
Контакти:

Говорилня

Мнениеот krasengn » 26 юни 2017 20:07

Трябва да се срещнем скоро някоя вечер... :cheers:

Потребителски аватар
Kiki
Регистриран: 05 фев 2008 21:24

Говорилня

Мнениеот Kiki » 26 юни 2017 20:20

Хайде да се организираме за една среща в темата за срещи в София.
Професионално пастиране и полиране на автомобили и фарове. 0887 244 385

http://www.youtube.com/watch?v=OkVJapWV ... FMiV1kQ%3D

nowyaris
Регистриран: 11 фев 2009 16:17

Говорилня

Мнениеот nowyaris » 26 юни 2017 21:10

slowtraveler написа:Източник Звучи изключително примамливо.. Само да бе вярно... Честно казано не знам откъде ги взема икономиста тези данни, при условие, че БВП е под тази стойност..
Добави към това и ОТРИЦАТЕЛНИЯТ търговски баланс (внос/износ) към ЕС през 2014,2015г (НСИ не са обявили 2016) от над 2МЛРД Евро годишно...
При условие, че почти не внасяме суровини от ЕС (с ОНД отрицателният баланс е почти 3млрд Евро, но там е разбираемо, при условие, че голямата част от енергоизточниците ни са внос точно от там) , ще се види, че нещата съвсем не са толкова светли...

Жорка,ша ма извиняваш,ама то само от такива като мене идват 2 милиарда евра в България.Дето преди 2007 не идваха.И все от ЕС идват,не от ОНД :D .А че ни е вътре с макарите от Русия - то си е пределно ясно.
Всичко,което сме направили през живота си в определен момент се връща,за да ни захапе.И доброто.И лошото.
A най-важна била тревата - или си над нея,или под нея.

Върни се в “Off Topic”